צידה לדרך: מעגל עץ התפוח

"מעגל עץ התפוח" זו תיאוריה שמלמד ניסים אמון, מאסטר זן ישראלי, מורה למדיטציה ומפתח שיטת הטרילותרפיה.
על פי חוכמת הטאו, כל מערכות היחסים שאנו מקיימים מתנהלות בדינמיקה מחזורית המקבילה למעגל החיים של עץ התפוח: הנצה, גדילה, מתן פרי, ריקבון, מוות ואיחסון. המעגל הזה מאפיין לא רק את הטבע והוא קורה בכל מערכת יחסים, בין אם בין בני זוג, בקריירה, ביחס שלנו לחפצים.
היות וגם אנחנו מסונכרנים עם חוקי הטבע אנחנו יכולים להתאים את עצמנו להתפתחות בטבע.

דרך הבנת 6 השלבים הללו אפשר לבחון כל תחום ותחום בחיים, החל מהעולם העסקי (מקום עבודה, קריירה, לימודים, עסק עצמאי) ועד מערכות יחסים (עם חברים, משפחה, בני זוג). צורת המעגל מחזקת את ההבנה בתוכנו שחשוב שכל הזמן נהייה ב-cycle פנימי שיש בו תנועה, מעבר משלב לשלב. כאשר שלב מסויים מגיע למיצוי, עוברים לשלב הבא. התנועה היא לעולם קדימה, לא אחורה.

בצידה לדרך הפעם אני רוצה להציג בפניכם את "מעגל עץ התפוח", למי שאינו מכיר וגם למי שכן, זו הזדמנות לרענן את הזיכרון וללמוד על מהותו של כל פרק בחיינו, גילוי העוצמה שבו והחשיבות במסע קדימה, במעבר משלב לשלב, במיוחד למי שמרגיש תקוע וחסום בתקופה שמיצתה את עצמה.
כל שלב במעגל ההתפתחות המתואר כאן הוא נפלא. קראו את המאפיינים של כל שלב בדרך ניטראלית, ללא שיפוטיות וביקורתיות. אל תנזפו בעצמכם אם אתם מזהים שאתם נמצאים תקופה ארוכה בשלב האיחסון או הריקבון בתחום מסויים בחייכם. מי שמזהה את שלבי המעגל בחייו ידע שככה נראית התפתחות משמעותית ועמוקה, התפתחות שיש בה תנועה קריטית, ההיפך מסטגנציה.

את הפוסט מלוות תמונות שצולמו בטיול בנחל קטלב בהרי ירושלים

'מעגל עץ התפוח' הוא שיעור שנלקח מהתבוננות בטבע, ואנחנו, בני האדם נכללים בתוכו וכחלק בלתי נפרד ממנו ומהחוקים שחלים עליו. הקבלה זו של הטבע, לנו בני אנוש, מאפשרת את התיאור הסימבולי הזה של מחזור חיים שלנו בני האדם למול עצי הפרי בכלל ושל עץ התפוח בפרט, הוא פנינה אמיתית בכל הנוגע למערכות יחסים השונות בחיינו.
מתוך האתר של אסף אלון

(1) איחסון 

בשלב הזה האדמה נוכחת. האדמה כמקום שקולט אליו דברים. בשלב זה מכינים את הקרקע במקום שיש שורשים חזקים ועבים, יהיה קשה לעץ רחב וגדול להטמיע את השורשים שלו, לכן חשוב מאוד לפנות מקום
שלב האיחסון הוא שלב של חקירה ובדיקה, זהו שלב חשוב מאוד, של פינוי מקום על מנת לייצר משהו חדש. שלב של שאילת שאלות, התבוננות פנימה, להכין את האנרגיה, לברר מה אני רוצה, מה באמת חשוב לי.
בזוגיות – שלב האיחסון או הפינוי הוא הזמן בו נמצאים לבד. כשאני ביחסים עם עצמי ושואלת: האם אני אוהבת את עצמי, את הגוף שלי, מה עושה לי טוב, מהן האמונות שלי, לקראת מה אני הולכת.
לפעמים השלב הזה ארוך מאוד. הבמבוק, למשל, זקוק לשבע שנים של איחסון והטמעה של השורשים בקרקע ואז בבת אחת הצמח צומח לגובה רב.

(2) הנצה

בשלב ההנצה בטבע העץ גדל לגובה, לכיוון האור ובשלב הזה אנו, בני האדם, יוצאים החוצה. מציצים החוצה מהאדמה, מוכנים להתנסות, ללכת בכיוון כלשהו, להיות שם בחוץ, לצאת אל האור.
זהו שלב האינטראקציות, כשאנו מוכנים להיות באינטראקציה עם העולם, להיחשף.
זהו שלב של התנסות ובדיקה כדי להבין מה נדרש עבורינו כרגע.
על מנת לעבור לשלב הבא, הגדילה, אנו זקוקים לאור המתאים ולההשקייה המתאימה. אנו בוחנים את החשיפה שלנו אל העולם, מה נדרש כדי שנצמיח גזע חזק ויציב עם ענפים. לשם כך עלינו לבחון את האינטראקציה שלנו עם העולם, כדי שנוכל לצעוד בכיוון ברור יותר.
חשוב להדגיש שכל אחד זקוק לתנאים אחרים כדי להרגיש חזק ובטוח.

(3) גדילה

בשלב הגדילה בוחרים כיוון. זהו שלב המחוייבות, ברור לנו מה הכיוון שלנו בחיים, על מה חשוב לנו להשפיע. ברור לנו עד כמה אנו מחוייבים לעשייה שלנו, עד כמה אנו מוכנים לחקור את מה שהתחייבנו אליו.
זהו שלב חשוב שמוביל אל הפרי. בזוגיות הולכים בשלב הזה ביחד. שלב ההצהרות, כמו בקשת נישואין.

(4) פרי

הפרי מגיע אחרי הפריחה. בעולם העסקי בשלב הזה העסק מלבלב, רואים תוצאות, מייצרים מוצרים, חשים בהידהוד והיענות מצד הלקוחות.
כשמגיעים הפירות זה גם אומר שיש מוכנות ליצור משהו חדש.
בזוגיות שלב הפרי מקביל לקניית בית, הולדה וגידול ילדים. אם הכל כשורה, שלב זה יכול להימשך שנים רבות.

(5) ריקבון

בשלב הזה מתחילים לגסוס, להשיל מאיתנו דברים רבים. הריקבון חשוב גם בעולם העבודה או העסקים, כשמגיעים למקום מסויים, ממצים אותו ומרגישים שרוצים משהו חדש. הריקבון הוא חלק טבעי ב-cycle הפנימי. כדי שמשהו חדש יצוץ ויוולד, משהו צריך למות.
זהו שלב מאוד משמעותי בכל מערכת יחסים: נשירה של לקוחות, פינוי של דברים, ריבים ביחסים בינאישיים בלי אפשרות גישור, תחושה של פער גדול בין בני זוג, חוסר יכולת להיות יחד, מה שיוביל לגירושין, לפרידה, למוות של היחסים.
ריקבון של מי שהייתי עד כה, מנערות לבגרות, מי שהיייתי בגיל 20 או 30, הוא לא מי שאני בגיל 50. מי שהייתי כעובדת הייטק בתחילת הדרך, כשסיימתי לימודים אקדמים, הוא לא מי שאני כעובדת עם 15+ שנות ניסיון.
שלב הריקבון הוא הזמן בו קורית הכמילה, הנבילה, הנשירה, הסגירה של דברים.

(6) מוות

השלב האחרון במעגל הוא המוות. זה יכול להיות מוות של רעיון מסויים שהלהיב אותנו ועכשיו איבד את הקסם שלו. אפשר לזהות את התפוגגות ההתלהבות והתשוקה בשלב הריקבון ובמקום להתנגד, לקבל בברכה את ההמשך בשלב המוות.
כל סיום משול למוות והוא חשוב ונחוץ, כי כדי שנוכל להתחיל משהו חדש, משהו אחר צריך למות.
זו הבנה שחשוב מאוד להפנים: כדי שיקרה משהו חדש, משהו ישן צריך למות. כשהמוות מגיע זה מוות של צורה – הצורה הקודמת כבר לא קיימת ומתחילה להתהוות צורה חדשה, ככה שאפשר להגידר מוות כסיום של צורה קיימת.
ואז מייד מתחילות צורות חדשות.
חשוב להכיר בזה שזה בסדר גמור שיש דברים שנגמרים, מסתיימים, מתים. רק אז אפשר להתחדש, להגיע אל מקום אחר, מואר.
נדרש אומץ גדול להכיר במוות. הרבה פעמים אנחנו נאחזים בדברים שלא טובים לנו מתוך פחד או מחוסר וודאות. לכן צריך גם לדעת למות.
ברגע שנהיה ביחסים עם המוות נוכל להיות ביחסים גם עם החיים החדשים.
חשוב שכל אחד יתבונן בחייו ויבדוק באיזה תחומים הוא נמצא בשלב המוות – מקום עבודה, מקום מגורים, מערכת יחסים זוגית וכו'.
אנשים נוטים להיתקע זמן ממושך בשלב הריקבון או האיחסון כי הם לא מוכנים להמית דברים, להגיד "זה לא זה", בגלל כל מיני סיבות. כשאדם לא מסכים להמית משהו, איך תוכל להתגלות לו הצורה החדשה.
חשוב לזכור שאין הישארות בשלב המוות. הוא קורה בין רגע ואחריו מייד עוברים לשלב האיחסון וחזור חלילה. הנצה – פרי – ריקבון – מוות.

איך יודעים כמה זמן להישאר בכל שלב? לפי מד הסבל. אם אתם סובלים, סימן שנשארתם באותו השלב יותר מדי זמן.

כצידה לדרך, אני ממליצה לקרוא בעיון את ששת השלבים ב"מעגל עץ התפוח" ולהתבונן על האחיזות שלכם:

~ מהם המקומות שאתם לא מוכנים לשחרר?
~ נסו לאבחן את הצורות הישנות שצריכות למות, אלו לרוב צורות שמייצרות אצלכם סבל: האם זו עבודה שהפסיקה לעניין ולאתגר? מערכת זוגית שהפסיקה לרגש? או אולי יותר מדי זמן שאתם לבד, ללא זוגיות?
~ האם אתם מוכנים לשחרר את הצורה הישנה?
~ האם אתם אוחזים בה חזק מאוד? מסרבים בכל הכוח להרפות?
~ מה הייתם רוצים להמית בכם?
~ עד כמה אתם מוכנים להמית את הדבר הזה בחיים שלכם?
~ עד כמה אתם באמת מוכנים לקדם את המוות ולא להדוף אותו?

לסיום – כמה ציטוטים שליקטתי מהרשת מתוך ההרצאה של ניסים אמון על "מעגל עץ התפוח" וזוגיות

…"החלוקה לשישה פרקי זמן מאפיינת כמעט כל אספקט בחיים. כמו עץ התפוח שמניץ וגדל והופך לפרי, נרקב ונופל מת כדי שיאוחסן מחדש לזרע שיתחיל להנץ מחדש.
על פי חכמי הטאו, כל מערכת יחסים בעולם, מתנהלת באופן המקביל למעגל החיים של עץ התפוח. בין אם מדובר במערכת יחסים קצרה, בנישואים ארוכים או בחברות של חיים. 
התיאור הסימבולי של מחזור חיים של עץ התפוח מתאים גם למערכות יחסים. המעבר משלב לשלב בזוגיות מלווה בדרך כלל בפחד, כשכל שלב מאופיין בפחד אחר. חשוב לזכור שכל שלב דורש את זמנו, שאין קיצורי דרך, אין דרך אחורה אלא רק זרימה בכיוןן אחד אל ההתחלה מחדש.
שלב ההנצה – פחד מדחיה שיכול לגרום לאנשים להישאר תקועים לאורך זמן ואפילו לחיות חיים שלמים בשלב האיחסון.
שלב הגדילה – לגור ביחד זאת החלטה שטומנת בחובה את הפחד מאיבוד החופש ולעיתים גם את הפחד מלבחור כי אולי יבוא מחר משהו יותר טוב.
שלב הפרי – הפחד ממחוייבות.
שלב הריקבון – אנשים שפוחדים משלב זה הם אנשים שלא מאמינים באהבה שמבחינתם "אהבה זה משעמם", "אהבה תוביל בסוף לאסון, לשעמום ולמוות", אנשים שמקבלים החלטות מהראש ולא מהרגש. הם ימצאו את פתח היציאה בשלבי ההנצה או הגדילה לעולם לא יעברו הלאה.
שלב המוות – הפחד מפרידה. אנשים אלו יתקעו בשלב הריקבון, רק לא למות.
שלב האיחסון – הפחד מלהיות לבד. אנשים שלא יתנו לעצמם לעבור נכון את שלב האיחסון, ידלגו עליו ומיד יקפצו למערכת היחסים הבאה, לא יעבדו את הפרידה."

Comments

5 תגובות על “צידה לדרך: מעגל עץ התפוח”

 1. תמונת פרופיל של דניאל פואה
  דניאל פואה

  אהבתי.
  תודה.
  יוצא לפנסיה בקרוב ומחליט לא לפחד ולהסתכל קדימה אל אתגרים חדשים.
  הבלוג הנוכחי שכתבת עזר לי מאד להתפקס ולהגיד " קפוץ למים".
  דניאל.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה דניאל, בזכות תגובות כמו שלך אני נהנית להמשיך לכתוב ולפרסם כאלו פוסטים.
   שמחה מאוד שהצלחת לאתר את השלב בהתפתחות בו אתה נמצא ושאתה מוכן לעבור לשלב הבא.
   מאחלת לך הנאה גדולה בזמן הפנסיה!

 2. תמונת פרופיל של עליזה
  עליזה

  תודה אילנה, פוסט מעורר השראה, מעודד ומשקף. נהנתי לקרוא

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה עליזה, שמחה שהפוסט היה לך למקור השראה ושעודד אותך.

 3. תמונת פרופיל של Geni Melamed
  Geni Melamed

  מדהימה שאת!!!!!