חגיגה של יצירה ישראלית בגליל המערבי

הוזמנתי שבוע שעבר לקחת חלק ביום של השראה, יום בו נשמתי אוויר גלילי נקי, יום שעשה לי כ"כ נעים בעיניים, יום שנתן לי השראה כשפגשתי אנשים שהגשימו חלום.
יום בו חוויתי מעט מיופיו של הגליל, יישובים, קהילה, אמנות, עיצוב, אירוח.
את היום המרתק והמפתיע בגליל המערבי ארגנו רינתה בלסון מ"רינתה בדרכים" וטל לביא מ"טלטול הפקות". בזכותן נחשפתי ליופיו ולייחודיות של הגליל המערבי דרך אתרים חדשים שזה הביקור הראשון שלי בהם.

לפני שאתחיל, כמה מילים של פרגון למארגנות הסיור שפתחו בפני דלת מזמינה מאוד אל הגליל המערבי, "גן העדן המקומי שלנו" כלשונן:

טלטול הפקות

טל היא מפיקה גלילית מקומית, מתמחה בתיירות כפרית. מפיקה אירועי חוצות, ירידי יוצרים, תרבות ואומנות גלילית ,כנסים עסקיים ,ימי סיור ונופשים.
מפיקת הבית של המיזם הפילנתרופי "אוצרות הגליל" מיסודה של רעיה שטראוס לקידום התיירות בגליל המערבי, יזמית פעילה בקהילה ובעשייה המקומית, מנחת סדנאות נשים עם ניסיון בהנחיית קבוצות נשים להעצמה דרך המחול המזרחי. בעלת 22 שנות וותק בהפקה, חברת איגוד המפיקים.
טל מביאה חוויה, שמחה ואותנטיות בשילוב של נשמה ויצירתיות, יש לה תשוקה ואנרגיה להכיר לכם את הגליל "שלנו", להפתיע, לרגש ולחבר אנשים דרך הטבע והאנשים המיוחדים, שעושים את ההבדל.
טל משלבת בעשייתה מספר עולמות תוכן פולקלור, משחק, תאטרון, אמנות, עיצוב וקולינריה.

לדף הבית של "טלטול הפקות" – חוויות יוצאות מגדר הגליל

רינתה בדרכים

רינתה בלסון, מובילה סיורי בוטיק בגליל, בדגש על עיצוב עם חיבור לאמנות ומלאכות מסורתיות
רינתה מגיעה מעולם האמנות, עבדה כשלושה עשורים במוזיאון לאמנות, המוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן, ואמנות תמיד תקבל מקום בסיוריה לצד העיצוב ושאר מטעמים. רינתה חיה וגרה בגליל, אשת שיווק גלילית מעצם אהבתה למקום, לגן העדן המקומי אשר שופע מקומות ואנשים יוצרים. רינתה פועלת למען המגדר הנשי והקימה לפני חמש שנים את מיזם "אישה סיפור"- מעגל נשים אזורי הראשון בצפון לצורך קידום עסקים קטנים של נשים, דרך שיתוף סיפורן האישי והאותנטי של נשים מקומיות.

לדף הבית של "רינתה בדרכים"

מי שמעוניין להתנסות ביום גדוש בטעימות גליליות, להיחשף לעיצוב ואמנות, מלאכות מסורתיות, אוכל גלילי, יקב וצימרים מוזמן להצטרף לכזה סיור. רינתה וטלטול יראו לכם את הבפנוכו של המקומות. יקחו אתכם לסיור שמחבר בין הגליל לנושאים כמו אמנות, עיצוב, אדריכלות, יזמות. הן יראו לכם גליל אחר, מעניין, מסקרן, כשתחוו את האוצרות והפנינים היפות שהן יציגו בפניכם.
בקישור כאן תוכלו לקבל פרטים נוספים על הסיור "לרוויתא – טעימות גליליות עם טלטול ורינתה"

הסצינה האמנותית בגליל

"גליל" זו מילה גדולה מאוד שמתייחסת לאיזור גיאוגרפי, חבל ארץ הררי בצפון הארץ. בגליל חיים זה לצד זה מגוון של אוכלוסיות, קיימת שם עשייה עצמאית רבה שכוללת גם עסקים של נשים בתחום העיצוב, האירוח והקולינריה.
תושבי הגליל לא רואים עצמם כפריפריה. במוזיאון בתפן למשל מציגים תערוכות נחשבות של אמנים מהארץ ומחו"ל. יש בגליל גם גלריות כמו הגלריות בקיבוצים כברי ולוחמי הגטאות.
הגליל משופע בכ"כ הרבה יופי ואסתטיקה. מה שחשוב, שזה יופי מקומי, כחול-לבן. לפעמים לא צריך להרחיק לטוס מעבר לגבולות הארץ, אפשר להצפין לגליל ולפגוש פנים אל פנים אנשים שעזבו את ה-day job הרגיל, הקימו עסק קטן שהוא הגשמה של חזון. עסק שמפרנס את בעליו בכבוד.
כשפוגשים אנשים עם תשוקה ליצירה, למלאכות יד, לעיצוב, לאסתטיקה – זה מותיר רושם עז.

במהלך הסיור נקרתה בפני ההזדמנות לראות כמה וכמה פינות עבודה, פינה שבעיני היא המקום האינטימי ביותר, בה אדם פוגש את היצרתיות שבו, משחק עם הדימיון, משתולל, נהנה, בורא עולמות.
בפוסט זה אציג בפניכם שלושה מקומות שדיברו מאוד אל הצד היצירתי שבי. כשאנרגיה של יצירה פוגשת אנרגיה של יצירה מתחוללת, איך לא, חגיגה גדולה…

בית מלאכה ליצירה ישראלית – מושב רגבה

התחלנו את הסיור במקום נפלא במושב רגבה שם פגשנו את ענת וזוהר חורש שסיפרו לנו את סיפורו של בית המלאכה ליצירה ישראלית. כשהגיעו להתגורר ברגבה גילו מחסן נטוש לאיחסון גלילי נייר ומחורבה הפכו את המקום המוזנח לבית מלאכה פעיל, חי, תוסס, יצירתי. מקום ייחודי שמרכז בתוכו כ"כ הרבה מלאכות שונות.

בתמונה הקודמת אפשר לראות כיצד נראה המקום בהתחלה, אלף מ"ר של עזובה – ובתמונות הבאות אפשר לראות כיצד נראה המקום היום, אלף מ"ר של יצירתיות ושמחה.

החלל הגדול מעוצב כ"כ יפה, שאפשר להסתובב בו שעות והעין עדיין לא שבעה. העוד ועוד יוצר אפקט נעים, כמו בית שלא רוצים לעזוב, שרוצים להישאר עוד ועוד.
הסטודיו ליצירה ישראלית נבנה מתוך כוונה שישמש כבית. הוא גם מעוצב ככה, עם כניסה, סלון וחדרים שמשמשים כחדרי יצירה. בחלל הגדול והמעוצב יש גם חדר ילדים, חדר סטיילינג וחדר עם מייצגים מתחלפים. במקום מתקיימות סדנאות ואירועים פרטיים ועסקיים עבור חברות קטנות שמחפשות קונספט אחר. ענת סיפרה שאפילו כמה חתונות התקיימו כאן.

מה מייצרים? עבודות טקסטיל. לדברי ענת ה-DNA של המקום הוא הג'ינס. מדבר לכל הגילאים מאפס עד מאה, בגובה העיניים. "הג'ינס גם מדבר אל הרגש, יש לו חיים אינסופיים". היא מספרת שקונה ג'ינסים ישנים מעמותות, מפרקת אותם ויוצרת משהו חדש כמו כריות.

במקום נערכות סדנאות טקסטיל, נגרות, בישול, עיסת נייר, תכשיטנות. נוגעים שם כמעט בכל חומר.

בגלריה מציגים יוצרים מהגליל המערבי והסך הכל הכללי יוצר חוויה אסתטית מאוד מיוחדת. אם אתם מזדמנים לאיזור ממליצה בחום להגיע לביקור ואולי להשתתף באחת הסדנאות.

למידע נוסף: אתר האינטרנט של "בית מלאכה – סטודיו ליצירה ישראלית"
רחוב הברוש, מושב רגבה, 054-9701706

"מארג" בכפר ורדים – מרכז אמנויות לאנשים עם מוגבלויות

"מארג" זהו מרכז תעסוקה הממוקם בלב קהילת כפר ורדים וכולל קומפלקס של סדנאות אמנות, חנות – גלריה, בית קפה ואולם כנסים ואירועים.
המקום הוקם לפני שמונה שנים בכפר ורדים ומחובר לקהילה. ב"מארג" מתקיים ייצור עצמי של מוצרי אמנות שונים ע"י אנשים עם מוגבלויות, משלב הייצור עד השיווק. המוטו של המקום הוא "למצוא את הכוחות והיכולות אצל כל אחד".

מדי יום מגיעים ל"מארג" 90 אנשים שמכשירים אותם לתעסוקה. הם משולבים באחת הסדנאות הפעילות במקום:
סדנת נגרות בה בונים מוצרים יחודיים ויפים בעבודה ידנית, מוצרים שמכבדים את האנשים שעושים אותם. בעזרת שבלונות אפשר לעשות את המוצר כמעט ללא עזרה מצד המדריך.
סדנת קרמיקה בה עושים מוביילים, יציקות של יונים וצביעתן.

סדנת תפירה וסדנת לייזר בה צובעים בצביעה ידנית את המוצר שעבר חיתוך במכונת לייזר, אחרי השיוף והניקוי.
בסדנת מחשבים מעצבים אלבומים דיגיטלים, מכינים מצגות לאירועים, עורכים סרטים איכותיים גם ללקוחות חיצוניים. שיווק המרכז דרך הפייסבוק נעשה ע"י אנשי המקום. בקרוב יתקיים קורס לשיווק דיגיטלי בפייסבוק של מכללת אורנים.
בחדר המוסיקה מתאמנת קבוצת מתופפים וכשאנחנו ביקרנו במקום ראינו כיצד לוקחים סלים של פעם ומשדרגים אותם עם חוטי טריקו צבעוניים, עבודה שמסייעת במוטוריקה גסה.
אחת מן המתנדבים הרבים במקום לימדה כיצד לעבוד עם לבד ומאז הם מייצרים תחתיות לסיר מכדורי לבד, לוכדי חלומות, קישוטי קריסמס. כל פעם ממציאים מוצר חדש ובודקים כיצד הוא נמכר.

את המוצרים מוכרים בחנות הצמודה לבית הקפה ובירידים שונים.
יש במקום גם אולם אירועים, אולם שמחבר את כפר ורדים למקום, מקרב את הקהילה ומפגיש בין האנשים. ההכנסות מבית הקפה מוקדשות למשתקמי "מארג", בלי קשר לכך שהארוחות המוגשות טעימות ונהדרות.

למידע נוסף: אתר האינטרנט של קפה מארג
רח׳ מירון 1, כפר ורדים, 04-9971369

מרכז גוטסמן לתחריט – קיבוץ כברי

קיבוץ כברי הוא קיבוץ בו חיים אמנים יוצרים לכן "פַּסָּלוּת" נחשב לענף לכל דבר. בקיבוץ זה, שמכיר בחשיבות האמנות לחיי הרוח של המקום, הוקמה ב-1993 סנדת הדפס. לסדנה זו מגיעים אמנים מהארץ ועובדים בטכניקת תחריט. זהו אתגר להקים ולתפעל את הסדנה רחוק מאוד מהמקום בו מתרחשת סצינת האמנות.

עולם ההדפס כולל מספר טכניקות: דפוס עץ (דפוס בלט על גבי פלטה של עץ לבנה שהוא עץ רך יחסית), תחריט (דפוס שקע על גבי מתכת רכה: נחושת, אבץ, פלדה רכה או פליז), ליטוגרפיה ודפוס משי. הדפוס נעשה על גבי לוח מתכת, עץ, אבן, או דרך רשת משי, כאשר בכל אחת מטכניקות אלו המוצר הסופי הוא נייר. מודפסות מהדורות של שיעתוק כאשר המקור הוא הלוח וממנו מודפסים ה"ילדים".

קיימות שתי סדנאות מקצועיות בארץ, בירושלים ובכברי, כשהסדנה בכברי היא הגדולה ביותר. יש גם סדנאות דפוס בבתי ספר לאמנות כמו בצלאל, שנקר, מכללת אורנים, ואוניברסיטת חיפה.
עבודת הדפוס כרוכה בהרבה ליכלוך וריח עד שמגיעים לתוצר הסופי. אבל אמן "שנתפס" לזה מקבל איכויות ייחודיות שניתן למצוא רק בהדפסים.
בסדנה בכברי לא עושים הדפסי אבן (ליטוגרפיה) וגם לא דפוס משי, בו אין גבול לכמות ההדפסים שניתן להפיק מרשת אחת.

האמנים שמגיעים לכברי יוצאים לזמן מה מהסטודיו שלהם ופוגשים בצוות שעומד לרשותם. האמן שמגיע הנה מביא איתו את הדימיון והיד שלו, את יתר העבודה עושה הדפס, החל ממריחת הצבע ועד הדפוס במכבש. המכבש בסדנה הוא גדול מאוד, מה שמאפשר להכין הדפסים בפורמטים גדולים.
במהלך הביקור בסדנה צפינו בהדגמה כיצד מדפיסים הדפס מלוח קיים. האמן חורט ישירות על הלוח וכאשר מחדירים את צבע הדפוס הצבע נשאר בחריצים. זהו צבע שמנוני, עז מאוד שאינו דוהה. הדפוס נעשה על גבי על נייר כותנה רטוב במקצת.

זהו מקום שמושך אליו אמנים, תלמידים ומבקרים. המקום מתקיים ממכירת הדפסים במחיר סביר לעומת עבודת המקור. במקום מתקיימים קורסים לאנשים שמתעניינים בתחום ומגיעים אליו גם תלמידי מגמת אמנות שאח"כ נבחנים על מה שלמדו בסדנה.
צמוד לסדנה יש גלרייה שמציגה מבחר מעבודותיהם של האמנים שעבדו בסדנה ובביקור שלנו במקום יכולתי לצפות בתערוכה שהוצגה שם.

למידע נוסף: אתר האינטרנט של "הסדנה בכברי"
קיבוץ כברי , 04-9952713

מקווה שנהינתם מהרוח היצירתית והאמנותית הרעננה המנשבת מכיוון הגליל המערבי. היה ואתם באיזור, ממליצה בחום להגיע ולבקר במקומות באופן עצמאי או להצטרף לסיור שמאורגן ע"י רינתה וטלטול , ההנאה והעיניין מובטחים.

לקריאה נוספת של חוויות מאותו סיור כפי שנכתבו ע"י חברותי הבלוגריות, כל בלוגרית ונקודת המבט הייחודית שלה:

עינת הרשקו מהבלוג "אלטר-נע-טיבה", שיזמה את המיזם "טיול-סיקור" – חשיפה לצפון

ניני אטלס מהבלוג "חמושה בעדשה" – סיפור אהבה גלילי

ציפי לוין מהבלוג "מה יש לך גברת לוין" – הגליל המערבי כמו שמעולם לא הכרתי

תמר גרינברג מהבלוג "החיים סילאן" –  לחיות את החלום

ויקי גורשטיין מהבלוג "טעמים מקצה העולם" – שלושה מקומות שלא תרצו לפספס בגליל המערבי

יערה גדרון מהבלוג  eatnresting – לגלות את הגליל

מיה שגיב סלומון וענבל גלעדי מהבלוג "in2design" – עיצוב יוצא מהרגיל בגליל

מלי אברמוביץ – מהבלוג "הטוריסטית" – כשהגליל קורא לי – יום כייף בין סיפורים, טעמים ומראות

נועה בר-נס –  מהבלוג "arterminal" – ידים יוצרות בגליל המערבי

Comments

28 תגובות על “חגיגה של יצירה ישראלית בגליל המערבי”

 1. תמונת פרופיל של ניני אטלס

  אילנה
  איזה פוסט יפהפה. צילומים מדהימים
  אילו לא הייתי שם
  הייתי רצה – בעקבותייך.
  נפלא!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   ניני יקרה, רוב תודות. המקומות הללו כאלה נפלאים, שכן, מקווה שאחרים ירוצו לשם…

 2. תמונת פרופיל של ציפי

  אילנה כתבת ככ יפה ומרתק. הראית מהזוית שלך את המקומות המיוחדים שהיינו בהם, ובאמת היתה לנו חוויה מאושרת ומעושרת בכל מקום שכזה ועם כל מי שארח אותנו. אני בטוחה שמי שיצא בעקבותייך יהנה מאד, וכמובן מי שירשם לסיורים המודרכים של רינתה וטלטול. אני בכלל מאד סיורים מודרכים, זו דרך נפלאה להכיר פרטים וסיפורים שאי אפשר להגיע אליהם לבד. שמחתי להיות בחבורה שלנו.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ציפי. מסכימה איתך. יש ערך מוסף בסיורים מהסוג הזה כיוון שהם מביאים איזו תערובת שלבד היה קשה להרכיב, ומה שהכי אהבתי במפגשים היו הסיפורים של האנשים על המקום, איך הוקם, על האתגרים שעומדים בפניהם ובעיקר על איך הגשמיו את החלום שהיה להם. לי זה נתן הרבה השראה. וחללי היצירה שראינו היו מקסימים אחד-אחד.

 3. תמונת פרופיל של מלי אברמוביץ
  מלי אברמוביץ

  היטבת לתאר ולהגדיר במדויק את המקומות המיוחדים האלה. הכתיבה שלך שחזרה לי את החוויה, והתמונות – כרגיל – אמנותיות ביותר.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה מלי. אלו אכן היו מקומות מיוחדים ואני שמחה שהמילים עם התמונות הצליחו ללכוד את החוויה וגם לשחזר אותה.

 4. תמונת פרופיל של עינת הרשקו

  ההוויה האומנותית שבך באה לידי ביטוי בכל מילה ותמונה בפוסט המקסים הזה. ממליצה לכל חובב אומנות וטיולים לקרוא אותך ולקבל השראה. תודה שבאת ותודה על היצירה שלך. עונג צרוף

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה עינת. זה היה טיול בדגש אמנות ומפגש עם אנשים מאוד מיוחדים, האווירה של הפתיחות, הכנות בה סיפרו לנו את סיפור המקום ואיפשרו לנו לצלם, כל אלו תרמו לחוויה של היכרות עם מקומות ואנשים מאוד מיוחדים שנמצאים מרחק של פחות משעתיים נסיעה מאיזור השרון.

 5. תמונת פרופיל של תמרית

  אילנה לא שכחת כלום!!! צילומים מקסימים וכל התאורים תואמים לחלוטין למציאות. איתגרת אותי…אני עדיין לא כתבתי ואצטרך לחפש זויות אחרות😘
  בכל מקרה נראה לי שהקוראים כבר בדרך לצפון. כבר אמר מי שאמר: יש לנו ארץ נהדרת.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה! נכון, מסכימה עם מי שאמר שהארץ נהדרת ומקנאה ברינתה שאמרה "גן עדן גלילי שלנו", כי כל היופי הנהדר הזה נמצא בחצר האחורית של הבית שלה. מקווה מאוד שסיקרנתי גם את מי שלא היה בסיור להגיע לשם ולהיעזר בסיור המאורגן, כי יש לו המון ערך מוסף.

 6. תמונת פרופיל של רינתה בלסון

  מתבוננת בתילומים הנפלאים שלך שוב ושוב, חגיגה לעיניים, כמה טוב שבאת והיית, מקווה להתראות שוב בגן העדן הגלילי שלנו..
  תודה
  רינתה

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה רינתה! כשאמרת "גן העדן הגלילי שלנו" קינאתי בך כל כך. יש במילים הללו כ"כ הרבה הודייה והכרת הטוב שנמצא ממש מתחת לאף, ובמקרה שלך, בחצר האחורית של הבית שלך… שמחתי מאוד על ההזדמנות לטייל ולהגיע למקומות המיוחדים הללו ומקווה להגיע שוב לגליל המערבי, יש עוד כ"כ הרבה יופי לגלות ולחוות.

   1. תמונת פרופיל של רינתה בלסון

    מוזמנת בכל עת…

 7. תמונת פרופיל של ויקי
  ויקי

  אילנה, היטבת לתאר את החוויה שעברנו, זה היה יום באמת גדוש באנשים ויוצרים מיוחדים במינם. החל מהיזמים הנהדרים ברגבה, דרך אנשים שעושים עבודת קודש במארג וכלה באומנים בסדנת התחריט בכברי.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ויקי! נכון היה לנו כייף? מרגישה שהזמינו אותנו לחוות כזה חווייה כייפית ועכשיו תורי להעביר את הכייף הזה הלאה, עם התמונות שצילמתי והמילים שמתארות את החווייה. מקומות מיוחדים שיצרו אנשים מיוחדים. ממש ככה.

 8. תמונת פרופיל של המתלבטת

  מקסים אילנה. הצלחת להעביר את התחושה של היצירה , העשייה ו 'מזג האוויר' הגלילי הייחודי.
  התמנות נפלאות!

 9. תמונת פרופיל של מיה שגיב סלומון
  מיה שגיב סלומון

  כתבת וצילמת מקסים! סקירה מצוינת של יום נפלא ומעשיר

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה מיה, נכון, היה לנו יום מעשיר מאוד. עד היום אני נזכרת במקומות שביקרנו בהם ועולה בי חיוך.

 10. תמונת פרופיל של דבי מן

  איזה יופי של תמונות צילמת, והתרגשתי לראות גם את הציוד שלי והציור שלי 😍
  היה כיף לפגוש אותך בסיור ושוב, כאן בבלוג שלך…

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   הי דבי, פלטת הצבעים שלך כ"כ מקסימה, אי אפשר היה שלא לצלם אותה ולהינות ממגוון הצבעים. הבנתי שאת חלקם את רוקחת בעצמך.

 11. […] אילנה בר מהבלוג “יצאתי מביתי למסעותי” כתבה את הפוסט “חגיגה של יצירה ישראלית בגליל המערבי“ […]

 12. […] אילנה בר – הבלוג: "יצאתי מביתי למסעותי" והפוסט: חגיגה של יצירה ישראלית בגליל המערבי […]

 13. […] חמושה בעדשה, יערה גדרון מהבלוג Eatnresting, אילנה בר מהבלוג יצאתי מביתי למסעותי, ציפי לוין מהבלוג מה יש לך גברת לוין, תמר גרינברג […]

 14. תמונת פרופיל של מיה שגיב סלומון
  מיה שגיב סלומון

  כיף לחוות שוב את כל העושר והטוב הזה דרך העיניים שלך! סיכום מצוין ליום אדיר

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה מיה, גם ממרחק של כמה שבועות היום הזה ממשיך להדהד ולהזכיר לנו חוויות טובות.

 15. תמונת פרופיל של יערה

  נהנתי לקרוא את הזווית שלך ליום הנפלא שהיה לנו. התמונות מהממות וניכרת מהן האהבה שלך לאומנות ויצירה

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה יערה, זה אכן היה יום נפלא ומהנה מאוד. תשומת הלב שלי כמעט באופן אוטומטי מופנית לאמנות וליצירה וזו נקודת המבט שבחרתי להציג.

 16. תמונת פרופיל של נועה בר-נס

  אילנה, נהנתי מאד לקרוא. אכן היה לנו יום מיוחד במינו. התמונות של בית המלאכה כשהיה עוד לול- נהדרות! מדהים לראות את המהפך.