צידה לדרך: כננת למשיכה מהבוץ

את הביטוי לכותרת הפוסט, "כננת למשיכה מהבוץ" הגתה רופאת המשפחה שלי. היא זרקה אותו לחלל החדר בתום בדיקה רפואית, כשהתעניינה בשלומי והשיחה גלשה להתמודדות עם המציאות הנוכחית של משבר ימי קורונה. זהו ביטוי הלקוח מעולם הג'יפאות, כשג'יפ אחד מתחפר בבוץ ושוקע או מתקשה לטפס בעלייה קשה, הג'יפ החזק יותר מחבר כבל, מכננת אל כננת ומושך אותו. החוצה מהבוץ.

בדיוק מה שכולנו זקוקים לו בימים טרופים אלו.
משהו שיעזור לנו למשוך את עצמנו החוצה מהבוץ הטובעני של הקורונה.

הפוסט שלפניכם לא יעסוק בטיולי ג'יפים וסיפורי חילוץ, אלא יצייד אתכם בכלי עבודה שיצרתי לאחרונה, ערכת קלפים קטנה שמציעה להתבונן פנימה, לכוון את המבט לחלקים שונים בתוככם, ודרך השאלות וההנחיות שאני מציעה, למצוא את התשובות ולקבל את העזרה לה אתם זקוקים.

לפני שתתקדמו בקריאה, הביטו בששת הקלפים בתמונה הבאה – אלו הקלפים כשהם הפוכים.
אפשר לחשוב על נושא שמעסיק אתכם או שאלה פתוחה כלשהי, כזו שהתשובה שלה היא לא רק כן/לא
בחרו בקלף שמושך את תשומת לבכם (אפשר ללחוץ על התמונה על מנת שתיפתח בטאב נפרד בפורמט גדול)

כעת, שסימנתם לכם את מספר הקלף הנבחר אתם מוזמנים להמשיך בקריאה ולגלות את המסרים וההנחיות שהקלפים מציעים לכם.
(מתוך נוחות המשך הטקסט כתוב בלשון נקבה, מתאים כמובן לכל המינים)

לאיזו עזרה אני זקוקה היום?

אנחנו מורכבים מחלקים רבים – רגשות, מחשבות, תחושות פיסיות, זיכרונות, חוויות, חלומות, שאלות, אמונות, תשוקות, שיגעונות, רצונות ועוד.

הקלפים שלפנייך מציעים גם היזכרות וגם היעזרות.
להיזכר בידע שטמון בחלקים השונים בתוכך. ידע שהוא אוצר גדול ויכול לשמש אותך כצידה מזינה לדרך.
הקלפים מזכירים לך שהתשובות נמצאות בתוכך, שאת יודעת לאיזו עזרה את זקוקה היום, מה יכול למשוך אותך מהבוץ, מה יכול לחזק אותך ולתת לך את הכוחות לצלוח עוד יום בחיים שניתנו לך.

הקלפים מזמינים אותך לבדוק כיצד נראים ונחווים המחשבה, התחושה הגופנית, הזיכרון, הרגש, החלום, והתשוקה שהגיעו.
הקלף שבחרת מציע לך להתבונן בתחושה, מחשבה, זיכרון, רגש, חלום ותשוקה שהגיעו ולבדוק כיצד הוא יכול להיות לך לעזר.
לתת מענה לשאלה שמטרידה את מנוחתך או לנושא שנוכח כעת בחייך, לחזק אותך שאת צועדת בדרך הנכונה, להעניק לך מסר במתנה.

השתמשי בהנחיות הבאות עבור כל קלף בערכה:

רגשות

קחי כמה רגעים להתבונן ברגשות שהגיעו. האם אלו רגשות טובים של אהבה, שימחה, עונג, סיפוק, אושר, צחוק או אולי אלו רגשות כבדים יותר של עצב, דיכדוך, צער. אולי הגיע הכעס או התסכול. אולי אכזבה. תני שם לרגש שהגיע, תאמרי לו שאת רואה אותו, שאת מכירה בו. אל תנסי לגרש אותו, תהיי איתו זמן מה. נסי להקשיב לאותו רגש, אולי יש לו מסר לומר לך. שאלי אותו בעדינות למה הוא זקוק. מה הוא רוצה ממך. למה הוא הגיע. לכל אחד מהרגשות שאנו חווים יש תפקיד ומשמעות, גם לרגשות המקוטלגים כפחות נעימים. נסי לא להתנגד כשהם צפים ועולים, אלא להיות איתם ולהבין איזה מסר יש להם לומר לך.

תחושות

קחי כמה רגעים לסקירה של אברי הגוף, מכפות הרגליים עד שורשי השיער. בדקי מה שלום הגוף מבפנים? האם את מחייכת לעצמך? גם חיוך שמופנה פנימה, אל האיברים הפנימיים? בדקי אילו תחושות גופניות את חווה, האם אלו תחושות נעימות יותר, או פחות, או אולי תחושות ניטראליות. איזה מסר מעבירים לך איברי הגוף השונים? למה הם זקוקים? אולי למנוחה, לשינה טובה, למזון מזין, לקרני השמש, למגע? שאלי את הגוף מה את יכולה לעשות עבורו כדי לחזק אותו, כדי לאזן את המרכזים האנרגטים, כדי שירגיש נינוח, רגוע, שקט, חסון. גוף מאוזן יתגמל אותך באנרגיה ומרץ לצאת החוצה ולעשות כל מה שתרצי.

זיכרונות 

קחי כמה רגעים להתבונן בזיכרונות שהגיעו. מאיזו תקופה בחיים? מהעבר הקרוב או הרחוק יותר? איזו איכות יש לזכרונות הללו? כיצד את חווה אותם? האם עולה געגוע לאותה תקופה או סיטואציה שנזכרת בה? אולי את שמחה שהיא עברה וחשה הקלה שכיום את נמצאת במקום אחר? מה עוד מביא אותו הזיכרון? למה עלה דווקא הזיכרון הזה? מה יש לו ללמד אותך? האם הזיכרון קשור לאדם או למקום מסויים? מה באותה דמות ומקום שהגיעו בזיכרון נוכח וקיים במציאות של חייך כאן ועכשיו?

מחשבות 

קחי כמה רגעים לבחון אילו מחשבות חולפות בראשך. מה הגוון של המחשבות הללו? מחשבות טובות ומיטיביות או מחשבות שליליות ומדכאות? האם מגיעות מחשבות חדשות או שזו אותה המחשבה שחוזרת על עצמה בלופ אינסופי מייגע. נסי לזמן מחשבה חיובית, מחשבה שתחזק אותך מבפנים, שתחזק את תחושת המסוגלות שלך לממש בעולם החומר על מה שתרצי להוציא לפועל.

תשוקות 

קחי כמה רגעים להתבונן בתשוקות שצצו ומפזזות סביבך. הקלף מאפשר לתשוקה שהיתה חבוייה בתוכך לצאת החוצה, לקבל צורה וצליל, לבוא לידי ביטוי. זו יכולה להיות תשוקה לכל דבר, לאדם, לילד, למגע, לאוכל מנחם, למקום, לקירבה, לאהבה, ליצירה. קחי כמה רגעים להתבונן באותה תשוקה, בדקי האם זו תשוקה חדשה או שאולי זו תשוקה ישנה שהדחקת והסתרת אפילו מעצמך לאורך זמן כה רב. איך היא נראית? האם את נמשכת אליה? מה יש בה שמושך אותך? נסי להרגיש מה תחווי כשתאפשרי לעצמך לממש אותה בפועל, כשהעשייה שלך תהיה מונעת מאותה תשוקה. נסי לבדוק איך זה ירגיש, האם תחווי תחושה טובה או פחות טובה או אולי ניטראלית. נסי להקשיב לתשוקה שהגיעה ולשאול אותה איזה מסר יש לה לומר לך, מה היא מבקשת ממך.

חלומות

קחי כמה רגעים להתבונן בחלומות שהגיעו. קבלי אותם במאור פנים, תאמרי לכל חלום ברוך הבא. הקשיבי לו, נסי לתאר כיצד הוא נראה. הניחי את השיפוטיות והביקורתיות בצד, זה לא משנה אם מדובר בחלום בלתי אפשרי, שאין סיכוי שהא אי-פעם יתגשם. זה לא משנה. תני לעצמך כמה רגעים להיות עם החלום שהגיע, לחוש היכן הוא נחווה בגוף, איזו צורה יש לחלום, אם יש לו צבע, גודל, טקסטורה, אולי צליל. הניחי לו להיות כתדר של אנרגיה שבא לחזק אותך מבפנים. אימרי לעצמך שוב ושוב, כן, מותר לי לחלום, כן, חלומות מתגשמים.

אשמח מאוד לשמוע מכם כיצד חוויתם את ההתנסות בקלפים הללו.
האם הגיעה תובנה חדשה? האם קיבלתם נקדות מבט חדשה על אותו עיניין? האם חל שיפור קל בתחושה הפיסית ובהרגשה?
מוזמנים לשתף אותי בתגובות, אני תמיד שמחה לשמוע מהקוראים שלי.

מי שמעוניין להצטייד בכלים שימושיים נוספים לעזרה עצמית מוזמן לפוסטים נוספים בסדרת "צידה לדרך" שפירסמתי לאחרונה.
כמו כן, אני עושה פריסת קלפים מקוונת רחבה יותר, עם מספר רב של חפיסות קלפים שיצרתי שיעזרו לכםלקבל תמונה עכשווית רחבה על חייכם כאן ועכשיו – לפרטים נוספים הקליקו כאן