צידה לדרך: שאלות שאולי רצית לשאול על עולם האימון

בהמשך לפוסט הקודם בסדרה "צידה לדרך" בו הסברתי מה זה אימון אישי ומה אני מביאה איתי לחדר האימון ייתכן שיש עוד שאלות נוספות שהיית רוצה לשאול ואולי לא שאלת. אספתי לפוסט הזה כמה שאלות ומקווה שתקבלי מענה.
(מטעמי נוחות וכדי למנוע סרבול אני כותבת בגוף שני נקבה, תקף כמובן לשני המינים)

את יכולה לספר את הסיפור שלך? איך את היגעת לעולם האימון?

אני מבינה שאנשים שעוברים איתי תהליך קרוב ירצו לדעת מי אני ומה הרקע והנסיון שלי בעולם האימון.
בדף האודות אני מספרת איך היגעתי אל עולם ההתפתחות האישית לפני שנים אחדות. דרכי החשיבה, המיומנויות והכלים המעשיים שרכשתי בקורסים וסדנאות גם והתנסיתי בהם על עצמי, משמשים אותי כיום בעבודה. אלו כלים שנעזרתי בהם כדי לחדד את ההתבוננות בחיי, להגיע לבהירות ומיקוד. מיקוד שעזר לי להגדיר יעדים חדשים לחיי ולאזור אומץ כדי לעזוב את איזור הנוחות.
בתחילת 2019 נפרדתי מקריירה ארוכת שנים בעולם התוכנה ויצאתי לדרך חדשה בעולם ההתפתחות האישית.
בשנים האחרונות בעבודה בהייטק לא הצלחתי למצוא שם את החיבור למקומות הרגישים שבי, זו עבודה שדרשה בעיקר מיומנויות אנטליטיות כשאני רציתי יותר ויותר לתת ביטוי ליכולות ה"רכות" שבי, להקשיב לאנשים, להנחות ולהוביל אותם בדרך.
בהדרגה העמקתי בעולמות תוכן שונים כמו עולם הצבעים שתמיד משך אותי, אבחון לפי צבעים, איזון אנרגטי, התמקדות. התחלתי להכיר מקרוב את האופן בו תודעתי וגופי מופעלים, הקשבתי לנשימה, לחלקים בתוכי שביקשו תשומת לב. העזתי להתעמת עם חולשותיי וקשיי ומצאתי שוב את הציור והכתיבה האינטואיטיבים כדרך נפלאה לבטא כל מה שעולה ברוחי.
בהדרגה נוצרה דרך בה אני רוצה לתת מעצמי לאחרים, במיוחד לנשים שחוות אי-נוחות, קושי, אתגר, שרוצות לחולל שינוי בחייהן ולא מעיזות. מתוך האמונה שמה שהעשיר אותי בתובנות וחיזק את החוסן הפנימי שבי, יכול להשפיע לטובה גם על חייהן של נשים נוספות, יקל על אי הנוחות שקיימת בחייהן. יחזק את תחושת המסוגלות שלהן וגם את שריר היצירתיות שקיים בכל אחד ואחת מאיתנו.

האם יתכן שתגידי לי שהחלום שלי גדול מדי וצריך לשנות אותו למשהו יותר מעשי?

לכל אחד רצוי שיהיה אפילו יותר מחלום אחד. החלומות משתנים מאדם לאדם, זה יכול להיות בתחום המשפחתי, הזוגי, להכיר בן זוג או לפרק זוגיות, לעזוב מקום עבודה, לצאת לדרך עצמאית, לעבור דירה, לנסוע לטיול ועוד.
בשיחת ההיכרות אבקש ממך לשים את הפוקוס על התחום בחייך בו את רוצה לעשות שינוי. כדי שהשינוי יצליח, כדי שהחלום יתגשם, יש צורך לפרק אותו לצעדים קטנים, למטרות ברות ביצוע. לפני שניגשים לשלבי הביצוע חשוב להבין מה החלום, להגדיר אותו בצורה מדוייקת. לפעמים אנחנו חולמים על דבר אחד, ומתחתיו מסתתר רצון אחר. בהמשך, כשמגיעים לשלבים התכליתיים אם יש צורך להיעזר באיש מקצוע, אמליץ לך לעשות זאת.
לעולם לא אגיד למישהו שהחלום שלו הוא "סתם", כל חלום הוא חלום. לפעמים חולמים בגדול בתוך כוונה פנימית שאותו מושא חלומות יישאר שם, בחלום ולא יתגשם.
לכן אעבוד איתך על החזון, שהוא תמונת העתיד המיטבית שאת בוחרת לעצמך.

אם במהלך הייעוץ תיווכחי שאני לא מספיק משתפת פעולה בלצאת מתחום הנוחות שלי, מה עושים אז?

מי כמוני יודעת כמה אומץ צריך לאזור כדי לצאת מאיזור הנוחות. זה לא כזה פשוט כמו שזה נשמע. בדיוק בגלל זה אני מלווה אותך בתהליך.
ננסה להבין יחד מה מעכב אותך, אילו אמונות חוסמות אותך מלבצע את הצעד הראשון. אשתמש בכלים יצירתיים-עוקפי שכל כדי לעזור לך לצלול פנימה ולהבין מה יש שם שעוצר אותך, שלא מאפשר לך לצאת לדרך החדשה שאת מבקשת לעצמך.
מצד שני קואוצ'ינג לא מתאים לכל אחד ואולי את עדיין לא מוכנה לעבור תהליך שהוא לא תמיד פשוט. זהו תהליך שדורש השקעה ונכונות לשנות,  רצון והתמדה, אמונה ביכולת שלך והחלטה כנה שבאמת אכפת לך מעצמך.
החיים, כמו שבוודאי נוכחת בעצמך, יכולים להיות מאוד מבלבלים לפעמים. הבלבול הזה משפיע על שיקול הדעת שלנו ועל ההחלטות שאנחנו לוקחים. אנחנו נכנסים לפינות, מסתבכים עם עצמנו וחוזרים על אותן טעויות בלי בכלל לשים לב. הבלבול יכול להסיט אותך מהפוקוס על היעד שהצבת לעצמך ולהחזיר אותך שוב למקום המוכר והנוח. אם זהו דפוס הפעולה שלך, נוכל בשיחות להכיר בו, להתבונן בו, לחקור אותו, להבין אותו – זו פרקטיקה שאני לוקחת מההתמקדות שמכירה בדבר, גם אם לא נעים לנו במיוחד להיות שם.

האם בשלב מסוים תוכלי להעריך עוד כמה זמן ימשך הליווי עד שיגמר ואהיה מוכנה לצאת בצורה מחוזקת ועצמאית לחיי המשופרים?

בדר"כ תהליך אימוני הוא קצר וממוקד יותר בהשוואה לטיפול פסיכולוגי. יש מאמנים שמציעים חבילה של 10 או 12 מפגשים.
קשה להתחייב שבפרק זמן קצר תוכלי לצאת לחייך המשופרים, כפי שהגדרת זאת. מי שיבטיח לך כזו הבטחה נוהג בעיני בחוסר אחריות. זה כמובן תלוי גם בך, בנושא שבחרת לעבוד עליו, בבשלות שלך לחולל שינוי בחייך.
מי שבאמת רוצה לעשות את השינוי, מחוייבת קודם כל בפני עצמה, ולכן היא תפעל על מנת לקדם אותו. הפעולה גוררת תוצאות, כך שאני בטוחה שהיא תתחיל לחוות הצלחות שיחזקו אותה.
ההחלטה מתי לסיים את התהליך היא כמובן שלך.
זה יכול להיות תהליך ממוקד של פגישות ספורות או תהליך של שנה. זה תלוי בך ובאתגרים שניצבים בפנייך.

איך אוכל לבטוח בך שאת לא מושכת את המפגשים מעבר לנדרש כדי להרוויח יותר?

מאמן טוב אמור לדעת מתי לשחרר מתאמן שהגיע ליעדים שהציב בפניו ולא למשוך את הטיפול. יחד עם זה ייתכן שאת תרגישי שהשיחות הגיעו למיצוי ולמאמן תהיה דיעה אחרת וימליץ לך להמשיך בתהליך.
ממליצה לך להיות קשובה לתחושות הבטן והאינטואיציה שלך. אם משהו מרגיש לך כמו "סחבת" רק כדי לקבל ממך תשלום נוסף או שאת מרגישה שאת כבר לא מקבלת ערך מהמפגשים, סיימי את התהליך.

זה תחום שיש בו מאמנים פחות טובים, אם אני עכשיו במצב ירוד ולכן באה לאימון, איך אדע לאבחן את התאמתו של המאמן ויושרו לעסוק בכך?

זו שאלה מצויינת במיוחד לאור העובדה שאין רגולציה בתחום האימון, יש שפע של קורסים ובתי ספר ועל פניו כל אחד יכול להיות מאמן.
אם את מעוניינת באימון אישי ממליצה לך שתעשי סקר שוק, תבחני את עמוד הפייסבוק של המאמן, קראי את התכנים שהוא מפרסם שם או באתר שלו. קראי את סיפור חייו, קראי המלצות שמתאמנים כתבו עליו. אם תרגישי שהוא מדבר אלייך בגובה העיניים, פני אליו וקבעי שיחת היכרות.
רוב המאמנים מאפשרים שיחת היכרות בתעריף מוזל, זו שיחה בה אתם בוחנים זה את זו.
אם תרגישי שאין "כימייה" טובה, אז לא. המשיכי לחפש, עד שתגיעי אל המאמן/ת המדוייק/ת לך.

היתה לנו עוזרת ישראלית והיה לה חלום להיות גננת בגן פרטי שתקים. היא הלכה לקורס NLP וסיימה אותו בהצלחה. היא הראתה לנו סרט בו הופיעה בסיום הקורס מול כל התלמידים ובניי/בנות זוגם ולא היכרתי אותה. היתה לה נחישות, נאמה יפה, עמדה נינוחה לפניי קהל גדול וזכתה במחיאות כפיים סוערות. יחסה עם בעלה השתפר, היא הקימה את הגן שהפך להצלחה גדולה.

מה העדיפות של מה שאת מציעה לעומת כל קורסיי הייעוץ האחרים?

עולם ההתפתחות האישית דומה לסופרמרקט גדול שעל המדפים מונחים מוצרים שונים, שיטות שונות שמנסות למשוך את הלקוחות הפוטנציאלים שיתנסו בהן, שיקנו אותן. NLP הוא אחד מאותם מוצרים למכירה.
אני לא מתיימרת להעביר ביקורת על טיבו, אם הוא טוב או לא. אני עצמי התנסתי בעבר בסדרת מפגשים בדימיון מודרך ומדי פעם מעבירה הנחיות בסגנון דומה.
לצד ה-NLP מונחים על המדפים גם Focusing, איבחון בצבע, ציור אינטואיטיבי, קלפי מודעות, לוח חזון, טיפול אנרגטי לחיזוק הצ'אקרות.
אלו המוצרים בהם אני משתמשת ומניסיון עבר עם מתאמנות קודמות וגם על עצמי, אני יכולה לומר בוודאות שהם עובדים – כלומר עוזרים לאבחן את הקושי או האתגר איתו את מתמודדת, למקד, לדייק, להקל על עומס רגשי, ליצור בהירות שמפוגגת את הבילבול.
אם תרצי לחוות אותם ולו לטעימה קטנה, להתנסות בהם בעצמך ואז להחליט אם מתאים לך, מוזמנת לפנות אלי.

מקווה מאוד שמבחר השאלות שהצגתי בפוסט זה עזרו לך לקבל תמונה בהירה יותר על עולם האימון. אם יש לך שאלות נוספות אשמח לשמוע ממך בתגובות. אפשר כאן, בתחתית הפוסט או ישירות אלי למייל או לוואטסאפ.