גלויה ביום

הפירוש המילוני של גְּלוּיָה הוא כרטיס שנשלח בדואר כמכתב קצר ללא מעטפה; איגרת

"גלויה או גלוית דואר היא פיסת נייר עבה או קרטון דק, מלבנית לרוב, המיועדת לכתיבת מסר ומשלוחו באמצעות הדואר ללא צורך במעטפה.
לרוב מופיעה תמונה יפה בצדה האחד של הגלויה ומקום לכתיבת מסר קצר בצדה השני. לעיתים קרובות, גלויות נמכרות לא רק בסניפי דואר, אלא גם באתרי תיירות פופולריים עם תמונות נוף של האזור.
לעיתים קרובות, משלוח הגלויה זול יותר ממשלוח המכתב, אם כי העלות בישראל זהה הן למכתבים והן לגלויות.
הגלויה הראשונה הונפקה ב-1869 באוסטרו-הונגריה והן נמצאו בשימוש נרחב עד סוף המאה העשרים.
בארצות הברית הוצגו גלויות לראשונה בתערוכה העולמית של שיקגו (1893) וזמן קצר אחר כך אישרה ממשלת ארצות הברית להדפיס גלויות במחיר סנט אחד ("גלויות פני"). בעקבות כך חברת "Detroit Publishing Company" ייצרה גלויות פוטוכרום נושאות צילומים ריאליסטיים-למראה בצבעוניותם, בעיקר של נופים עירוניים וטבעיים, העתקי יצירות אמנות ונושאי פולקלור. הגלויות שיוצרו בתהליך זה זכו לתפוצה של מיליונים והמונח "פוטוכרום" משמש עד היום באנגלית לאפיון מהותן של גלויות מצולמות.
מלבד שימוש בגלויות למשלוח, הן מהוות גם אובייקט לאספנות."
מתוך ויקיפדיה

עד שהשימוש בדואר אלקטרוני נעשה נפוץ יותר ויותר הגלויות ואיגרות אוויר היו הדרך להעביר מסרים כתובים בין מי שנסע לטייל לקרוביו שנותרו בארץ. בכל אתרי התיירות ניתן למצוא דוכנים לממכר גלויות, גלויות שמציגות את המקום במיטבו וצולמו בתנאי תאורה מושלמים. תמונות שלרוב אין להן ערך אמנותי, אלא דוקומנטרי. הינה, ככה נראה קו הרקיע של מנהטן בזמן שקיעה, או במבט על. כך הנראה האמפייר סטייט בילדינג או הטיים סקוור. אלו לרוב תמונות של מקומות מצולמים היטב, בחדות מקסימלית, בצבעים בוהקים שמושכים את תשומת הלב. ובצדה השני של הגלויה, אחרי שהדבקנו בול וכתבנו את הכתובת, כולל מיקוד, נשאר מקום לכתוב כמה משפטים. דרישת שלום מקוצרת או אם קצת מתאמצים להקטין את כתב היד ולדחוס פסקה שלמה שמספרת סיפור קצר. בגלויות של פעם רשמנו הרבה יותר ממה שמספרים היום דרך הודעות הוואטסאפ הקצרות. האנשים בבית חיכו לגלויות שתגענה בדואר. אני זוכרת כמה התענגתי להחזיק ביד גלויה שמוענה אלי ממקום רחוק. גלויה שהביאה איתה ניחוח של חוץ לארץ.

הזמנים השתנו והיום האינטרנט מגשר בין המרחקים, מציע שלל אפליקציות לתקשורת בין אנשים שאינם נמצאים באותו איזור זמן או אותה היבשת. לכאורה מייתר את הצורך בגלויות ועדיין באתרי התיירות העיקריים ממשיכים למכור גלויות. אולי כמזכרת לתיירים ששולחים Warm regards הביתה, כמו פעם.

מהי אמנות דואר?

"לקבל מכתב עם מעטפה מקושטת בציורים וחותמות ממישהו שלא מכירים? לשלוח מכתבים עם בולים שציירת בעצמך? לבקש מאנשים לשלוח לך גלויות שהם ציירו ועיצבו בעצמם, להציג אותן בגלריה ולשלוח להם את הקטלוג? ובכן, התשובה לכל השאלות האלה היא כן.
אמנות דואר (mail art) היא אמנות שנשלחת בדואר, ולא מוצגת או נמכרת בערוצים המקובלים, כגון מוזיאונים וגלריות. העבודות כוללות בולים, חותמות, גלויות, ספרים ודימויים משוכפלים במכונת צילום או בעבודת מחשב, קולאז'ים ואסמבלאז'ים. תמציתה של אמנות דואר היא ההחלפה והקשר בין האמנים. התקשורת היא הגורם החשוב בעבודות אמנות אלה, ולא הערך האסתטי או האומנותי. אמנות דואר מאפשרת לכולם להביע את עצמם באופן חופשי, ללא גבולות, והיא מושתתת על ניסוי, החלפה, אמון, חופש וכבוד הדדי . בניגוד לאמנות הממוסדת, לא צריך לגמור שום בית ספר לאמנות בשביל לעסוק באמנות דואר. זוהי מגמה דמוקרטית, ליברלית וקוסמופוליטית באמנות. היסטוריון האמנות, ג'ון הלד כותב כי "החלק החשוב באמנות דואר אינו התוצרים, אלא רשת הקשר שנוצרה בין האמנים שיצרו אותם"."
מתוך המאמר: "אמנות דואר" שנכתב ע"י יעל ענבר

מוזמנים לעקוב אחר הגלויה היומית שנוצרה ופורסמה בחודשים ינואר – יוני 2019:

 (1) גלויה ביום – ינואר 2019

 (2) גלויה ביום – פברואר 2019

 (3) גלויה ביום – מרס 2019

(4) גלויה ביום – אפריל 2019

(5) גלויה ביום – מאי 2019

(6) גלויה ביום – יוני 2019