לחוות צבעים בטבע: המדבר באדום וירוק

פעם, לפני שנים רבות, תרועת הפסטיבלים היתה נשמעת בארצנו לעיתים רחוקות, לכן כשהיו מכריזים על פסטיבל הוא לווה בתחושה חגיגית ומיוחדת. כמו למשל, פסטיבל הזמר העברי, שהיה חגיגה מרגשת של שירים. במרוצת השנים הפכה ישראל לברוכת פסטיבלים. לכל חגיגה קטנטונת מצמידים את המילה "פסטיבל" – פסטיבל ישראל, פסטיבל התמר, פסטיבל הפסנתר, פסטיבל הג'ז, פסטיבל האישה והרשימה מתארכת עוד ועוד וכוללת גם פסטיבל לכבודו של הצבע האדום.

כמי שעוסקת בצבעים, גם בפן היצירתי וגם בפן האימוני, החיבור בין צבע לחגיגה, בין צבע לטבע, בין צבע לאנרגיה – מאוד מסקרן אותי.
הדרך היפה ביותר בעיני להפנים צבעים היא פשוט להיות בטבע. זו המלצה שאני מיישמת עד כמה שניתן ביומיום שלי לאורך כל עונות השנה – לשהות בחיק הטבע – לטייל בגינה, ללכת בפארק או לאורך קו המים בחוף הים, לצאת למסלול הליכה מדברי, לטייל ביער. לכל עונה הצבעים שלה עם כוחות הריפוי שאופייניים לכל צבע וצבע. ממליצה גם לקוראיי ליישם זאת בחיי היומיום ומבטיחה שהדבר יפעל עליכם כשיקוי ממריץ, במיוחד אם אתם שרויים במתח או מרגישים עייפים.

כהרגלי בשנים האחרונות נסעתי דרומה לחגוג ולחוות את "דרום-אדום" וגם לראות ולנשום את מדבר יהודה המוריק בשלהי חורף 20-20.

בפוסט שלפניכם אביא תמונות מצפון הנגב, מדבר יהודה ואיזור הבקעה בגוונים של אדום וירוק, שהם הצבעים הדומיננטים בעונה זו של השנה ואאיר מעט על משמעותם של האדום והירוק.

פסטיבל (בלועזית: Festival. לפי האקדמיה ללשון העברית: תְּחִגָּה) הוא חגיגת אירועים אמנותיים או בידוריים בהיקף גדול מהרגיל.

פסטיבל דרום אדום הוא אירוע בישראל החל מדי שנה במהלך חודשי פריחת הכלניות בצפון הנגב. הוא מתקיים מאמצע ינואר ועד סוף פברואר.
זהו פסטיבל המתבסס ברובו על תיירות כפרית המתפתחת באזור. הוא יוצר חיבורים בין חקלאות לתיירות ומציע לקהל המבקרים טיולים בחיק הטבע, סיורים חקלאיים, שוקי האיכרים ולינה כפרית.המשתתפים בפסטיבל יכולים לטייל באזור, לראות הופעות ולהשתתף בפעילויות לכל המשפחה. עמותת התיירות האזורית "שקמה בשור" היא העמותה האחראית על הפסטיבל ופעילה בכל עונות השנה.
משך זמן הפסטיבל הוא כחודשיים, והוא מתפרש על כל אזור צפון הנגב.
מתוך ויקיפדיה

למעוניינים במידע על הפעילויות השונות שמתקיימות במסגרת פסטיבל "דרום אדום" בסופי השבוע של חודש פברואר –
מוזמנים לקרוא באתר האינטרנט הרשמי של הפסטיבל

פוסט של הבלוגרית תמר גרינברג מהבלוג "החיים סילאן": דרום אדום – טיול קצר באיזור הקיבוצים גברעם, כרמיה, זיקים ויד מרדכי

כל אחד יודע להגיד שפסטיבל "דרום אדום" קיבל את שמו מהכלניות האדומות הפורחות בעונה זו של השנה באיזור ומכסות שטחים נרחבים בצבע אדום. ובמיוחד כשהן בשיא הפריחה, אדומות ויפות כל כך, מושכות את העין ועושות שמח בלב.
כשביקרתי שבוע שעבר באיזור בארי ויער שוקדה המפורסמים במרבדי הכלניות, חשבתי שלו היה זה מרבד פרחים בצבע אחר, נאמר חרדל או אולי לבן, האם זה היה מושך רבבות אנשים להגיע לצפות במחזה מקרוב? מעבר לרצון של המטיילים לצאת את ביתם לטיול שבת, להתאוורר בחיק הטבע, ולהעסיק את הילדים הקטנים בשלל הפעלות – אני חושבת שלצבע האדום יש תפקיד ניכר במשיכה למקום.
רבים מהמטיילים מוכנים להידחק בפקקי התנועה ובצפיפות הגדולה, ביחוד בסופי שבוע שבורכו במזג אוויר שטוף שמש, כדי להגיע לשם ולהינות מהמרבדים המפוארים הצבועים אדום.

זו עובדה ידועה שאנו נמשכים לצבע האדום, וכשהוא מופיע בטבע במאסה גדולה נוצר אפקט ה-WOW שמושך אותנו להתקרב ולחוות במו עינינו.
אדום מאז ומתמיד היה צבע מרכזי ובולט בהשפעה שלו, זהו צבע עם נוכחות מאוד דומיננטית, כזו שאי אפשר להתעלם ממנה.

הצבע האדום בטבע

אפשר לקרוא עוד על הצבע האדום בפוסט שכתבתי חורף שעבר

כמה עובדות על הצבע האדום מתוך ויקיפדיה:

 • אדום הוא צבעם של גלים בתדירויות הנמוכות ביותר שעין האדם מסוגלת לקלוט. אורך הגל של אור אדום הוא כ־700 ננומטר.
 • הפסיכואבולוציה של האדם התפתחה לקלוט אדום כצבע בולט מאוד לעין.
 • הצבע האדום, באופן אוניברסלי, מתקשר לכעס, לקנאה ולעוצמה.
 • מייחסים לאדום יותר כח, סטטוס חברתי ותוקפנות .
 • התהדרות פרחים בצבעים מרהיבים אינה קשורה לאסתטיקה. צבעם מכוון לתדירויות אור שאינן נקלטות בעין האנושית, אך מובילות חרקים לאיבוקם.
 • הפרח האדום הידוע והפופולרי ביותר שפורח בישראל הוא הכלנית המצויה, שאף נבחר לפרח הלאומי של ישראל.
 • בישראל יש יחסית מעט מיני פרחים בצבע אדום, בנוסף לכלנית בולטים המינים הבאים של פרחים אדומים: צבעוני ההרים וצבעוני השרון, נורית אסיה, פרג אגסני, דמומית קטנת-פרי ודמומית ארצישראלית, אדמונית החורש ודם-מכבים אדום.
 • רוב החרקים לא רואים אדום, לכן יש מעט פרחים ש"בוחרים" את הצבע האדום כדי למשוך חרקים. יש רק קבוצה קטנה של חיפושיות שרואות אדום. לכן יש דרוג בפריחה של הפרחים האדומים. אחרי שהחיפושיות גמרו את ההאבקה של מין אדום אחד, הן עוברות למין האדום הבא: כלנית, נורית, פרג.
 • ישנם בעלי חיים המשתמשים בצבע האדום על מנת להזהיר שהם רעילים ובכך להרתיע טורפים.
 • ישנם אנשים הלוקים בעיוורון צבעים לאדום – (protanopia) נובע מחוסר מוחלט בקולטני הצבע האדום ברשתית. הלוקים בפגם זה רואים אדום כשחור. כאחוז אחד מכלל הזכרים לוקה בעיוורון לאדום.

"כשאנחנו רואים את הצבע האדום אנחנו למעשה רואים גלי אור המתפרשים אצלנו כצבעים, החל מאדום באורכי הגל הגדולים ביותר ועד סגול באורכי הגל הקצרים ביותר. אבל הצבע האדום מכיל משמעויות רבות הרבה יותר מזה.
לאחרונה ציינו את האחד במאי, יום הפועלים, שהצבע האדום מושרש במהותו לאורך פני ההיסטוריה ומסמל יותר מכל את דם הפועל (להבדיל מ'הדם הכחול' של האצולה), השמאל והסוציאליזם. לכן, הייתה זו נקודת פתיחה מעולה לשאול עד כמה הצבע האדום הוא צבע דומיננטי.
ידוע שאדום הוא אחד משלושת הצבעים העיקריים והבסיסיים בעיצוב ואחד הצבעים הבולטים ביותר לעין. למעשה, לפי מחקרים על עשרים שפות שערכו האנתרופולוג ברנט ברלין והבלשן פול קאי בסוף שנות השישים, אדום היה הצבע השלישי שקיבל זהות, אחרי שחור ולבן (שעזרו להגדיר אור וחושך), לפי המחקר, אם בשפה של אותו חברה יש כינוי לצבע "אמיתי" אחד בלבד (פרט לשחור ולבן או כהה ובהיר) זה תמיד יהיה אדום."

מתוך "מחשבה על הצבע האדום" מאת דדי כהן

"אדום מסמל חיים, חוזק, וויטאליות. מכנים אותו "הממריץ הגדול", "אב החיוניות". זהו צבע רב עוצמה המיוחס לאנרגייה הזכרית.
בהשפעתו על ההמוגלובין הוא מגביר את האנרגיה בגוף, מעלה את טמפרטורת הגוף ומשפר את מחזור הדם.
ילדים אוהבים אדום ונמשכים אליו כיוון שהוא צבע ארצי הנמשך לאדמה. עד הבגרות הילד קובע את שורשיו באדמה, ואדום הוא הצבע המסייע לתהליך זה."

מתוך "תרפיה בצבעים" מאת פאולין ווילס

"ברוב התרבויות הצבע האדום מייצג את העיקרון הזיכרי. הוא מסמל שמש ואת האלים המזוהים עם מלחמה. אם פסל האל צבוע אדום זה מציין את עוצמתו השימשית או העל טבעית.
לגבי האינדיאנים באמריקה אדום משמעו שמחה ופיריון והם מייחסים אותו ליום, בניגוד לשחור המסמל את הלילה.
לבודהיסטים צבע זה מסמל פעילות, יצירתיות וחיים.
הקלטים רואים את האדום מנקודת מבט הפוכה והם מיחחסים אותו למוות ואסונות.
הסינים רואים באדום צבע בר מזל – הוא מייצג את השמש, את עוף החול שהוא סמל אוניברסלי להתחדשות ואלמוות.
בנצרות האדום הוא צבע קידוש השם והוא מסמל את ייסוריו של ישו. הכמרים לובשים אדום בימי הסעודה של הקדושים המעונים.
המצרים האמינו שהצבע האדום חזק יותר בסתיו ואחר הצהריים. זהו אחד הצבעים המיוחסים לאוסיריס, שסגדו לו כלאל טבעי. הוא גילם את רוח הצמחיה שמתה בקציר ונולדת מחדש באביב. מאוחר יותר סגדו לו כלאל השאול.
בפילוסופיה היוונית האדום ניתן לאלוהי השמש ואלוהי המלחמה. האדום מיוחס גם לאפולו, אל הנגינה והשירה היווני. הרומאים ייחסו אותו למרס, אל המלחמה והחקלאות. הפרג האדום הוקדש לאלילת הטבע הרומאית, קרס.
הדת הכנענית מקשרת את האדום לבעל, אל השמש."

מתוך "תרפיה בצבעים" מאת פאולין ווילס

הצבע האדום משוייך לצ'אקרת הבסיס שנמצאת בקצה עצם הזנב. מרכז אנרגיה זה שולט על האנרגיה הבסיסית. צ'אקרה זו מקושרת לקרקע והיא מרכז של חיוניות ואנרגיה פיסית, מיוחסת לרצון ולכוח, מייצגת את כוכב מאדים.
כאשר מרכז זה מתפקד כיאות, יש לאדם רצון עז לחיות, הוא יהיה טעון בחיוניות ובאנרגיה ודבר לא יראה לו כבעייה, החיים בכללותם יהפכו להרפתקה.
אם מרכז זה חסום, רמות האנרגיה יהיו נמוכות, שמחת החיים נעלמת והאדם ירגיש שאינו מסוגל לשאת את שגרת יומו.
חלקי הגוף המושפעים ממרכז זה הם הרגליים, כפות הרגליים, העצמות, המעי הגס, עמוד השדרה ומערכת העצבים.
מרכז זה מזוהה עם בלוטות המין, אשכים אצל הגבר ושחלות אצל האישה.

הצבע הירוק בטבע

אפשר לקרוא עוד על הצבע הירוק בפוסט שכתבתי שנה שעברה.

הירוק נחשב לצבע המאפיין את הטבע, משום שלמרבית הצמחים צבע ירוק, הנובע מתכונות בליעת האור של מולקולות הכלורופיל שבעלים.
ירוק הוא הצבע האמצעי בקשת, הוא אינו נמצא לא בקצה החם ולא בקצה הקר. ז
הו צבע האיזון, ההרמוניה והסימפטיה. ולכן יש לו כוח להביא את האנרגיות החיוביות והשליליות שבאדם לידי איזון.
הירוק מתרכז בדיוק על הרישתית באמצעות עדשות העיניים וגורם להן רגיעה שלאחר מכן מועברת לשאר חלקי הגוף. זו הסיבה לכך שהירוק בטבע מסוגל להביא אותנו למצב של הרפייה ורגיעה.
לירוק תכונות אנטיספטיות ההופכות אותו שימושי במקרי זיהום.

שמורת בתרונות בארי מצופה מרבד של צמחייה ירוקה

"גוני הירוק הצובעים את החצר ומהווים רקע לכל הפעילות שבה, הם השתקפות של תהליך ביולוגי רב עצמה, המהווה מקור אנרגיה בסיסי וחיוני בכוכב הלכת שלנו. תהליך זה מוכר לנו בשם הטמעה או פוטוסינתזה. הטמעה היא תהליך שבו אנרגיית אור מומרת לאנרגיה כימית, והיא מאפשרת להפיק תרכובות אורגניות מתרכובות אנאורגניות בחלק מהיצורים החיים, בכללם צמחים, אצות, וקבוצות מסוימות של חד-תאיים.
תהליך ההטמעה בצמחים נסמך בעיקרו על קבוצת צבענים (פיגמנטים) הנקראים כלורופיל. לכלורופיל תפקיד חשוב בתהליך בו מפיקים הצמחים סוכר ממים ופחמן דו-חמצני, תוך שימוש באנרגיית האור. הכלורופיל הוא זה שמקנה לצמחים את צבעם הירוק.
ספקטרום האור המגיע מהשמש נבלע ברובו בפיגמנט, למעט הצבע הירוק המוחזר, שאותו אנחנו רואים.
העובדה שהירוק הוא צבע שולט בבתי גידול רבים יצרה הכתבה אבולוציונית עבור אורגניזמים אחרים. צבעי הסביבה הם אחד הגורמים המהווים לחץ התפתחותי על ראייה וצבעים של בעלי חיים. בעולם שבו מתקיים מאבק מתמיד בין נטרפים וטורפים, אלה ש"ישכילו" להתערות בסביבה יגדילו את הסיכוי שלהם לשרוד. עבור רבים מהם צבע ירוק מהווה צבע הסוואה, המאפשר להתחמק מאויבים או לשפר את הסיכוי לצוד טרף.
צבע ירוק בעולם החי הוא דוגמה קלאסית של אבולוציה מתכנסת (קונברגנציה); מצב שבו נוצרות תכונות משותפות אצל יצורים ממוצא שונה ובאופן בלתי תלוי זה בזה.
למעט בצמחים, צבע ירוק בטבע לא קיים כמעט כפיגמנט בסיסי. כדי להשיג אותו חייבים להשתמש בתחבולות. צבע ירוק מושתת על שילוב של צהוב וכחול. כל צייר מתחיל יודע שכדי לקבל גוונים ייחודיים של ירוק צריך לערבב ביחסים מתאימים צבע כחול עם צהוב, ואם רוצים לשלוט בדרגת הכהות ניתן להוסיף גם מעט צבע שחור. גם הטבע "מכיר" את הפטנט הזה, אך הוא עושה זאת בדרך שלו."

מתוך כתבה ב"טבע הדברים" – "ירוקים בחצר" מאת עמיר וינשטיין ומיכל סמוני-בלנק

שולי הדרך במדבר יהודה, בין קומראן למצוקי דרגות, התכסתה צמחייה ירוקה ופורחת,
מושכת את תשומת לב הנוסעים והמטיילים באיזור

"בטבע צבע מושג בשני דרכים בסיסיות:
צבע פיגמנטי, כלומר צבע הנוצר מבליעה סלקטיבית של אורכי גל מובחנים. גוונים של שחור, חום, אדום וצהוב הם דוגמה לצבעים המבוססים על פיגמנטים.
צבע פיזיקלי, הנוצר כתוצאה משבירת קרני אור בררנית, אם בתוך מבנים גבישיים דמויי מנסרה המצויים ברקמת הגוף החיצונית או במבנים אחרים המחזירים אור סלקטיבית. גוונים של ירוק, כחול או סגול בבעלי החיים הם ברוב המקרים צבעים פיזיקליים.
צבע פיגמנטי נבדל מצבע פיזיקלי בכך שהוא אינו משתנה כתוצאה משינוי בזווית הצפייה."

מתוך כתבה ב"טבע הדברים" – "ירוקים בחצר" מאת עמיר וינשטיין ומיכל סמוני-בלנק

צמחייה מדברית מומלץ לצלם מגובה הפרח

"במיתולוגיה המצרית העתיקה הירוק הוא הצבע האלטרנטיבי לאוסיריס, האל האהוב ביותר במצרים.
בבודהיזם ירוק אביבי הוא צבע החיים ואילו הירוק הבהיר מסמל את ממלכת המוות וכל מה שקשור במוות.
הקלטים מייחסים ירוק לאלת האדמה.
בסין הירוק מקושר למזרח, עץ ומים.
בנצרות, ירוק אביבי הוא צבע האלמוות והתקווה, רוח הקודש המפעמת באדם, החיים וההתגברות על המוות, גיחתו של האביב מתוך החורף. בימי הביניים הירוק היה צבע השילוש וחג ההתגלות.
באמונה המוסלמית הירוק הוא צבע קדוש."

מתוך "תרפיה בצבעים" מאת פאולין ווילס

"הירוק הוא הצבע השליט של צ'אקרת הלב. היא נמצאת בין צלעות החזה הרביעית והחמישית ומסמל אותה פרח לוטוס ירוק.
כאשר הצבע המוקרן מצ'אקרת הלב הוא צלול, מצביע על לב בריא. מרכז אנרגיה זה מזוהה עם יסוד האוויר וחוש המישוש. הכוכב השולט הוא ונוס. האיכויות המיוחסות לצ'אקרה זו היא איכות של הרמוניה.

צ'אקרת הלב היא מרכז האיזון והיא שוכנת באמצע הדרך בין שלוש הצ'אקרות הנמוכות לבין שלוש הצ'אקרות הגבוהות יותר.
ברמה הפיסית צ'אקרה זו מזוהה עם הלב, מערכת מחזור הדם, הריאות, מערכת הנשימה, המערכת החיסונית, הזרועות והידיים.
זהו המרכז האהבה ללא תנאי, המרכז דרכו אנו אוהבים, אהבה שיכולה להתבטא בצורות רבות. ככל שמרכז זה יהיה פתוח יותר, נוכל לבטא אהבה רוחנית חסרת תביעות. כאשר מרכז זה פתוח אנו מסוגלים להכיל את היופי והאהבה הרוחנית שבבני אנוש אחרים. התעוררות צ'אקרה זו מביאה לרגישות גבוהה יותר למגע, להיתנתקות מחפצים חומריים."

מתוך "תרפיה בצבעים" מאת פאולין ווילס

בקעת הירדן בעונה היפה בשנה, ירוקה ופורחת

את הפוסט הצבעוני אסיים עם שיר של ויסלבה שימבורסקה בצירוף המלצה חמה לצאת ולהתהלך בחיק הטבע המוריק והפורח

"אני מהלכת במורד גבעה מוריקה. עשב בעשב פרחים קטנים כמו באיור לילדים.
שמי הערפל החלו להכחיל, מראה הגבעות האחרות משתרע בדממה…
עכשיו תשע ושלושים לפי השעון המקומי. הכל נכון על מקומו בהסכם מאיר פנים.
נחל קטן בגיא מפכה כמו נחל קטן. שביל דמוי שביל מתמיד ולתמיד.
יער מעמיד פני יער לעולמי עד אמן. וממעל צפורים במעופן בתפקיד של ציפורים במעופן.
פה מושל הרגע, בכל שהעין מקפת. מן הרגעים עלי אדמות שמפצירים בהם להמשך"

Comments

4 תגובות על “לחוות צבעים בטבע: המדבר באדום וירוק”

 1. תמונת פרופיל של תמרית
  תמרית

  קראתי, נהניתי והשכלתי. במיוחד היה מעניין ללמוד על ההבדל בין צבע פיגמנטי לבין צבע שנוצר על יד אורכי גל

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה תמר. כשהכנתי את הפוסט וקראתי על כל צבע הופתעתי גם אני מכמה היבטים שונים יש לאותו צבע.

 2. תמונת פרופיל של יוספי דיטל
  יוספי דיטל

  הצילומים מרהיבים, יש לך יד ועין וקשר טוב בניהם.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה על הפרגון!