תיירות כוכבים, תיירות מדברית, תיירות whatever

בקייצים האחרונים, כשמחצית מהסיוט של יולי-אוגוסט מאחורינו, ולפנינו המחצית השנייה, כשאנחנו מותשים עד כלות, דווקא אז קורה משהו מעניין ביקום.
תעזבו את החדשות שמעוררות בחילה, תרימו את המבט גבוה. לשמיים.

זה הזמן בו הכוכב שלנו במסעו בן 365 ימים סביב השמש חולף צמוד מאוד לשובל של שביל החלב. ואנחנו, תושביו העייפים והמותשים של הכדור שמתגורים בישראל מוכת החמסינים, מוזמנים לשכב על הגב ולהביט במטאורים החודרים לאטמוספירה.

"זמן ההתרחשות של המטר הוא בקיץ ובהרבה מדינות, כולל ישראל, קיים בעונה הזו סיכוי נמוך לעננות. כך ניתן לחזות במטר באופן בהיר מצד אחד ומבלי לקפוא מקור מצד שני. כיוון שזו תקופת החופש הגדול גם הרבה יותר קל להתארגן לצפייה מסודרת במטר."

אלא מה… (1)  איך נבחין בהם כשרובם הגדול של שמי הארץ מזוהמים באור.
יש סוגים שונים של זיהומים. זיהום בקטריאלי, זיהום של מי תהום, זיהום אוויר, זיהום אור וגם זיהום שמיעתי. זיהום שתוקף את החושים, מציף אותם במים מטונפים, אוויר מלא רעלים, תוקף אותם ברעש בדציבלים מטורפים ואור. הרבה מאוד אור גם בשעות הלילה.

אלא מה… (2) הירח. דווקא כשהשמיים הולכים לפנק אותנו בכזה מראה מרהיב, דווקא אז הירח יהיה במלואו, מאיר כמו פרג'קטור

"את הפרסאידים ניתן לראות מדי שנה – בלילה ורק בחצי הכדור הצפוני – מה-17 ביולי ועד ה-24 באוגוסט. בתקופה זו מגיע כדור הארץ למפגש עם שובל כוכב השביט.
השיא של המטר הוא בין 9 – 14 באוגוסט. בשנת 2022 אור הירח המלא יתלווה לשיא המטר ב-12 באוגוסט ואורו יאפיל על אורם של המטאורים."

אבל אל דאגה, התיירות המדברית ממציאה את עצמה מחדש ובמקום תיירות כוכבים או בנוסף מארגנים פעילויות מיוחדות לסופי השבוע של יולי-אוגוסט עם שמות אטרקטיבים כמו "לילות קיץ קרירים".

מוזמנים לפוסט קייצי עם המלצות לתצפיות כוכבים.

הדרך הטובה ביותר לצפות במטאורים היא כאשר נמצאים במקום שבו זיהום האור מזערי, כלומר מקום ללאן תאורה מלאכותית, כלומר המדבר.
במדבר השמיים פתוחים, האורות מעטים, השקט גדול וניתן לצפות בשלווה ובפליאה בשמי הלילה המוארים בכוכבים.

"תיירות כוכבים, מסתבר שיש דבר כזה. אנשים נוסעים למדבר, לאזור מצפה רמון, על מנת לראות כוכבים בשמי הליל. הכוונה היא לא למטר המטאורים הדו שנתי, הזיקוקים של הטבע שמאגדים כל מיני טיפוסים עירוניים בשק שינה לליל בלהות שבו יאכלו כאפה על נדל, אלא סתם, כוכבים של יומיום. וזה לא רק בישראל, בכל העולם אנשים מטיילים בעקבות כוכבים. איזו תפנית עגומה לקחה האנושות שאנחנו צריכים לנסוע שלוש שעות בשביל להגיע לאזור שעדיין לא יצרנו מסביבו חגורת זיהום אוויר וזיהום אור כל כך סמיכה שהיא חוסמת מראה לילי כה שגור, את זכותו טבעית של כל אדם לשכב על הגב ולראות כוכבים."

מתוך "המדבר (גם) של הממשי" מאת נטע חוטר

מה זה מטר פרסאידים?

"מטאור הוא שם כללי לגופים שמימיים קטנים בגודלם, מגושי סלע ועד גרגרי אבק, שנלכדים בכוח המשיכה של כדור הארץ, ונכנסים לאטמוספירה. החיכוך עם האוויר במהירות גבוהה גורם לגוף להתלהט, החום גורם לפליטת אנרגיה בצורה של אור מהגוף הלוהט (כמו ברזל שמחומם באש עד שהוא מאדים ומאיר גם בחושך) ובשמי הלילה הוא זוהר ונראה כמו "כוכב נופל", כפי שהוא מכונה (באופן שגוי, כמובן, כי לא מדובר בכוכב).
חלק גדול מהמטאורים נוצרים מכוכבי שביט – גושי קרח וסלע גדולים שנעים ברחבי מערכת השמש במסלולים קבועים ומותירים מאחוריהם שובל של אבק, קרח וחלקיקי סלע. כשכדור הארץ חוצה את אחד המסלולים הללו, נוצרת התופעה הקרויה מטר מטאורים: המון חלקיקי אבק וקרח שחודרים לאטמוספרה, נשרפים בה ויוצרים מראה מרהיב של שובלי אור. את התופעות הללו ניתן לחזות מראש כיוון שגם המסלול של כדור הארץ וגם המסלול של כוכבי השביט ידועים לאסטרונומים ותאריך הפגישה ניתן לחישוב באופן מדויק.
מטר הפרסאידים הוא תוצאה של מפגש כדור הארץ עם השובל של כוכב השביט סוויפט-טאטל, הקרוי על שמם שני אנשים, האחד אסטרונום חובב והשני חוקר ממצפה הכוכבים של הארוורד, שתיעדו אותו לראשונה באופן מדעי ב-1862 (הוא תועד כבר בשנת 69 לספירה)."
מתוך האתר של סוכנות החלל הישראלית

מכתש רמון זכה לאחרונה בתואר שמורת אור כוכבים , כלומר שמורה אקולוגית בה מקפידים על שימור בעלי חיים, שמורה עם מחצבות שהפכו לגנים לאומיים, דוגמת גן צבעי הרמון, שמורה בה שמי הלילה חשוכים ונקיים מזיהום אור.

"שמורת אור כוכבים היא שטח שמוגדר על ידי גופי טבע שונים בארץ ובעולם, ובו חלים חוקים ותקנות השומרות על שמים חשוכים, כך שכל מי שנמצא בתחום השמורה יוכל לצפות בכוכבים בצורה מיטבית. הסיבות להכרזה זו הינן אקולוגיות, אסטרונומיות ותרבותיות.
בספטמבר 2017 הוכרז מכתש רמון על ידי הארגון האמריקני International Dark Sky Association IDA ובשיתוף רשות הטבע והגנים ומועצות מצפה רמון ורמת נגב, כשמורת אור כוכבים. החלטה זו קידמה את תיירות הצפייה בכוכבים במצפה רמון, ואת הפיכתה למוקד משיכה לאוהבי תחום האסטרונומיה."

באוגוסט 2022 הסיפור מעט שונה בגלל הירח המלא שיאיר את שמי הלילה, ועדיין יש מה לראות ולעשות.
אספתי כאן כמה המלצות למי שחשקה נפשו להביט בכוכבים וגם כמה פוסטים חווייתיים לקריאה

לקריאה נוספת