"חלום_של_מקום" – גלויות מהעמק

לקראת סוף מרס נסעתי ליום טיול בעמק יזרעאל, יום חווייתי שאורגן ע"י ג'וד מ"עליית הגג של ג'וד" והבלוגרית עינת הרשקו במסגרת המייזם "סיור-סיקור" שמטרתו לחשוף אתרי תיירות קטנים, פרטיים ומיוחדים בעזרת בלוגרים מתחומים שונים.

זה היה עבורי יום טיול אינטנסיבי ומרתק שהחל בנסיעה בקו הרכבת החדש עד התחנה בכפר ברוך, יום בו נחשפתי לפינות לא מוכרות בעמק יזרעאל, מקום שמודה שלא מרבה לבקר בו. צילמתי תמונות רבות במהלך היום, וכששבתי לביתי והעלתי את שלל התמונות למחשב שמתי לב שכמעט ולא צילמתי נופים. רוב היום היינו בחללים סגורים, חנויות, גלריות, בית פרטי מעוצב בסטייל רב, חלל ליצירה. אם כך הגיוני שעיקר התמונות הן של חפצים יפים, צבעים, קומפוזיציות. תמונות שמעבירות אווירה של אסתטיקה ויצירתיות.

זו גם הרוח שאני רוצה להעביר הלאה דרך פוסט זה, באמצעות חומרי הגלם שהבאתי איתי משם (גלויות, מפות, ברושורים עם מידע על עמק יזרעאל), חומרים ששימשו אותי לסדרה בת 12 גלויות מהעמק, "חלום_של_מקום".

תחנות בדרך

כל מי שפגשנו במהלך היום, כל מי שפתח את ביתו לארח אותנו עשה זאת במאור פנים ונתן לנו להרגיש אורחים רצויים. חוויתי הכנסת אורחים כ"כ נדיבה בכל אחת מהתחנות בה ביקרנו ומוכרחה לציין שזה אינו מובן מאליו עבורי.

התחנה הראשונה בסיור-סיקור היתה היתה החנות "פעם שניה" בקיבוץ מזרע בניהולם של לילי ועוזי שמש.

ביקרנו גם בחנות יד שניה נוספת, "גילגול", חנות לביגוד והנעלה יד שנייה בקיבוץ מזרע בניהולה של גילת פולק.

התחנה הבאה היתה בבית הקברות בנהלל שם פגשנו את תת אלוף במיל' רמי בן אפרים  שסיפר על שביל טיולים בעמק יזרעאל שהיה שותף להקמתו, שביל הידוע בכינוי "מהשומר הראשון לאסטרונאוט הראשון".

מנהלל המשכנו לארוחת צהרים בביתם של רמי ולי בן אפרים בתימרת. Nurit & Lee יצרו אירוח ייחודי שתפור למידותיו ולרצונתיו של המזמין וכיבדו אותנו בארוחת צהריים ייחודית וטעימה לעין ולחיך.

התחנה הבאה היתה "עליית הגג של ג'וד" בקיבוץ הסוללים – חנות-גלרייה שמשמשת גם כדירת אירוח, גם כגלרייה לממכר חפצי אמנות ורהיטים "מייד ביי מיי האזבנד" וגם כחלל מעוצב שניתן לקיים בו סדנאות והרצאות בפורמט מצומצם.

עצרנו לקפה וקינוח אצל סמדי וירון ב-"קפה 79" בצומת הסוללים, על כביש 79.

התחנה האחרונה ביום העמוס והמגוון היתה באלוני אבא בביניין טמפלרי ישן בשם"מקום השראה" ומנוהל ע"י שתי אומניות יוצרות שירלי ברלב ויפעת גולן.

את אלבום התמונות המלא שצילמתי במהלך הסיור-סיקור אפשר לראות בקישור כאן

את החוויות של חבריי הבלוגרים מהסיור-סיקור מעורר ההשראה אפשר לקרוא בקישור כאן

תהליכי עבודה

התחנה האחרונה בסיור-סיקור היתה כאמור ב"מקום השראה", במקום שיכולתי לבלות בו שעות ארוכות, לכן כ"כ הצטערתי כשהגיע הזמן להיפרד ולעלות על המיניבוס שהחזיר אותנו לתחנת הרכבת. זהו מקום עם אנרגיה מורגשת של יצירתיות, מעבר לעובדה שהוא מעוצב כ"כ יפה. שירלי, אמנית מיקס מדייה, הנחתה אותנו בסדנת יצירה קצרה, לימדה את טכניקת הקולאג' שאני כ"כ אוהבת ומיישמת בעבודה על הגלויות שלי.

נהניתי מאוד משפע החומרים שהיא פזרה על השולחן, שרק מפאת קוצר הזמן לא יכולתי "לשחק" בכולם. התמונות שלפניכם צולמו בחללי העבודה בביניין הייחודי הזה. מי שמכיר אותי יודע שיש לי חיבה מיוחדת לצנצנות מכחולים וערימות צבעים. אלו חומרי הגלם והכלים באמצעותם ניתן לברוא עולמות. להמציא. ליצור.

המילים הללו חזרו כחוט השני לאורך היום כולו בתחנות השונות בהן ביקרנו: נשים שקמו ועשו מעשה על מנת ליצור לעצמן מקור פרנסה חדש, נשים שבחרו לעצמן תחום עיסוק חדש, שהקדישו זמן ומרץ על מנת להגשים חלום, שמתמודדות עם הקשיים שהדרך החדשה מאתגרת אותן, שמעיזות.

ההתנסות הקצרה ב"מקום השראה" בגזירה והדבקה של ניירות צבעוניים על לוח עץ קטן הזכירה לי את מה שאני עושה החל מתחילת ינואר בגלויה היומית. התבקש שאת החוויות מהביקור בעמק אספר דרך הגלויות שקיבלתי באותו היום, ערימה מכובדת של גלויות מהחנות "פעם שנייה" וכמה גלויות מ"עליית הגג של ג'וד".

סקרנים לקרוא מה עבר לי בראש כשניגשתי אל הגלויות? תהליך היצירה הוא לרוב אינטואיטיבי, דבר מוביל לדבר ויחד עם זה יש סדר, יש שפה, שגם אם היא אישית, עדיין אפשר להבחין ברכיבים שלה. גלויות רבות שלי מתחילות משכבת רקע של מפה. במיניבוס חילקו מפות של העמק, לקחתי כמה עותקים והשתמשתי בהם כדי להדביק על הצד האחורי של הגלויות, למעט גלויה אחת שדווקא אהבתי את הצד האחורי בו היו שורות לכתוב את "My wish list".

הסידרה מורכבת משמונה גלויות קטנות של "פעם שנייה", גלויה עבור כל אישה שאירחה אותנו בטיול (לילי, גילת, לי, נורית, ג'וד, סמדי, יפעת ושירלי). בצד הקדמי של הגלויה הדבקתי משהו שקיבלתי מכל אחת, כרטיס ביקור, סימניה, תווית עם שם. וגם הדפסתי והדבקתי את שם הבלוג שלי. בצד האחורי, על רקע המפה של עמק יזרעאל, הדבקתי בצד הגלויה סטריפ ירוק עם הכיתוב "מסלולי טיול" שגזרתי מהחוברת. אהבתי את הטקסט הזה, שמציג את העמק כמקום לטיולים, להליכה. מקום שכדאי להכיר גם דרך הרגליים. לצד "מסלולי טיול" הדפסתי והדבקתי את ההאשטאג "חלום_של_מקום" ממסופר מ-1 עד 8. את הביטוי לקחתי מהגלויה המקורית, מצא חן בעיני מאוד, אז החלטתי להפוך אותו לטאג אינסטגרמי. לתייג ולמתג את העמק כ-"חלום", או את המקומות בהם ביקרנו כ-"חלום" שהתגשם.

השלב הבא היה לבחור בולים ולהחתים אותם בחותמת המצפן הידועה שלי. בחרתי בולים עם הכיתוב "התיישבות יהודית" במקומות שונים בארץ, רק בול אחד מנהלל, אבל גם היתר הניחו את דעתי מבחינת גודל וצבע.

נשאר רק דבר אחרון לפני שסט הגלויות מוכן והוא לכתוב עליהן מילה אחת. מילה שמקפלת בתוכה את החוויה המשמעותית מאותו יום טיול. לשם כך פניתי בבקשה לחברותי הבלוגריות שהשתתפו בטיול וביקשתי מהן את המילה שלהן.

הן שלחו לי את המילים הבאות:

עצמה (עינת) ~ טעינה (ניני) ~ קשרים (ציפי) ~ מעגלים (ויקי) ~ השראה (מיכל) ~ עולם חדש (זיוה) ~ תעוזה (מלי) ~ הגשמה (יערה)

את המילים המאוד משמעותיות הללו שמקפלות בתוכן הרבה תוכן שירטטתי בטוש אדום, בדומה לכבישים שמשורטטים על המפות. קווי המתאר של כל מילה הוא כמו כביש שמוביל פנימה, אל המהות שטמונה בכל מילה ומילה.

כעת הסט של 8 הגלויות הקטנות מוכן.

היו לי עוד 3 גלויות גדולות ואחת קטנה, כולן מ"עליית הגג של ג'וד". למעט גלוייה אחת שטיפלתי בשני צידה, ביתר לא נגעתי בצד הקדמי. בשלוש הגדולות הדבקתי מפה של העמק כשכבה ראשונה. בול עם חותמת, סטריפ שגזרתי מחוברת הטיולים עם הטקסט "גלריות, אמנות ויצירה" + ההאשטאג "סיור_סיקור" שבזכותו היגעתי למקומות הללו. הדבקתי גם את שם הבלוג שלי, מעין חתימה אישית של מי שהיתה שם וכעת עושה את החיבורים עם דבק-נייר-ומספריים.

עבור שלוש הגלויות הגדולות בחרתי במילים שלי: יופי, יצירתיות והתחדשות ששירטטתי בטוש אדום. קווים שמזכירים בצורתם את הכבישים הראשיים שחוצים את העמק. בשתי גלויות הוספתי בעט אדום טקסט אישי שמתכתב עם המילה "יצירתיות" ו"התחדשות", על הצורך להמציא את עצמי, להתחדש, לא להיתקע באותו המקום, באותו תחום עיסוק, באותו מקצוע שמזמן הפסיק לעניין ולאתגר.

בגלויה עם המילה "יופי" יש הדבקות נוספות וטקסט שנכתב במהלך הטיול תוך כדי הקשבה להסברים שניתנו לנו.

בגלויה הקטנה, עם השורות הריקות, ציטטתי משפטים שאמרו לנו הנשים (לילי וג'וד) על הגשמת חלום, על הקמת עסק. משפטים שלא רציתי שישארו שמורים בפתק דיגיטלי בטלפון הנייד שלי. השורות הריקות נראו לי כמקום המתאים ביותר להעלות אותם על הכתב, גם אם הכתב יד שלי לא הכי-הכי.

הוספתי וואשיטייפ נוצץ שאני אוהבת וסטריפ של "סיורים מודרכים ומורי דרך". הנשים הללו שפגשנו שם, הם כמו מורות דרך עבורי, שגם חולמת על הקמת עסק עצמאי. הן חלמו והגשימו. אם הן עשו זאת, גם אני יכולה.

הגלויות 

להלן התוצר הסופי, 12 גלויות, כשבתמונות שלפניכם מוצגים שני צדי הגלויה, הקדמי והאחורי, בזה אחר זה.

תודות

תודה מקרב לב לג'וד ויינמן, סמדי הרשקוביץ ולי בן אפרים שאירגנו לנו יום מעניין, מיוחד ומהנה.

תודה גם ל"מועצה אזורית עמק יזרעאל" ו"מעברים בעמק" שתמכו בסיור וסייעו באופן מעשי כדי שיצא לפועל ושלחו נציגה מטעמם שהתלוותה לסיור וסיפרה על התמיכה שמקבלים תושבי העמק בעלי העסקים הקטנים.

תודה לעינת רשקו על המיזם הייחודי "סיור-סיקור" ועל ההזמנה לקחת בו חלק.

Comments

13 תגובות על “"חלום_של_מקום" – גלויות מהעמק”

 1. תמונת פרופיל של ניני אטלס

  מפעם לפעם, אני מוצאת את עצמי מרותקת יותר ויותר אל אופן הכתיבה שלך, היצירה שלך והתוצאה כמכלול. פוסט מיוחד וייחודי. נפלא.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   ניני יקרה, איזה תגובה… השארת אותי ללא מילים, אבל עם חיוך גדול. תודה!

 2. תמונת פרופיל של מלי אברמוביץ

  אילנה! אני לא נושמת! חסרת מילים מול הרעיון, הביצוע, היצירתיות, על הדרך הייחודית והאמנותית שלך להעלות את רשמי היום הזה. תודה שאת חושפת אותי לביטוי הייחודי הזה.

 3. תמונת פרופיל של עינת הרשקו

  אילנה השארת אותי ללא מילים. כשאני אומרת "שכל אחת תיקח את הסיור לאן שמתאים לה", אני מתכוונת בדיוק לזה. את כל המילים שאמרנו לך על הסיור אני מעבירה אליך חזרה – זאת את לגמרי.

 4. תמונת פרופיל של תמרית

  דרך מיוחדת ויצירתית להעביר את החוויות של היום היפה שעברנו. רואים שהנושא של הגלויות ממש בדמך וזה לוקח אותך למקומות מיוחדים. אני חושבת שלקחת שני תחומים שונים ולעשות בינהם שילוב שיוצר משהו חדש זה שיא היצירתיות.

 5. תמונת פרופיל של ויקי

  אילנה, איזה יופי לראות את הסיור שלנו דרך הגלויות שלך. תודה רבה על השיתוף המרתק בדרך העבודה שלך. מאוד נהנתי לקרוא וללמוד

 6. תמונת פרופיל של ציפי

  אילנה את ככ יצירתית!! יצאת מכל קופסה שהייתי יכולה לחשוב עליה 🙂 זה מרשים. זווית אחרת של הטיול שלנו, שרובו ככולו אנשים חולמים, (אנשי העולם החדש של תמר), אנשים שמגשימים חלומות. אני אוהבת את האנרגיה הזו וחושבת שזו הציונות החדשה. תודה על השיתוף והמקוריות.

 7. […] אילנה בר מהבלוג “יצאתי מביתי למסעותי” כתבה את הפוסט “חלום_של_מקום – גלויות מהעמק“ […]

 8. תמונת פרופיל של יערה

  וואו אילנה איזה כיף שלקחת את היום הזה בדיוק לנישה שלך ויצאת לגמרי מהשבלונה של פוסט שמתאר את חוויות הסיור. פרויקט נהדר והתמונות מקסימות (הופתעתי למצוא כאן כמה בשחור לבן 🙂 )

 9. תמונת פרופיל של ג'וד ווינמן
  ג'וד ווינמן

  הצלחת להפתיע אותי!
  כמה יצירתיות.
  הבאת את עצמך באמצעות העמק.
  זה מרגש כל פעם מחדש לראות את הזוית האישית של כל אחת מהמשתתפות בסיור.
  תודה על השיתוף הקסום הזה!

 10. תמונת פרופיל של נועה בר-נס

  וואו אילנה, כל כך מקורי ומעניין! מאד אהבתי את הכיוון שאליו לקחת את היום הזה, ההתמקדות ביצירה נהדרת.

 11. תמונת פרופיל של עפר קידר

  היה כיף להיפגש ולטייל יחד בעמק, ועוד יותר כיף לקרוא את הפוסט שלך ולעקוב אחר דרך המחשבה היצירתית שלך

 12. […] אילנה בר “חלום_של_מקום – גלויות מהעמק“ […]