אמנות רחוב: תמרורים הומוריסטים בפירנצה

כשטיילתי בקייץ 2016 בפירנצה ויצאתי לרחוב ראיתי את תמרור האין כניסה המוכר עם הדמות של דוד. הרמתי בתמיהה את הגבה ובאותה נשימה גם הרמתי את המצלמה וצילמתי. אח"כ ראיתי עוד "אין כניסה" באותו סגנון הומוריסטי. חייכתי לעצמי וצילמתי. בתמרור השלישי הבנתי שיש כאן פאטרן שחוזר על עצמו. זה לא מקרי. מישהו במכוון הדביק את הדמויות הללו בתמרורים. וככה תוך כדי שוטטות בין האטרקציות המעניינות והיפות שיש לפירנצה להציע, העין חיפשה גם את התמרורים.

נהניתי מאוד מהאילתורים ההומוריסטים של האמן הצרפתי שחי באיטליה בשם CLET. בדיעבד התברר לי שהתוספות לתמרורים נעשות בהסכמת העירייה. ייתכן שבפעמים הראשונות ניסו לקלף את המדבקה ואולי גם נתנו לו קנס כשנתפס, אבל אח"כ הבינו שיש כאן גימיק שמושך את העין והניחו לתמרורים המאולתרים הללו להשתלב ברחובות העיר.

בטיול האחרון בונציה, יולי 2018, תוך כדי שיטוט בין התעלות נתקלתי בתמרור "דרך ללא מוצא" עם מדבקת הצלוב. זהה לתמרור שצילמתי בזמנו בפירנצה. שמחתי לגילוי אבל זה היה משהו חד פעמי, המופעים של אמנות רחוב בונציה לעומת פירנצה מועטים למדי. או שאולי בונציה, להבדיל מפירנצה, אין כבישים ולפיכך אין סיבה להציב תמרורים.

אותו התמרור של "דרך ללא מוצא" בפירנצה, יוני 2016.

בפוסט זה ריכזתי להנאתכם את מקבץ התמרורים שצילמתי בסימטאות פירנצה המיוחדת והיפה באותו קייץ. ייתכן שמאז התרבו התמרורים והתווספו ווריאציות חדשות ומצחיקות.

לקריאה נוספת – שני איזכורים שמצאתי באתר "הכל שקרים" אודות התמרורים המצוירים:
שיבוש תרבות נוסח פירנצה ו-50 תמרורים משוחררים

תוך כדי שיטוט נתקלתי גם בפוסטרים מודבקים על הקירות של דמויות מעולם האמנות שהולבשה להם מסכת צלילה. טוויסט הומוריסטי משעשע של יוצר הסדרה – אותו בחור שמופיע בתמונה הראשונה מצד שמאל ואוחז ביד תמרור אין כניסה מאולתר. החיבור בין דמות אייקונית כמו "דוד" או "מונה ליזה" לאובייקט יומיומי שבאותה תקופה בה צויירו כלל לא היה מוכר, יוצר משהו חדש ומשעשע. ואני, כתיירת שמסתובת בחוצות העיר ומתבוננת בדמויות, קולטת את הקריצה ומחייכת. 

פוסטים נוספים שעוסקים בגרפיטי ואמנות רחוב בארץ ובחו"ל: