נהריים בגשר: שלושה גשרים, שני נהרות

אלו ימים בהם כולנו, אבל ממש כולנו יוצאים מהבתים להתאוורר, לטייל, להינות מיופיה של הארץ באביב הקצר.
אם אתם מחפשים מקום גם עם שלווה, גם עם נוף משגע וגם עם מורשת וסיפור מרתק על תולדות הישוב, יש לי בשבילכם המלצה מעולה – שלושה גשרים, שני נהרות ואתר מורשת אחד, "נהריים בגשר", אתר תיירות ומורשת השייך לקיבוץ גשר וממוקם ממש על הגבול עם ירדן ומשלב גם תוכן, גם נוף יפה וגם הנאה.

ביום שישי האחרון השתתפתי בסיור בלוגריות באתר התיירות, מקום שזה הבייקור הראשון שלי בו. קידם את פני נוף מדהים עטוף שמיכה ירוקה עבה, במזרח הרי גלעד ומאחורי גדר המערכת נהר הירדן המתפתל כמו נחש בוץ בצבע חום.
אם תזדרזו להגיע לשם בימים אלה כל עוד "הירוק הקצר" עדיין צובע את הנוף בגוון הורס, תזכו לראות את עמק הירדן בשיא יופיו, איזור שמוריק לתקופה קצרה וביתר השנה הוא צהוב וחם.

חצר גשר הישנה

ההדרכה שקיבלנו במקום סיפרה את סיפורם של החלוצים בעלי עוז הרוח, שחיו בתקופה רצופת אתגרים וקרבות, ולמרות הכל הצליחו להגשים חלום ולהקים ישוב.

"חצר גשר הישנה הוא אתר בעמק בית שאן בו התיישבו מקימי קיבוץ גשר לראשונה. בתקופת מלחמת העצמאות הותקף היישוב וכמעט חרב לחלוטין. לאחר המלחמה עבר המשק למיקומו הנוכחי והחצר הנטושה שופצה ומשמשת כיום כמוזיאון מורשת להיסטוריה של המקום. המוזיאון הוכר כאתר מורשת על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ועל ידי תכנית ציוני דרך" מתוך ויקיפדיה

הקיבוץ הוקם ב-1920 מתוך תפיסה שרווחה אז מצד המוסדות המייסדים ליישב את הגבול. המבנה היחיד ששרד מגשר המקורית הוא חדר האוכל, יתר המבנים והצריפים נהרסו במלחמה.

באתר ישנו מופע אורקולי, "חוויית נהריים", המדגים את ההיסטוריה של תחנת הכח בנהריים – אותו מפעל ציוני גדול שנבנה ע"י פנחס רוטנברג, לחשמל את א"י באמצעות מקורות מים. תחנת הכוח ההידרואלקטרית הראשונה הוקמה בעמק הירדן כשהיא מנצלת שני מקורות מים, הירמוך שמגיע מכיוון סוריה והירדן. מפגש שני הנהרות נקרא נהריים.
רוטנברג בנה מערכת מים מאוד גדולה שפרוסה בעמק, כולל סכר דגניה. מאז 48 המפעל עומד הרוס ונטוש כמו אנדרטה בצדו המזרחי של הירדן. רוטנברג הוא הראשון שעשה שת"פ עם הירדנים, ולמעשה החל מסורת של שיתופי פעולה שממשיכה להתקיים עד ימינו.

כמו כן ניתן לבקר במוזיאון קרבות מלחמת העצמאות הנמצא בבונקר ששימש כמפקדת היישוב.

שלושת הגשרים

"נהריים בגשר" ממוקמת בתוך נוף מרחיב לב סמוך מאוד לגדר המערכת, בצד הישראלי של הגבול. כחלק מהביקור זכינו לחצות את גדר הגבול ולראות מקרוב את שלושת הגשרים. זו הפעם הראשונה בה כמעט וחציתי רגלית את נהר הירדן לצידו השני.
הגבול עם ירדן עובר במרכז הנהר, כך שהגדר עם השילוט "גבול לפניך" ניצבת למעשה בשטח הישראלי. יש לתאם עם הצבא כאשר פותחים את המנעולים ונכנסים פנימה, פרוצידורה שנעשית ע"י המדריכים באתר ולכן מה שנותר הוא לחצות את הגדר ולצעוד לעבר הגשרים.

מהר מאוד תגיעו אל שלושה גשרים שנמצאים במרחק קצר זה מזה:

גשר רכבת העמק העות'מאני (1904) עליו נסעה רכבת העמק מחיפה לדמשק וחצתה את הירדן, הגשר מפוצץ.
גשר הכביש המנדטורי (1930), גם גשר זה נותר מפוצץ.
הגשר הרומי עם יסודות מלפני אלפיים שנה. למרות שהגשר בנוי בסגנון ממלוכי הוא עדיין נקרא הגשר הרומי. משוחזר.

במלחמת העצמאות חברי קיבוץ גשר ולוחמי גולני פוצצו את שלושת הגשרים כדי לבלום את כוח הצבא העירקי.
הקיבוץ עמד בהתקפות וגרם לכוחות לסגת מעבר לירדן, אחרי המלחמה הקיבוץ הוקם מחדש במקום מרוחק מעט, נמצא כיום מצדו המערבי של כביש 90. אחרי חתימת הסכם השלום עם ירדן התקבל אישור לפתח את האיזור לתיירות.
בשנים האחרונות השקיעו מאמצים רבים בשיפוץ הגשרים וב-2014 הסתיים שיפוץ הגשר הרומי המרשים.

לפני שחוזרים לצדו השני של גדר הגבול בקרו גם במצפור על עמדות הצבא הירדני בצד המזרחי של הירדן.

מידע שימושי

יש לתאם מראש ולקבוע מועד מתי ניתן להצטרף לסיור מודרך שעובר בין נקודות העיניין: התצפית, החווייה בנהריים, הבונקר והביקור בגשרים. (טלפון: 04-6752685)
משפחות שיבקרו באתר במהלך הפסח יוכלו להשתתף במשחק משפחתי בשם "חפש את הסליק", אחרי שקיבלו רקע על החצר.
כמו כן אפשר לבנות תוכנית מותאמת לרצונכם.
מומלץ לשלב בזמן הביקור באתר גם סדנת אפייה ב"אגדת לחם" בה תאפו לחמים או פיצה אישית בתנור מקורי ששרד מימיו הראשונים של הקיבוץ ושוחזר.
"אגדת לחם" – כשר-חלבי, סגור בשבת, פעילות מוזמנת מראש, סדנאות מיוחדות כמו סדנת אפייה למספר משתתפים קטן, כמו כן ניתן להזמין סלסלות לארוחת בוקר.

לפרטים נוספים בקרו באתר האינטרנט של "נהריים בגשר"

עוד באיזור

אם אתם באיזור מומלץ לנסוע נסיעה קצרה לפארק נהריים אי השלום ולטייל לאורך "שביל הסכרים"
לפני כמה שבועות ביקרתי במקום כאשר המים מתעלת העודפים זרמו במפל מרשים
"תעלת האפס", התעלה היא ללא שיפוע כדי שתוכל להזרים מים עודפים מהאגם התפעולי של התחנה אל הירדן במקרה של שיטפון בירמוך, או להזרים מים מהירדן אל האגם במקרה של מפלס נמוך בירמוך.

כמו כן אפשר להגיע לתצפית על אפיק הירמוך שמציין בקטע זה את הגבול בין ישראל לירדן. עומדים על הגדה הישאלית ומצלמים את הגדה הירדנית.

ומי שמעוניין לבקר באתר נוסף שקשור למפעל הציוני הגדול של רוטנברג, מוזמן לבקר בסכר דגניה הנראה מכביש 90.

מי שמעוניין לחלץ עצמות ולצאת להליכה קצרה ויפה, סמוך לקו המים עובר שביל סובב כינרת.
ממליצה על מסלול קצר ויפה שיתן לכם טעימה, החל מבית קברות כינרת (לחנות במגרש החנייה) וללכת בשביל על קו המים עד למקום בו הירדן נשפך החוצה מהכינרת.