"מה היא הדרך?" למשל, דרך נוף הגלבוע

כשהבלוגרית תמר גרינברג מהבלוג "החיים סילאן" פנתה אלי לחבור אליה לפוסט חגיגי לכבוד ט"ו בשבט, שמחתי מאוד לרעיון והתחלתי לחשוב על מסלולי טיול באיזור עמק יזרעאל. הבלוג של תמר עוסק באמנות, חינוך לאמנות, תערוכות, טיולים בארץ ובחו"ל, רעיונות מקוריים ליצירה וגם ברגעים אישיים מהחיים. לכבוד ט"ו בשבט היא בחרה בצייר אלי שמיר שמצייר את נופי העמק ובזכותה התוודעתי לציורים הגדולים והמרשימים שלו. קבענו שניסע לטייל בנופי העמק, כדי לנשום בעצמנו את הנופים מן הציורים, רק שלמזג האוויר היו תוכניות אחרות ודווקא באותו מועד התחוללה סופה שמנעה מאיתנו לנסוע צפונה.

הטיול לעמק נדחה אם כך ליום עם מזג אוויר נעים יותר ובינתיים יצאתי למסע חיפושים במעמקי ההארד דיסק במחשב ובארכיון המכובד של צילומים מטיולי העבר. היה לי נעים מאוד להיזכר בטיולים מחורף 2008/9 כשהצפנתי אל הגלבוע. אלו התמונות שאציג בפניכם בפוסט זה, תמונות העמק שנפרש כמו שמיכת טלאים בגוונים מרהיבים של ירוק.

לתמר יש רצון לקרב אנשים לאמנות דרך הכתיבה שלה בבלוג, רצון שאני מכבדת ומזדהה איתו, כי גם אני יונקת השראה גדולה מהאמנות. בפוסט של תמר – ט"ו בשבט בעמק יזרעאל  – היא מספרת על ציוריו של אלי שמיר ומתארת גם זיכרון ילדות ואת המשיכה שלה לטבע, לצד החיבה הגדולה לאורבניות.
הפוסט שלפניכם מציע מסלול טיול בדרך נוף גלבוע ומחבר בין מידע שימושי לתמונות נוף ושירים שליקטתי.
מקווה שתקחו כצידה לדרך משהו מהפוסטים שלנו – ציור, כתם צבע, משפט, מילה, צליל – וצאו אל הטבע המוריק.

דרכי הנוף בצפון ידועות כדרכים יפות מאוד והן מומלצות כטיול יום נעים מאוד למשפחות, בין אם ברכב או ברגל. לפעמים מתחשק טיול קל, שאינו דורש מאמץ פיסי גדול, לעלות על המכונית, לרדת מהכביש הראשי אל כביש צדדי שמספק תצפיות יפות, ללחוץ על הגז ולהניח למנוע לטפס במעלה ההר. כשמגיעים לראש ההר לכבות את המנוע ולצאת החוצה להביט בעמק הפרוס מטה. או לעצור בצד הדרך המיוערת ולהציץ בחלון שנפתח אל הנוף. ובימים שהראות טובה, אנו כדברי השיר, "רואים רחוק, רואים שקוף". רואים את החוכמה של הטבע, המחזוריות. ורואים גם את הניסיון של האדם להשליט סדר בטבע, לטעת, לזרוע, לגדל.

אני אוהבת מאוד דרכי נוף, הן מפתיעות אותי כל פעם מחדש, בכל שעה משעות היום הדרך משנה את המראה, הגוונים והצבעים. נוף יפה עושה לי טוב, מרחיב את הריאות שמזרימות חמצן לכל תא ותא בגוף, מגדיל את האישונים למקסימום האפשרי כשהאופק נפתח אל מרחבים עצומים. האפשרות לראות למרחקים גדולים היא מתנה גדולה שהטבע מעניק בנדיבות לבת עיר כמוני שביומיום מוקפת ביניינים וכבישים סואנים. יש משהו במרחקים שמוחק את הדאגות, ובמקומן שם שקט, פותח לי דלת לאושר, לאנרגייה מיטיבה.

אם שואלים אותי לשורת כותרת אחת למסע שלי אני בוחרת במילה "דֶרֶך".
אני יכולה לראות בעיני רוחי איש שמטפס לפסגת הר, כדי להגיע ולראות את הנוף. בעיני הטיפוס עצמו הוא העיקר ולאו דווקא הפסגה. ההליכה בדרך היא המשמעותית בעיני, ברור שכשמגיעים לפסגה או לתצפית נופית ממנה נפרש נוף משגע זו חווייה טובה, אבל זו סיטואציה שלרוב חולפת מהר מאוד, ואז מה? נעבור הלאה לפסגה הבאה? או למצפור הבא?

המילה "מצפור" נוצרה כהכלאה בין שתי מילים: מצפה וציפור ומציעה למטייל המבקר בה נקודת מבט כמו של ציפור. להביט על הנוף מלמעלה. נקודת מבט שלאו דווקא זמינה לנו בחיי היומיום. לפעמים אני אוהבת לאמץ את נקודת מהבט של הציפור, להתבונן באותו איש ההולך בדרך אל הפסגה, ללוות אותו במבט ואולי גם לשאול: "מה אתה רוצה? ממך, מהחיים?"
לשאול: "מה החלום שלך?"

אין כמו שהייה בטבע כדי לברר ביני לבין עצמי עיניינים שכאלה שביומיום נדחקים הצידה. לחדד את הרצון, להבין שהרצון הוא כמו מנוע, הוא ה-drive שבוער בתוכי ומניע אותי לפעולה על מנת להגשים חלום.

פעם, בראשית תקופת ההתיישבות בארץ "הפרחת השממה" היתה החלום הציוני. הביטו על תמונות העמק וראו כיצד במרוצת השנים הוקמו מאות יישובים, קיבוצים, מושבים, ערים  ומצפים. גם אם כיום החקלאות איננה מקור הפרנסה העיקרי עדיין חקלאי העמק מנצלים את האדמות הפוריות לגידול מגוון יבולים.

המלצות לקריאה נוספת:

~ מאמר מצויין שנותן סקירה היסטורית של ההתיישבות היהודית בגליל, החל מסוף המאה ה-19: "ההתיישבות היהודית בגליל" – מאת מוקי צור, לשעבר מזכיר התנועה הקיבוצית המאוחדת. עסק בחקר ראשית הקיבוץ וההתיישבות

~ "יחידות נוף בישראל – עמק יזרעאל" – קובץ וורד עם מידע לבגרות שמסכם בין היתר את השפעת התנאים הפיסים בעמק יזרעאל על מיקום הישובים הכפריים ועל האופי הכלכלי שלהם, כמו למשל העובדה שרוב הישובים מרוכזים בשולי העמק לכיוון מורדות ההרים או על גבעות נמוכות בתוך העמק, כדי לא לסבול מהצפות ומקשיי ניקוז, וכדי לנצל את השטח המישורי לעיבוד חקלאי

~ חקלאות בת קיימא בעמק יזרעאל – סרטון שהופק על ידי היחידה הסביבתית במועצה בתמיכת משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשנת 2015

https://www.youtube.com/watch?time_continue=86&v=9RneHeVTjDo

ההמלצה שלי הפעם היא על דרך נוף גלבוע

התמונות, גם אם צולמו לפני כעשור, הן תפסו רגעים שלא יחזרו עוד, תיעדו את היופי שהיה מונח מולי, כפי שהוא, לא מבויים או ערוך. יופי שאני מקווה שיגרה את בלוטת הטיולים שלכם וידרבן אתכם לצאת לדרך. לקראת סוף פברואר תחל פריחת האירוסים וגם אם תגיעו לפני או אחרי הפריחה תזכו להינות מחוויה של טבע שתעלה על פניכם חיוך ותחושה של הנאה והתרחבות מול שדות העמק הירוקים, והכל במרחק נסיעה של כשעה וחצי מהמרכז.

תיאור המסלול: המסלול עובר לאורך ציר התנועה הראשי בגלבוע – כביש 667. לאורך המסלול חורשות, חניונים ומצפורים המהווים בסיסי יציאה נוחים לטיולים רגליים בסביבה.

לאורך המסלול אתרים רבים: תל יזרעאל ועין יזרעאל, חניון נורית, חניון כתף שאול, חניון אשחר, חניון ויניה כהן, חניון "שער הזהב" – החניון שבקרבתו פריחה אביבית בעיקר של אירוס הגלבוע, כלניות ונוריות. חניון ברקן, "העמק הנעלם" – מסלול טיול רגלי תלול היורד אל עמק חרוד, מיועד למיטיבי לכת. חניון האיריסים – לידו נמצא ריכוז גדול של אירוס הגלבוע, הוכשר שביל משולט, נחל יצפור מצפה גלבוע, מצפור דובי וערן שמיר וחניון הר אבינדב.

אורך המסלול: מצומת תל יזרעאל ועד צומת מירב כ-37 ק"מ.

עונה מומלצת: כל השנה עם דגש לחורף ולאביב – עונות הפריחה השופעת.

כניסה למסלול: ניתן לערוך את הסיור מכיוון צפון ואז הכניסה מכביש 60 (צומת יזרעאל), או כביש 71 (צומת נבות) או מכיוון מזרח מכביש 90 (צומת מירב) או מכביש 669 מצומת מעלה גלבוע.

דרך נוף גלבוע פורשת לנגד עיני המטיילים את אזור העמק במראה שמרחיב את הריאות והדעת. תחילתה בצומת נורית מול תל יזרעאל. מטפסים בכביש שמוביל אל כתף שאול, שהוא החניון המרכזי בגלבוע. גיחה קטנה להר שאול בדרך עפר חושפת תצפיות נוף נדירות. הר שאול משמש כאתר מרכזי לגולשים בגלשני אוויר, וגם בלי להצמיח כנפיים, ההרגשה בנקודה הזו היא כמו של ציפור.

דרך הנוף עוברת בכמה חניונים אינטימיים, ביניהם חניון ויניה כהן שיש בו מצפור לעין חרוד, ואחריו חניון שער הזהב שממוקם על דרך הפטרולים הישנה. שבילי הליכה משולטים מובילים לשמורת הר לפידים, חניון ברקן וחניון אירוס הגלבוע. אם ממשיכים מזרחה עד חניון מתלול אבינדב מגלים תצפית פנורמית לעבר יישובי עמק חרוד, בקעת בית שאן, הגולן והגלעד.

מתוך כתבה שפורסמה ב-Ynet 

הר הגלבוע

"רכס הגלבוע, שאורכו כ-12 ק"מ, הוא הקצה הצפוני של הרי שומרון. המדרון הצפוני של ההר הוא קיר זקוף ממש, תוצאה של שבר גאולוגי שיצר מתלול חריף, המתנשא כ-300 מ' ויותר מעל העמקים שלמרגלותיו. הר מלכישוע, שיאו של הגלבוע, מתנשא לרום של 538 מ' מעל פני הים. הפרש הגבהים והקיר הזקוף של הגלבוע, מול נופי העמקים והגליל, יוצרים נוף דרמטי.
בגלבוע, כך מסופר בתנ"ך, הביסו בקרב הפלשתים את בני ישראל, בהנהגתו של המלך שאול. הפלשתים השיגו את שאול המלך והרגו את בניו – יהונתן, אבינדב ומלכישוע. שאול המלך העדיף ליפול על חרבו מאשר ליפול בידי פלשתים. שמות פסגות הגלבוע מנציחים את שאול ובניו.
המאפיינים הטבעיים של הרכס הם סלע גיר קשה, הרים תלולים, וצמחייה רבה. בכל שנה, מסוף מרץ ועד תחילת אפריל צומח באזור הגלבוע הפרח הסגול איריס הגלבוע. שתי שמורות טבע הוכרזו על רכס – שמורת הטבע אירוס הגלבוע (7,280 דונם), ושמורת הגלבוע המזרחית (18,290 דונם)"

מתוך דף מידע על מצפורים בגלבוע באתר "ירוק  – מטיילים עם קק"ל"

"דרך נוף הגלבוע היא אחת הדרכים היפות בארץ, במיוחד אם משלבים קטעי הליכה רגלית בשבילי הטיול הרבים המסתעפים ממנה. נטפס ברכב מעמק יזרעאל אל פסגות הגלבוע מהן נוכל לצפות למרחק רב. בחורף ובייחוד באביב ההר כולו שופע פריחה, והמטייל ברכס יזכה גם למנה גדושה של סיפורי היסטוריה ומורשת קרב, מימי דבורה הנביאה, דרך שאול המלך ועד לימינו."

על "דרך נוף הגלבוע" מתוך האתר "טבע ונופים בישראל"

מפת המסלול שיכולה לשמש אתכם בטיולכם הקרוב

אסיים עם השיר "מהפכה של שמחה" כשקולולם הגיעו לעמק יזרעאל כדי לחגוג אפטר עצמאות והייתה שם מהפכה של שמחה אחת גדולה!

מקווה שנהניתם ושאכן תצאו לדרך. מזמינה אתכם לבקר גם בבלוג "החיים סילאן" – ט"ו בשבט בעמק יזרעאל

Comments

6 תגובות על “"מה היא הדרך?" למשל, דרך נוף הגלבוע”

 1. תמונת פרופיל של זיוה
  זיוה

  את הנופים האלה אני מכירה הפעם ממש מקרוב. מבט הציפור ממרומי הגלבוע כל כך יפה, אני מאוד אוהבת את החיבורים שאת עושה בין הטבע לבין דימויים, רגשות ומחשבות. החיבור עם תמר ובין הטבע לאמנות – מאוד יפה.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה זיוה, העמק ממבט הציפור נראה נפלא, במיוחד בחודשי החורף. מניחה שבקייץ השדות קצורים ומצהיבים ואולי פחות מושכים את העין…
   הרעיון לחבר בין אמנות לטיול טבע באיזור היה של תמר והוליד פוסט שאולי במקור לא הייתי כותבת… וזה בעיני היופי שבשיתופי פעולה שמזיזים אותך קצת מאיזור הנוחות ופותחים לך נקודת מבט נוספת.

 2. תמונת פרופיל של חוה
  חוה

  אין על העין שלך אילנה….
  ועל המילים שלך…ועל החיבור בינהם.
  מרנין.חוה

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה יקרה! שימחת אותי מאוד.

 3. תמונת פרופיל של ניני אטלס

  חיבורים קסומים בין צבעי הרגש לקולות הנוף. אהבתי מאד

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ניני, שמחה שאהבת.