גרפיטי בינוני במלון הנטוש בהרי ירושלים

סמוך לגבעת יערים נמצא מבנה גדול ומוזנח, הוא מגודר כדי למנוע כניסת אנשים אליו אבל שמועות על ציורי גרפיטי הביאו אותי לשם, לחפש פרצה דרכה ניתן להיכנס פנימה ולשוטט בין הקומות והחדרים הנטושים, המקושקשים. מודה שלא נפלתי מהרגליים למראה ציורי הגרפיטי המרוססים על הקירות. ראיתי יפים ומושקעים מאלו.
מה שכן, שמתי לב לנגיעה ירושלמית שייתכן שמעידה על מקורם של האוחזים בספריי. "קדוש", "אם אשכחך ירושלים", "רק ביתר", ציור של חמסות ומנדלות. זו הפתעה.
מה שראיתי על קירות המלון הנטוש הוא בליל ציורים, חלקם מצויירים בכישרון אבל הרוב סתמי לחלוטין, נעדר כישרון. "קישקוש". את הקישקושים החינניים צילמתי, על היתר דילגתי. חשבתי שאילו המבנה הזה היה ממוקם על הגבול בין ת"א ליפו, היה יכול למשוך אליו כמה מאמני הרחוב הרציניים יותר ואז היה מהנה יותר להלך בין החדרים. מה שמביא אותי לתהות אם זו המטרה של הז'אנר הזה, לגרום לי ולצלמים אחרים מסיגי גבול למקום שאנו לא אמורים להיות בו, איזשהי הנאה ויזואלית?
ולמה לא בעצם? החיים קשים גם ככה, אז למה שמי שאוחז בספריי צבעוני לא ייפה קצת את החיים עבורנו? בקשה נאיבית על גבול המטומטמת מאמני רחוב שאמורים להיות חתרניים, לזעוק את המחאה והביקורת שלהם על קירות המבנה הנטוש. אבל הם לא. לא זועקים ולא מייפים. רק קצת מקשקשים בצבע על החיים.

אם אתם באיזור ואתם מחובבי הז'אנר הייתי ממליצה לכם למצוא את הפרצה בגדר ולהסתנן פנימה.
המבנה עצמו מעניין והנוף יפה. אם אתם מהמתלהבים פחות, דלגו על המקום ובמקום זה אתם מוזמנים לצפות בתמונות שצילמתי שם עבורכם.

הפוסט הפעם ממעט במילים ומרבה בתמונות. להנאתכם…

"לפני יותר מ-20 שנה ניסתה קבוצת משקיעים שווייצרית להקים מלון ספא, שישמש גם כמבנה יוקרתי לדיור מוגן – אי שם בפרוזדור ירושלים. מטעמי ביורוקרטיה, המבנה מעולם לא הושלם ולא נפתח לקהל.
כיום, שנים לאחר מכן, הפך הפיל הלבן הזה למוקד משיכה למיני טיפוסים הפוקדים את המקום. ב-2010 פורסם כי הפרויקט הותנע מחדש עם קבוצת יזמים חדשה, אך מאז דבר לא קרה.
חדרי המלון הנטושים אפופי מסתורין, מרוססים עד אפס מקום במאות ציורי גרפיטי, מושכים צעירים המוצאים במקום מפלט, דרי רחוב מעטים המחפשים מחסה ושלל סקרנים.
האתר המרשים הפך לאטרקציה לצלמים. אם אתם חפצים לבקר, יש לקחת בחשבון כי מדובר באתר בניה נטוש, וככזה הוא מהווה סכנה."

מתוך כתבה בווינט, "המלון הנטוש שידהים אתכם"

פוסטים נוספים שעוסקים בגרפיטי ואמנות רחוב בארץ ובחו"ל:

Comments

3 תגובות על “גרפיטי בינוני במלון הנטוש בהרי ירושלים”

 1. תמונת פרופיל של ניני אטלס

  לא יודעת אם זה גרפיטי בינוני, או לא. התמונות נהדרות וחלק נכבד מהיצירות ה"קיריות" הללו כן הצליחו לשבות את לבי.
  לו רק היה הממון בידי, לוקחת הייתי את המבנה הזה, משפצת, הופכת אותו למגורי סטודנטים ו…משאירה את כל הגרפיטי!
  יופי של פוסט

 2. תמונת פרופיל של חיה גולן - פוטותרפיה ואימון

  אילנה יקרה,
  המילים שלך אומרת דבר אחד ותמונותייך מספרות סיפור אחר.
  צילומים נהדרים, גם של הגרפיטי, גם של המבנה
  תמונות שמספרות על אהבה, על תשוקה, על אמונה,
  על צבעוניות מול שחור לבן
  על בטון שקשיותו נכנעת ומתרככת תחת שכבות הצבע …
  המון פיוט ויציריות …
  נכנסתי בפרצוף זעוף ויצאתי כולי מחוייכת.
  🙂

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה חיה, שמחה שיצאת מהפוסט הזה מחוייכת ושראית בתמונות סיפור אחר ממה שניסיתי להציג. אני סיפרתי על אכזבה בעקבות איזו ציפייה למצוא משהו שיעורר את ה-WOW, ואת הפנית את תשומת הלב לצבעוניות, לשכבות צבע שמרככות את הבטון החשוף. לפעמים היופי הוא דווקא בפרטים הקטנים. תודה על התזכורת 🙂