"זה הים גדול ורחב ידיים"

כולם נסעו דרומה, למדבר, לטיולי שטפונות. להירטב בגשם ולחכות לגל שיגיע ואכן הגיע. ואז מתחילה הילולת צילומי שיטפונות מלווים בקריאות התפעלות. כי איך אפשר להישאר אדישים אל מול כזו עוצמה של הטבע. ו… מה איתי? הפעם אני מחוץ לחגיגה. בסופ"ש שנע על התפר בין סתיו לחורף, כשהשמיים התקדרו והמטירו כמויות מכובדות של גשם, אני הופכת כיוון ובמקום דרומה, שהוא כיוון ברירת המחדל שלי, נוסעת צפונה.

בשישי בצהריים אני עוצרת בדרך חזרה הביתה בחוף מכומרת לשעה-שעתיים אל מול רצועת ים ריקה, שקטה, שלווה, מעוטרת שמיים עם ענני גשם כבדים. באותה השעה החוף נצבע בגוון נוגה של חורף, גוון שאני כל כך אוהבת. בשבת אני נוסעת עם חבר טוב עד לגבולה הצפוני של הארץ, אל הנקרות הגועשות של ראש הנקרה ובהמשך היום סיור אורבני בעכו העתיקה, מקומות ששנים לא ביקרתי בהם.

שבתי הביתה מטיוליי הקטנים עם שלל נאה של תמונות ים. ים גדול, ים של חורף, ים גועש, סוער. מים לא רגועים, מים עם המון עוצמה ופטנציאל לסערה. מים בגוון שנע בין אפור לכחול כהה. מים שעוררו בי את הרצון לקחת נשימה עמוקה ולצלול עמוק לתוכם, להיות כולי ים.

בשישי בבוקר הוזמנתי ע"י שולי מיטלברג-השלי (בעלת האתר "שירה והשראה" ודף הפייסבוק "בשולי המילים") למופע בבינימינה "שירי מסע מתעוררים לחיים".
היא סיפרה על המסע אליו יצאה עם משפחתה, על השירים שנכתבו לפני היציאה לדרך, תוך כדי טיול ולאחר השיבה הביתה. על השירים שהצטברו במגירות, בדף פייסבוק, בספר. שירים שחלקם קיבלו לחנים, וחלקם הוקראו מן הספר.
שולי חילקה ברוחב לב עשרה עותקים מספר שיריה "ליוצאים למסעות במרחבי העולם והנפש". כשיצרתי איתה קשר לראשונה וסיפרתי על המסע המתוכנן שלי זכיתי לקבל את העותק העשירי והאחרון. התרגשתי מאוד לקבל את המתנה היקרה, ספר שמאגד בתוכו שירים שליוו את המסע שלה ומהדהדים גם מסעות של אנשים אחרים. כמוני למשל.
בחוף מכמורת, אל מול הים הסוער פתחתי את הספר והתחלתי לקרוא, שמחה לפגוש מילים שמרחיבות את הלב ומשמשות מקור השראה.
בחרתי כמה מן השירים שנשבה מהם רוח של ים והצמדתי למילים של שולי צילומי ים שלי. הם כאן לפניכם. שמחה להעביר את היופי שנגלה לי בין דפי הספר הלאה.

מילים: שולי מיטלברג-השלי | צילום: אילנה בר

לא פעם שואלים אותי "למה את מצלמת שלטים?" התשובה מורכבת, כי אלו לא סתם שלטים, אני אוספת שלטי אזהרה, שלטים שמתארים כל מה שאסור. והאיסורים רבים ומגוונים. גם במקום שליו ושקט כמו חוף ים יש לא מעט אזהרות ואיסורים. מסבים את תשומת הלב מה לא לעשות, לרוב עם אייקון גרפי שממחיש את הסכנה, כמו דמות אדם מחליק או מדרדר לתהום. מקבץ שלטי האזהרות הללו יכול להעיד מצד אחד עד כמה החיים מסוכנים, ומאידך הייתי אומרת שיש להיזהר מציות לשלטים כלשונם.
מי שרוצה לצאת למסע, לפגוש את העולם, צריך לקחת בחשבון שהעולם יכול להיות מסוכן, שיכולים לקרות דברים לא טובים (אם למשל תחליק על רצפה רטובה או אם תיפול לתהום). כדאי ללמוד לרסן את הפחדים הללו, לשים אותם בצד ולא לתת להם לנהל אותנו, אחרת לא נצא מפתח הבית. ובעיקר חשוב לזכור שגם אם נקלעים למערבולת, לרוב, אם נדע להרפות ולשחרר היא תפלוט אותנו חזרה לחוף. נכון, מזהירים אותנו מפני הסכנה, אבל הבחירה אם להישמע לאזהרה כלשונה נתונה כולה בידינו.

הים במכמורת

הים בראש הנקרה

לסיום, וידיאו שערכתי מסרטונים קצרים שצילמתי, התנסות ראשונית שלי במדיום המוכר והמתאים כ"כ להעביר תחושה של תנועה וקול. מוזמנים לצפות בסרטון, עם רמקולים פתוחים, להביט בתנועת הגלים ולהאזין לקולו הרוגש של הים. יש משהו מהפנט בחזרתיות הקבועה של גל בא והולך.

מחר אולי אלך אל הים/ שרון לנדא

"מחר אולי אלך אל הים
אולי אמצא שם קונכייה סחופה,
ובאוזן שלי תנשב המיית גלים
ולווייתני מעמקים.
אני אהיה על החוף,
זקופה ובהירה
ואצפה אל האופק המתעגל,
כשהראייה נפרשת
אז אבין בגופי איך העולם הזה
עשוי ככדור
והים כקערה.
אבל היום יש הררי כביסה
ובוקר להאיץ בו את הילדים
וכיור לחסל
ורצפה לשטוף
אולי מחר.
מחר אלך אל הים."

* כותרת הפוסט לקוחה מפסוק בתהילים ק"ד, 24: "מה רבו מעשיך ה' כלם בחכמה עשית מלאה הארץ קנינך כה. זה הים גדול ורחב ידים…"

Comments

6 תגובות על “"זה הים גדול ורחב ידיים"”

 1. תמונת פרופיל של תמרית

  איזה פוסט יפה. במיוחד אהבתי את הרעיון שלך להצמיד צילום משלך לשירים של שולי.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה תמרית, גם שולי וגם אני מצמידות מילים של שיר לתמונה. בעיני נוצר משהו חדש מהחיבור בין מילה כתובה לדימוי.

 2. תמונת פרופיל של מיכל מנור

  חיבור מעולה בינך ובין שולי, המילים שלה כאילו נולדו לצילומים שלך.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה מיכל. עולם הבלוגינג מזמן מפגשים וחיבורים מרתקים.

 3. תמונת פרופיל של שולי מיטלברג השלי
  שולי מיטלברג השלי

  וואו אילנה, תודה על השיתוף המרגש ועל שהגעת למופע שלי 😀
  אני סקרנית ממש לראות לאן תוביל אותך הדרך. עם עין חדה ולב רחב כשלך בטוחה שיהיה מרתק 💜
  בהצלחה במסע!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   בשמחה רבה שולי, שמחה על ההזמנה שלך ועל המתנה שנתת לי. גם אני סקרנית לאן הדרך תוביל, ימים יגידו, ומבטיחה לקחת איתי את המילים שלך ולהעביר אותן הלאה.