צידה לדרך: לכי לחבק עץ, לנשום צבע ירוק

כחול ולבן אלו צבעי החג שנחגג שבוע שעבר, צבעים ממלכתיים, צבעי הדגל, אבל לא עליהם אני כותבת כאן אלא על הירוק. הצבע של הטבע, צבעם של העלים, העצים. צבע שמסמל צמיחה, התחדשות, רעננות, הרמוניה, ריפוי ואיזון.

"עיצמו עיניים ותגידו כל מה עולה לכן לראש כשאתן נזכרות בי-ר-ו-ק", הנחייה שאני נותנת לבנות הצעירות שמגיעות אלי בימי הקורונה לשעת יצירה יומית. הן זורקות לחלל החדר מילים כמו פרחים, דשא, בית, סבון כלים, מכנסיים, חולצה, צללית לעיניים. כשאני מתעניינת "איך אתן מרגישות את הצבע הירוק", הן אומרות: שמחה, גועל וליתר ביטחון מוסיפות "קיא".

הצבעים הם אור, תדר וגם אנרגיה. הם משקפים את הרגשות, התודעה, הנשמה והגוף שלנו.

אני מבקשת בפוסט זה להרחיב מעט על הצבע הירוק כצבע שמסייע לאזן רגשות, צבע שטוב להרמוניה, להתחדשות, לקבלת החלטות לפי הלב. צבע שפותח דלת לאנרגיה של כוח החיים, צמיחה אישית וחיבור לצד הרגשי של החיים.
בחרתי להרחיב את הדיבור על הירוק בעיקר בגלל האיזון שהופר בימי קורונה, כשהשהות בטבע כמשאב בסיסי לריפוי ואיזון נמנעה מאיתנו.

"הינך הצבעים שבחרת והם אשר משקפים את האיכויות והצרכים שלך" מדברי וויקי דברה וול, מייסדת שיטת אורה-סומה, שיטה שמזמינה לבחור באופן אינטואיטיבי בארבעה בקבוקי צבע מתוך 115 בקבוקים המכילים תדרים של צבעים, צמחים, מינרלים וקריסטלים. האיבחון נועד להזכיר לאדם מיהו, מהו החזון שלו, מהי השליחות שלו בחיים אלו. וכשהוא נזכר במשמעות העמוקה של חייו קל לו יותר לעבור את האתגרים שהחיים מזמנים לו, הוא יכול להתחבר לאור הנשמה ולהיות האור שהוא. והעיקר – לא לפחד לזהור בצבעים האמיתיים שלו.

איבחון בצבע לפי שיטת אורה-סומה הוא אחד הכלים בארגז הכלים שלי ואני שמחה לעשות בו שימוש ולהפנות זרקור לבקבוק הירוק (מס. 10) מתוך סדרת האיזון של אורה-סומה.

בקבוק בו הירוק מופיע כצבע תחתון ועליון. בקבוק שהמסר שלו הוא: "לך לחבק עץ, מקום ומרחב חדש, את מה שזרעת תקצור".
בקבוק זה משקף מהות ודרך של ריפוי הלב כדבר מרכזי בחייו של האדם שבחר בו בבחירה הראשונה, הבקבוק עם הצבעים שהכי התמגנט אליהם. "בקבוק צבעי הנשמה" כלומר אלו צבעים שמשקפים את האור הגדול של האדם, את המהות הפנימית שלו ואת התדר האישי לו.

הירוק כצבע הנשמה מעיד על רגישות גבוהה, על עולם הרגשות ועל היכולת שניחן בה להקשיב לרגשות, שלו ושל אחרים וגם לרפא אותם.  הוא גם מעיד על אמפתיה, הקשבה לרגשות הזולת, בהירות מחשבה ועל הפוטנציאל להיות באיזון רגשי.
הירוק כצבע הדרך להגשמה משקף את הדרך למימוש עצמי בחיים, איך להביא לידי ביטוי מעשי את האיכויות והעוצמות שבאדם –  מעיד על היכולת של האדם לעבור תהליכי צמיחה וריפוי רגשי בעצמו וגם לסייע לאנשים לעבור תהליכי צמיחה, לחזק אותם ללכת לפי צו ליבם.

האנרגיה הירוקה מקבלת חיזוק  בבקבוק זה כשהיא חוזרת בשני הצבעים, העליון והתחתון וגם כצבע הערבוב. אנרגיה שמחזקת את ההרמוניה, טובה להתחדשות, יכולה לסייע בתהליך קבלת החלטות.
אנרגיית הצמיחה שבצבע הירוק יכולה להניע את האדם לפעול מתוך חווייה של "יש" ולתת לו אמונה שאכן יצליח לפרוץ ולצמוח.

כשהירוק מופיע כצבע האתגר, הוא מעיד על אנרגיה ירוקה ש"תקועה", ההיפך מצמיחה והתחדשות. תקיעות ודישדוש במקום, חוסר ביטחון עצמי, פחד וחשש מפני לקיחת אחריות, חוסר איזון, הססנות, האדם שבחר בירוק ממתין עדיין לא פועל כיוון שעדיין לא יודע מה לעשות.
הירוק כצבע האיזון מעניק מתנה כשאותו אדם מקשיב ללב, לא נותן לפחד לנהל אותו, מסתכל לו בעיניים, מבין ונע קדימה. לשם כך נדרשת אמונה בעצמו, אמונה ביכולות שלו, זקיפות קומה.

כשהירוק מופיע כצבע ההווה (צבעים שמשקפים את המקום החיובי שנפתח בחייו של אדם שבחר בצבע בתקופה הנוכחית ) הוא מעיד על התחלה של דרך חדשה חדשה שתואמת את האמת שלו, ביטוי של רגשות, ביטוי מהלב, תקשורת מהלב, התקרבות למקום של איזון, איזון רגשי, ריפוי עודף הרגשות.
האנרגיה הירוקה מחזקת את ההרמוניה בחייו של מי שבחר בצבע, טובה להתחדשות, יכולה לסייע לו בתהליך קבלת החלטות.
כשהירוק מופיע כצבע העתיד ( צבעים שמשקפים את הרצון ליצור מציאות חדשה, אנרגיה חיובית שאותו אדם שבחר מבקש לזמן למציאות חייו) הוא מעיד על כל מה שאותו אדם מבקש למגנט אל חייו, אנרגיה של צמיחה אישית לצד תדר של צמיחה, התחדשות, איזון והרמוניה.

הזמנה למשהו טוב…

לפעמים כל מה שדרוש זה לזוז סנטימטר הצידה. התזוזה הזו, גם אם היא מאוד מינורית, משנה במעט את הדרך בה ניתן להביט במציאות חיי.
לפעמים אנו אוחזים בסיפורים שאנו מספרים לעצמנו, בפרשנויות שלנו לאירועים שקורים, בדפוסי ההתנהגות שלנו, שלא בהכרח מיטיבים איתנו.
לפני זמן מה חברה נתנה לי כמה משפטים במתנה. תתרגלי את זה בסוף היום, לפני השינה, בע"פ או בכתב, המליצה לי. כדאי לך.
שמעתי בעצתה ומאז מקפידה (כמעט) כל לילה להתבונן ביום שעבר ולשלוף ממנו 5-6 "משהו-ים" לפי ההנחייה שמצורפות בתמונות הירוקות.

מוזמנים ליישם את תרגיל ההתבוננות הקטן הזה, בערב, לפני השינה. אפשר במחברת ואפשר לומר לעצמי בשקט, משהו טוב ש…
כשהתרגיל נעשה לאורך זמן והופך למעין הרגל, יש בהתבוננות הזו משהו מאוד מרגיע, מנקה. לדעת שגם בשגרה קטנה ומצומצמת כמו זו שנכפתה עלינו בימים אלו שזכו לכינוי "ימי הקורונה", אני עדיין יכולה למצוא משהו טוב. בי, במה שיש לי, שמה שאני עושה למעני ולמען האחר.
התרגיל הזה מלמד להתבונן בדברים הקטנים מהם מורכב היומיום שלי, להתבונן בהם בעין טובה. ולפעמים יש ימים שאין. שלא מגיע שום דבר טוב. וגם זה בסדר.
כתבתי את ההנחיות על גבי תמונות ירוקות, בגלל אותה איכות שמרגיעה ושלווה שיש בצבע הירוק, תדר שמאוד מרגיע את הפעילות המוחית.

"אנחנו חיים בעולם צבעוני. מסתבר שלצבעים וגוונים יש השפעה לא מבוטלת על הלך מחשבתנו וההחלטות שאנחנו עושים. מחקר שנעשה ב-2006 באוניברסיטת ויניפג, קנדה מגלה שגוונים מהווים חלק משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות שלנו. יתר על כן, הם משפיעים על תפיסת המציאות שלנו, על רגשותינו ואפילו על הטעמים שאנחנו חווים. כל מי שמעצב חייב להיות מודע להשפעות אלו ולהתאים את העיצוב לקהל היעד שלו.
הירוק – צבע נפוץ מאוד בטבע ולכן מתקשר אצלנו עם אלמנטים טבעיים, אורגנים, נקיים והרמוניים. בסביבה צחיחה ירוק הוא תמיד סמל לחיים, בריאות, תקווה לצמיחה ופוריות."
מתוך הפוסט "הירוק היום ירוק מאוד" מאת צורי שמר 

המסר שאני לוקחת מהצבע הירוק הוא לאפשר לאחרים ולי מרחב והרמוניה, להתחבר לטבע ודרך הטבע לקבל השראה. אני צובעת בירוק את הבריאות הכללית שלי ומבקשת לחזק גם את המערכת החיסונית שלי.
אני מבקשת להשתמשת בירוק לריפוי של עודף רגשות ולאיזון רגשי.  מבקשת גם לב פתוח, אוהב וחומל, בעיקר כלפי עצמי. שיחרור של רגשות כואבים מהעבר, התחלה חדשה, חיבור עם האמת והדרך שלי.
מבקשת מאוד לצאת החוצה אל הטבע, לחוות צמיחה ולהרגיש מה טוב לי.

תרגיל התבוננות

~ מה זה ירוק בשבילכם?
~ מה מתוך האיכויות של האנרגיה הירוקה אתם לוקחים איתכם?
~ עד כמה הצבע הירוק נוכח בחלל הבית שלכם ומחוצה לו?
מזמינה אתכם להתעטף בסגולות של הצבע הירוק, להנכיח אותו בחפצים, בגדים, מאכלים, צמחים. לשים לב לירוק. לראות אותו, להרגיש אותו, לנשום אותו, לצייר אותו, לצלם אותו.

מוזמנים לשתף בתגובות איך אתם חווים את הצבע הירוק.

לקריאה נוספת:

Comments

2 תגובות על “צידה לדרך: לכי לחבק עץ, לנשום צבע ירוק”

 1. תמונת פרופיל של ניני אטלס
  ניני אטלס

  יופי של פוסט. הירוק אכן אחד הצבעים שאני מגדירה (עבורי) כצורך וכמטען.
  אין יפה וטוב יותר משילובם של ירוק של אמיר העץ וברקע השמים הכחולים כדי להרחיב את הנשימה ולהעצים את הנשמה. שפעת העציצים שמפוזרים אצלינו בבית מוכיחים שהוא אכן צורך ושמחה.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ניני, שמחה לשמוע שגם את אוהבת את הירוק. אהבתי את ההגדה הנוספת שלך – הירוק כצורך, מטען ושמחה.