שוטטות חיפאית – "הרבה מהדברים הטובים הם לגמרי בחינם"

הכותרת לפוסט זה לקוחה מתוך שיר בספר "נוני ופורטונה" שהיה תלוי על קיר בכניסה לחנות ספרים יד שנייה, אי שם בחיפה. השבוע נסעתי עם חברה ל-"יום כיף" בחיפה, כשהסיבה לטיול היתה ביקור בתערוכה שמציגה בימים אלו בבית האמנים בחיפה. סביב התערוכה אילתרנו יום שלם של שוטטות אינטואיטיבית.

"הרבה מהדברים הטובים הם לגמרי בחינם" כפי שאומר השיר ומציע רשימה שלמה של דברים טובים.
כל אחד ורשימת הדברים הטובים שלו. וברשימה שלי נמצאים הטיולים, השוטטויות, גם ביחד וגם לחוד, אמנות, ציורי רחוב, צבעים, הפסקת קפה ועוד.
מוזמנים לחשוב על רשימת הדברים הטובים שלכם בהשראת השיר החמוד הזה.

ומוזמנים להצטרף אלי לפוסט שמביא רשמים מצולמים מהשוטטות החיפאית עם חברה.

אם תבקשו שאספר היכן בדיוק היינו, יהיה לי קשה לתת תשובה מדוייקת – השיטוט התחיל והסתיים בתחנת הרכבת בעיר התחתית. בבוקר, אחרי הפסקת קפה מול הנמל שמנו פעמנו לכיוון בית האמנים בשדרות הציונות. שם מוצגת התערוכה שהיתה "הסיבה" לנסוע לעיר הצפונית.
גם בלי להיעזר במפה, עם ידיעת הכיוון הכללי, התקדמנו לאט-לאט בין רחובות העיר התחתית עד להדר. נעצרות לצלם גרפיטי מעניין פה, שירת רחוב מעניינת שם. זה היופי בסוג כזה של טיול, כשהלב מוביל, העין נעצרת היכן שבא לה להתעכב והרגליים? מצייתות ומוליכות את הגוף. מדי פעם מבקשות מנוחה, כי בכל זאת זו חיפה הידועה בעליות/ירידות. וגם כי חלק מהכיף זה לעצור לקפה, לשבת לשתות משהו קר, להתבונן בתנועה החולפת, לפטפט ו… סתם להיות.

את הפוסט ילוו תמונות שצילמתי ויש בהן כל את כל המרכיבים הטובים מהם שיטוט אורבני מוצלח עשוי – מבנים מעניינים, אמנות רחוב, צבעים, מילים, קומפוזיציות.

שנתחיל?

כבר ביציאה מהרכבת, כשפונים שמאלה לכיוון העיר התחתית, מופיעים הצבעים והציורים על הקירות, מזכרת מפסטיבל קירות שהתקיים בחיפה לפני שנים אחדות, לצד ציורים חדשים והכל יוצר עירבוביה צבעונית יפה ומושכת את העין.

החברה שמעה על פסטיבל השירה "יוצאות מהשורה", לי זו היתה הפתעה גמורה – משהו בסגנון של "תראי, יש פה מקבץ שלטים עם שירים, איזה יופי!"
מצדו האחד של השלט שיר שנכתב ע"י משוררת ומצדו השני איור ע"י מאיירות חיפאיות, נגיעה נשית של מילה וצבע שפזורה ברחובות העיר. ראינו כמה מהשלטים וצילמתי את חלקם.

משחקי השתקפויות

ריהוט וינטאג' שחזר שוב לאופנה ומכבב כמעט בכל בית קפה

מקבץ נוסף של ציורי קיר וציורי תריסים, יפים ומרשימים

אומרים שכל בית צריך מרפסת. מה דעתכם על המרפסות החיפאיות הללו?

שמתי לב לתופעה קצת מטרידה – אינספור שלטים שמחפשים לקנות נדל"ן שפזורים על קירות הביניינים. "השתלטות עויינת" אני מכנה את התופעה, או שמא חלק טבעי בהתפתחות עירונית, כשחברות נדל"ן עשירות מזהות פוטנציאל גדילה, משתלטות על נכסים ישנים ועזובים, הורסות, בונות. לתהליכי הרס-צמיחה הללו יש השפעה ישירה על המרקם החברתי באיזור. כפי שזה נראה לי כמבקרת מבחוץ, תוך כמה שנים העיר התחתית בחיפה תהפוך לסוג של "קופי פייסט" של פלורנטין/נווה צדק התל אביביות. ולאו דווקא במובן החיובי.

נסיעה קצרה באוטובוס ואנו מגיעות לשוק תלפיות, שוק מקומי בעיקר לירקות ופירות, משדר אוויר שקטה. לא שוק תיירותי כמו מחניודה הירושלמי וגם לא סואן וצפוף כמו שוק הכרמל התלאביבי. שוק שחלקו בדוכני רחוב וחלקו דוכנים שממוקמים בתוך מבנה גדול וכעור שזקוק נואשות לשיפוץ או הריסה ובנייה מחדש.
מה שכן, רוב הדוכנים בשוק מקפידים מאוד על אסתטיקה וסידור הפרי והירק בצורה שמושכת את העין האנושית ואת עין המצלמה.

מסעדות, בתי קפה וגרפיטי תריסים באחד הרחובות הסמוכים לשוק

פנייה ימינה לאחד הרחובות הצדדים, כי לשם הלב נמשך, כי שם העין זיהתה מרחוק כתמים של צבע. שם אנו מגלות חנות ספרים, מתלבטות אם להיכנס ובסוף מחליטות שלא. אחרת לא נצא ממנה עד החשכה. שומרות את שם המקום לפעם הבאה.

חוזרות לרחוב הראשי ובהמשכו נזכרת שעברתי שם פעם וראיתי את צידו האחורי של הביניין המכוער ביותר בעולם. לצערי, אותו ביניין כעור עדיין עומד במקומו ועדיין מחזיק בתואר המפוקפק של הבינין המכוער ביותר.

ולא רחוק משם שלט צבעוני שמכריז על "גינה קהילתית", יוזמה ברוכה של צעירים שרותמים את תושבי הביניינים הסמוכים לטפח את חלקת האדמה, לנקות אותה, לשתול צמחים, להפוך את המקום לגינה נעימה. נכון שיש עוד עבודה רבה לעשות, וגם בשלב הנוכחי בו נמצאת הגינה, יש מן העידוד והתקווה.
זו כבר שעת אחר צהריים, העייפות ברגליים מורגשת היטב, ומכאן עד תחנת הרכבת אנו במגמת ירידה, דרך רחובות אחרים שלא זוכרת את שמם. וזה כל הקסם בכזו שוטטות אורבנית לא מתוכננת, שאפשר להניח לגוגל מאפס ולהתמצא בכוחות עצמנו.

מקווה מאוד שנהניתם לשוטט איתי בין התמונות מחיפה ואם אתם מגיעים לעיר, ממליצה בחום לבקר בתערוכה של שרית לפיד, "נגלה נסתר", שמוצגת בבית האמנים בשדרות הציונות.

Comments

2 תגובות על “שוטטות חיפאית – "הרבה מהדברים הטובים הם לגמרי בחינם"”

  1. תמונת פרופיל של רות ברין
    רות ברין

    כתבה מרתקת אילנה ובהחלט מזמינה לשוטט בחיפה, תודה לך

    1. תמונת פרופיל של אילנה בר

      בשמחה רות. וציפה בנחלט מזמינה ליום כיף, יש הרבה מה לראות בכל איזור בעיר.