יומן מסע – טרק אתגרי בהרי הטטרה הגבוהים – חלק ב'

כמעט שלהי הקיץ, האדמה עדיין לוהטת, השמיים מסמנים סימנים קלושים של סתיו. כרגע אני בהפוגה מהטיולים עד שהקייץ ייחלש ויירגע, ומנצלת את הפגרה לצאת למסעות וירטואלים באמצעות יומני מסע של טיולים קודמים. הפעם אני מטיילת בהרי הטטרה, בטרק בן שישה ימים שהתרחש באוגוסט 2014.
בפרק הקודם תיארתי את הימים הראשונים של הטרק וכעת אמשיך ביום הרביעי והחמישי לטיול. מוזמנים להצטרף להרפתקאה.

רקע על האיזור
הרי הטטרה מהווים חלק קטן מרכס הקרפטים, שרשרת ההרים הארוכה באירופה. אורכם של הקרפטים הוא 1500 ק"מ, מתוכם הרי הטטרה נמתחים לאורך 78 ק"מ, בגבול שבין סלובקיה מדרום ופולין מצפון. רוחבו הממוצע של רכס הטטרה הוא 10 ק"מ. החלק הגבוה של הרי הטטרה נקרא Vysoke Tatry, הרי הטטרה הגבוהים, הנמתחים לאורך 27 ק"מ, כשרובם נמצאים בתחום סלובקיה.
ברכס הטטרה פסגות שגובהן מעל 2600 מ', בסלובקיה נמצאת הגבוהה שבהן, הנקודה הגבוהה ביותר בהר הקרפטים, 2654 מ', Gerlachovsky Stit.

מקור המילה טטרה ככל הנראה בא מהמילה הסלובקית TRTRA שפירוש "צוק גבוה". רכס זה מורכב בעיקר מסלעי גרניט, סלע מטמורפי קשה, שנוצר לפני כ-300 מיליון שנה במעמקי האוקיינוס.
התנגשות בין שני גושי ענק של היבשות הגדולות לפני כ-200 מיליון שנים יצרה את תתי יבשות וגם את רכס האלפים האדיר. התנגשות זו גם יצרה קימוטי משנה ומעבר להתרוממות האלפים התרומם מקרום כדור הארץ גם רכס הקרפטים. תנועת הקרחונים שינתה ועיצבה את ההרים שאנו מכירים היום.
מרחוק נראות פסגות הרי הטטרה כבלתי נגישות למטילים, אך אל מרביתן דווקא כן ניתן להגיע הודות לרשת מפותחת של שבילים מסומנים. חלק מהרכס מוגן ע"י הפארק הלאומי של הרי הטטרה ושביליו מציעים 600 ק"מ של מסלולי הליכה, מסלולי אופניים, בקתות הרים רבות וטבע בתולי השואב את המטייל בקסמיו.
שמורת הרי הטטרה הינה מקום קטן יחסית ובעל איזון אקולוגי עדין. עולם הצומח שעיר וכולל כ-1300 מינים, כולל חזזיות, פטריות וטחב. הצמחייה ובעלי החיים מושפעים מן הגובה והאקלים.

את הטטרה ניתן לחלק באופן גס לכמה יחידות ביולוגיות-אקולוגיות בהתאם לגובה. הרצועה הראשונה היא זו שמתחת לגובה של 700 מטר, לאחר מכן בגובה בין 700 ל-1600 מטר צומחים היערות כאשר המינים הדומיננטים הם עצי האשוח ומחטניים שונים. החל מגובה 1600 מטר האדמה הופכת לרדודה, הטמפרטורה נמוכה משמעותית ולכן מתפתחים מחטנים נמוכים, אורנים גמדיים בעלי שורשים קצרים שצומחים במדרונות עד גובה של 1850 מטר. מגובה זה עד 2300 מטר פני השטח סלעיים וחשופים ועם זאת לעיתים מסדקי הסלעים צומחים עשבים ומדי פעם ניתן להבחין באורן גמדי. אם בגבהים אלו יש פיסת אדמה פנוייה היא מכונה "אחו אלפיני" ורק הקשוחים שבצמחים צומחים בחודשי הקייץ, יולי-אוגוסט. רצועה זו היא ממלכתם של הטחבים העמידים והחזקים המכסים את פני הסלע. מעל גובה 2300 מטר, החגורה הגבוהה ביותר, איזור הפסגות, ניתן למצוא שלג כמעט כל השנה.

השמורה מטויילת מאוד, בחורף באתרי הסקי אליהם ניתן להגיע עם רכבל ובימות הקייץ מגיעים אל האיזור מטיילים רבים, בין אם מדובר בטיולי יום או טרקים שנמתחים לאורך כמה ימים כפי שאנחנו עשינו. יש בהרי הטטרה בקתות, ברמה בסיסית, חלקן נגישות לדרכי ג'יפים מה שמקל על ההצטיידות. אך מה בנוגע לכל אותן בקתות שנמצאות עמוק בשטח ואינן נגישות לכלי רכב? ובכן, לשם כך יש את הסבלים שנושאים על גבם את הציוד הדרוש. מדובר בבחורים חסונים שלקחו על עצמם את הג'וב הזה כעבודה זמנית לחודשי הקייץ. הם סוחבים על גבם מתקן מעץ עליו קושרים את המטען. לא זוכרת מהו המשקל המקסימלי שמותר להן לסחוב ומה התשלום עבור כל קילוגרם שהם נושאים. לפי חוקי העבודה ביום ההליכה הראשון הם מגיעים לבקתה עם הציוד, נשארים ללון ורק למחרת יורדים מהבקתה עם ציוד אחר כמו זבל, מיכלי בירה ריקים וכו'.
נתקלתי בכמה בחורים צעירים כאלו והתפעלתי מחוזקם והיכולת שלהם לעלות ולרדת בהרים, בתוואי שאינו פשוט להליכה גם עם תרמיל ששוקל 7-8 ק"ג על הגב כמו ששקל התרמיל שלי.

Day 5 – 22.8.14 (Friday) – Moderate
(Route: Sliezsky dom – Batizovske Lake – Ostrva – Hut by Poprad Lake (1494 m
Original route was to go to a loop hike: Hut by Poprad Lake – Hut under Rysmi (2250 m) – Rysy peak (2499 m)- Hut by Poprad Lake

למחרת היום הנוראי אנו מתעוררים לבוקר עם שמים כחולים בהירים. אפשר לנשום לרווחה, הסערה חלפה. ביום הזה החברה הרביעית בחבורה מחליטה לפרוש מהטרק, מזמינה מונית שלוקחת אותה לכביש הראשי ומשם ברכבת למלון הנוח בפופראד.
ביום הקודם, כאשר יצאנו לדרך שסערה עד מאוד, לינדה, המדריכה שלנו פגשה את אדריאנה, צעירה סלובקית שעובדת בבקתה כעבודת קייץ. העובדים מגיעים רגלית אל הבקתה למשמרת ארוכה של פלוס-מינוס חודש, ואח"כ חוזרים הביתה באותה דרך רגלית ארוכה שהלכנו בה. אדריאנה עזרה לנו מאוד באותו היום בו מזג האוויר התעמר בנו ומאז הצטרפה אלינו להליכה, עד לאגם הגדול שנושק לכביש, שם תעלה על רכבת הביתה. עבורנו זו היתה הזדמנות להכיר עוד בחורה מקומית, לשאול ולהתעניין בחייהם של הצעירים בסלובקיה, שכמו הצעירים הארץ חולמים על חיים טובים יותר אי-שם, רחוק מהבית.

Day 6 – 23.8.14 (Saturday) – Easy

Route: Hut by Poprad Lake – Strbske Lake – Train to the last overnight in Poprad
Original route was to leave the Hut by Poprad Lake – Strbske Lake – Waterfall Skok – Bystre saddle (2300 m) – Strbske Lake

(Distance: 19 km, Total vertical climb: 1020 m – Difficult hike)

ביום השישי והאחרון לטרק צעדנו מהאגם הקטן יותר אל האגם הגדול יותר. שני אגמים מקסימים הנגישים לרכבים, שניהם למרגלות ההרים. תוואי הדרך היה מישורי ונוח מאוד. סוף-סוף יום קל, כשבמקור תוכנן מסלול אתגרי למדי, שהחלטנו ברוב קולות לוותר עליו. חצי יום הליכה נינוח במזג אוויר מעונן לסיום הטרק ופרידה מהרי הטטרה המרשימים.

תם הטרק, היגענו אל האגם הגדול שהוא אתר תיירותי פופלאי. ניתן להגיע אליו עם תחבורה ציבורית (רכבת, אוטובוס) או עם רכב שכור. לפני שנעזוב את ההרים ונעלה על הרכבת ל-Poprad מצטלמים כמה תמונות למזכרת.

ב-Poprad ניפרד מלינדה, הבחורה הצעירה והנחמדה שליוותה אותנו לאורך כל הדרך. סיפרה שנולדה באיזור ההרים ומגיל צעיר היא מטיילת עם סבא שלה ומכירה היטב את המסלולים. בדיעבד היינו יכולים להסתדר גם ללא הלווי שלה.

תם יומן המסע המתאר את קורותיי בהרי הטטרה הגבוהים באוגוסט 2014. מקווה שניהניתם מהנופים שהבאתי משם.
למי שפספס את הפרק הקודם – הוא כאן. ומי שמעוניין לצפות באלבום התמונות המלא מהטרק הוא כאן

Comments

2 תגובות על “יומן מסע – טרק אתגרי בהרי הטטרה הגבוהים – חלק ב'”

  1. תמונת פרופיל של שרון
    שרון

    ,תמונות מרהיבות. טיילתי איתך…

    1. תמונת פרופיל של אילנה בר

      תודה שרון. שמחתי לקחת אותך לטיול איתי…