"בגילך?" תרמילאות בגיל 50+

מספרת על החדר בקיוטו בו ישנתי שמונה לילות, שתי מיטות קומותיים, ללא חלון, קצת קלסטרופובי אם להודות באמת. אמנם נקי אבל מעט מדכא לישון בו שמונה לילות, במיוחד כשאני עם ג'ט לג ומחסור בשעות שינה.
מספרת על נדודי שינה, על הלילות הלבנים שעוברים עלי מאז, שהיגעתי ליפן.
כתגובה חברה שואלת: "בגילך?"
רוצה לומר, לא עברת את הגיל של לינה בדורמיטורי באכסניות זולות? לא מצאת חדרים ליחיד במחיר סביר? לא הגיע הזמן שתשדרגי את מקומות הלינה? שתפרגני לעצמך קצת יותר נוחות?
פינוק זו לא מילה גסה, להזכיר לך.עניתי מה שעניתי לאותה חברה, ובימים האחרונים למסע הדרכים הנוכחי חזרתי שוב לשאלה, להרמת גבה – "בגילך" – תוך סקירה של מקומות הלינה בהם ישנתי בחודש האחרון ביפן.
לינה ואוכל, אלו שני פרמטרים משמעותיים מאוד בכל טיול ושונים מהותית בין טיול תרמילאי לעומת טיול בורגני בתקציב נדיב יותר.
המונח "תרמילאות" מתקשר באופן אסוציאטיבי לצעירים בגילאי עשרים, לכל היותר שלושים. אבל בגיל חמישים? או ליתר דיוק 52.
למה לא?

מתוך סקרנות לקרוא מה חושבות מטיילות אחרות, פרסמתי את השאלה הבאה בקבוצת פייסבוק העונה לשם "'נשים מטיילות לבד":

"תרמילאות בגיל 50+
מה דעתכן? מתאים, לא מתאים?
במיוחד לאישה לבד
אשמח לתובנות ואיך אתן חוות תרמילאות גם לא בגילאי עשרים-שלושים"

התגובות שקיבלתי היו מאוד מפרגנות:

~ "הכל מתאים. סעי לאן שתרצי אייך שתרצי עם תרמיל או טרולי"

~ "אני חושבת שאין מתאים לא מתאים, יש מה שמתאים לך. כל אחת ומה שמתאים לה באותו רגע. כשטיילתי לבד בגיל 20 ישנתי באכסניות בחדרים מעורבים, היום זה פחות מתאים לי. מצד שני סוג הטיול, החוויה, האנשים שבדרך – זה לגמרי משהו שלא השתנה מבחינתי"

~ "בוודאי שמתאים, אני רק מחכה שאוכל לצאת לטיול ארוך לבד, אחרי גיל 50"

~ "העולם לא שייך לצעירים! העולם שייך לאנשים שמחוברים לעצמם! תהיי גאה בגיל ובנסיון חיים שלך וצאי לחגוג את החיים!"

~ "אין מתאים או לא באופן גורף. כל אחת והאופי שלה."

~ "איזה כייף לשמוע על עוד נשים שרוצות/עושות טיול תרמילאים בגיל 50. גם אני מחכה לגיל 50 לעשות את הטיול הזה… העולם לא שייך לצעירים העולם שייך לאנשים ואם מתאים לך לכי על זה"

~ "אם את מתכננת היטב את הטיול, אין הבדל מבחינת הגיל. כן את צריכה לתת את הדעת לכך שאכן פוגשים אנשים אבל רובם מטיילים צעירים שכייף לשוחח עמם אבל עובדתית הרוח שונה."

~ "ברור שאפשר. תלוי רק בך. יש כאלה שזה גדול עליהן. את צריכה לדעת את היכולות שלך."

~ "לכי על זה, מגיע לך. תוודאי לבקש בהוסטלים לקבל את המיטה הנמוכה במיטת קומותיים. תביאי אטמי אוזניים וכיסוי עיניים. תרמילאות זה לכולם. רק תוודאי שאת לא אורזת יותר מדי שלא יהיה סיוט לסחוב את התיק."

בפוסט שכתבתי הקייץ על תרמילאות כסטייט-אוף-מיינד התייחסתי להגדרה מהו טיול תרמילאי, כשהמרכיב המהותי בכזה סגנון טיול הוא התקציב המוגבל. תקציב שמכתיב התנהלות שונה בדרכים, ובעיקר בחירה במקומות לינה זולים, אוכל זול, התניידות בתחבורה ציבורית.
כשתכננתי את מסע הדרכים הנוכחי, להודו ויפן, הקצבתי מראש זמן וכסף: שלושה חודשים ועד 30,000 ₪. חרגתי במעט עם הזמן ל-103 ימים, ולגבי התקציב הופתעתי לטובה כשסך כל ההוצאות הסתכמו ב-20,500 ₪.את הפוסט הנ"ל מלוות תמונות מהמקומות בהם ישנתי ביפן. בכוונה לא מציינת את שמות ההוסטלים/הוטלים או מביאה קישורים לבוקינג. זהו אינו פוסט המלצות או דיס-המלצות. אני לא מעוניינת להמליץ על מקום זה או אחר, אלא להראות איך זה נראה מקרוב, כמה זה עולה ובעיקר כיצד נחווית הלינה שם.
בקבוצות הפייסבוק הייעודיות למטיילים ביפן דנים רבות על הלינה. המחיר הממוצע לחדר לזוג במלון סביר נע בין 100$ ל-150$ ללילה.
כאשר מטיילים לבד אין עם מי לחלוק את החדר והעלות המלאה מתקזזת מתקציב הטיול. לו הייתי משלמת 100$ ללילה, לא הייתי יכולה להרשות לעצמי להישאר 35 לילות ביפן בלי לחרוג משמעותית מתקציב הטיול הכולל.
לכן חיפשתי פתרונות זולים יותר שחלקם היו חווייתיים ונעימים מאוד וחלקם פחות.

היכן ישנתי 35 לילות ביפן?

1. מיטה בחדר מעונות לנשים בהוסטל/גסטהאוט

מקום הלינה במחיר הזול ביותר והנפוץ ביותר בקרב תרמילאים הוא ההוסטל שמציע אולמות שינה בגדלים שונים עם שירותים ומקלחות משותפים (נשים/גברים בנפרד).
בכל הוסטל קיימת האפשרות להזמין מיטה בחדר מעורב/לנשים בלבד. לפעמים יש לוקרים לנעול את החפצים. בדר"כ יהיו איזורים ציבוריים בהם ניתן לשבת, לצפות בטלוויזיה, לאכול, לחמם אוכל. חלק מההוסטלים מציעים קפה/תה חינם, חלקם רק מספקים שירותי מטבח כמו קומקום להרתיח מים, מיקרו או מכונת משקאות.
בכל ההוסטלים יש ווייפיי חינם, מים חמים, שמפו, קונדישינר וסבון נוזלי לשימוש האורחים, מכונת כביסה ומייבש שניתן להפעיל במטבעות, אפשרות לשמירת חפצים. הצ'ק אין מתחיל משלוש או ארבע אחה"צ ויבקשו לצלם את הדרכון.
האורחים מתבקשים לחלוץ נעליים ולהשאיר אותם בכניסה. בחלל הפנימי נועלים נעלי בית שהמקום מספק ובשירותים יש להשתמש ב- toilet slippers.
יש כללי התנהגות ברורים שמסבירים בזמן הצ'ק-אין ותופסים לכל מקומות הלינה: יש לשמור על שקט ולא להרעיש אחרי 23:00. אין לדבר בטלפון, אסור לאכול במיטה, אין לעשן, רצוי להימנע משעון מעורר. למען ההתחשבות בזולת האורחים מתבקשים גם להימנע מפעילות מינית. לפעמים אין ברירה ויש להוציא מהתיק שקיות ניילון ולרשרש מעט בחפצים, אבל באופן כללי, לא עושים "סתם" רעש.
כשהזמנתי מיטה בהוסטל פסלתי מראש חדרים מעורבים, לנתי רק בקומת נשים ולרוב ביקשתי לישון במיטה העליונה. העדפתי לטפס בסולם רק כדי שלא ישנו לי מעל הראש.
רוב הבנות שחלקו איתי את קומת הנשים היו מלוכסנות. ייתכן שיפניות, סיניות או קוריאניות. אין לדעת, כי אף אחת לא היתה מעוניינת בשיחה.
כאן המקום לנפץ מיתוס ש"בהוסטל פוגשים אנשים מעניינים מכל העולם". ייתכן, אבל לא ביפן. פה ושם החלפתי מילים ספורות עם מישהי, אבל לא שיחות נפש. גם לא שיחות מטיילים, כמו "מאיפה באת, לאן את ממשיכה". כל אחת עסוקה בעצמה, מרשרשת בחפציה עד שנכנסת למיטה, מסיטה את הוילון שנותן מעט פרטיות, מתחברת לצג הסלולרי והולכת לישון.
ממה שראיתי מדובר בנשים מכל שכבות הגיל, מצעירות ועד מבוגרות ממני.
מיטה ללילה בחדר מעונות נותנת פיתרון זול ונוח ולרוב במיקום מרכזי. פיתרון שהייתי ממליצה למטיילים להתנסות בו לתקופה של עד שלושה לילות רצופים. אח"כ היעדר הפרטיות מתחיל להפריע.

היכן ישנתי בחדר מעונות/דורמיטורי? כמה זה עלה?

אוסקה – שני לילות – 4066¥ – הדורמיטורי הראשון שלי ביפן, נקי, לא היה מקום רב לאחסון החפצים כך שהמזוודות הועמדו בשורה סמוך למיטות. מתחילה ללמוד איך לשלוף מהתיק רק מה שצריך, להיות יעילה, ממוקדת בעינייני, בלי לפזול לצדדים. לומדת להתעלם מהרישרושים המרגיזים ומתחילה להשתמש באופן אינטנסיבי באטמים.

קיוטו – שמונה לילות – 16524¥ – ההוסטל הגרוע ביותר מכל 35 הלילות ביפן. שם חוויתי נדודי שינה מהגרועים שידעתי. המקום ישן אך מתוחזק היטב, ייתכן שמתאים ללילה בודד, לכל היותר שניים. לא שמונה. זו היתה טעות להזמין מראש כ"כ הרבה לילות. בדיעבד מצטערת שלא ביקשתי לבטל, או לחלופין קמתי ועזבתי למקום אחר כדי לישון טוב יותר. חדר קטן, שתי מיטות קומותיים, מזגן עם פתח שהיה צריך להדביק בצלוטייפ, אבל לפחות איוורר את החדרון החשוך, נטול החלונות. תמורת המחיר הזול קיבלתי מיטה מעט קלסטרופובית.
מהמקומות שנמנעתי לתת להם חוות דעת בבוקינג, כדי לא לכתוב המלצה גרועה.

אוסקה – שלושה לילות – 6685¥ – הוסטל נחמד, מאוורר, מודרני במיקום מרכזי. אחרי חוויית הלינה הגרועה בקיוטו, מצליחה להירדם גם בחדר משותף. החלל המרכזי ממוזג כהלכה, נעים לי במיטה העליונה.

הירושימה – לילה אחד – 2200¥ – ההוסטל הנחמד ביותר בו שהיתי וחבל שרק ללילה אחד. מנהל המקום קיבל את פני בכזה סבר פנים מאירות וחייכניות. אולם הנשים היה ריק ברובו, מרווח, נקי. על המיטה מונחת שקית הפתעות, עם מברשת שיניים ועוד דברים קטנים. יופי של הוסטל, במרחק הליכה מתחנת הרכבת.

מטסומוטו – שני לילות – 6800¥ – הגסטהאוס עם העיצוב היצירתי ביותר. מקום קטן וישן שעוצב בצורה אמנותית, ניכר שהושקעה בו מחשבה רבה. קיבלתי מזרון פוטון, כרית ושמיכה על מחצלת טאטמי בחלל שהכיל 6 מזרונים. למרות הצפיפות הצלחתי לישון נהדר בשני הלילות. המזרון שלי פנה למרפסת, דאגתי להשאיר חלון פתוח כדי שייכנס אוויר צח. שירותים ומקלחת משותפים היו בקומה התחתונה. גם לזה מתרגלים, כשבאמצע הלילה צריך לרדת במדרגות כדי לבקר בשירותים. היתה אפשרות לבשל במטבח, אני רק הרתחתי מים בקומקום עבור מנה חמה מהסופר, אבל ראיתי אחרים שהכינו ארוחת ערב מבושלת. בספרייה היתה סדרה גדולה של מדריכי טיולים ממדינות מכל העולם, למעט ישראל… המקום היחיד בו פגשתי מטיילים ישראלים.

טוקיו – שלושה לילות – 5500¥ – המיקום של ההוסטל נהדר, קיבלתי מיטה תחתונה וביקשתי לעבור לעליונה, כיוון שאינה סגורה באופן הרמטי והמזגן יכול להיכנס ולאוורר. מה שכן, הסולם היה מהגרועים והלא נוחים שיש. בחדר הרחצה היה "סנטו", בית מרחץ מחומם. מעין בריכה גדולה, רדודה ולידה חבית עם מים קרים. תענוג לטבול בסוף היום במים חמים/קרים לסירוגין. הוסטל גדול, בכל קומה 24 מיטות, האורחים מתבקשים בזמן הצ'ק אאוט להסיר את המצעים ולזרוק לסל הכביסה, מה שחוסך עבודה לצוות התחזוקה. עם הצ'ק אין מקבלים את מספר המיטה, מונח עליה בצורה מסודרת שמיכה, כרית, סדין ומגבת. כל אחד נדרש להציע בעצמו את הסדין. לא פשוט כשמדובר במיטה שהיא כמו כוך.

2. ריואקן, אירוח בסגנון יפני

הכוונה למלונות יפנים מסורתיים, לרוב בבתי עץ יפנים ישנים עם מחיצות מנייר אורז כקירות. הרצפה עשוייה ממחצלות טאטמי עליה מזרון פוטון, כרית ושמיכה. לרוב יהיה בחדר גם שולחן נמוך וכריות ישיבה ולאורח ימתין בחדר קומקום תה. האורח מקבל גם נעלי בית, מגבת נקייה ויוקאטה, חלוק שלובשים אחרי הרחצה.
חלק מהריואקנים כוללים גם ארוחה יפנית שבעלי המקום מכינים. חדר הרחצה בריואקן יהיה אונסן (מעיין טבעי), או סנטו (דומה לאונסן רק שלא ממי מעיין). לפני טבילת הגוף במים החמים יש להתרחץ, הרחצה נעשית בישיבה על שרפרף עץ קטן ושטיפת הגוף בסבון כדי לא להיכנס למים מיוזעים ומלוכלכים.
ישנם חדרים בכמה גדלים, חדר ליחיד, חדר זוגי או משפחתי.
במהלך השהייה ביפן היה לי חשוב לחוות לפחות פעם אחת לינה מסורתית, גם אם המחיר עבור לילה אחד היה גבוה משמעותית לעומת לינה בהוסטל.

היכן ישנתי בריואקן? כמה זה עלה?

טקיאמה – שני לילות – 10440¥, התשלום במזומן בלבד. קיבלתי חדר בשם SAKURA, חדר זוגי, מרווח, נקי, אם כי מריח מתה ירוק. על השולחן היתה קופסה ובה קומקום, ספל קרמיקה וממתק יפני, לצד תרמוס עם מים חמים כך שיכולתי למזוג לי תה מעין טקס תה פרטי. השירותים מחוץ לחדר ואונסן כחדר רחצה.
חוויה נחמדה, אבל בעיני קצת over-rated. למעט מילים ספורות שהחלפתי עם בעלת המקום כשהיגעתי, לא ראיתי אותה ככה שלא היתה לי ההזדמנות להתעניין, לשאול שאלות על המקום.

3. קפסולה

הקפסולות הן שידרוג מודרני ומעוצב מאוד של מיטות הקומותיים בהוסטלים. בערים הצפופות הן נותנות מענה לאנשי עסקים שמרבים בנסיעות ומגיעים ללילה אחד עם ציוד מינימלי.
יש הפרדה ברורה בין אולם השינה לבין קומת הלוקרים לאיחסון הציוד והמקלחות. היות וכך, המלון מספק לאורח כל מה שהוא זקוק לו, מגבת, מברשת שיניים, נעלי בית, לפעמים גם יוקאטה או פיג'מה. כל מה שצריך, זה להגיע עם תחתונים להחלפה…
החשש העיקרי שלי מהקפסולה היה פן תהיה מחניקה מדי, שלא יהיה איוורור. בכל מיטה ומיטה יש מנורת קריאה ושקע חשמל להטענת הטלפון. מהתמונות המוצגות בבוקינג קשה לדעת אם יש פתח אוורור בקפסולה עצמה.
עד שלא מנסים לא יודעים ואחרי שניסיתי יכולה לומר שזו היתה אחת מחוויות השינה הטובות שחוויתי.
חוויה ייחודית ליפן, חוויה שממליצה לכל מי שמטייל ביפן לחוות ולו ללילה אחד. עלות הלינה כ-20$, ובתמורה מקבלים חוויה יפנית ייחודית. יש פרטיות מוחלטת, כמעט ולא שומעים או מרגישים את האורחים הישנים בקפסולות הסמוכות, ולגבי האוורור, הכל טוב. יש אוויר ויש גם מספיק מקום. הן כלל לא קלסטרופובית! וכמו בחדרי המעונות, יש הפרדה בין נשים לגברים, נקודה שהיא משמעותית עבורי.

היכן ישנתי בקפסולות? כמה עלה?

קאנאזאווה – לילה אחד – 2369¥ – מלון מודרני במרכז העיר, קומת נשים עם תאורה מעומעמת, יוצרת אווירה רגועה. הקפסולות מסודרות בשורה, זו ליד זו. אין קומה שנייה, כלומר יש מרחב עד התקרה. בתוך הקפסולה יש מקום למעט חפצים. התיק או הטרולי נשארים מחוץ לקפסולה. מורידים את הוילון והולכים לישון.
בקומה נפרדת חדר רחצה, סנטו. ההתנסות הראשונה שלי בסגנון הרחצה היפני. בתוך הקפסולה היה גם לחצן להדלקת ה-AC, מה ששימח אותי מאוד.
בקפסולה הזו זכיתי לחוויית שינה מצויינת ולמחרת אף השתמשתי בשירות שמירת חפצים עד שהגיעה העת לתפוס את הרכבת ליעד הבא.

טוקיו – שני לילות – 4252¥ – מלון מודרני קרוב למקדש המרכזי באסקסה, איזור מומלץ ללינה בטוקיו. הקפסולות נראות כמו כוורת, יש עליונות ותחתונות. הפעם ישנתי בקפסולה התחתונה, אין מקום לחפצים, למעט תיק המצלמה והטלפון. את יתר החפצים יש לאחסן בלוקר. בקפסולה יש נורת לילה ושקע להטענה. בקומת הקפסולות יש כמה תאי שירותים. הכל צבוע שחור, משווה למקום מראה מאוד אלגנטי. מקלחות הנשים בקומה עליונה, יש לעלות במעלית. ליד הלוקרים הרגשתי את הצפיפות, שאין מקום להניח את הדברים, אין אפילו כיסא לשבת כשחולצים נעליים.
לקראת סוף השהות ביפן אני לומדת להתנהל ביעילות, מעבירה לשקית את המינימום הנדרש. חוויית לינה מיוחדת, בעיקר התפעלתי מהעיצוב הנקי, המאוד אסתטי ומוקפד שהיפנים ידועים בו.

4. חדר ליחיד

יש כאלו חדרים בבוקינג רק שהם נחטפים מהר, לכן צריך להתמיד בחיפוש או להזמין מספיק זמן מראש. בגלל העלות הגבוהה יחסית אפשר להזמין ללילות בודדים, כדי פה ושם לקבל תחושה של פרטיות שהיא מאוד חשובה.

היכן ישנתי בחדר ליחיד ביפן? כמה עלה?

קיוטו – ארבעה לילות – 12829¥ – אחרי שמונה לילות בהוסטל שברובם ישנתי גרוע מאוד, מצאתי דיל לחדר ליחיד במלון שממוקם במרכז העיר. מלון מודרני, חדש, נקי. חדר עם חלון, אמנם קטנטן, אבל נתן לי מענה מושלם לפרטיות שהיתה חסרה לי. איפשר לי להירגע, להירדם ולישון טוב בלילות. מהמקומות המומלצים במחיר מצויין.

טקמאטצו – שני לילות – 5960¥ – המלון הופיע בבוקינג עם הכותרת "מלון עסקים" וככזה נראה לי מדכא למדי עבור אנשי עסקים יפנים שבגין עבודתם נאלצים לישון מחוץ לבית. עבור שני לילות הוא היה סביר ביותר, נוח. העיקר עבורי היה להיות לבד בחדר. שירותים בסוף הקומה, צריכה לנעול את החדר ואז לצאת החוצה. המקלחות בקומת הקבלה, משותפות לגברים ונשים, לכן יש הפרדה בשעות. נשים יכולות להתרחץ משש בערב עד 23:00. שוב, לשני לילות זה סביר, אבל היה משהו באווירה של המקום ששידר אווירת נכאים. לא הייתי נשארת שם לילה נוסף.

טוקיו – חמישה לילות – 36360¥ – לרגל סוף השהות ביפן וסוף הטיול אני מרשה לעצמי להתפנק ומזמינה חדר ליחיד. המחירים בטוקיו בשמיים. לא מצאתי חדר ליחיד במחיר זול יותר, כך שזהו המחיר הגבוה ביותר ללילה ששילמתי עד כה. אבל בהחלט קיבלתי תמורה הולמת. למרבה ההפתעה החדר כלל שירותים ומקלחת! לא צריכה לצאת למסדרון או לקומה אחרת כדי להתקלח. יש חלון בחדר, קומקום חשמלי, בכניסה לקומה היה מיקרו שם יכולתי לחמם את המנה חמה מהסופר ובחדר יכולתי להרתיח מים לתה. שתי דקות מתחנת מטרו.
אחלה חדר, ענה על כל הציפיות שהיו לי.

סה"כ עבור 35 לילות שילמתי סכום כולל של 113985¥, במזומן ובאשראי.
הממוצע ללילה עומד אם כך על 3256¥, כ-32$.
כל מקומות הלינה הוזמנו דרך בוקינג, מעכשיו לעכשיו. לפעמים לילה או כמה לילות לפני כן – במהלך חודש אוקטובר 2019.
יש לקחת בחשבון שבעונות עמוסות כמו למשל באפריל בעונת הפריחה או בקייץ בתקופת האולימפיאדה שהמחירים ינסקו לשמיים.

מקווה שסקירה זו שופכת אור על אפשרויות הלינה שעומדות בפני תרמילאים שמטיילים ביפן, מקום בו הלינה נחשבת למרכיב יקר בתקציב הטיול.
ולשאלה הפותחת את הפוסט," בגילך?", כן, בגילי אפשר הכל.

פוסטים נוספים ממסע הדרכים להודו-יפן:

Comments

10 תגובות על “"בגילך?" תרמילאות בגיל 50+”

 1. תמונת פרופיל של נועה בר-נס
  נועה בר-נס

  וואו אילנה, חתיכת חוויה! האמת שאני לא זוכרת מתי ישנתי בחדר בלי מקלחת בשנים האחרונות, אלא אם כן זה בקמפינג. חשבתי שבחדר פרטי התכוונת לכזה עם מקלחת אבל אז הבנתי שלא. אני חושבת שהיה לי קשה 35 לילות כאלה. ולמה את לא שמה גם לינקים? ההמלצה שלך לא מחייבת. את מספרת על החוויה שלך.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   עלויות הלינה ביפן מאוד יקרות אם הולכים על הסטנדרט המערבי של חדר פרטי ים מקלחת ושירותים. כשמטיילים שבוע, ניחא, אבל לאורך 35 לילות, זה המון כסף. לכן ניסיתי למצוא פתרונות זולים. מתרגלים להכל, גם לשירותים במסדרון… החדר/המיטה שימשו אותי רק לסוף היום. בשעות הבוקר עד שמונה-תשע הייתי הלאו הכי בחוץ.
   המקומות בהם שהיתי עולים בחיפוש רגיל בבוקינג, כשממיינים מהזול ביותר… מטרת הפוסט היתה לתת קנה מידה למחירים, להראות כיצד זה נחווה מבפנים ולא להמליץ דווקא על מקום מסויים.

 2. תמונת פרופיל של רונית
  רונית

  וואו, מרתק, אילנה! אני מניחה שהמקומות המשותפים לא מתאימים לנוחרים.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   בשביל זה יש אטמי אוזניים… בחלק מהמקומות מחלקים חינם לאורחים…

 3. תמונת פרופיל של אורית מצא
  אורית מצא

  אילנה,
  דווקאמכמי דמטיילת הרבה ביפן היה חשוב לי להכיר דרכך נישה שאני לא מכירה. התיאורים שלך מעניינים,מגם של מה ניתן לקבל וגם את מה שלא. הופתעתי למשל, שאנשים לא מחפשים לייצר קשרים או שיחה. אולי זה אופייני ליפן בלבד?

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   זהו כמובן הרושם שלי. ראיתי המון בנות שחלקן מגיעות ללילה אחד, התרשמתי שהן באו למלא את הטרולי שלהן בקוסמטיקה יפנית ולנסוע הלאה. כשהיתה לי שאלה מעשית כמו מה עושים עם המגבת שקיבלתי, האם להחזיר לקבלה או שיש סל כביסה, הבחורה הסתכלה עלי במבט של… מה את רוצה מחיי….
   זה הרושם שקיבלתי, שהן לא מעוניינות לדבר או שידברו איתן. שמקום הלינה הוא רק על מנת להתקלח ולשים את הראש. זו היתה ההתרשמות שלי. בגלל זה, כשאחזור שוב ליפן, רק קפסולות. שם הבידוד הוא הכי קרוב להרמטי…

 4. תמונת פרופיל של שגיא
  שגיא

  פוסט מפורט ומושקע מאוד
  בטוח שיעזור למי שירצה לחוות את יפן כתרמילאי

  אהבתי כרגיל את התמונות שצירפת

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה שגיא.
   לא כתבתי איך הפוסט הזה נכתב…ליקטתי את המידע מהרשימות השונות שלי לפוסט אחד כשאני יושבת דחוקה במטוס מטוקיו לוורשה – זה מה שהציל אותי מלהתשגע בטיסה כ"כ ארוכה, כשבקושי יש מקום לשבת…
   מאוד מקווה שייתן מושג כלשהו לגבי אפשרויות לינה וטווח מחירים למי שמתכנן טיול תרמילאי ליפן

 5. תמונת פרופיל של ציפי
  ציפי

  קוראת לאט לאט את הפוסטים. יש לך הרבה כי טיילת הרבה, וזה גם הרבה חומר לספוג. פוסט מעולה למי שצריך, ואולי אצטרך פעם. כרגע מתכננת את הנסיעה (כרגע זה כ-15 שנים 🙂 ) עם אבי בעלי, כך שסידור כזה לא יהיה לנו נוח. אני כן חושבת שאת אמיצה, ואולי כולן אמיצות, על השינה ביחד, על הטיול העצמאי. אני מסוגלת לטייל לבד אולי שבוע, אני לא רואה שיותר מכך. אין לי בעיה להיות לבד עם עצמי, זה לפעמים הרבה יותר טוב, אבל כרגע זה לא באופק. שמחה בשבילך שהכל עבר טוב ושהצלחת להירדם ככה רוב הטיול.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ציפי, כן, הודו ויפן סיפקו לי חומר גלם לעוד הרבה פוסטים וכיוון שכרגע זמן אינו בעייה, אז "מפגיזה" בפוסטים ו… קחי לך את הזמן לקרוא בקצב שלך. יש לי הרגשה שתאהבי מאוד את יפן, את העיצוב היפני.
   אם תגיעי לשם עם בן זוגך, אז לינה משותפת אכן לא בה בחשבון אבל שווה לשקול לפחות לילה אחד בקפסולות בבשביל החווייה, הוא באולם הגברים ואת באולם השינה של הנשים. בטוקיו למשל מלון קפסולות יכול לחסוך ממון רב.
   כשיגיע הזמן שלך לטוס ליפן אשמח לעזור בעיצות או טיפים.