"Dream come true" – לגעת בחלום

בטיול למקום חדש תמיד לומדים דברים חדשים. או לפחות שואפים ללמוד דברים חדשים.
על דת השינטו למדתי מזמן, רוב החומר התיאורטי התנדף מהזיכרון וכאשר טיילתי באוקטובר 2019 ביפן וביקרתי במקדשים רבים, בהדרגה חזרו אלי פיסות אינפורמציה. הסקרנות שלחה אותי לרשת לקרוא חומר נוסף כדי להבין מה אני רואה.
באוקטובר 2020, בחודש של חגי תשרי, שנה אחרי הטיול ביפן, דיפדפתי בתמונות ומתוכן דליתי מקבץ ברכות יפניות.
הכנתי אז טיוטה לפוסט שרק כעת, סוף יוני 2021, מתפרסמת בבלוג.
נכון שזה לא העיתוי המתאים, אבל אולי דווקא בגלל שלפנינו קייץ ארוך נטול חגיגות, זה הזמן לתת את הדעת לנושא הברכות ולברך את עצמנו.
לחלום חלומות ולהתפלל שיתגשמו ביום מן הימים.

אפילו שלהיות בטוקיו וביפן עצמה היה עבורי חלום שהתגשם, משאלת לב כמוסה ששנים ליוותה אותי ורק באוקטובר 2019 יצאה אל הפועל – בכל הפעמים שביקרתי במקדשי שינטו לא רכשתי אֶמַה ולא תליתי ברכה משלי.
לי יש את האמונה שלי וליפנים את שלהם. מכבדת את אמונתם ולא לוקחת בה חלק.
כמתבוננת מהצד ביקרתי במקדשים רבים, עשיתי סיבוב, התעכבתי מול המתקן עליו תלויות הלוחיות, סקרנית לגלות את הדימוי הייחודי לאותו מקדש.

אני אישה של צבעים, של צורות. דימויים צבעוניים מושכים את תשומת הלב שלי. לכן מה הפלא שהלוחות בצבעוניים הללו ריתקו אותי.
כמעט בכל מקדש צילמתי את ברכות העץ ואת המתקן לתליית ה"ברכות הרעות" וככה צברתי אוסף מכובד של לוחיות במגוון צורות, צבעים.
בפוסט שלפניכם מבחר תמונות של ברכות/תפילות שצילמתי במקדשי שינטו שונים.

מקדש שינטו – Shinto Shrine

לכל מקדש שינטו יש פורמט קבוע שחוזר עצמו: שער כניסה גדול מקורות עץ הצבע כתום או בטון, על מנת לייצר את ההבדלה בין החוץ הטמא לפנים המקדש הקדוש.
על הטורי קשור נייר בצורת ברק וחופן של עלי אורז יבשים. יש מתקן לשטיפת ידיים, המזבח הראשי כשלפניו תיבה גדולה לתוכה המאמינים משליכים מטבעות ואז קדים קידה.
יש גם קופה בה ניתן לרכוש ברכות ומתקן לתליית הברכות.
מכל האקססוריז שבמקדש נמשכתי לאותן לוחיות עץ הידועות בשם "אֶמַה"

מהי אֶמַה?
"בימי הביניים, אנשים אמידים היו מעניקים סוסים כמחווה למקדשים, בעיקר כאשר הם היו מעוניינים לבקש בקשה מהקאמי של המקדש (ניצחון במלחמה, למשל). למחוות קטנות יותר, השתרש מנהג בו מגישים תמונה של סוס הנקראת אֶמַה. מנהג זה פופולארי מאוד גם בימינו.
המבקרים במקדש רוכשים תחריטי עץ המתארים סוסים (כיום גם דברים אחרים כמו נחשים, חצים ואפילו פורטרט של אישיות נערצת), כותבים על התחריט בקשה ותולים אותו במקדש. במקרים מסוימים, אם המשאלה מתגשמת, תולים אֶמַה נוספת כהוקרת תודה."

מתוך מאמר של גילי חסקין על דת השינטו ביפן

הסברים שצילמתי בשני מקדשים שונים:

את הברכה הטובה לוקחים איתך כדי שתתגשם. את הברכה הרעה קושרים למקדש ובכך הברכה כבר לא שייכת לך ,היא לא אצלך ולכן לא תתקיים.
קושרים רק ברכות רעות כדי שיתפוגגו ברוח. מדי כמה זמן הנזירים שורפים את הברכו הרעות והן עולות השמימה.
ככה הוסבר לי בזמנו.

יש גם הנחיות אילו תפילות לכתוב, הן מחולקות לקטגוריות מאוד ברורות, בריאות, שגשוג, רווחה כלכלית, הצלחה בבחינות כניסה לאוניברסיטה.
איך יודעים שביקרו באותו המקדש תיירים מהונג קונג? הם השאירו תפילה לשיחרור הונג קונג מהעול הסיני. "Free Hong Kong", בקשה לגיטימית מהקאמי של אותו מקדש יפני.

"[…] שומעים על פתקי המזל האומיקוג'י (עוד ננסה אחד כזה בהמשך היום), על האמה – תחריטי העץ הקטנים בהם מבקשים בקשות מהאלים – משהו כמו הכותל המערבי שלנו, רק הרבה יותר מסודר.
תעשיה שלמה סביב המקדשים. מאמינים קונים ברכות, אמות (תחריטי העץ), קטורת, תולים ומתפללים. הכל כמובן בסדר מופתי. יפן או לא?
המתחם מאד צבעוני ומטופח וגם כאן אלמנטים שכבר הופיעו בבוקר במקדש מייג'י. טקס שטיפת הידיים, הקטורת, פתקי הברכות והמתקן לתליית מזלות רעים."
"[…] אנחנו משלמים 100 ין ומוציאים פתק מזל – אומיקוג'י. שולפים מוט עץ מקופסא אטומה, עליו רשום מספר. לפי המספר שולפים ברכה מקופסאת העץ עליה הופיע מספר זה. הברכות קבועות. יש מזל מצוין, מזל בינוני, מזל קטן, קללה, חצי קללה ועוד ועוד… לפתק שלנו יש גם הסבר באנגלית. לפעמים הפתקים יופיעו ביפנית ואז יש מילון שיכול לתרגמם.
אם קיבלתם "מזל רע", יש לקשור את הפתק על החבלים המיועדים לכך, כדי שהמזל הרע יתפוגג ברוח. לנו יצא מזל בינוני. אנחנו לא greedy- גם מזל בינוני הוא מזל טוב. לא צריך לקשור שום דבר על החבל. אפשר להמשיך בדרכנו שמחים וטובי לב."
מתוך הפוסט "יפן – יומן מסע – פרק 2 – טוקיו" מאת איריס סביניק קרסו, שטיילה ביפן בתקופה חופפת לשלי

מצד אחד יש כאן מילות תפילה אישיות שכתב המאמין/התייר, משהו שבינו לבין אלוהי המקדש, סטייל הפתקים בכותל המערבי אצלנו, מצד שני הלוחיות הללו תלויות במקום גלוי, הן אינן מוסתרות ולא הוצב במקום תמרור שאסר צילום. לכן הרשיתי לעצמי לצלם את הלוחיות.
בהדרגה נוצר אוסף של "אֶמַה" וכל פעם כשנכנסתי בשערי מקדש, תהיתי איזה דימוי יופיע על ה-אֶמַה.

מה שצרם בעיני הוא החיבור בין כסף לדת. על מנת לתלות את האמה שלך על המתקן במתחם המקדש יש לרכוש את הלוחית.
עלות הלוחית בין 500-800¥. כל אחד רשאי לקנות, גם אם אתה תייר ישראלי שאינו מאמין בקאמי. מה שכן, הכניסה לכל מקדשי השינטו היא חינם אין כסף. הם פתוחים לרשות הציבור מהבוקר עד הלילה, להבדיל ממקדשים אחרים שגבו תשלום עבור הביקור בהם.

מבחר תפילות, בקשות, כמיהות מיפן הרחוקה

המלצת צפייה

"יפן למתקדמים" – סדרה תיעודית מצויינת בת 4 פרקים ב"כאן 11": העיתונאית יומי אראקי חוזרת ליפן, שבה נולדה, ובוחנת אותה מנקודת מבט של מישהי שגדלה מחוץ למדינה