נקודות מבט נוספות על ירושלים שבלב

לפני כשבועיים, בימים שבין בין צום י"ז בתמוז לצום ט' באב, ימי בין המיצרים, היגעתי לירושלים לסיור בלוגריות.
מסלול הסיור התחיל סמוך לסינימטק והסתיים בכותל. במפה זה נראה כמרחק הליכה קצר שאפשר לגמוע בפחות מחצי שעה, אבל בסיור לקח לנו יום שלם, מתשע וחצי עד שש, לעבור מתחנה לתחנה.

בכל תחנה קיבלתי נקודת מבט אחרת על העיר, העיר שפנים רבות לה. העיר שמגלה לי את יופייה ויחודיותה, אפילו שנולדתי וגדלתי בה, אפילו שאני חושבת שאני מכירה.
יש בי געגוע תמידי לירושלים ולפעמים אני שומעת אותה קוראת לי, אילנה בואי, ואני באה.

בפוסט הקודם חלקתי חוויות משני האתרים הראשונים בסיור – בית אות המוצר הירושלמי וחוצות היוצר.
בפוסט שלפניכם אספר על מקומות נוספים שנתנו לי נקודות מבט נוספות על העיר.

ככה גם הייתי ממליצה למי שרוצה לצאת בעקבותי לטיול בירושלים – מדרך חברון, אחרי שביקרתם בסדנאות האומנים בבית אות המוצר ובגלריות בחוצות היוצר, במרחק של הליכה קצרה תגיעו לשער יפו. מכאן תוכלו לצאת למסלול הליכה מיוחד על חומות העיר ואח"כ להיכנס אל תוך העיר העתיקה ולהניח לרגליים לשוטט בסימטאות.

טיילת החומות

לפני שנים אחדות טיפסתי על המקטע הדרומי של החומות, משער יפו עד לשער האשפות. שמעתי על חלק הצפוני של הטיילת, אבל עדיין לא ביקרתי שם. בסיור הוזמנו לטפס ולתצפת על העיר החדשה ועל גגות הרובע הנוצרי, כפי שנראים מהחלק הצפוני של החומות. הלכנו קטע הליכה קצר משער יפו עד לשער החדש.
אפשר ללכת את כל הסיבוב ולהינות מנקודות מבט נוספות על יופייה של העיר ואפשר ללכת רק חלק קטן מהטיילת ולרדת באחד השערים להמשך הטיול.

התמונות שלפניכם צולמו במקטע הקצר שהלכנו על החלק הצפוני של החומות, משער יפו עד השער החדש.
כיום טיילת החומות מאפשרת סיבוב לשני הכיוונים – צפון ודרום, הזדמנות לצפות ביופי הירושלמי מנקודת מבט גבוהה יותר, במיוחד כשמתזמנים את הביקור לשעות הערב, בזמן של השקיעה שצובעת את העיר בגווונים של זהב.

הטעימה מההליכה הקצרה על החומות עשתה לי חשק להגיע לשם בקרוב וללכת את הסיבוב המלא, בשני הכיוונים, הצפוני והדרומי.

"העיר העתיקה בירושלים (בערבית: بلدة القدس القديمة, נהגה: בִּלִדַת אֶלקוּדְס אֶלקָדִימָה) היא האזור העירוני העתיק של ירושלים. שטחה המוקף על ידי חומות ירושלים הוא כ-850 דונם. כמו כן נכללים בעיר העתיקה הר ציון ועיר דוד, הנמצאים מחוץ לחומות, בסמוך ומצד דרום. העיר העתיקה מחולקת ל-4 רבעים: הרובע המוסלמי, הרובע היהודי, הרובע הנוצרי והרובע הארמני. כיום מתגוררים בה כ-39,000 בני אדם. בחומת העיר העתיקה שמונה שערים: שער יפו, שער שכם, שער ציון, שער הרחמים (סגור), שער האריות, שער הפרחים, השער החדש ושער האשפות. ב־1981 הוכרז מתחם העיר העתיקה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו"
מתוך ויקיפדיה

הפרטים הטכנים:

  • טיילת החומות הדרומית תהיה פתוחה באוגוסט עד 22:00 בלילה, מתאים מאוד לסיורי סליחות.
  • טיילת החומות הצפונית פתוחה כל יום בשעות 9:00-17:00 למעט יום שישי.
  • מחיר כרטיס למבוגר 20 ש"ח, 10 ש"ח לילד, ניתן לעלות על שני המקטעים באותו כרטיס – הכרטיס תקף ליומיים
  • ניתן להזמין כרטיס מראש דרך האתר של פמ"י
  • מידע נוסף: סיור על חומותייך ירושלים: טיילת החומות הדרומית | טיילת החומות הצפונית
  • "אהבות על החומות" – סיור יחודי לקהל הרחב לכבוד ט"ו באב ב-22.7.21 – אפשר להזמין כרטיסים מראש דרך האתר

כמה מילים על התיירות בירושלים

בשנה רגילה מגיעים לעיר העתיקה עשרה מיליון מבקרים, מתוכם 4 מיליון תיירות נכנסת ו-6 מיליון תיירות יומית ותיירות פנים רגילה. גם השנה התיירים מחו"ל לא מגיעים, מה שמשפיע מאוד על תפוסת החדרים במלונות.

מה קורה לעיר שנשענת בעיקר על תייירות חוץ בתקופת הקורונה? היא לומדת לעבוד עם תיירות פנים, לפנות לציבור הישראלי ולהזמין אותו לבוא ירושליימה, להתארח באחד החדרים בבתי המלון/צימרים/אירוח ביתי – ומציעה מגוון גדול של פעילויות קייציות שמתאימות לכולם.

מפעם לפעם אני שומעת על משהו טוב שקרה "תודות" לקורונה. לצד הנזקים והקשיים שהיא הביאה, יש מקומות בהם עשו שימוש לטובה ב"אפקט הקורונה" שצימצמם משמעותית את תנועת האנשים ברחובות.
כמו למשל רחוב המלך דוד, שבימי שגרה משמש כציר תנועה משמעותי, מאכלס המוני תיירים שלנים במלונות – מי שיגיע לרחוב זה בימים אלו יגלה שהרחוב הפך לאתר בנייה בו חופרים לעומק כדי לחדש את התשתיות. לשם כך הרחוב נסגר ונפתח לתנועה לסירוגין. נכון, כעת זה לא הכי נוח, אבל כשתסתיים העבודה, הרחוב יראה אחרת, מודרני ומונגש.

פרוייקט נוסף שהתאפשר תודות לקורונה הוא נגשת סימטאות העיר העתיקה, בעיקר ברובע המוסלמי והיהודי – יצירה של שיפועים שמותאמים לכיסאות גלגלים/עגלות/רכב חשמלי קטן – מה שקודם היה בלתי אפשרי כשמיליוני תיירים פוסעים ברחובות, התאפשר כשהסימטאות התרוקנו מתיירים.

"שיקום קוסמטי למספר רחובות מרכזיים בעיר העתיקה בכדי לשוות לעיר מראה מרהיב כפי שצריכה להיראות העיר העתיקה בירושלים. הפרויקט עוסק בהיבטים כגון: ריצוף, נגישות, תאורה, הסתרת פחים וכוכים, ניקוי חזיתות וכו'."
"הסדרת הנגישות ברחובות המתויירים, מדרגות, שיפועים, תיקוני ריצוף, מאחזי יד. ברח' הויה דהלורוזה בוצע נתיב נגיש לכל אורך הרחוב."
מידע על הפרוייקטים מתוך האתר של פמ"י – פיתוח מזרח ירושלים

בכל העולם כולו אין ערים שדומות לירושלים, עיר עם אלפי שנות היסטוריה. עיר מורכבת, עיר שמהווה מרכז לשלוש דתות מונתאיסטיות ובנוסף לרובד הדתי מציעה גם רובד תרבותי, עכשווי.
סיור בעיר העתיקה חושף את המבקרים למקום תוסס, צפוף, חי ונושם. זו לא עיר רפאים, אלא עיר קטנה המחולקת לארבעה רבעים בה גרים אנשים, כשלכל רובע היחוד שלו. ואת ארבעתם מקיפה חומה ומגדלים.

"לה פטיסרי אבו סייר" שנפתח לאחרונה – רחוב השער החדש בכניסה לרובע הנוצרי

הסליחות בירושלים

אמירת הסליחות מתחילה בראש חודש אלול (9.8.21) עד יום כיפור.
לפני כמה שנים היגעתי לירושלים לחוות את הסליחות ועד היום ההתקהלות של המוני בית ישראל ברחבת הכותל זכורה לי כחווייה יוצאת דופן.
ממליצה לעקוב בחודש אלול, חודש הסליחות, על העידכונים מירושלים, בהתאם להנחיות הקורונה.

ואם כבר היגעתם לירושלים, למה שלא תיצרו קשר עם נשים מקומיות שמארחות בבתיהן?
אלו נשים שפותחות את בתיהן לקהל הרחב (בתיאום מראש ובתשלום) ומספרות את הסיפור האישי שלהן.

"יוזמת תיירות חברתית של עיריית ירושלים, בה משתתפות 50 נשים מכל קצוות החברה הירושלמית: חילוניות, חרדיות, דתיות לאומיות וערביות. האירוח הביתי כולל מפגשים או סדנאות, של שעה וחצי עד חצי יום, כיבוד קל או ארוחות מפנקות והיכרות מקרוב עם הנשים הירושלמיות מתוך מגוון של כ 40 בתים – חילוניות, חרדיות, דתיות לאומיות וערביות. 
חווית האירוח הביתי היא חלק מהמגמה העולמית של "תיירות חברתית" שבה ניתן "להציץ" לעולמות של מקומיים ואפילו שכנים, לטעום ולהכיר מקרוב פולקלור וסיפורי חיים."
מתוך דף הפייסבוק של נשים וסיפורים בירושלים

לקראת סוף הסיור התארחנו אצל הרבנית דינה ברנדווין תושבת הרובע בשש השנים האחרונות. זו חווייה שאין לה תחליף, לראות בית יהודי חרדי מבפנים, לשאול את בעלת הבית שאלות, להקשיב לקטעים מסיפור חייה של אישה חרדית, במיוחד כשהיא משתפת בסיפורים מהדורות הקודמים במשפחתה.
הרבנית מזמינה גם לסעודת שבת למי שמעוניין לראות איך נראה בית יהודי בשבת, איך מתקיימת סעודת שבת כהלכתה.

לסיורי סליחות במגוון מסלולים וגדשים (כמו סיורים בעיר העתיקה, ברובע היהודי, ממחנה יהודה לכותל או סיור בהתאמה אישית לקבוצות) –
מוזמנים לפנונות לחווייה הירושלמית לקבל פרטים נוספים – הם מציעים תפריט עשיר של סיורי סליחות, "פסטיבל פותח לבבות" – טלפון: 053-2741752

אפשר ליצור קשר עם הרבנית דינה ברנדווין בטלפון 050-4150924

לסיום – תצפית מיוחדת על רחבת הכותל המערבי, צולמה מהמרפסת בבית שצופה לכותל: "בית בכותל – בית לאירועים מיוחדים", דירת מגורים בעלת שני מפלסים ששופצה והוכשרה לאירוח משפחתי ולאירועים מיוחדים עם נוף יוצא דופן.

וכמה תמונות של הכותל המערבי מגובה הקרקע