ימי קורונה: סיור עצמאי בירושלים

שבוע שעבר יצאתי לבד ליום טיול בירושלים, יום שהוקדש לשיטוט אורבאני במרכז העיר. לפני שנסעתי לעיר הקודש נרשמתי לסיור בעקבות התפתחות הרפואה בירושלים – סיור עצמאי מבית היוצר של GoBeeTravel 

"סיור עצמאי הוא סיור שבו אתם ממש יוצאים לשטח ומקבלים את כל ההדרכה דרך הטלפון הנייד שלכם, כלומר, זה סיור וירטואלי שבאמת לוקח אתכם לטייל! את המדריך אתם תפגשו בטלפון שלכם."
מתוך האתר של GoBeeTravel

מתוך רשימת הסיורים העצמאיים שבאתר בחרתי בסיור "בעקבות התפתחות הרפואה בירושלים" שהוכן ע"י צוות פרויקט היסטוריה איזורית של רפואה במזרח התיכון המודרני באוניברסיטה העברית בירושלים

"בסיור ההיסטורי שלפנינו נבקר בבית החולים הראשון שנבנה מחוץ לחומות. נלמד על הכנסיות השונות שהגיעו לירושלים וביקשו לטפל בעניים, תוך תקווה להמיר את דתם. נראה היכן ישב דוקטור מזארקי המפורסם; נשמע על ד"ר אברהם טיכו שטיפל בחולים שהגיעו במיוחד מקרוב ומרחוק; וגם על ד"ר תאופיק כנעאן – שהיה לרופא ולחוקר החשוב ביותר של התרבות העממית הפלסטינית בראשית המאה העשרים. כל אלה נפגשו, התווכחו, עבדו זה עם זה, ברחובות אלה ממש – ליבה הפועם של הרפואה בירושלים."
מתוך האתר של GoBeeTravel

בימים אלו, ימי הקורונה, כאשר המגפה מתפשטת ברחבי הארץ והעולם, מסקרן ללמוד כיצד נלחמו במגיפות שפקדו את ירושלים בראשית המאה ה-20, כיצד טיפלו בחולי העיר והיכן, מי היו הרופאים שפעלו אז.
בסיור העצמאי הייתי רק אני והטלפון שלי, דרכו צפיתי בסרטונים והאזנתי לקטעי קול עם הסברים מעניינים שמגלים פנים נוספות מאחורי הביניינים היפים והמוכרים בכל אחת מתחנות הסיור.
כירושלמית לשעבר, הרחובות בהם התקיים הסיור מוכרים לי היטב – רחוב יפו, רחוב הנביאים, שבטי ישראל, ר"ח הע"ח במוסררה, כיכר ספרא – אלו רחובות בהם צעדתי פעמים רבות ועדיין היה לי מאוד מעניין ומסקרן לשלב בין טיול במקום מוכר ובין האזנה להסברים מתולדות העיר, דרך הפריזמה של הרפואה.
נושא שלצערי עדיין רלוונטי לימים אלו, ימי הקורונה, המגיפה של 2020.
קחו בחשבון שבגלל הקורונה מקומות שבעבר היו פתוחים למבקרים, כעת סגורים, כמו בית טיכו למשל.

גילוי נאות: ערכתי את הסיור כאורחת של חברת GoBeeTravel.
ממליצה עליו בחום למי שמעוניין לבקר בירושלים, ללכת ברחובות היפים של מרכז העיר בקצב שלו ובו בזמן גם להינות מהסברים מעמיקים על ההיסטוריה של המבנים לפניו.

גם הקייץ הרחוב הראשי בנחלת שבעה מקושט במטריות צבעוניות שמוסיפות צבע לרחוב

זו היתה גם הפעם הראשונה שהיגעתי לירושלים ברכבת החדשה והמהירה, זו שנוסעת על פני הגשרים הגבוהים ודרך מנהרות ארוכות.
מתחנת יצחק נבון עליתי על הרכבת הקלה עד לתחנה הראשונה בסיור (תחנת "הטורים" לפני השוק).
הוראות ההגעה מתחנה לתחנה בסיור ברורים וכשתסיימו את הסיור בכיכר ספרא תוכלו להמשיך ולשוטט במרכז העיר.

התמונות שמלוות את הפוסט צולמו בחורף 2009, במהלך שיטוט שערכתי ברחוב הנביאים, אחד הרחובות היפים בעיר היפה בתבל.
לאורך רחוב זה נמצאים כמה מהתחנות שתבקרו בהם בסיור כמו: בית החולים של המיסיון האנגלי, בית ההסתדרות הרפואית, בית החולים הגרמני, בית החולים רוטשילד, בית החולים האיטלקי , שכונת מוסררה הסמוכה ובית העירייה.

מקווה שהמראות הללו ימשכו גם אתכם להגיע לירושלים, ולו ליום טיול בודד, טיול שמשלב בין נסיעה ברכבת החשמלית החדשה ובין סיור עצמאי שמוסיף הרבה תוכן ועיניין וגם יישאר לכם זמן פנוי שתוכלו לנצל להמשך שוטטות במדרחוב ובשוק הירושלמי המפורסם.
הסיור העצמאי יכול להימשך בין שעה לשלוש שעות, תלוי בקצב ההתקדמות שלכם, והוא בדרגת קושי נמוכה.

מוזמנים לגלול תמונות שצולמו לפני למעלה מעשור, תמונות של כמה מהביניינים היפים של ירושלים וגם של רחוב יפו, באותם זמנים שהתקינו את פסי הרכבת הקלה. להזכירכם שהעיר ירושלים משנה את פניה ללא הפסקה.

מדרחוב יפו

הצטלבות הרחובות יפו עם קינג ג'ורג' היום, תמונה שצולמה מתוך "קפה נאמן", היכן שב-2001 התרחש פיגוע קטלני (הפיגוע במסעדת סבארו):

רחוב הנביאים – רחוב ששווה להקדיש לו כמה שעות

בית החולים האיטלקי – מתחם שמאכלס כיום את משרד החינוך והתרבות

ואותם מבנים בסגנון איטלקי מרהיב ומושך את העין ביום בהיר יותר:

בית החולים רוטשילד – כיום משמש את מכללת הדסה לצילום

מוסררה, רחוב הע"ח – המבנה של בית הספר לצילום

אמנות רחוב 

בתום הסיור תוכלו לעלות במעלה המדרחוב הירושלמי המפורסם, להתקדם ברחוב יפו עד לשוק מחניודה.
להלן כמה מהתמונות שתלוייה ברחוב הראשי של השוק, מעין גלריית רחוב שמציגה סדרת צילומי "טבע דומם" מעניינת של הצלם איל גרניט, צילומים של ירות וירקות שמתכתבים עם הסחורה הטרייה המוצעת למכירה בבאסטות.

ברחבת הכניסה ל"מרכז כלל" מוצבים לוחות גדולים המשמשים כגלרייה עירונית פתוחה. היום מוצגים שם צילומים גדולים של ביניינים מהשכונות הדרום-מערביות של ירושלים, קרית מנחם בה גדלתי בילדותי, קרית יובל, קטמונים. מבנים כעורים מאוד שעדיין עומדים ומאכלסים את תושבי השכונות הפריפראליות של העיר.

מקווה שהטעימה הקטנה שהבאתי בפניכם מירושלים נעמה לכם ושגם אתם תגיעו לטייל בה בקייץ הקרוב. בימים אלו, כשהנסיעות לחו"ל נדחו למועד לא ידוע, רצוי ומומלץ להיות תיירים בארצנו ולתמוך בעסקים מקומיים.

Comments

7 תגובות על “ימי קורונה: סיור עצמאי בירושלים”

 1. תמונת פרופיל של זיוה רענן
  זיוה רענן

  כתבת מאוד יפה. הקשר בין קורונה והחוויה שאנו עוברים היום לבין תולדות הרפואה הירושלמית – מעניין. שומרת את הרעיון לימים טובים ומקווה להגיע עוד השנה לירושלים.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה זיוה, ממליצה בחום להגיע לירושלים, במיויד כשהרכבת מאפשרת הגעה קלה ומהירה. יש סיורים עצמאים נטספים במקומות שונים בארץ ובנושאים שונים, כך שזו דרך מעט שונה ומעניינת לטייל בימים אלו…

 2. תמונת פרופיל של ציפי
  ציפי

  אילנה זה רעיון מעולה, גם בימים רגילים. גם אני מרגישה מידי פעם רצון לטייל לבד, עם עצמי, לשוטט ולחקור את הסביבה. זה נהדר שאפשר לעשות מסלול מודרך, ככה עם עצמי. אני בהחלט אכנס לראות את ההצעות של הטיולים. בחרת נושא מאד מעניין גם לימינו וגם ימים רגילים, ללא המגיפה שתקפה אותנו.

 3. תמונת פרופיל של ינינה
  ינינה

  תודה רבה על ההמלצה – הסיור נשמע מעניין מאוד! אהבתי את הבחירה שלך בשחור לבן – ירושליים של היום נראית כמו ירושליים של אז

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ינינה. הסיור אכן היה מעניין ובעיקר בקצב שלי. ירושלים זו עיר שמשתנה כל הזמן, חלק מהתמונות מראות איך פתחו את רחוב יפו וחפרו בו כדי להניח את פסי הרכבת. ולחשוב, שעדיין לא סיימו לסלול את כל הקווים ובמערב העיר עדיין יש עבטדות תשתית להנחת פסי הרכבת…. לא נגמר….

 4. תמונת פרופיל של
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חידשת לי המון על ירושלים, רושמת לי

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   בשמחה רבה. תמיד יש מה ללמוד על העיר ותמיד יש דברים חדשים לעשות בה. זה היופי בעיני של ירושלים, שהיא מתחדשת וכל הזמן מפתיעה.