הקוף הזועם של כביש החוף

בנסיעה הארוכה דרומה לאילת השותפה שלי לטיול לסיני מספרת לי על ספר שהיא קוראת, על מוחות ממושמעים, איך מילדות ממשטרים וממשמעים אותנו כדי שנקבל מרות, כדי שנאמץ תפיסת עולם קפיטליסטית שתהפוך אותנו לפרטים פרודוקטיבים שגם מייצרים תועלת כלשהי בעבודתם וגם צורכים את כל הג'אנק שמפמפמים לנו למוח.
במילה אחת, המטריקס.

שיטה שמפעילה אותנו לפי ההיגיון הפנימי משלה לפיה מצד אחד אתה תורם לסיסטם ומצד שני מוציא את השכר שקיבלת עבור עבודתך על כל מה שמכוונים אותך שתצרוך.
וכך יוצא, כאילו בדרך מקרה, שכל מה שאתה צורך לעולם אינו מספק ומניח את הדעת. תמיד תרצה עוד. יותר גדול, יותר חדש, יותר יקר. מעגל קסמים קטלני שמוביל לחובות, לצריכת יתר, לחוסר סיפוק, לריקנות. ובעיקר לטישטוש חושים שמונע מרוב האנשים לשים לב לאבסורד שבמירוץ העכברים אליו נקלעו.

כולנו יודעים שהחיים הם חד פעמיים וחבל על הזמן היקר שמתבזבז ועדיין זמן ניכר מוקדש לדברים שהם "סתם", דברים שגורמים לנו לדאגה, לחרדה, לפחד, כל אותן רגשות שמושכים אותנו כלפי מטה. רק מעטים מצליחים להעביר את רוב זמנם בשמחה, בהכרת תודה, בחיוך מאיר פנים. בנוכחות כאן ועכשיו ושימת לב לכל הטוב והיפה שהחיים מציעים לנו.

בגלל זה אמן הגרפיטי האנונימי (החיפאי?) מרסס קופים ירוקים בשולי כביש החוף וכביש 531. זוהי כמובן הפרשנות שלי לגרפיטי שבשולי הכביש, ציור סכימטי של קוף ירוק אגרסיבי, מכוער, שחושף שיניים משוננות, דוקרות, קוף שיורק אש.

יש משהו מאוד לא נעים בציורי הקופים הללו, הם מוציאים לשון אדומה שיורה חצי ארס או לעג כלפי הנהגים שנוהגים באיטיות בדרכם לעבודה או חזרה הביתה. נהגים שאם ירצו בכך או לא, הם שבויים במירוץ העכברים. נהגים שבעל כורחם שורפים זמן יקר בפקקים. ועל שום מה ולמה? כדי להגיע בזמן לעבודה, כדי לחזור הביתה מהעבודה.

הבחנתי בקופים הללו במחלף החדש ליד שפיים וגם בכביש החדש שנסלל מהרצליה לכיוון כפר סבא. הם מרוססים גם בצדי כבישים צדדים נוספים, לא רק על עורקי תחבורה ראשיים. כשאני פוגשת בהם תוך כדי נסיעה בדרך אל/מ-העבודה, אני לא יכולה שלא לחוש בבוז, בארס, בקיא הצורב הזה שהם יורקים עלי כנהגת. מציבים לי מראה נוקבת מול הפנים, הינה, תראי איך את תקועה במסלולי מירוץ העכברים. או שמא אדייק ואומר "מירוץ הקופים" , כי הפכנו להיות "קוף אחרי בנאדם", חקיינים עלובים שנעים כמעט באותו מסלול בדרך שמוכרים לנו כ-"דרך אל האושר".

למרות היותי חובבת גרפיטי נלהבת קשה לי להתלהב מהקופים הללו. אולי בגלל המסר התוקפני והאגרסיבי שהם משדרים לי. ואולי דווקא בגלל זה, הקופים הזועמים של כביש החוף הם גרפיטי מצויין שנועד להטריד את מנוחת הנהג, גרפיטי שמרוסס בחטף, במקומות שהגישה אליהם קשה, מקומות שמעלים למע"ץ את הסעיף ואז הם מוחקים בצבע לבן ואותו אמן שוב מרסס את הקוף הלא נחמד שלו ושוב מוחקים וחוזר חלילה.

זו הפעם השלישית שהבחור הזה מרסס את הקוף המכוער שלו בכביש החוף, מתחת לגשר של כביש 20. תאמינו לי שאני סופרת, אני עוקבת אחריו. הוא מוציא לי לשון אדומה ואני מחזירה לו: "לא סובלת אותך, יא מכוער אחד…" רק פעם אחת עצרתי לצלם. באופן עקרוני אני נמענת. לא אצלם אותך, לא אסתכן בעצירה בשוליים רק כדי לתעד אותך שולח לעברי לשון אדומה, פוער את הפה בשאגה מחרישת אוזניים.

זה בדיוק בעיניין, זהו קוף לא נחמד. להבדיל מציורי גרפיטי רבים שהפכו למאוד אסתטיים ונעימים לעין, כאלה שכייף לצלם כי הם צבעוניים ושמחים ויפים. זה בסדר שיש אמנים שרוצים להנעים לסביבה, ליפות אותה, להוסיף לה טיפת צבע שמח שעושה נעים בעין. וזה בסדר שיש אמנים שבועטים ובוחרים דימוי מרגיז, מציק, מטריד, לא נעים. לא נחמד.

אם למי מכם יש פרשנות אחרת ל"קוף הזועם של כביש החוף", מי מצייר אותם, מה עומד מאחורי זה, אשמח לשמוע. ואם אתם מכירים את מי שצייר ותעבירו לו קישור לפוסט שלי, שיידע מה נהגת אחת חושבת על הקוף שלו, אז בכלל…

עדכון… (15.2.19)

מסתבר שזה בכלל לא גרפיטי ושהסיפור שהמצאתי על המטריקס סתם טרחני.
הקוף הירוק הוא הסמל של מועדון המעריצים של מכבי חיפה. זה כל העיניין, כדורגל. ולמה ירוק? נדמה לי שזה הצבע של הקבוצה. ולמה קוף? לאוהדי הקבוצה התשובה… 
תודה למי שטרח לעדכן אותי ולהסיר את מעטה המסתורין מהקוף הירוק.


Posted

in

by

Comments

8 תגובות על “הקוף הזועם של כביש החוף”

 1. תמונת פרופיל של מיכל מנור
  מיכל מנור

  טרם נתקלתי בו. כעת אשים לב ואחזור כדי לכתוב לך מה הפרשנות שלי….

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   אני רואה אותו בכביש החוף ועל 553 החדש. בשולי הכביש. גם בעוקף בני ציון. הוא ירוק, גדול ומכוער… קשה לפספס אותו…

 2. תמונת פרופיל של
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הילדים שלי מתלהבים מהקוף הזה סתם כי יש להם חיבה יתרה לקופים ואנחנו חורשים על הכביש החדש, יותר כיף בלי כל הפרשנויות. אבל אני איתך הקוף הזה מכוער במיוחד ויש בו משהו רע ואני לא אוהבת להתקל בו!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה! שמחה לשמוע שגם את חושבת שהוא מכוער ושיש בו משהו רע. העיניין שהוא צץ בכל מקום, וגם כשמע"ץ מוחקים, הוא חוזר לכביש…

 3. תמונת פרופיל של שגיא
  שגיא

  ואני למרות היותי חובב גרפיטי, לא שמתי לב עד היום בקופים האלה.
  שזה אומר או שאני לא נוסע בכבישים האלה (לדעתי כן) או שאני מרוכז מדי בנהיגה ובדרך, או שאני לא תקוע שם בפקקים, או שהוא לא עשה עלי שום רושם, או שאישתי נוהגת חחחחח
  בקיצור – הסבת את תשומת ליבי, ונראה מתי אתקל בקוף הראשון

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   בינתיים… מע"ץ מחקו את הקוף האנטיפת הזה מהגשר שסמוך למחלף בשפיים… צבעו אותו בלבן. אני סקרנית מתי בעלי הקוף יגיע לאותה פינה לרסס אותו שנית.
   וכן, הקוף הזה מפוזר בכבישים של איזור השרון. בפרנציפ, לא עוצרת בצד לצלם אותו. למעט פעם אחת.

 4. תמונת פרופיל של לא רלוונטי
  לא רלוונטי

  היי הקוף הזה קשור למכבי חיפה.
  ACAB זה אמירה ברורה מאוד.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה, כבר אמרו לי שזה הסמל של מועדון האוהדים. הוספתי עדכון לפוסט, כי כביכול נפתרה התעלומה… והסיפור שסיפרתי לא קשור… בכל מקרה, למי שאין קשר לכדורגל אין שמץ של מושג מה זה ACAB ואיך זה קשור למכבי חיפה…