כיפאק היי לקבוצת השביל או מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו

נכון, שורת הנושא של הפוסט הנוכחי קצת ארוכה, אבל היה לי חשוב לכלול בתוכה גם  תרועת הידד לקבוצת השביל שהחודש הגיעה בשעה טובה למקטע האחרון באילת וגם ציטוט משיר של יענקל'ה רוטבליט "כי אחרי ככלות הקול והתמונה, מישהו יכול לשאול בלי כוונה, מתי בפעם האחרונה, עשית משהו בשביל מישהו".

ב-2017-18 כשהייתי בעיצומו של פרוייקט השביל, הצטרפתי לכמה מקטעים עם קבוצת השביל, קבוצת חברים שטיילה באופן עצמאי בשביל ישראל.
כשהתעניינתי בשם הקבוצה, אמרו שאין שם, לכן כשפרסמתי חוויות בבלוג מאותם טיולים, הזכרתי אותה כ"קבוצת השביל".

והרי תמצית עלילות הקבוצה:
ב-2012 שישה חברים הצטרפו למדריך והתחילו לצעוד מבית אושיסקין, כשהיגיעו לארבל החליטו לעזוב את המדריך, לצרף חברים נוספים וגם מדריך חדש שליווה את הקבוצה עד לטרון. כשהמדריך השני פרש החליטו שממשיכים לצעוד גם בלי הדרכה. נשאר הגרעין של הקבועים שהיו מגיעים לנקודת המפגש פעם בחודש ברכבים פרטיים, עושים הקפצת מכוניות ויוצאים לטיול. באפריל 2021 הגיעו בשעה טובה למקטע האחרון בהרי אילת ובזה הסתיים פרוייקט מדהים וארוך שהשתרע על פני תשע שנים!

חברים עזבו וחדשים הצטרפו, דינאמיקה מוכרת של קבוצות שמשתנות תוך כדי תנועה, כשמי שמנצח על האופרציה והלוגיסטיקה הוא דב דותן.
את דב היכרתי בטיולים של חוג המבוגרים של שדה בוקר. נסעתי איתו ועם ליאוניד לטרק בהרי הטטרה בקייץ 2014 והיו צריכות לחלוף עוד כמה שנים עד שאחזה בי "טרפת השביל" כדי להתעניין להיכן הגיעו בשביל ולבקש להצטרף לרשימת התפוצה כדי לקבל הודעות על מסלולי הטיול המתוכננים.

את המקטעים שטיילתי עם "קבוצת השביל" מ-2017 עד 2019 תיעדתי בפוסטים בבלוג שלי, שנקראו בהנאה גדולה ע"י החברים שלקחו חלק בטיול.
מי שרוצה להיזכר במה שהיה, מוזמן להיכנס ולקרוא שוב…

כש"פרוייקט השביל" שלי הגיע לסיום חלקי (כ-750 ק"מ מתוך האלפייה), עברתי לדברים/טיולים אחרים, אבל קבוצת השביל המשיכה בשלה. מדי עונה הם נפגשו אחת לחודש למקטע החודשי על השביל. כשהגיעו לנגב הטיול הצריך היערכות שונה מבחינת הגעה ואיסוף מהשטח. תחילה במיניבוס שאסף מסוף המסלול ואח"כ הקפצות ג'יפים לעומק השטח.

כמו בכל קבוצה יש משתתפים שמקבלים הודעה על מועד הטיול, מפנים את השבת מעיסוקים אחרים ומודיעים שיגיעו. ויש מי שמושך בחוטים מאחורי הקלעים, מתכנן את המסלול, בודק במפה את נקודת ההתחלה והסיום, מוסיף סיווג של רמת הקושי, אורך בקילומטרים. מתקשר למקפיצן, מברר עלויות וכו'.
זה היה התפקיד שדב לקח על עצמו, לשמש כראש הקבוצה, שמשבץ את הטיולים בלוח השנה, שולח הודעות ותזכורות, מסדר את כל העיניינים הטכנים.

כמי שמטיילת לבד או עם חברים שסומכים עלי ש-"את תארגני", אני יודעת בדיוק במה מדובר ואיזה כאב ראש זה לפעמים יכול להיות, לברר מי מגיע, לשדך טרמפים, לבדוק כמה עולה ההקפצה וכמה כסף יש לאסוף מכל משתתף – ולמי שלא הבין, כל זה נעשה בהתנדבות, על חשבון הזמן הפרטי, בלי לקבל על כך אף לא אגורה.

אני בטוחה שאם דב קורא את המילים שאני כותבת כאן, הוא בטח מסמיק ועושה ככה עם הידיים, "מה פתאום, אני לא עשיתי כלום"…
ממש לא. עשית ועוד איך. עשית משהו גדול בשביל הקבוצה שבאפריל 2021 הגיעה בשעה טובה למקטע האחרון, מנחל הגשרון עד בי"ס שדה אילת.

תשע שונים וקצת של מסע שנמשך ונמשך ונמשך, עד שהגיע לסיום.

כ ב ו ד!

אני יכולה רק לדמיין את ההתרגשות הגדולה כשטיפסו להר צפחות והביטו על אילת והמפרץ והבינו ש… פרוייקט של תשע שנים וקצת הגיע לסופו…
שמחה שהשתתפתי בחלק מהמקטעים ומקווה להגיע בעונה הבאה למקטע החדש של השביל מערד לים המלח.

ובינתיים, הצטרפתי בתחילת השבוע לטיול בהרי ירושלים בהרכב שכלל חלק מהחברים שצעדו בשביל.
שמחתי לפגוש פנים מוכרות של חברים לדרך. זה הדבק הזה שמורכב מאבק וזיעה וחיוכים מאינספור מקומות ברחבי הארץ, דבק שמי שמטייל בחברותא לאורך זמן מכיר ומוקיר.

אני כותבת בשמי ובטוחה שיתר חברי הקבוצה יצטרפו אלי למילה קטנה שמקפלת בתוכה המון –

ת ו ד ה!

… להתראות בשבילים!

ולפני שהקבוצה תצא לפגרת קייץ, מביאה לכם צרור פרחים ונופים שצילמתי בחצי יום טיול המקסים בהרי ירושלים, מיער יהודות פולין, דרך נחל החמישה לנטף.

Comments

10 תגובות על “כיפאק היי לקבוצת השביל או מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו”

 1. תמונת פרופיל של דב
  דב

  אילנה יקירתי
  אני קורא נאמן של הבלוג. נהנה אך נמנע מלהגיב. הפעם חרגתי ממנהגי מכיוון שהתייחסת לקבוצה.
  בשמי ובשם כולם אני מודה לך על הפרגון. קשה לתאר את התרוממות הרוח בכל טיול מחדש. ממליץ לכל מי שרוצה לנקות קצת את הראש לקחת על עצמו איזהו פרויקט להגשמה
  בברכת חברים להתראות בשבילים דב

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   דב יקר, מכל הלב! היה כייף גדול להצטרף אליכם למקטעים. ברכות לכבוד סיום הפרוייקט.

 2. תמונת פרופיל של זהר ג.
  זהר ג.

  אילנה הברוכה,הפעם הזאת נהנתי במיוחד לקרוא את הפוסט הזה כי אני קשור אליו. שלחתי את ההפנייה לפוסט הנ”ל לקבוצת השביל. מכיוון שאת כרגע לא בקבוצת השביל ( מקווה ומאחל שתחזרי בשנה הבאה להשלמה של ים המלח) אני מוסיף כאן את מה שכתבתי שם שזה מחזק את מה שכתבת ומציין את הכישרון הגדול שלך כבלוגרית.
  להלן מה ששלחתי לקבוצת השביל:
  “https://www.ilanabar.com/kvuzat-hashvil/#comments
  שלום לקבוצת שביל ישראל בהובלת דב.
  אני מפנה את כולכם למי שמכיר את אילנה בר ולמי שלא, לקרוא את הפוסט הנ”ל שלה. זה פוסט שמתייחס לסיום שביל ישראל לדב ולקבוצה שהששתתפה איתו. קראתי את תגובתו יוצאת הדופן אך הצנועה מאוד של דב. אני מחזק את ידיה של אילנה בתאור הקשיים שעמדו בפניי דב שהתגבר עליהם ובתודה העמוקה שנתנה לדב וגם לאנשיי הקבוצה. אילנה מכירה מקרוב את שביליי ארץ ישראל היא אחת שחרשה את הארץ וגם הרבה שבילים בעולם. מחמאות כאלה ממנה זה לא מובן מאיליו,והן בעלות ערך גדול. בנוסף יש שם תיאור מלווה בתמונות, של טיול חצי יום שעשינו ביום ראשון האחרון מיער יהדות פולין לנטף.
  אני מודה גם לאילנה, שכתבה פוסט לכל טיול שהשתתפה בו, והרבה פעמים גילתה לי דברים נסתרים שלא שמתי לב אליהם במהלך הטיול.
  קיראו ותהנו.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה זהר! כשמגיע מילים של תודה, אני אומרת אותן מכל הלב. הפרוייקט הזה של קבוצת השביל, מתחילתו עד סופו אכן ראוי להערכה גדולה. בעיקר עבור הנחישות וההתמדה. ואני מודה גם על החברותא שנוצרה שם וחיברה בין אנשים, שאילמלא הקבוצה, לא היתה נוצרת.

 3. תמונת פרופיל של שי דותן
  שי דותן

  אילנה היקרה ,
  גם אני קורא נאמן של הבלוג שלך ונהנה מהמילים הציוריות שלך ומהתוכן המעניין של מה שאת כותבת וגם מצלמת. את מקצועית ומגיעה לך הערכה רבה. נהניתי מאוד מאוד לטייל איתך גם במסגרת הנודד של שדה בוקר וגם במסגרת "קבוצת השביל". זכור לי היטב הפתק שהשארת לנו בתחתית סנפיר גדול. אני מצאתי אותו ראשון, קראתי אותו, הבטתי למעלה וראיתי נקודה קטנה ולא ברורה מנפנפת לשלום. זאת היית את… למעלה כבר הכנת לכולם קפה טוב.
  בשנה הבאה נמשיך לטייל באזור מדבר יהודה בקטע החדש שהתווסף לאחרונה, אבא יתכנן (אולי גם יצטרף, לא בטוח) ואני יוביל. נשמח מאוד אם גם את תצטרפי ותשלימי גם את החלק המדהים הזה.
  תודה על פוסט סיכום מוצלח והמון תודה לאבא שתכנן והוציא לפועל פרוייקט מורכב כזה. אני קצת עזרתי בניווטים ובנושאים טכניים אחרים , אבל הרוב זה בזכותו.
  נתראה בשביל…

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   הי שי, זה היה הר יהב… עד שנה הבאה אלוהים גדול, אבל כן, אשמח מאוד להצטרף למקטע החדש מערד למכתש הקטן.
   גם לך מגיעה התודה על הניווט, הקלטות המסלול והנושאים הטכניים שהם לא פחות חשובים בהצלחה של טיול.
   שאפו גם לך על סיום השביל!

 4. תמונת פרופיל של בלהה ג.
  בלהה ג.

  הי אילנה, קראתי, נהנתי, ומסכימה עם כל מלה. אכן, מגיעה לדב כל ההערכה על ההתמדה בארגון הפרוייקט לאורך זמן כה ארוך. והתמונות שצרפת מרהיבות ביופין. בלהה אשתו של זהר.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה בלהה, שמחתי מאוד לטייל איתך בטיול האחרון.

 5. תמונת פרופיל של
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אילנה שלום,
  כיף לקרוא את הבלוגים שלך, כולל הצילומים היפים , לפעמים תמונה אחת שווה אלף מילים . עבדתי עם דב ואכן הוא עקשן גדול ורק בזכותו הפרויקט הזה יצא לפועל. הוא יזם , הנהיג, אירגן, דחף , תאם והוביל את הקבוצה , כל הכבוד !
  תודה לך על התיעוד כך שגם מי שהשתתף רק בחלק קטן מהקטעים (כמוני) יכול להשלים קטעים אחרים בזכות התיאורים שלך.
  ויקטור רוכמן

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   רוב תודות ויקטור על המילים הטובות לדב וגם לי. שמחתי לפגוש אותך בטיול האחרון בהרי ירושלים.