טיול חורפי במדבר יהודה

השבוע מזג האוויר התחלף בבת אחת מאביב לחורף סוער, הטמפרטורות הגבוהות שהיו עד אמצע השבוע צללו בבת אחת לאפס. זו היתה המוטיבציה לצאת לטיול חורפי במדבר יהודה.
קיווינו מאוד שהגשמים שירדו בירושלים יזרמו לנחלי מדבר יהודה ונזכה להינות מטיול שטפונות כהלכתו.
יצאנו לדרך בחמשי בבוקר, לכיוון מדבר יהודה עם תקווה גדולה לראות מים נוזלים מהמפלים במצוק ההעתקים.

המציאות זימנה לנו מעט מהשלג שירד בלילה הקודם על עיר הבירה, שיכבה דקה שככל הנראה תימס בגשמים שיירדו.
היות ולא מדובר במסלול הליכה תובעני שדורש שמונה שעו הליכה, יש לנו זמן. עוצרים בתצפית בהר הזיתים לראות את הר הבית מושלג, מראה מיוחד ששווה עבורו להירטב בגשם ולספוג מכת קור. בדרך לקראת היציאה מהעיר לכיוון מעלה אדומים עוצרים גם בתצפית בהר הצופים, לנשום עוד מהיופי הירושלמי הלבן הזה.

התחנה הראשונה היתה לבדוק מה שלומו של נחל אוג. לרוב כשיורד גשם שוטף בירושלים, הוא מגיע לערוץ הנחל. עוצרים סמוך לגשר לתצפית יפה גם על הנחל וגם על הגבעות המוריקות של מדבר יהודה. מנחל אוג הדרמנו עד לעין גדי, רק שהמערכת החורפית הזו לא הביאה הפעם לשטפונות במדבר יהודה. במקום לראות את המפלים של נחל קומראן או הקידרון זורמים, ראינו שמיים מעוננים מרשימים שהשפיעו על גוון המים בים המלח. נהנתי לצלם כמה פריימים חד פעמיים בגוון טורקיזי מדהים.

מים המלח נסענו לכיוון קאסר אל-יהוד, אתר הטבילה, להתרשם ממפלס המים בירדן. האתר היה ריק מאנשים, והירדן? תיירים שמגיעים ממקומות אחרים בעולם מסתכלים על הירדן והוא יכול להזכיר לה בקושי ערוץ קטנטן בצבע בוץ, אבל עבורנו, ילידי הארץ, זה הנהר של ישראל.

אם כבר היגענו לאתרים נוצריים, אולי נקפוץ לתפצית על מנזר סנט ג'ורג'? הדרך לשם קצרה ויפה כ"כ, הגבעות המעוגלות של המדבר כוסו פלומה ירוקה שצומחת בעיקר במדרונות הצפוניים. בחנייה לפני הירידה למנזר כמה מוכרים בדואים שמחכים למבקרים כדי להציע את מרכולתם. גם הם הושפעו לרעה מהקורונה, אין תיירים, אין מבקרים, אין מי שיקנה. התצפית על המנזר הבנוי בצלע ההר מרשימה ויפה\ במיוחד כשהנוף המדברי סביב צבוע בירוק.

בינתיים השעה כבר שעת אחר צהריים, ממהרים לנסוע לעין מבוע לפני שהשמורה תיסגר בארבע. גם שם, מעט מאוד אנשים והרבה מאוד מים זורמים. מעולם לא ראיתי את המעיין העגול הפועם שופע כזו כמות של מים, שזורמים וזורמים וזורמים. קצת עצוב לראות את השלטים שמתריעים על הזיהום בנחל. אולי הגשמים ינקו את נחל פרת ובימים נעימים יותר ניתן יהיה לצאת לטיול מים מעין פרת עד לעין מבוע ואולי אפילו עד לעין קלט. אחד ממסלולי ההליכה הרטובים והיפים שיש למדבר יהודה להציע.

במסגרת טיול דילוגים, טיול בו לא הולכים הרבה, שמחנו להגיע למדבר יהודה, וגם אם לא ראינו שטפונות ומפלים זורמים, זכינו לראות אותו במופע חורפי ירוק ועתיר מים.
מוזמנים להצטרף אלי לטיול בתמונות, אולי יתחשק גם לכם לעלות על המכונית ולנסוע מזרחה ולחוות בעצמכם את היופי החורפי שיש למדבר יהודה הקטן, מדבר בצל הגשם, להציע לנו.

תחילת הטיול בתצפית מושלגת

סיום הטיול בקשת בענן

ארזתי לסירטון את הסירטונים הקצרים שצילמתי עם מראות ונופים שנשקפו מבעד לחלון המכונית והמראה של זרימת המים בנחל פרת

שלג בירושלים – תצפית מהר הזיתים והר הצופים

נחל אוג – תצפית מהגשר מעל נחל אוג

ים המלח בגוונים משגעים של טורקיז

קאסר אל-יהוד – אתר הטבילה בירדן

תצפית על מנזר סנט ג'ורג'

עין מבוע (עין אל פואר)

נחל פרת בזרימה שופעת ומרהיבה

סיום הטיול בקשת בענן מרהיבה

Comments

4 תגובות על “טיול חורפי במדבר יהודה”

 1. תמונת פרופיל של ציפי
  ציפי

  יופי של טיול עשיתם. ירושלים מושלגת זו חוויה מקסימה שעוד לא יצא לי לחוות. התמונות מים המלח ככ יפות. מזכיר לי כמה אני מתגעגעת למקום הזה. טיול מוצלח היה לכם ותמונות מאד יפות. יש לנו ארץ יפה.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ציפי, כן, השלג מייפה הרבה מאוד מקומות ואת ירושלים במיוחד. בכלל, זו העונה של השנה שכל הארץ יפה במיוחד.

 2. תמונת פרופיל של תמר
  תמר

  שמתי לב שבדרך כלל את כותבת בלשון יחיד והפעם- בלשון רבים 😊

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   נכון, כי הפעם טיילתי עם חברים… שכחתי לציין זאת בגוף הפוסט, שהפעם היה קצר מאוד…
   כשאני מטיילת לבד, אז כן, הכתיבה היא בלשון יחיד.