אנטומיה רגשית – הו, לבי, עיני, ראשי

כשהקמתי את הבלוג לא תארתי לעצמי שעם הזמן הוא ישמש גם כגלרייה וירטואלית בה מפעם לפעם אני מציגה בפני הקוראים את ציורי. זה קרה תוך כדי תנועה ואני שמחה על הפינה הקטנה בחלל הסייבר בה העבודות שלי תלויות להנאתי ולהנאתכם.

הפעם אני "תולה" על קירות הבלוג תוצרים דיגיטלים שנוצרו לפני שנים רבות, אי שם ב-2010 או 2011. צילמתי בזירוקס איברי גוף בהגדלה, העתקתי את קווי המתאר לדף בגודל A4 וצבעתי בצבעי עיפרון. אין לי שום ידע אנטומי, איך נראים חדרי הלב או פנים המוח, אבל אלו אברי גוף שנמשכתי אליהם, במין מסע שבדימיון אל תוככי הגוף, היכן ששוכנים הרגשות. בזמנו שכשעבדתי על הסדרה הזו התכוונתי להמשיך ולצייר איברים נוספים: שפתיים, אזניים, שדיים, ידיים, רגליים. כוונות לחוד ומעשים לחוד. בפועל לא השלמתי את הסדרה והיא מונה 66 "איורים" של לב, עיניים ומוח/ראש, איורים שאחר כך סרקתי למחשב ו"הדבקתי" לכל איור טקסט שחיברתי.

האם לב או עין או מוח או ראש יכולים "להרגיש"? היכן בעצם שוכנים רגשות של עצב, פחד, כעס, תשוקה, אהבה, שמחה, התלהבות?

אני אוהבת את ההתבוננות הזו על חלקים בגוף, התבוננות על הבפנוכו שלי שהתחילה שנים רבות לפני שנחשפתי לעולם ההתמקדות שלימד אותי להיות קשובה לכל מה שבתוכי שזקוק לתשומת לב.

מזמינה אתכם למיני-תערוכה וירטואלית בין אברי הגוף ~ לב, עיניים וראש ~ ובין מנעד התחושות שהם מעלים, תחושות שאני מאמינה שמשותפות לכולנו.
מיני-תערוכה שמציעה חיבור בין אנטומיה לדימיון, בין המראה החיצוני של איבר גוף לתחושה העמוקה שהוא טומן בתוכו, בין החוץ לפנים, בין מה שאני לא מבינה למה שאני כן מרגישה.

"אין לראות את הדברים אלא בלב בלבד, כי הדברים החשובים באמת הם סמויים מן העין" 
מתוך "הנסיך הקטן" מאת אנטואן דה סנט אקזופריComments

12 תגובות על “אנטומיה רגשית – הו, לבי, עיני, ראשי”

 1. תמונת פרופיל של המתלבטת

  סידרת 'איורים' שנותנת המון חומר למחשבה ומצריכה התבוננות חוזרת.
  היה מענין לראות את השימוש בצבעים השונים והחיבור לרגש.
  לכדה אותי במיוחד גלריית העיניים.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה הילה, שמחה שגם במרחק הזמן שעבר מאז שיצרתי את הסדרות הללו, הן עדיין מושכות את העין ומזמינות השתהות, כדי לבדוק איך המילים שמחוברות לכל איבר מהדהדות בתוכי עכשיו.

 2. תמונת פרופיל של תמרית

  אילנה פוסט רגיש, אישי ומקורי. אפשר ללמוד ממנו על הרגישות שיש בך ועל הקשיים והמהמורות שכולנו עוברים בחיים האלה. הזדהיתי עם המון דברים והתפעלתי מהעושר של הציורים והרגשות הרבים שעלו אצלך אבל בעצם עולים אצל כולנו. כשכותבים מהלב מגיעים אל הלב. מקסים🌺

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה תמר. נקודת המוצא היא שאני "כמו כולם", גם אם אני רוצה להיות מיוחדת ומקורית, אני לא היחידה בעולם שלבה כואב מרוב צער או עולה על גדותיו מרוב התרגשות ושמחה. בכולנו לב פועם ומנעד של רגשות ושמחתי מאוד שההצגה של התמונות נגעה גם בך. תודה שאת קוראת אותי ותודה שביקרת ב"גלרייה" שלי 🙂

 3. תמונת פרופיל של זיוה
  זיוה

  אילנה, ראשך בורך בכישרון, בכנות, ברגישות, במקוריות, בחיבור אל יתר החלקים שלך, בקשר בין המחשבות לרגשות, וביכולת להביע. נפלאה הסדרה הזאת. מאוד נגעה בי.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   זיוה יקרה, איזו תגובה מרגשת. תודה על המילים החמות והמפרגנות. שמחה לשמוע שהסדרה הזו נגעה בך ולחשוב שבמשך שנים היתה קבורה במעמקי ההארד דיסק עד שאיווררתי אותה לתלייה ב"גלרייה" שלי. תודה שבאת לבקר ותודה על המילים הטובות שלך.

 4. תמונת פרופיל של ריבי

  מענין מכל כך הרבה מקומות. אותי בעיקר מהחיבור האישי שלי בזמן האחרון ללב ולמוח שמוצאים ביטוי גם בצורה האנטומית שלהם אצלי ביומן אמנות וגם בשני לוחות פינטרסט שמוקדשים להם. אני בנתיים לא משתמשת בבלוג כגלריה-משהו שאני צריכה לחשוב עליו.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ריבי. למה בעצם לא ליצור בבלוג קטגוריה שתוקדש לפוסטים בהם תציגי את העבודות שלך? הינה לך נקודה למחשבה. והקישורים ששלחת לי בפינטרסט מדהימים. ראיתי את הגלרייה של המוח, בעיקר האבחנה הויזואלית בין מוח ימין לשמאל, שאצלי באיורים פחות בולטת, אולי כי אז לא הייתי מודעת כ"כ להבדלים. היום ברור לי שהייתי מייד מבחרת היגדים שמאפיינים כל צד בנפרד.

 5. תמונת פרופיל של חגית
  חגית

  סדרת הלבבות מרתקת ורב בה הנסתר (גם מבחינת המבנה הפיזי של הלב) על הגלוי.
  המשיכי נא.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה חגית. לא בטוחה שזה אפשרי לי להמשיך עכשיו. ראיתי בפינטרסט ציורים צבעוניים של אברי גוף אחרים ואני תוהה מה היה קןורה לו הייתי ממשיכה אז. מה שכן, המקור עדיין שמור אצלי, ויכול להיות שאשתמש בניירות הללו עם האיורים בצבעי עיפרון כחומר גלם ליומנים הויזואלים שלי.

 6. תמונת פרופיל של עמירם צברי
  עמירם צברי

  מרתק אהבתי את הפרשנויות והצבעים!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה עמירם!