#אתגר_האושר_של_אילנה

דווקא בתקופה לא מאושרת במיוחד בחיי, החלטתי לקחת על עצמי את "#אתגר_האושר_של_אילנה".
סליחה? אתגר המה?
תיכף אסביר, רק לפני כן בואו נשמע שיר יפה

"האם את מאושרת?"

לפני שעונה בכן או לא, בואו נגדיר מה זה אושר.
יש לי ספרון קטן העונה לשם "כמה מילים על אושר" שמציע מגוון הגדות לאושר מפי מגוון הוגי דיעות.

כשדיללתי את הספרייה שלי בחורף, הנחתי את הספרון הנ"ל ברשימת הספרים שלא משמחים אותי, כלומר שהגיע זמנם להיזרק/להימסר. אלא מה, הצורה החיצונית של הספרון, הגודל, עובי הדפים – כל אלו דווקא מצאו חן בעיני וככה עלה הרעיון לעשות בספרון הזה שימוש משני. כלומר לשרטט בכל עמוד מעגל גדול בעיפרון ולצבוע בצבע.
לו היו הדפים ריקים, מלאכת הצביעה היתה מקבלת צביון שונה ממה שקרה בפועל. כיוון שבכל עמוד הופיע ציטוט כלשהו ביחס למושג "אושר", בלתי נמנע שאקרא את חלקם ואגיב לטקסט. מה שמסביר את הבועות הצבעוניות בהן הקפתי חלק מהמילים או משפטים שלמים שמצאו חן בעיני, או שהטקסט כולו זכה להתעלמות וכוסה בשכבת צבע אטומה או חצי שקופה, בלי להתייחס לעובדה שמתחתיו מופיעים דברי חוכמה.

בפוסט שלפניכם אני משתפת בתמונות שצילמתי במהלך תהליך העבודה, תהליך שהחל בתחילת יולי ונמשך לאורך שלושה שבועות. בזמן הזה הוא שימש כבן לווייה נאמן שנתן לי תעסוקה. בהיותו קומפקטי נכנס הספר בקלות לתיק כשנסעתי לחוף הים או לטיול בגולן ושם מצאתי שולחן לשבת ולעסוק במלאכת הצביעה שבעיקר הרגיעה.

לפעמים לא מתחשק לשרטט תבניות מורכבות שדורשות תיכנון, דיוק ומדידה. הפיתרון שמצאתי הוא לעשות שימוש במחוגה רק כדי לסמן את המעגל החיצוני, קו שמגדיר את השטח שמותר לי לעשות בו כל העולה בדעתי. התעלמתי מהשטח שמחוץ לקו העיפרון. בחרתי לא לגעת. רק בתוך המעגל. לנהל דיאלוג בין הטקסט הנתון, זה שנמצא על פני הדף כעובדה לבין כתמים, צורות, קווים וטקסטורות שיצו מקצות האצבעות.

חבל להתעלם מכל הציטוטים המופיעים בספרון, אבחר מתוכם בודדים שמשכו את תשומת לבי ואעתיק לכאן.

מוזמנים לפוסט שברובו הגדול מעגלים, צבעים, צורות לצד כמה מילות השראה על אושר, כששירה של ריטה "האם את מאושרת" מהדהדת ברקע.

ציטוטים נבחרים

"שלושה הם עיקרי האושר:
משהו לעשות, מישהו לאהוב ומשהו לצפות לו."
ג'וזף אדיסון

"אנשים רבים טועים בדבר מקור האושר. האושר אינו טמון בסיפוק מאוויים אלא בנאמנות למטרה ראוייה." 
הלך קלר

"השמחה שורה בכל: בכסות הדשא הירוק שעל פני האדמה, ברוגע השמיים הכחול, בפרץ הנמהר של האביב, בפרישותו המסוגפת של החורף האפור, בבשר החם המחייה את תבנית גופנו ביפי יציבותו, אצילי וזקוף, בחיים, בשימוש שאנו עושים בכוחותינו, ברכישת הידע, והשמחה השורה בכל."
רבינדרנאת טאגור

"האושר נמצא לא ברכוש ולא בזהב, תחושת האושר שוכנת בנשמה."
דמוקריטוס

"העובדה שאני חיה מרגשת אותי. תחושת החיים היא לבדה אושר מספיק בשבילי."
אמילי דיקסון

"לחיות אין פירושו רק לנשום, אלא לפעול, להשתמש באברינו, בחושינו, בכשרונותינו, בכל החלקים שמרכיבים אותנו ושמעניקים לנו את תחושת הקיום. המאריך ימים אינו זה שמספר שנותיו גדול יותר, אלא זה שנהנה יותר בחייו."
ז'אן ז'ק רוסו

"האושר הוא קרן שמש שיכולה לחדור דרך אלף לבבות בלא שתאבד כהוא זה מעוצמתה. יתר על כן, כאשר האושר נוגע בלב ענו, כמו קרן אור המתלכדת במראה הוא משתקף בעוצמה כפולה ומכופלת. האושר הוא שלם רק כאשר חולקים אותו עם הזולת."
ג'יין פורטר

עמודי הספר

תהליך עבודה

בסרטון הבא אני מתארת את תהליך העבודה על הספר. מוזמנים לצפות

כדי לא לסיים את הפוסט בהרגשה כבדה שהאושר מחוץ להישג ידינו, נשאיר תקווה שאולי נקום מחר בבוקר והרע מכל מאחרינו

"הנה הם באים ימים של שקט ~ אחרי הרעש הגדול והנורא ~ אפשר לנוח קצת על המרפסת ~ ולאסוף את שברי הסערה ~ הנה הם באים ימים של שקט ~ כבר שכחתי איך שהם נראים ~ אפשר עכשיו לפתוח את הדלת ~ לשלוח אל הרוח ציפורים ~ הנה הם באים ימים של שקט ~ שנינו כאן ביחד על ההר ~ המים כבר ירדו ויש גם קשת ~ אפשר לקום ~ סוף העולם עבר"
ירדן בר כוכבא

Comments

2 תגובות על “#אתגר_האושר_של_אילנה”

 1. תמונת פרופיל של שולמית
  שולמית

  אילנה, זה מקסים ומעורר השראה. היכולת לקחת ספר שאין לנו בו עניין יותר וליצור ממנו יצירה חדשה ואישית היא יכולת נפלאה. אהבתי את ההתייחסות של האיור לטקסט.
  שולמית

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה שולמית. כן, אני מעדיפה לקחת ספר קיים להתחיל לעבוד בו. זה נותן נקודת מוצא לתהליך, שאלמלא הטקסט הקיים, לא היה קורה.
   אלמלא ציטוטי האושר, לא הייתי בכלל חטשבת להשתמש בימים אלו במילה "אושר".