יומן ניו יורק: חברה לספר לה סודות עמוקים

את המחברת הזו מצאתי במשרד כשעשיתי סדר לפני כמה שבועות, לא ברור אם שייכת למישהו, היו כתובים בה הרבה מילים ומספרים ב"מחשבית".
לזרוק? חכי רגע… תראי איזו כריכה קשה שווה…
בהחלטה של רגע החלטתי לאמץ אותה. את הדפים ב"מחשבית" תלשתי, מה שדילל את המחברת, וגם הפך אותה לפחות מאיימת, כבר לא מחברת עבת כרס שמי יודע כמה עבודה צריך להשקיע כדי לסיים.

זו תהיה מחברת ניו יורק שלי. חברה לספר לה סודות עמוקים.
כמה ימים לפני הנסיעה התחלתי להדביק בה כל מיני "דברים", לעטוף אותה (עם מפת אירופה, כי מפת ניו יורק לא היתה בהישג יד) ולמעשה להכין את התשתית למחברת שאקח איתי לנסיעה ואכתוב בה תוך כדי תנועה.
בערב הנסיעה, אחרי שסיימתי לארוז, הדבקתי עוד כמה "דברים" ומילים ששרטטתי בעיפרון עם שבלונה. את הצבעים אוסיף כשאהיה שם, ככה הבטחתי לעצמי.
וצילמתי את העמודים במחברת כפי שנראתה ערב הטיסה.
הערב, קצת פחות משבוע אחרי ששבתי הביתה, שוב מצלמת את העמודים במחברת ומעלה כפרק נוסף ביומן ניו יורק שלי. המחברת הזו היתה בת לוויה נהדרת שאיתה פתחתי כל בוקר בכתיבת רצף של עמוד אחד ואח"כ הכנסתי חזרה לתיק ואפשר לומר שהיא טיילה איתי לאורך כל הדרך: ת"א-איסטנבול, איסטנבול-ניו יורק, ניו יורק-איסטנבול, איסטנבול-ת"א.

חשבתי שתוך כדי תנועה אעדכן, אצבע, צייר, אדביק, אבל בפועל מה שעשיתי היה לכתוב, מדי יום עמוד שלם. ולאסוף. מפות, מדבקות, עלי שלכת, מדבקות גרפיטי שתלשתי מעמוד, ציורי דלעות לכבוד ההאלווין, boarding pass, כרטיסי כניסה. היד נשלחה אל כל מה שנראה לי שיתאים למחברת ורק אחרי שחזרתי הביתה, בחדר עבודה שלי, סיימתי להדביק ולהוסיף צבעים ומילים אחרונות.

לפני שאני משתפת בתמונות של שלכת, ביניינים, גשרים, רחובות, מוניומנטים, שדרות רחבות ידיים, ציורי רחוב מרהיבים, לפני כל המראות היפים מהעיר הגדולה, לפני כל המילים שמתייחסות למה שראיתי וחוויתי שם, מתחילה קודם כל בדפים מן המחברת.
מחברת שהיתה כמו חברה לספר לה סודות עמוקים. כמו איך ניו יורק הפכה משם של מקום על פני הגלובוס ל"משאב" פנימי שמעצים אותי ונותן לי כוח. כמו איך ניו יורק פעלה עלי, עוררה זכרונות, הציתה את התשוקה למסע נדודים של ממש, רק אני, עם תרמיל ורצון גדול לנוע. תנועה שמתאימה לי, שמדוייקת עבורי.

מחברת ניו יורק, מחברת שמתעדת מסע שהתרחש בעולם החיצון, בניו יורק של אמריקה הגדולה והרחוקה, ומקביל אליו, מסע שהתרחש בתוכי פנימה. ואפילו שבתמונה לויזה אני נראית רצינית, לא מחייכת, מאופקת (כי אלו ההוראות, לא מחייכים כשמצטלמים לויזה לאמריקה), בטיול עצמו, לפניו ואחריו לא הפסקתי לחייך.

מוזמנים לדפדף בין דפי המחברת, 19 במספר.

הדפים המוקדשים לכתיבת רצף הם דפים אישים מאוד, נכון שצילמתי, אבל הם לא מיועדים לקריאה, אפילו אני לא חוזרת וקוראת בהם אחרי שנכתבו. חשוב לי שיהיו שם, חלק מהמחברת, חלק מהחוויה שחוויתי, חלק ממה שהתעורר בתוכי בעקבות המפגש עם העיר הזו.

פוסטים נוספים על ניו יורק:

"זה לא הסגנון שלך"
מידע שימושי
לעלוץ מרוב התרגשות לקראת
חברה לספר לה סודות עמוקים
It will welcome you
It will amaze you
It will inspire you
סתיו בניו יורק, הכל זהב
~ אמנות רחוב ניו יורקית
~ Just to go outside

 

Comments

8 תגובות על “יומן ניו יורק: חברה לספר לה סודות עמוקים”

 1. תמונת פרופיל של אורלי אופק

  אילנה היקרה, המחברת פשוט נהדרת!
  היא מחזירה אותי ליומני הטיול שהייתי כותבת ומעצבת בעבר, לפני עידן המיילים והסמרטפון.
  בעיניי דרוש אומץ רב לחשוף ככה את דפי היומן האישי. הדפים עם הטקסט נראו לי אישיים, ונמנעתי מלקרוא אותם, זה הרגיש לי כמו מציצנות…
  ועדיין, נהניתי לקרוא על בת הלוויה הצמודה שיצאה איתך למסע, וחזרה עשירה במלים וחוויות!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה אורלי. זו לא מציצנות, כי אני איפשרתי ע"י זה שצילמתי ופרסמתי את התמונות. אלו עם הטקסט אלו "דפי הבוקר" שלי שנכתבו גם שם, הם חלק מהחוויה. כתבתי אותם בשולחן ליחיד או שולחן שצמוד לכמה נוספים בהוסטל, בזמן ארוחת הבוקר, תוך כדי לגימות מהקפה החם, כשאני נחנקת מחום, בגלל שלא פתחו שום חלון. יודעת שאיך שמסיימת לכתוב, יושבת עוד כמה רגעים עם גוגל מאפס ומתכוונת לאן אני יוצאת. ואז מכניסה את המחברת לתיק ויוצאת מההוסטל ליום שלם של הסתובבויות.

 2. תמונת פרופיל של המתלבטת

  יומני המסע הויזואלים שלך הם פשוט מדהימים .
  ניו יורק מתעלה מעל כולם
  אבל בטח יהיה עוד אחד ואכתוב גם עליו שהוא הכי נהדר.
  מקסים אילנה!!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה! תודה! ההבדל בין המחברות האחרות לזו של ניו יורק הוא שאת זו התחלתי להכין עוד לפני הנסיעה, היא היתה איתי בנסיעה עצמה וסיימתי אותה אתמול, עם קצת פינישים היום. ככה שהיא מקפלת בתוכה חוויה מאוד "טרייה" של המקום
   מה שכן אספתי הרבה מפות חינמיות של מנהטן, שיהיו לי לעטיפות של היומנים הבאים…

 3. תמונת פרופיל של חיה גולן- פוטותרפיה באימון
  חיה גולן- פוטותרפיה באימון

  הו, אילנה,
  איזה יופי…. איזו אינטימיות רכה ומרגשת עוברת מן הפוסט הזה.
  ממך אלייך וממך אלינו.
  תודה על השיתוף
  מחכה לצילומים שבוודאי יהיו נפלאים לא פחות

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה חיה. כן, יש משהו מאוד אינטימי בחשיפה של המחברת במדייה דיגיטלית, היא חלק מתיעוד הטיול שהתחיל עוד לפני שנסעתי וממשיך גם אחרי שחזרתי.
   מוזמנת לעקוב, יש כ"כ הרבה תמונות שמתקשה לבחור, ואז שמה לב להתלבטות עצמה, ובכלל שמה לב למקום הזה של גודש בצילומים, אם טוב לי להיות בו או שזה מציף וגורם לי לעומס ויזואלי.

 4. תמונת פרופיל של ניני אטלס

  אילנה,
  המחברת הנפלאה והפלאית הזו – נתנה לי תחושה של יומן מסע אל הפנים ואל החוץ גם יחד
  כאילו המחברת מהווה גשר מפשר בין ההרפתקה של הנפש לזו של העיניים והרגליים וחוזר חלילה.
  שותפה אמתית לטיול בין עולמות. והעולמות הם שלך.
  מרגש מאד

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   איזו תגובה מרגשת ניני. נכון, המחחברת היתה שותפה שלי לטיול, במיוחד בגלל העובדה שטיילתי לבד ושניגשתי כל בוקר לכתוב בה וגם להוסיף אלמטנים ויזואלים, מה שיצר את התנועה בין העולמות, כפי שכתבת.