יומן ניו יורק: ground zero

פוסט אחרון בסדרת "יומן ניו יורק" שמוקדש לנקודת מבט אמנותית על העיר ובינייניה שמקובצים במתחם קטן שזכה לכינוי ground zero". מונח המתאר נקודה על פני הקרקע, שבה אירע פיצוץ, כשבמעגלים הרחוקים יותר הנזק הולך ופוחת בהדרגה. ביטוי שמקושר עם ההרס רב שנוצר בעקבות פיצוץ של פצצה גדולה במיקום מסוים לעומת הסדר, הארגון, התכנון, ההקפדה על כל פרט ופרט שמאפיינים את המקום שזכה לכינוי זה, כפי שהוא כיום.

אתחיל בסדרת תמונות שחור-לבן שצילמתי באיזור הגראונד זירו ולסיום אביא שתי סדרות צילומים מתוך תערוכת הצילום הבינלאומית PHOTO IS: REAL , ארגון הפועל לקידום אמנות הצילום בישראל ומחוצה לה. ביקרתי בתערוכה טרם נסגרה ושמחתי לגלות בין התערוכות הרבות שהוצגו שם שתיים הקשורות לניו יורק.
אינני צלמת תערוכות, אבל כיוון שלאחרונה אני מרבה לכתוב על המקום, הייתי שמחה לחתום את פרקי היומן הניו יורקי,בנקודת מבט של אמנים על העיר.

"מסע התגליות האמיתי אינו למצוא נוף חדש אלא להיות בעל עיניים חדשות" – מרסל פרוסט

תחילה, סדרת צילומים בשחור-לבן, פרי המצלמה שלי. סדרה בה "ביניין" הוא מושא הצילום. חלל שתחום ע"י קיר, תקרה, קורות בטון. דמויות בודדות שמשמשות כצללים. אני, כצלמת שעומדת מאחרוי העדשה, לא בתפקיד של מתעדת, אלא מקפיאה חלל, מצרפת קווים, עמודים, תיקרה, חלון. הלוקיישן הוא אותו מקום טעון בזיכרון של אסון, מעורבב בחוסן כלכלי, כסף, עושר, הצלחה, התנשאות לרום השמיים. שמיים שלעיתים מעוננים ובולעים את ראש המגדל, כאילו ממיסים אותו, מטשטשים את הקווים הישרים, החדים. הדוקרים. הציבעוניות נעה בגוונים של שחור-אפור-לבן, יחסי צורה-תוכן, צורה גיאומטרית, סימטרית, נטולת רגש, לעומת תוכן שאפשר לצקת לתוכו מנעד שלם של רגשות.
מה מרגיש מי שמביט בביניינים הללו? הערצה, קנאה, התפעלות, סלידה, גאווה. מה מרגיש מי שמביט לעומק בריכות ההנצחה הריקות?

סידור הצילומים שנכפה עלי בפורמט של הפוסט בבלוג, בזה אחר זה, להבדיל מסידור בתערוכה כשהצילומים תלויים זה לצד זה, משפיע על החוויה של קריאת התמונות ופענוח המרחב שהן מתארות.
הייתי רוצה להזמין אתכם להיכנס למקום וזמן מדומיין. אין צורך בכרטיס טיסה, רק לגלול מטה ולהביט ברצף

עד כאן סדרת הצילומים שלי ולסיום רוצה להציג כמה פריימים של שני צלמים שהוצגו בתערוכה PHOTO IS: REAL ועוסקים בניו יורק. כל צלם ונקודת המבט שלו.

תצלומיו של הצלם שי קרמר

תצלומיו של הצלם נתן דביר 

לפוסטים נוספים על ניו יורק:

"זה לא הסגנון שלך"
מידע שימושי
לעלוץ מרוב התרגשות לקראת
חברה לספר לה סודות עמוקים
It will welcome you
It will amaze you
It will inspire you
סתיו בניו יורק, הכל זהב
~ אמנות רחוב ניו יורקית
~ Just to go outside
~ make art
~ ground zero