אמנות רחוב ניו יורקית

פוסט זה מוקדש למבחר תמונות שצילמתי תוך כדי שוטטות בגלריית הרחוב של ניו יורק הגדולה, הססגונית, המדהימה, הלא נגמרת.
במקום להכביר מילים אתן לצילומים לומר את דברם ולהציג את העושר הויזואלי שמתנוסס על הקירות שראיתי בברוקלין, וויליאמסבורג ופה ושם גם במנהטן המכובדת והמעונבת.
פוסט זה מזמין אתכם למסע קצר וצבעוני בין ציורי הקירות שצילמתי בביקור בסוף אוקטובר-נובמבר 2018. זכיתי לראות ציורים מושקעים שניכר שצויירו ביד מיומנת ומוכשרת יותר או פחות. הסה"כ שמתקבל הוא מכת צבע עזה שיכולה להכניס את המתבונן לסיחרור ויזואלי. מי שמתעתד לבקר בעוד שנה מן הסתם יגלה שחלקם התחלפו בציורים אחרים, כי זהו טבעה של אמנות רחוב. עכשיו היא כאן, מי יודע מה יהיה מחר. חלק מהציורים כ"כ יפים, אבל הם לא ישארו כך לעד, הם חשופים לפגעי מזג האוויר ולריסוסי צבע מצד אחרים שרוצים להטביע את חותמם על הקיר או סתם לקלקל.

אספתי לפוסט זה מבחר ציורים, חלקם מאוד-מאוד יפים ונעימים לעין, צבעוניים, עם קומפוזיציה מעניינת. חלקם לא. נראים כמו קשקוש צבעוני. זה בסדר וגם זה בסדר והם חיים זה לצד זה או זה על גבי זה ברחוב, עד שיצוייר עליהם משהו חדש.

אשמח לשמוע רשמים שלכם, אם הייתם שם וראיתם חלק מן הציורים או אם מה שהצגתי כאן מפתה אתכם להגיע למקום ולחוות במו עיניכם.
לצפייה בגרסה המלאה של אלבום התמונות משם מוזמנים לקישור הבא: Street Art – New York – Nov 2018

התמזל מזלי ופעמיים חלפתי ברחוב על פני פיגומים עליהם היו מונחים פחי צבע ואנשים שעסוקים בציור על הקיר. בעולם המחשבים קוראים לזה "Work in Progress"

ביום שחציתי את גשר מנהטן הפחות תיירותי זכיתי בנקודת מבט גבוהה יותר על שכונות המגורים בצד המזרחי של העיר, סמוך לצ'יינה טאון. על רקע מגדליה החתיכים והאלגנטים של העיר מצא חן בעיני לראות מקבץ גרפיטי אותנטי שמניחה שצוייר ע"י תושבי השכונה. בעיקר "טאגים" שאלו אותיות או שמות, לא תמיד קריאים, לא מי יודע מה יפים, אבל הגודש, הצפיפות והצבעוניות שרוססה על הגגות העלתה בי חיוך, כי ככה נראה גרפיטי אותנטי, לפני שהתמסחר.

מצא חן בעיני לגלות שהאמנות לא מסתפקת רק בקירות ולא רק בספריי צבע, שאפשר להעביר מסרים גם בבדי טלאים שכורכים סביב עמודי חשמל ובמדבקות שמודבקות היכן שרק ניתן.

למתבונן מן החוץ שמגיע לרחובות העיר נגלה מחזה מרשים מאוד, וכמי שמנסה ללמוד יותר לעומק את סצינת ציורי הקיר, מתברר שהיא כבר ממוסדת לחלוטין, שמאחורי הקלעים פועל ארגון או "קולקטיב" של אמנים שמשיג עבורם את האישור הנדרש על מנת לצייר גרפיטי חוקי.

מוזמנים לקרוא עוד על "Bushwick Collective" בבלוג הססגוני NYC Street Art, חלק ניכר מהציורים שמצולמים שם לא ראיתי על הקירות, בסתיו 2018, מה שממחיש עד כמה סגנון אמנות זה הוא דינאמי.

https://www.youtube.com/watch?v=zX8moadvaAQ

אמנות הרחוב עברה מטאמורפוזה וממשהו חתרני הפכה לעיניין ממוסד שדורש אישור מראש על מנת לצייר במקומות מסויימים. בבושוויק למשל אפשר לצייר, רק שכמעט לא נותר מקום פנוי על הקירות. בשדרה החמישית אי אפשר, אבל כמה רחובות ליד אמן רחוב מוערך ומוכשר כמו קוברה קיבל OK לצייר קירות שלמים. ציורים שמוסיפים חן רב לרחוב, כי הם נעימים לעין.

מזמינה אתכם לדפדף בין התמונות שהבאתי איתי במצלמה משם. זהו יופי שאני שמחה מאוד לשתף בו את כולם, ובעיקר את אלו שלא יגיעו לעיר הגדולה לחזות בו מקרוב.

פוסטים נוספים על ניו יורק:

"זה לא הסגנון שלך"
מידע שימושי
לעלוץ מרוב התרגשות לקראת
חברה לספר לה סודות עמוקים
It will welcome you
It will amaze you
It will inspire you
סתיו בניו יורק, הכל זהב
~ אמנות רחוב ניו יורקית
~ Just to go outside

פוסטים נוספים שעוסקים בגרפיטי ואמנות רחוב בארץ ובחו"ל:

Comments

2 תגובות על “אמנות רחוב ניו יורקית”

  1. תמונת פרופיל של Tova

    רק קפצתי להגיד שגשרים הם לפעמים געגועים ..
    ושתמיד כייף לי לשוטט איתך בניו ניורק, להריץ סרטים של מחשבות בין הקירות, שמרוססים בספריי אהבה .

    1. תמונת פרופיל של אילנה בר

      תודה טובה, אחרי אתונה אני מבינה עד כמה ניו יורק נקייה, מסודרת, ממושמעת גם בציורי הקיר ה"חתרניים" שלה….