צידה לדרך: אבני ביניין של התפתחות אישית, מה זה? למה? איך?

צמד המילים "התפתחות אישית" הפך בשנים האחרונות לנפוץ ומדובר יותר ויותר.
בפוסט שלפניכם אנסה לשפוך מעט אור על הביטוי הזה, כי לא תמיד מבינים עד הסוף למה הכוונה, או שמסתפקים רק בקליפה החיצונית של הדבר.

אם הייתי שואלת אתכם מה עולה לכם לראש כשאתם שומעים את הביטוי "התפתחות אישית", מה הייתם עונים? ככה, באופן אסוציאטיבי. בלי לחשוב לעומק ובלי לחפש את ההגדרה בויקיפדיה.

לי מייד מגיעות מילים כמו: תנועה, התחדשות, התקדמות, השתנות, התרחבות, גדילה, הגשמה, למידה, עומק, הבנה, שיחרור הישן, אינדבידואליזם, אני ואני ואני וגם כאבי לב.

קופצות לכם עוד מילים? יכולים לכתוב לי בתגובות. אשמח מאוד להרחיב את האסוציאציות החופשיות לביטוי הזה.

צדם האחורי של קלפי "אבני ביניין להתפתחות אישית"

בעולם הישן, כשההשרדות הקיומית היתה דומיננטית, לא היתה פניות לגעת בכל מה שקשור ל-Well-being של האדם. הדאגה העיקרית היתה שלאדם ומשפחתו יהיו קורת גג, בגדים ללבוש, אוכל לאכול. וגם כסף לחינוך והשכלה כדי לרכוש מקצוע פרקטי.
האתגרים והשאלות שאנשים באותה תקופה התמודדו איתם היו קשורים לקיום החומרי, הבסיסי: עבודה, פרנסה, משכנתא, חיסכון לחתונה של הילדים, חיסכון לפנסיה וכו'.
לרוב האנשים לא היתה פניות לעסוק בעיניינים של הרוח.
לשאול שאלות על מהות החיים, על משמעות הקיום באופן כללי ועל הקיום האישי שלי נחשב למותרות. אבהדרגה רוח התקופה השתנתה ויותר ויותר אנשים שהגיעו לרווחה כלכלית מצאו את הפניות להגיע לסדנאות והרצאות שעסקו בנושאים שקשורים יותר לרווחת הפרט ולא רק רווחת הגוף.

אז מה זה באמת התפתחות אישית? מה זה אומר? 

אני לא בטוחה שיש הגדרה חד משמעית ומדוייקת למונח הזה, שיש שיגידו עליו שהוא "ניו אייג'י". יכול להיות שנודף ממנו ניחוח של הזמן החדש ששם את האינדיבידואל במרכז ומאיר בפרוג'קטור על הרצונות שלו, האתגרים, היעדים, הדפוסים, האמונות, הכאבים ועוד.
הנחת היסוד הוא שאנו ישות אנושית שנמצאת כל הזמן בתנועה. מילדות דרך בגרות ועד זקנה. וכמו שהגוף הפיסי שלנו מתפתח ואנו רוכשים עוד ועוד יכולות מוטוריות, עוד ועוד שפות ודרכי ביטוי ככה גם ה-"אני" הפנימי שלנו משתנה מתקופת חיים אחת לזו שבאה אחריה.

בעיני, מה שעומד בבסיס של התפתחות אישית זו אותה תנועה פנימית שקורית בתוכנו, וכאשר אנו מודעים לאותה תנועה נפתחת בפנינו דרך חדשה להכיר טוב יותר מי שאנו, מה מניע אותנו, לחזק את הדברים הטובים, לרכוש חוזקות חדשות, לשנות דברים בתוכנו, לרפא כאבים ישנים, להגשים חלומות.

למה התפתחות אישית זה דבר חשוב?

התפתחות אישית היא תהליך של צמיחה וגדילה, תהליך של השתנות כאשר אדם לומד על עצמו מיהו, מהן האיכויות המיוחדות שיש בו, מה היעוד שלו בחיים, כלומר למה הוא בכלל נמצא כאן.
כאשר אדם מתחיל לשאול את השאלות הללו, מגלה סקרנות, חוקר למה, לשם מה, איך – הוא מתחיל לחפש את התשובות שיספקו אותו.
יש אנשים שמגיל צעיר יודעים מהו יעודם בחיים ופועלים להגשים ולממש אותו. אבל לא כולנו כאלה. יש לא מעט שהניחו לחיים לקרות להם, לקחת אותם עם הזרם, להגיב לאירועים שהגיעו אליהם, לא תמיד מבחירה.
כדי שלא נתעורר יום אחד ונרגיש תחושה חריפה של פיספוס והחמצה, שהחיים עברו ומאוחר מדי לשנות, חשוב להתחיל בתהליך של התקרבות לעצמנו.
אני מאמינה שמי שמתחיל ללכת בדרך הזו לאט-לאט יתקרב אל מימוש הפוטנציאל שטמון בו, ילמד להכיר את עצמו לעומק, ימצא את הסיבה למה הוא כאן, ואיך הוא פועל בצורה המיטבית כדי למצות את הכישורים והיכולות שלו.

מה קורה למי שמזלזל בדבר הזה?

מי שמזלזל בתהליכי התפתחות ושינוי ישאר מן הסתם תקוע בעמדותיו הישנות, ימשיך ללכת באותן דרכים שכבר הלך בהן ושאולי כבר לא מתאימות למי שהוא עכשיו.
הזילזול מעיד על התנגדות ואולי גם על חשש – מי אהיה אם אסכים להניח לכל הדיעות, האמונות והדפוסים הישנים שלי. מי אהיה כאשר אחליף אותם בחדשים. כשיוצאים לדרך של התפתחות אישית ישנו חוסר וודאות לגבי מה נפגוש בדרך.
מי שמסרב להכיר בעובדה שכמו שבטבע יש התחלפות העונות ותהליכי צמיחה ככה גם אצל היצורים האנושיים שאנו – ישאר מונח במקומו. תקוע. לא יתחדש, לא ישתנה, לא יגדל, לא יצמיח פירות מתוקים וטובים. למענו. קודם כל, עבור עצמו.

איך מיישמים את הדבר הזה ביומיום?

היישום – זו שאלת השאלות בעיני. יש אנשים שפיתחו מודעות עצמית גבוהה ולא נבהלים מחקירה עצמית נוקבת. הם שואלים את עצמם שאלות חשובות, כמו, מאין באתי, לאן פני? מה חשוב ומשמעותי בחיי? איך אני יכול להביא לידי ביטוי את היכולות והמתנות בהן בורכתי? ועוד.
דרוש אומץ רב כדי להישיר מבט לשאלות הללו ואז לצאת למסע של חיפוש אחר התשובה המדוייקת ביותר עבורי.
דרושה גם ההבנה שמדובר בתהליך שיכול לקחת זמן ארוך, לפעמים שנים.
בהתפתחות אישית אין קסמים, רק מי שמוכן להשקיע עבודה, להתעמת עם השדים בתוכו, להכיר בצללים שבו, לשאול שאלות, לערער אמונות שליוו אותו חיים שלמים – רק אז הוא יתחיל לראות תוצאות.

בשנים האחרונות נוצר תחום עיסוק חדש, אימון אישי או Coaching, שנועד לעזור לאותם אנשים שזקוקים ליד מכוונת, לאוזן קשבת, לעין טובה שתלווה אותם כשהם צועדים בדרך זו של ההתפתחות האישיתשיכולה לתגמל אותם.

כך שאפשר לתרגל תהליכים של התפתחות אישית גם לבד וכגם בליווי של אנשי מקצוע, כאשר לכל מאמן יש שיטה וכלים שכל מטרתם היא לעזור לאדם להיטיב עם עצמו, ללמוד עוד על עצמו, להעמיק את הקשר שלו עם עצמו ולעבור תהליך של שינוי.

המלצת קריאה

"האמת על התפתחות אישית שלא מספרים לך" – פוסט מומלץ לקריאה מהבלוג של המנטורית אנאמה טל-מילר.
וכך היא כותבת בפתיח: "האמת על התפתחות אישית היא שמעטות הן אלה שצולחות את התהליך העמוק הזה באמת ושזה בכלל לא הולך להיות קל. זה מסע פנימי של צמיחה וגדילה שיוביל אותך אל מי שאת באמת בטבע שלך ובמהות שלך."

מסרים מהקלפים

כיוצרת של קלפים אימוניים, אני לפעמים פונה לערכות שונות כדי שיתנו לי כיוון או יאירו על משהו שקשה לי לראות.
חשוב לי להדגיש שהקלפים אף פעם לא אומרים את "התשובה" במובן המקובל – התשובה לעולם נמצאת בתוכי, ולכן הקלפים יכולים לשמש אמצעי נוסף איתו אני יכולה להתייעץ, ולקבל רמז או כיוון מחשבה אחר, שלא חשבתי עליו.
לפני זמן מה קיבלתי מחברה, מעצבת פנים, קופסה עם אריחי שיש קטנים, דוגמיות עבור ללקוחות שבוחרים בסוג השיש הרצוי למטבח החדש.
לקחתי את האריחים הללו והפכתי אותם לקלפים שמייצגים "אבני ביניין להתפתחות אישית".
כן, קלף יכול להיות עשוי מחומרים שונים, לא רק נייר. גם אבן.

בכל אבן יש שני מונחים בביניין התפעל, מונחים שקשורים לעולם ההתפתחות האישית.
בשפה העברית ה"בניין" הוא תבנית שנותנת משמעות שונה למילים מאותו שורש. כדי ליצור פועל משבצים שורש מסוים בהתאם לזמן ולגוף בתוך התבנית של הבניין.
למשל הפעלים הללו שהם הטייה של השורש פ.ת.ח: פתח, פותח, נפתח, פיתח, התפתח – אלו מילים דומות מבחינת השורש אך שונות מבחינת התבנית, כאשר כל תבנית נותנת להן משמעות מיוחדת. יש תבניות אקטיביות (פעיל), פסיביות (סביל), וביניין התפעל שהוא רפלקסיבי (חוזר), כלומר פעולה שהנושא עושה על עצמו.

בסדרת הקלפים "אבני ביניין להתפתחות אישית" בחרתי מתוך כוונה ב-20 שמות פועל בביניין התפעל, בגלל המשמעות הרפלקסיבית המיוחדת של ביניין זה, כאשר המשבצת האמצעית ריקה ולמעשה נועדה להשלמה ע"י בוחר/ת הקלף.
ההזמנה היא לבחור באבן ביניין, להתבונן בשתי המילים שקיבלתי, לבדוק האם הן מהדהדות לי משהו מוכר מתוך התהליך שאני עצמי עברתי ואז להוסיף את המילה שלי.

למשל, באבן שקיבלתי הופיעו הצמד "התנסות" ו-"התגשמות". חשבתי על כמה מההתנסויות שעברתי לאחרונה, האם הן הובילו להגשמה של חלום/רצון/כמיהה. מה שעלה לי זו המילה "התפכחות", שיש בה הבנה שלא תמיד מה שרציתי שיקרה אכן קרה וגם אם לא חוויתי התגשמות של חלום, ההתנסות היתה חשובה לעין ערוך.

כאשר אני מציעה למתאמנות שלי את הקלפים הללו, כל קלף משמש כנקודת מוצא לבירור מעמיק יותר של המושגים שהתקבלו.
מוזמנים להתבונן בתמונות בהן מוצגים שני הצדדים של "אבני הביניין" ולבחור את האבן שלכם.
אפשרות נוספת היא לבחור בקלף הריק ולשבץ בו את 3 המילים המשמעותיות ביותר עבורכם מעולם ההתפתחות האישית.

אשמח מאוד לשמוע בתגובות מה לקחתם מפוסט זה כצידה לדרך עבורכם.