קולאג' ביום

מי שעוקב אחר המדור "התבוננות יומית" שהחל את דרכו בחורף 2018 יכול לראות כיצד לאורך השנים לקחתי על עצמי אתגרים יצירתיים שהתמדתי בהם לאורך זמן.
למה אני עושה את זה?
בעיקר בגלל שהעבודה הממושכת על אותו אתגר לאורך כמה חודשים רצופים מחזקת גם את שרירי ההתמדה ווגם את היצירתיות. מאתגרים קודמים שהצבתי לעצמי (תמונה, גלויה, ציור, מנדלה, קלף ביום) יכולה להעיד שמדובר בחוויה מיוחדת, במיוחד כשאני רואה איך ההתמדה לאורך זמן מניבה תוצאות מרהיבות, ומאפשר לי העמקה באותו נושא.

שנים שאני יוצרת יומנים, הם ממלאים יותר משלושה מדפים גדושים בספרייה הפרטית שלי. מאז שהבלוג פעיל אני נוהגת להציג כל יומן חדש שמסתיים בפוסט ייעודי בקטגוריה "מסעות ביומן הויזואלי" בו אני משתפת על תהליך יצירת היומן. תודות ליומן הויזואלי התוודעתי לטכניקת הקולאג', טכניקה נפוצה מאוד באמנות ויזואלית של פירוק והרכבה.

מה זה קולאז'?

"קולאז' (Collage) היא טכניקה שבה מצרפים בהדבקה על אותו משטח אוסף של קרעי נייר, פיסות בד, גזרי תמונות, חלקי עיתונים, דברי דפוס ומגוון של חומרים שטוחים אחרים.
אבל למה משהו שכל ילד יכול לעשות הוא מעשה אמנות? – אכן, שאלה זו העסיקה רבים. התשובה היא שעצם האיסוף וקבלת ההחלטה, לגבי מה שייכלל ביצירה הסופית, היא תהליך יצירתי אמנותי. פעולות איסוף אקלקטי יוצרות שעטנז, מעין מיקס של מרכיבים לא-קשורים, שיוצרים אמירה אמנותית שלימה.
טכניקת הקולאז' באמנות נולדה עוד לפני כן, אבל רק לאחר שאמני קוביזם כמו פיקאסו ובראק החלו להשתמש בה, במאה ה-20, היא הפכה לפופולארית בעולם האמנות. בהמשך השתלבה טכניקה זו בעבודות של אמני הדאדא שמרדו בעולם האמנות המסורתי ולכן הטכניקה התאימה להם היטב. גם הסוריאליסטים, שחיפשו דרכים ליצור עולמות לא הגיוניים מחומרים שמסביבם, מצאו בקולז' טכניקה מצוינת לכך."
מתוך אנציקלופדיית אואריקה

באתגר הבא שהחלטתי לקחת על עצמי עם תחילתה של שנה חדשה, אציג מדי חודש מבחר קולאג'ים מתוך יומנים ישנים וגם קולאג'ים בתהליך התהוות.

שנה חדשה, התחלה חדשה, אתגר חדש.
יוצאת לדרך עם האתגר של "קולאג' ביום" בו אציג קולאג'ים מהיומנים שלי. מוזמנים לעקוב, מבטיחה שיהיה צבעוני, מסקרן ומלמד.

מוזמנים לעקוב אחר הקולאג'ים המתפרסמים כאן


(9) ספטמבר 2022

(8) אוגוסט 2022

(7) יולי 2022

(6) יוני 2022

(5) מאי 2022

(4) אפריל 2022

(3) מרס 2022

(2) פברואר 2022

(1) ינואר 2022