קולאג' ביום – יולי 2022

26.7.22

קולאג' שנוצר משאריות של מפות שארגתי כשתי וערב. מלאכה שדורשת סבלנות רבה…

25.7.22

מזמן לא הכנתי קלפים חדשים בסדרת "קלפי המצפן הפנימי".
במקרה גיליתי לפני ימים אחדים קלף ישן שבזמנו הדבקתי עליו רקע שמצא חן בעיני של ציור של פריז.
ככה זה עובד – אם יש משהו שמוצא חן בעיני, ברגע שהדבקתי אותו כרקע, התחייבתי לאותו דימוי ומכאן מתחיל תהליך היצירה. רק שאז לא המשכתי לשלב הבא בו אני ממקמת דמות/דמויות ואלמנטים נוספים כדי שייווצר סיפור.
מגדל אייפל עם המזרקה, בילדים בגן, הבלונים שעפים בשמיים והאווירה השמחה המתינו בסבלנות ליום בו באה לי ההשראה להמשיך.
שאר הדימויים הגיעו כמו בהזמנה מתוך ספר גיאוגרפיה לילדים שמצאתי בפח מיחזור ומכמה מפות ממוחזרות שנגעתי בהן לאחרונה.
תוך זמן קצר הדימויים הגזורים הונחו על גבי הרקע הפריזאי, והבוקר התחייבתי סופית לקולאג', הדבקתי ולבסוף חתכתי שוליים.
התקבל קולאג' שיש בו אווירה נעימה שמזמינה להיכנס לתוכו לטיול ביום שמש אביבי, אפילו שהמפה ברקע היא של הגשמים בחורף.
בחורף אבי הלך לעולמו. אבא שלי עבד כל חייו כעוזר למודד, במחלקת מיפוי ומדידה בקק"ל. ממנו ירשתי את העיניין הגדול במפות ובמיפוי וגם את התשוקה למרחבים ולטיולים.
את הדמויות שעל גבי הקלף גזרתי מהספר גיאוגרפיה לילדים בפרק ששואל כיצד מכינים מפות. ומכל הדמויות הקטנטנות שהיו פזורות ברחבי הפארק השארתי רק דמות קטנה של ילדה באוברול כחול עם כתפיות, כמו שהיו מלבישים אותי בילדות.
ילדה קטנה עם בלון אדום, איש שמחזיק ביד מוט עם שנתות, כמו שרביט. ולמעלה, במעגל מצד שמאל, המספר 50+ 5 שנתות נוספות = 55. גילי הנוכחי.

21.7.22

קולאג' MY WAY – פרסומת למופע עם שירים של סינטרה שתלשתי מעיתון והפכה לרקע שעליו הדבקתי דימויים נוספים שגזרתי מאותו עיתון. רקדנית, גל של צבע, פרחים, מילים, ומשבצות עם מספרים שמייצגים את הצד האנליטי שבי.

20.7.22

כשפתחתי את האטלס אחרי למעלה משנה שלא נגעתי בו, ראיתי את המפה היפה מעמק חפר. מפה שהדבקתי בזמנו לתוך כפולה + 3 אותיות גדולות גזורות. להיזכר במפה היפה, לשמוח בה, לטשטש את שמות המקומות, להדביק מילים, להוסיף פרח, ולבסוף לרשום רשימה של "דברים שאהבה נפשי".

18.7.22

קולאג' חדש בתוך אטלס מפות. שני עמודים שמה שהופך אותם לכפולה אחת זו המנורה שמודבקת בדיוק באמצע והירוק של הצמחייה שמחבר את הצד הימני עם הצד השמאלי.
גם בכפולה הזו אפשר להבחין בשכבות, פני שטח, מה שלמעלה ומה שלמטה. כשהלב נמצא באמצע.
ספרתי 18 דימויים. כיף להתחיל עבודה ביומן חדש עם ח"י צורות, צבעים, דימויים.

11.7.22

הקולאג' הסוגר את העבודה ביומן "מסע הגיבורה שלי"
ככה נראה תהליך עבודה – ליקוט אלמנטים, מפה, טקסט, זוג עיניים, זוג ידיים, עולם אחד, חלקי פאזל – ואיך כל אלו מוצאים לאט לאט את מקומם על הדף, עד שאני מתחייבת לסדר ומדביקה. מתוך האי-סדר נוצא סדר חדש.

התוצאה הסופית

10.7.22

ניגשת הבוקר אל הכפולה הריקה האחרונה ביומן ומניחה דברים כמו זוג עינים נשיות שהדבקתי על רקע אדום, ועוד פיסות שתלשתי בידיים מתוך אותו קטלוג, בשלוש שפות. פחות איכפת לי מה כתוב, אלא העובדה שזו טקסטורה של טקסט כתוב. יש גם אותו גלובוס שצילמתי פעם וגזרתי אותו מן הרקע, ומתחת לכל אלו מפה ישנה מאוד, משנת 88 כשיצאתי לטיול התרמילאים הראשון בחיי, ומיוון הפלגתי לאיטליה וכך התחלתי מסע של חודשיים ברכבות, מעיר לעיר, ממדינה למדינה. שנים ששמרתי את המפה הזו שקיבלתי יחד עם אותו כרטיס רכבות "חופשי" וכעת מפרקת בעדינות את המפה וממחזרת אותה כרקע לכפולה האחרונה ביומן האמנות העונה לשם "מסע הגיבורה".

9.7.22

קולאג' "מסע הגיבורה", קולאג' רב שכבתי, במרכז שלוש דמויות של נשים, צילום מספר ישן מאוד על רודן, מפות מאיטליה, גם מפה אורבנית של סימטאות ונציה וגם מפה מאויירת של ההרים בהם טיילתי בעבר. לבבות, פאזל – וכל אלה מתחברים למכלול שלם, לצד מפשטים מתוך שיר ישן שהתנגן ברקע, don't give up.

8.7.22

סופ"ש יצירתי – קולאג' שלוש הנשים, שהן פנים שונות לדמות שהיא אני, הגיבורה.
הדימויים לקולאג' זה המתינו בסבלנו רבה עד שהתפניתי להניח על הכפולה הריקה ולהדביק.

7.7.22

כפולת הדפים מהחוברת שלקחתי בשבוע העיצוב ברקע לכפולה ביומן אמנות. מניחה עליה אלמנטים ומילים שגזרתי מתוך קטלוג התערוכה ומתקבלת תוצאה אחרת, ייחודית רק למי.

5.7.22

במקום להקליד מילים פתחתי מצלמה ודיברתי על הקולאג' שהסתיים. להלן הסירטון, למי שמוכן להקדיש רבע שעה מזמנו.

4.7.22

קולאג' יכול להיות גם חיבור בין מילה לצורה, שני אלמנטים צורניים שיוצרים משהו חדש על הדף.
הטקסטים מתוך מסרים מערכות הקלפים השונות, בפריסה החודשית של תחילת יולי, ליד ובתוך צורות שהועתקו מהקלפים הויזואלים וצורות שנבחרו מבנק הדימיויים והודבקו על הנייר הלבן.

1.7.22

היו לי תוכניות אחרות לבוקר שישי, אבל הן השתנו תוך כדי תנועה. כשניגשתי לשולחן היצירה, שמתי לב כמה זה עושה לי טוב. רגע קטן של הנאה גדולה, של סיפוק כשדימוי מתחבר לדימוי והינה קולאג' חדש שמשקף את מצב הרוח של שישי הנוכחי. קולאג' לא מתוכנן ששאב אותי לתוכו.

(1) הדימויים מונחים על הדף, לפני הדבקה

(2) תוך כדי הדבקה

(3) פרט מתוך הקולאג', מטוס שצבעתי בילדות, לפני המון שנים

(4) התוצר הסופי


חודש קודם | חודש הבא