קולאג' ביום – יוני 2022

30.6.22

הקטלוגים שהבאתי משבוע העיצוב בירושלים (מסתיים היום) מונחים מפורקים על השולחן העבודה כבר שבוע. האולטרמרין של הפרוספקט מבצלאל משגע לי את העין. אני שומרת על הדפים כעל חומר גלם יקר ערך. משחקת עם מילים, אותיות וצורות אמורפיות של עננים/יבשות שגזרתי. משרטטת פרפרים על גבי החלקים הטקסטואלים וגוזרת. מניחה על כפולה ריקה ביומן, מסנה סידור כזה, מזיזה, מנסה ככה. עד שבסוף הכל מסתדר במקומו. עדיין נותרו 18 מעגלים ששירטטתי על הדף האדום עם הטקסט בערבית. לגזור ולהדביק כבינדו של המנדלה האדומה שצבעתי לפני למעלה מחודש.
בינתיים שעת העבודה של הבוקר תמה, הגיע הזמן לגשת למחשב ולהתחיל את יום העבודה.
את הקולאג' המסובך להדבקה אדביק עד סוף היום, כי הרי חודש יוני מסתיים היום. מחר – חודש חדש, דף חדש במדור הקולאג' היומי שאני מתמידה בו כבר חצי שנה.

29.6.22

אמנם לא קולאג', לא הדבקה של אלמנטים על דף, חיבור בין דימויים שונים שיוצר משהו חדש – אבל בכל זאת מתחשק לי לצרף את הרישום הנוירוגרפי לכאן, לדף הקולאג' של יוני.
נושא הרישום – השראה. מה נותן לי השראה, איך ובמה אני נותנת השראה לאחרים. כי השראה זה דבר הדדי, לוקחים ומעבירים הלאה.
ואולי מי שעוקב אחרי המדור ואחרי העשייה היצירתית שלי יקבל השראה.

27.6.22

התחלות של קולאג'ים II – עלון פרסום לתואר שני בבצלאל בכחול אולטרמרין (מהמם ביופיו)

עדיין לא נוצר חיבור שמצרף חלק לחלק למשהו חדש. בינתיים, החומרים מונחים על השולחן בעירבוביה שלאט-לאט תמצא את מקומה. גם זה חלק מתהליך היצירה וגם הוא דורש זמן. אני יודעת היטב שלפעמים אין פניות לדבק-נייר ומספריים, שלוקח זמן עד שמגיע הרעיון שמחבר את האלמנטים למקשה אחת שלמה.
והכי חשוב – לא להאיץ. ובמיוחד לא בקיץ כשהגוף סוחב כזו לאות גדולה מהחום.

26.6.22

התחלות של קולאג'ים I – קטלוג שבוע העיצוב כחומר גלם לקולאג' וזואלי וטקסטואלי

21.6.22

קולאג' קייצי נוסף, בעמוד הימני, לצד הקולאג' הקודם בעמוד השמאלי. בשניהם שילבתי תמונות שלי מהים, מימין – תמונה מקייץ 90 ומשמאל – צילום עצמי בקייץ 2017. רובו הגדול של הקולאג' מורכב מטקסטים, על הדף הוורוד הדפסתי את ההנחיות לכתיבה והתבוננות מהשטוט-הירהור לאורך קו החוף ובצד כתבתי על הרקע הטורקיזי בכתיבה אינטואיטיבית מילים שזרמו ממני אל הדף בכתב צפוף שיוצר טקסטורה של פסים-פסים. השורות הצפופות של המילים, פעם אופקיות ופעם אנכיות משמשות כאלמנט ויזואלי, פחות נגיש לקריאה.
ולגבי הספירלה, מילא לגזור, אבל ההבדקה היתה "טריקית", להקפיד שלא יזוז, שכל חלק מהספירלה יונח במקומו, עם הדבק.

18.6.22

תני לים לחבק אותך
תני לים להטביע אותך
תני לים להרגיע אותך
תני לים לחזק אותך
תני לים לקחת אותך
תני לים לשמח אותך
תני לים לשחרר אותך
תני לים לשחק איתך
תני לים לבכות איתך
תני לים לצלול איתך

16.6.22

בעמוד הימני (היום), קולאג' "גיל המעבר".
בעמוד השמאלי (אתמול), רישום בעט פיילוט בהשראת קלפים מתוך פריסת קלפים אישית שלי, קשור בעקיפין לעולם הקולאג', בחיבור בין הדימוי הגראפי לטקסטים של המסרים מתוך הקלפים.

14.6.22

הקולאג' השני שלי אחרי הקורונה…
הפעם מיחזור של חומרים פרי יצירתי, למעט הצילום של מפת ירושלים הישנה והציפורים. כל היתר, חומרים שלי: טקסטים מתוך מחברת חלומות ישנה, רישומים ישנים בעיפרון וטקסטים שהוספתי (WHERE CAN I GO).
קולאג שמורכב משלוש שכבות מאוזנות, זו על גבי זו. צבעוניות מונוכרומטית שמופרת בציבורים המוזהבות ("ירושלים של זהב"), אלמנט התעופה (הציפורים והרקדנית) משותף לכל אחת מהשכבות. הבחירה לצלם את מפת ירושלים אינה מקרית. וגם הסיפרה חמש שחזרת בחמש הדמויות וחמש הציפורים המוזהבות אינה מקרית. הטקסט הישן של החלומות אינו מיועד ללקריאה, גם לא זה שהעתקתי מגב אחד הרישומים בפיילוט שחור. המילים הרבות נוכחות בקולאג' הן כמו מילמול או לחישה לא ברורה. וגם זה אינו מקרי…

בתמונות: תהליך ההדבקה עד התוצאה הסופית

12.6.22

המדור ואנוכי יצאנו לחופשת מחלה (כן… קורונה…) וכעת, כששבתי לקו הבריאות, אני חוזרת אל שולחן היצירה ומתניעה מחדש את תהליך יצירת הקולאג'. השלב הראשון היה הקשה מכולם, למצוא את הדימויים שיתחברו לשלם אחד. איכשהו כלום לא התחבר לי, הנחתי לזה עד שאתמול בלילה פשוט הנחתי אותם, זה לצד זה, הבוקר הדבקתי אותם ולפני שעה קלה הוספתי את הקווים ומשטחי הצבע שמחברים בין המפות למפת דרכים אחת.

(1) שישה דימויים גדולים מונחים על הכפולה הריקה

(2) ששת הדימויים מודבקים, זה לצד זה

(3) הקולאג' הסופי, כשהאלמנטים מתחברים זה לזה דרך שירטוט קווים/כבישים וצביעה

2.6.22

הקולאג' היומי הוא קליעה של סרטים ארוכים שחתכתי מתוך אטלס כבישים ישן ואח"כ שיבצתי בגריד המסודר אלמנטים שונים, דמויות ומילים.
מה יעזור לגיבורה כשהיא בדרך מפה לשם, נתקלת בקשיים וסכנות, כמו מגיפה שלא עלינו? כדאי מאוד שתהיה אמיצה.

1.6.22

הקולאג' הפותח את חודש יוני הוא למעשה המשך של הקולאג' מאתמול. לא תיכננתי שזו תהיה כפולה, כלומר שני העמודים מספרים סיפור אחד, אבל בפועל, מה שקרה שכהינחתי את האלמנטים בעמוד השמאלי הם בהחלט מתכתבים עם העמוד הימני.

העמוד הימני, הקולאג' מאתמול בלילה

העמוד השמאלי,הקולאג' של היום בבוקר

הקולאג' הבוקר, לפני ההדבקה

הכפולה המלאה,ימין ושמאל מספרים סיפור שלם


חודש קודם | חודש הבא