קלף ביום – פברואר 21

(4) פריסת קלפים – 25.2.21 – "כמו שאני זה טוב"

חשבתי אילו קלפים יכולים להתאים לאווירה הפורימית שתאפיין את הסופ"ש הקרוב (למעשה עדיין לא פורים, היום מציינים את תענית אסתר) – ובחרתי בחבילת קלפים דיגיטלית שנתתי לה את השם "כמו שאני זה טוב"
בחרי בקלף אחד מתוך הארבעה:

אלו ארבעת הקלפים הגלויים:

אחד המאפיינים של חג הפורים הוא התחפושת. זה חג בו מותר ורצוי לשים מסיכות, ליום אחד להיות מי שאני לא או מי שאני רוצה להיות.
פורים מהווה הזדמנות נהדרת לעצור רגע ולבחון את עיניין המסיכות בחיינו.
אם נשים בצד את המסיכות החד פעמיות שמגנות עלינו מרסס שנישא באוויר, כורח התקופה – לכל אחת יש מסיכות שהיא שמה על עצמה כשהיא יוצאת החוצה אל העולם ובאה במגע עם אנשים שונים.
יש מסיכות מסוגים ומינים שונים שאנו מתאימות לסיטואציות השונות. ויש גם מסיכות שאנו עוטות על הפנים גם כשאנו לבד בבית, גם אם אין אף אחד בסביבה הקרובה.

בסדרה "כמו שאני זה טוב" יש 36 קלפים שמטרתם לעזור לקלף את המסיכה הדקה, הכמעט שקופה שצמודה לפנים זמן רב כ"כ עד שבטעות אפשר לחשוב שהיא מי שאני.
זו המסיכה שגורמת לי לרצות להיות מישהי אחרת.
הביטוי הפשוט הזה "כמו שאני זה טוב" עוזר לי לנקות את העמדות הפנים ופשוט להיות בקבלה והשלמה עם מי שאני.
הדמות המופיעה על גבי הקלף לקוחה מרישום ישן שלי, דמות של אישה שמישירה מבט שמכיר באיכויות, התכונות, הידיעות, הרגשות, המחשבות, ההבנות שלה. ההכרה שאני טובה מביאה לקבלה עצמית מלאה שמובילה גם לאהבה עצמית. כי אני, כפי שאני, טובה. פשוט ככה.
כל קלף מביא אמירה או היגד מחזק, מעצים, מרגיע, מאשר שאת, כפי שאת, ללא מסיכות והעמדת פנים – את טובה.


(3) פריסת קלפים – 18.2.21 – "שמונים פתקים ממני אלי"

השבוע ציינו את "יום האהבה".
"האהבה פנים רבות לה. יש אהבה בין גבר לאישה, אהבה לילדים, להורים, למשפחה, אהבה לאנשים באשר הם אנשים ובמיוחד לאלו מהמעגל הקרוב אלינו ביותר, יש גם אהבה לאמנות, לשירה, לספרים, לסרטים, אהבה לעשייה כלשהי, יש מי שאוהבים לבשל או לצלם או אוהבים לנהוג, לנסוע לטייל. ויש גם אהבה למקום. מילים רבות נכתבו על אהבה על כל פניה הרבות."
כתבתי לפני שלוש שנים בפוסט בשם "בארץ אהבתי"

בפריסת הקלפים היום אני רוצה להפנות את הזרקור לגוון הייחודי שיש לאהבה שלי לעצמי.
אעשה זאת דרך ערכת קלפים שנקראת שמונים פתקים ממני אלי עם 80 מסרים מעצימים ומחזקים את הקשר שלי עם האדם החשוב ביותר, אני עצמי.

צימצמתי את הבחירה לארבעה קלפים, כמספר האותיות במילה היפה "א-ה-ב-ה"
אלו הקלפים הסמויים:

ואלו הקלפים הגלויים:


בידקו היכן המסר בקלף פוגש אתכן, אם הוא מאיר באור אחר אירוע או סיטואציה שקרתה לאחרונה. יש במסרים הללו משהו מחזק ומעודד. ממליצה שתזכירו לעצמכם את המשפט שקיבלתם הרבה פעמים.


(2) פריסת קלפים – 11.2.21 – "רגעים"

הפעם אציג קלפים מתוך הסדרה "רגעים" ללא הנחיות, למעט המלצה חמה לקחת רגע, לנשום עמוק, לקרוא את המשפט בקלף שבחרת ולראות האם הוא "מדבר" אלייך.
בסדרה יש 35 קלפים בשבעה צבעים שונים, כשכל קלף מציג רגע בו אני…

אלו ששת הקלפים הגלויים.
ההזמנה העיקרית היא לשים לב אם את רואה קשר בינו לבין סיטואציה או אירוע שאת חווה כעת בחייך.
אני ממליצה לבדוק עד כמה המשפט בקלף נוגע בך. אם את מסכימה, מאמצת בשמחה או דוחה בתוקף.
את מוזמנת גם להתייחס גם לצבע של הקלף ולראות עד כמה הצבע מוצא חן בעינייך ומהו מסמל עבורך.

…"מכל הרגעים בזמן
למצוא אחד לאחוז בו
להגיד שהגענו
תמיד לזכור לרגע לעצור
ולהודות על מה שיש ומאיפה שבאנו"…
עידן רייכל


(1) פריסת קלפים – 4.2.21 – קלפי "עיניים"

בוקר חמישי חורפי, לקראת סוף הסגר.
בתקווה שמזג האוויר יאפשר לנו בסוף השבוע הקרוב לצאת מהבית, להתרחק ממנו אל הטבע המוריק, לראות את הפריחה. לראות עולם.
זה נושא הקלפים שנבחרו היום – עיניים
איבר כ"כ משמעותי בגוף האדם, איבר שאנו לרוב מתייחסות אליו כאל מובן מאליו.
בסדרה לפניכן 18 קלפים של עיניים.

העין היא איבר הראייה, אחראית לקלוט גירויים ויזואלים מהעולם החיצוני, ולהעביר את המידע הזה הלאה, להמשך הפיענוח במוח.
זו ההגדרה הפשוטה ביותר שמתייחסת לתפקוד הביולוגי של האיבר בגוף.
אם לזקק את התפקיד העיקרי של העיניים למשפט אחד – לקלוט מידע ולהעביר הלאה.
אפשר גם ללמוד מפעולת הראייה על החיים שלך.
עד כמה את קולטת מידע מהסביבה החיצונית ומקפידה לשמור על הנייטרליות? או שמייד צובעת אותו בצבע קודר או אולי בהיר ושמח?

"אל תרכיבו משקפיים
לא קודרות ולא שמחות
הסתכלו נא בעיניים
בעיניים פקוחות"
נתן אלתרמן

"אני רוצה תמיד עיניים כדי לראות
את יפי העולם ולהלל את היופי
המופלא הזה שאין בו דופי ולהלל
את מי שעשה אותו יפה להלל
ומלא כל כך מלא יופי."
נתן זך

לפני שנים רבות ציירתי 3 סדרות של איברים בגוף, לבבות, עיניים וראשים. איורים שמבוססים על תמונות שליקטתי מהרשת וממגזינים, איורים שרחוקים מתיאור אנטומי ומדוייק של אותו איבר. בשלב הבא סרקתי אותם למחשב והם הפכו לקובץ דיגטי שהוספתי לו משפט.
הסדרה הזו נזנחה בצד עד הקייץ האחרון, שהייתי בעיצומו של תהליך הכנת קלפים. נזכרתי בלבבות, בעיניים ובראשים וראיתי שהם יכולים לשמש גם כקלפים, שאדם בוחר ומקבל מסר או תזכורת.

יש כמה אפשרויות לעבוד עם קלפים.
אפשר להתייחס לצורה של האיבר בקלף, לצבעים, לטקסט המצורף ולתת לכל אלו להדהד.
אפשר גם להתייחס לנקודות הבאות שמפנות את המבט לאספקטים שונים של אותו איבר.

נקודות להתבוננות

  • עד כמה את בקשר עם העיניים שלך? האם הן בריאות? האם את מטפלת בהן? מתי לאחרונה היית בבדיקת ביקורת?
  • עד כמה הראייה שלך חדה וברורה? האם את זקוקה למשקפיים/עדשות כדי לראות ברור?
  • עד כמה את אוהבת את העיניים שלך? האם את מטפחת אותן, מאפרת אותן, מדגישה אותן? או אולי מתביישת בהן, מסתירה אותן מאחורי משקפיים כהות או פוני ארוך?
    איך היית מאפיינת את הראייה בה את מביטה במציאות חייך? באיזה אופן את בוחרת להביט במתרחש בעולם? בעיניים פקוחות? מפוכחות? עיניים שמצליחות לזהות מניפולציות ודברים פחות טובים עוד לפני שהם קורים ומגיעים לפתחך? או אולי בעיניים נאיביות, שמביטות במבט תמים, כזה שמאמין בטוב ליבם של הבריות?
  • איך היית מאפיינת את הראייה בה את מביטה על עצמך, על הדרך בה את מתנהלת בעולם? באיזה אופן את בוחרת להביט בך? בעיניים טובות ואוהבות שנמשכות קודם כל אל המעלות והתכונות הטובות שבך? שרואות את היש, הנוכח והקיים ומגדילות אותו? או אולי עיניים ביקורתיות, נוקשות, מקפידות מאוד על קוצו של יוד? ששמות לב בעיקר לפגמים, למה שלא בסדר, שקודם מבחינות בסימנים של אבק על השולחן ורק אח"כ מרימות את המבט לאגרטל הפרחים?
  • העין היא איבר לא רצוני, כשהגוף מזהה סכנות הוא ימהר לעצום את העין, שמא חלילה תיפגע, כמו בסופת חול. נסי להזיכר במצבים בחייך בהם בחרת לעצום עיניים, לא לראות את מה שעומד מולך. האם גם היום בסיטואציות מסויימות את משפילה מבט, מסיטה אותו הצידה? נסי לבדוק מה יש באותם מצבים שגורם לך להימנע מלהישיר מבט. או אולי את בכלל לא כזאת, אין לך שום בעייה לנעוץ מבט חד ונוקב במה/מי שמולך, גם במצבים פחות נעימים.
  • הדמעות הן מנגנון הגנה נפלא של הגוף ששוטף את העין מגרגירי אבק, מנקה אותה מליכלוכים לא רצויים שנכנסים. והן גם מנגנון שעוזר לפורר עצבות, להמיס אותה דרך אותו נוזל שניגר מהעיניים. מוזמנת לבדוק מה היחס שלך לדמעות – מתי בכית לאחרונה? את "בכיינית", כזו שבוכה מכל דבר קטן? או אולי מאלו שלא בוכים אף פעם? מה את חושבת על בכי? מה עוד קורה לך בגוף כשהעיניים שלך מוצפות בדמעות? את מתביישת בהן, ממהרת לנגב, שלא ישימו לב שבכית? או שאין לך בעייה לבכות מול אנשים אחרים, שבעינייך זה הדבר הכי טבעי בעולם?
  • מה שלום צ'אקרת העין השלישית שלך? האם היא פתוחה ומאוזנת? זהו מרכז האנרגיה שנמצא באיזור המצח, בין שתי הגבות ואחראי על הראייה הגבוהה יותר, הרוחנית. מעין ידיעה פנימית שרואה בצורה ברורה את החזון האישי שלך. האם זה משהו שאת מתחברת אליו או שאולי הביטוי הזה "העין השלישית" נשמע לך כמו קשקוש ניו אייג'י?

כמה מתמונות הקלפים בסדרה "עיניים"

לחודש הקודם | לחודש הבא