צידה לדרך: Oh the places you'll go

מי לא קרא את ספר הילדים המפורסם של ד"ר סוס "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים"? ספר שהכותר שלו הפך למטבע לשון שמזמין למסע, ליציאה לדרך חדשה. דרך שמזמנת הרפתקאות, הזדמנויות, אתגרים ופתרונות.

הסיפור, שמתאים לכל גיל ולכל מצב, הוא מטאפורה למסע הגדול של החיים ולמסעות קצרים יותר אליהם אנו יוצאים במהלך חיינו. גיבור הסיפור הוא כמובן הקורא עצמו שמוזמן לצאת למסע והקריאה בטקסט זורעת בלבו את האומץ לצאת לדרך, לפסוע את הפסיעה הראשונה. הספר גם טומן בחובו הבטחה שאם יוצאים, אם לוקחים את היוזמה לידיים, אם מעיזים ויוצאים את הצד הראשון מהבית – הופכים לשותפים למסע, מסע שייקח אותנו למקומות נפלאים. הסיפור מתאר את מסעותיו של הגיבור/הקורא, דילמות איתן הוא מתמודד, תחושות, פחדים, חששות שמלווים אותו במהלך המסע.

את הספר כתב ואייר ד"ר סוס שהוא שם העט של הסופר תאודור סוס גַייזֶּל. ד"ר סוס כתב לא פחות מ- 117 ספרים, כולם חרוזים ומאויירים על ידיו. בגלל סגנונו הייחודי והחריזה האופיינית לו תרגום הספרים לעברית הכריח לעיתים את המתרגמים שלא לתרגם בצורה מילולית אלא לשמור גם בעברית על החריזה, הסגנון ורוח הדברים גם במחיר שינוי המילים עצמן. כמו למשל בכותר של שם הספר – בתרגום מילולי מאנגלית משמעו, "הו המקומות אליהם תגיע". כאשר שומעים את הביטוי באינטונציה הנכונה (בסירטון הראשון בהמשך הפוסט), זה נשמע נהדר ומדוייק יותר מ-"מקומות נפלאים", כיוון שהדרך יכולה לזמן לנו מגוון מקומות, לא כולם בהכרח כאלו "נפלאים".

"ההר שלך מחכה!"
אין הבטחה מתוקה ומשמחת מזו. הסיפור מדביק באופטימיות שסוחפת לצאת לדרך, ויחד עם זאת לא מתעלם מהקשיים הצפויים לאורכה. יש בטחון רב בהצלחת ההולכים בה.
הסיפור מתאר חווייה של יחיד, מחזק את האמונה שגם לאדם הבודד יש כוח משמעותי בהצלחת המסע שלו. הסיפור אינו מתעלם מהקשיים שבדרך ומטעין את ההולך בידיעה שבכוחו לצלוח גם אותם.

כותרת הספר "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" מזמינה למחשבות ושאלות על יציאה לדרך ועל מקומות אליהם היגעתי: לאיזה מקומות נפלאים יצאתי לאחרונה? מה הרגשתי לפני היציאה לדרך? האם חיכיתי בקוצר רוח ליציאה ?אילו הכנות עשיתי לקראת היציאה? האם ישנתי היטב בלילה שלפני היציאה? איך הרגשתי בבוקר היציאה ?האם הורגשה תכונה יוצאת דופן?

ומה קרה לי כשכבר הייתי בדרך ונתקלתי בקושי, כשחוויתי רגע של משבר, כשהרגשתי כמו מי שהולכת בתוך מבוך, שאני קצת הולכת לאיבוד? האם יותר קל לי ללכת צעד-צעד בתוך המבוך או אולי לראות את התמונה כולה ממבט על? האם מפה או תמונת על היתה יכולה לעזור לי? עם מי אני יכולה להתייעץ כדי להגיע לפיתרון? מה יכול לעזור לי לבחור בדרך ה"נכונה"?

עוצמת עיניים וחושבת על המסע בשביל ישראל אליו יצאתי בספטמבר שעבר, נזכרת ברגשות ובציפיות שעלו בי לפני היציאה לדרך. בודקת האם בסופו של דבר המסע בשביל ענה על הציפיות. לפעמים הפתיע לטובה, לפעמים היה מאתגר מאוד, מהנה יותר ממה שחשבתי שיהיה, לפעמים בדיוק ההיפך.

ההחלטה "לעשות את שביל ישראל" התקבלה לקראת סוף קייץ שעבר כמתנה לשנת היובל לחיי, זה היעד שהצבתי לי עד לתאריך יום ההולדת בתחילת אפריל, כשתסתיים שנת היובל. כל כך רציתי ללכת בשביל ישראל לכל אורכו. התכוננתי, הכנתי קובץ אקסל מפורט עם חלוקה למקטעים, מסודרים בתאריכים, מקובצים לפי איזורים גיאוגרפים, צבועים בצבעים שונים. היתה תוכנית אב, היתה מוטיבציה ויחד עם כל אלו היו גם אילוצים שהכריחו אותי להתגמש ו"לחשב מסלול מחדש". הסלוגן של ווייז שאימצתי לחיים, כשאני מבינה שאי אפשר לכפות בכוח.

במקום לנסוע לתל דן בראש השנה ולהתחיל מהצפון , נסעתי לירושלים, ובאחד מימי החג יצאתי למסלול חד יומי על השביל, מקרית מנחם לסטף. בסוכות המשכתי מלטרון לעמק האלה וככה לאט-לאט בכל שבת שהתאפשר לי לצאת לדרכים צעדתי עוד קטע. החודשים חלפו מהר והעונה החמה הגיעה בלי שסיימתי את ההליכה לכל אורכו של השביל.
לפעמים המסע לא נגמר, נקטע לפני סופו, מאבד את המומנטום, לוקח למקומות סתמיים בחלקם, לא אטרקטיביים, מייאש, משעמם- ועדיין, מתגמל בתחושת מסוגלות נפלאה. תחושה של הישג שלמרות הכל צעדתי 3/4 שביל.

עדיין בעיניים עצומות חושבת על המסע המשמעותי הבא אליו אני רוצה לצאת בחורף הבא. מסע בדד, ארוך. היעד עדיין לא ברור לי, אבל אני יודעת שזה יהיה מסע של גילויים, של התרגשויות, של למידה.

אני בוחרת במילים – סקרנות ואומץ – שילוו אותי, עוד בטרם לצאתי לדרך. עוד בטרם קניתי כרטיס טיסה. אני צריכה הרבה אומץ כדי לקנות כרטיס לכיוון אחד, כדי לצאת ליעד בלתי ידוע, לא מוכר, בלי לדעת לאן, מתי, כמה.

ברור לי שהדרך תפגיש אותי עם קשיים ואתגרים לרוב. יהיו רגעים של חולשה, של ספק, של עייפות גדולה, אבל אני גם יודעת שאתמודד איתם ואתחזק מאוד בידיעה ש-"עם רגליים בנעליים, עם שכל בראש תמצא את הדרך שלך אל תחשש.. כי אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים!"

כנפי רוח
בן אדם, עלה למעלה עלה 
כִּי כֹּחַ עַז לָךְ יֵשׁ לָךְ כְּנָפִּי רוּחַ, כְּנָפִּי נְּשָׁרִּים אַבִּירִּים 
אַל תכחש בָם פֶּן יכחשו לְּךָ 
דּרושׁ אוֹתָם – ויימצאו לך מיד

הרב קוק

שני הסרטונים הבאים יגרמו לכם לחוות את הסיפור המפורסם
מוזמנים להדליק רמקולים, להתרווח לאחור ולהאזין לסיפור המקסים הזה. זו הדרך הטובה ביותר בעיני לחוות אותו.
הסרטון מלווה בכתוביות בעברית מהמהדורה העברית של הספר, תרגום של לאה נאור.

"בהצלחה!
הגיע היום
אתה יוצא למקומות נפלאים!
אז שלום"

"הסיפור של ד"ר סוס מומלץ לכל מי שנמצא בשלב של מעבר, התבגרות או התמודדות עם משברים. הגרסה המתורגמת ל "Oh the places you'll go"- מבוססת על תרגום של לאה נאור בהוצאת כתר. הפרויקט הזה נעשה מתוך ניסיון להלחין ספר ולהעביר את המסרים שבו באופן מוזיקלי בשילוב עם הטקסט. המטרה הייתה שהטקסט יהווה חלק בלתי נפרד מהמוזיקה באותה הדרך וצורה בה טקסט מהווה חלק בלתי נפרד מכל שיר אחר."

וכעת לדיפדוף בסיפור…
לפני כמה שנים ליקטתי תמונות דרך שצילמתי בטיולים שונים שישמשו כרקע לטקסט הנפלא של ד"ר סוס. הדפסתי עותק יחיד עבורי (כדי לא להפר זכויות יוצרים) וכעת צילמתי את העמודים מהספר ומניחה כאן לעינכם ולהנאתכם וכדי לחזק את רוחי לקראת היום שאצא שוב למקומות נפלאים, בארץ ובעולם הגדול.

Comments

6 תגובות על “צידה לדרך: Oh the places you'll go”

 1. תמונת פרופיל של סהר
  סהר

  צילומים מרהיבים!

 2. תמונת פרופיל של שיר ים

  איזה רעיון יפה!
  אני תמיד לוקחת ציטוטים שאני אוהבת מהספרות ומדביקה להם תמונות שצילמתי ותולה בבית.
  לעשות ספר שלם כזה רעיון נפלא.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה שיר ים. גם הרעיון שלך לפזר משפטי השראה בבית עם צילומים שלך הוא נפלא בעיני. למילה הכתובה יש כוח מאוד גדול. הרעיון לספר עלה כשקראתי שוב את הספר הנפלא הזה ופתאום המשפטים התחברו לי לתמונות הדרכים שצילמתי. אבל בכזה פרוייקט צריך להיות עירניים לנושא זכויות יוצרים. כל עוד זה עותק יחיד עבורי, נראה לי שזה בסדר. ברגע שמדובר בכמות ולמכירה יש צורך לבדוק ולבקש אישור (רק אומרת). אם זה הסיפור שלך – אז הכי טוב וגם הכי יצירתי 🙂

 3. תמונת פרופיל של ינינה

  אילנה , זה פוסט נהדר!
  ראשית אהבתי מאוד את הצילומים שלך , וגם את הבחירה להציג צילומים של דפים בספר , ולא את התמונות עצמם. אני בהחלט מתחברת לתובנות רבות , ומסכימה שפשוט צריך לצאת מהבית – גם קרוב וגם רחוק בטוח שנמצא משהו מעניין.

  שתהיה שנה טובה אילנה! מלאת מקומות נפלאים!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ינינה! שתהיה שנה בה נגיע למקומות מפתיעים וטובים! שנרבה לצאת מהבית אל הדרכים והעיקר שנמצא עיניין והנאה בכל מה שהחיים מזמנים לנו.