צידה לדרך: חלקי הפאזל מהם מורכבים חיינו

מה זה פָּאזֶל?
לפי ההגדרה של ויקיפדיה: "פאזל הוא משחק לוח חידה דו-ממדי או תלת-ממדי המורכב מחלקים קטנים אשר מתחברים אחד לשני. פאזלים דו-ממדיים יוצרים תמונה שהיא ציור או תצלום. רוב הפאזלים הם תמונות נוף, מבנים או ציורים של ציירים מפורסמים."

והגדרה נוספת: "משחק שביסודו תמונה שנחתכה לחלקים קטנים ועל המשחקים לצרפם זה לזה עד לקבלת התמונה השלמה"

"הפאזל מפעיל ומפתח חשיבה מרחבית, שכן הוא עוסק בצורות ובקשרביניהן. החשיבה המרחבית הינה מרכיב דומיננטי בתפקוד המוח האנושי והיא מאפשרת לנו לנוע במרחב ולהפעיל דברים. בעזרתה אנו מבינים את התכונות של כל מה שסביבנו – על צורותיהם, גודלם ומשקלם. בהמשך הופכת החשיבה המרחבית ליכולת מופשטת של הבנת המתמטיקה, המדע והטכנולוגיה. בנוסף, היא משתתפת בתהליכי הקריאה והכתיבה ומאפשרת לנו, למשל, לזהות את התוספת הקטנה שהופכת את האות ח' לאות ת'.
לפאזל יתרונות רבים נוספים. הוא מגרה את הידיים הקטנות (של הילדים) לאחוז, לסובב ולתרגל מיומנויות של מוטוריקה עדינה, הוא מעודד פתרון בעיות (אם לא הולך מכיוון אחד, ננסה מכיוון אחר…), הוא ממקד את הקשב, מתרגל את הריכוז וממחיש את הרעיון שכל דבר שלם מבוסס על פרטים קטנים יותר."

ומי שרוצה להעמיק עוד בסיבות "למה חשוב לשחק בפאזל" מוזמן להיכנס לקישור.

ובהשאלה, אנו עושים שימוש במילה "פאזל" כדי לרמוז על חיבור של חלקים לכלל תמונה שלמה – וזה הנושא בו יעסוק הפוסט לפניכם, עם הדגמה באמצעות חפיסת קלפים שיצרתי, ערכה המורכבת מחלקי פאזל מוזהבים.
כשם שבאמנות יש מושג הנקרא Ready made, ככה גם בעולם הקלפים שלי, מתוך חבילת פאזל ישנה שהתגלגלה לידיי הכנתי ערכת קלפים שארחיב עליה את הדיבור בהמשך.

כולנו מכירים פאזלים, שיחקנו בהם בילדות ומן הסתם שיחקנו עם ילדינו. חלקנו התמכרנו לפאזלים, יכולה להעיד על עצמי שתקופה מסויימת בחיי הפאזלים מילאו את שעות הפנאי שלי והרכבתי פאזל אחר פאזל, בעיקר של מפות עולם. כשהיגעתי לפאזל עם 5000 חלקים אמרתי "עד כאן" ונטשתי את התחביב שאמנם גזל שעות רבות, אבל נתן לי סיפוק גדול כשהתקבלה התמונה השלמה.

הרכבת פאזל גדול דורשת סבלנות גדולה, נחישות והתמדה, וגם אם בהתחלה כשערימת החלקים מונחת על השולחן ונדמה ששום חלק לא מתחבר לשום חלק ואיך מזה תצא תמונה – בסוף זה קורה, כשחלק מתחבר לחלק. החיבור הוא מדוייק, כל צד מתאים לצד הסמוך לו בצורה חלקה, אי אפשר להכריח את החלקים להסתדר.
תודות לתכונות הללו שבי, סבלנות, נחישות, התמדה ותשומת הלב לפרטים הקטנים, זה לבסוף קורה וגם פאזל של 3000 חלקים מגיע לסיומו.

אפשר להשליך מהמשחק בו אנו מרכיבים פאזל לחיים עצמם. לתהליך בו כל אחד ואחת מאיתנו מחברים בין החלקים בתוכם.
"הרגשתי איך האסימונים נופלים ואני מתחילה להרכיב את הפאזל המושלם שלי", משפט שהעתקתי מאחד המיילים השיווקיים שהגיעו לתיבת הדואר שלי לפני זמן מה, עדות של משתתפת באיזו סדנא, כשחוותה רגע של דיוק וריכוז, כשפתאום חלק התחבר לחלק והתמונה הכוללת של חייה התחילה לקבל צורה.

התמונות שמשובצות בפוסט זה הן של פאזל "מנדלות" שהרכיבה חברה טובה שעדיין "מכורה" לפאזלים.
אחרי שהרכיבה היא פרקה, וזו גם חוכמה שכדאי ללמוד מעולם המשחק, לבנות, לפרק ושוב לבנות מחדש. להיות בתנועה של בנייה ופירוק ולא להיאחז בתוצאה הסופית שהיא התמונה.

זה אולי נשמע מליצי לדבר על "הפאזל של חיי", אבל למה לא.
בימי הקורונה, כשהייתי בעיצומו של תהליך הכנת קלפי ההשראה שלי, הגיעה לידי קופסה קטנה וישנה עם חלקי פאזל. שמתי לב איך אותה משיכה שהיתה קיימת בי פעם להניח את החלקים על השולחן ולנסות למיין, קודם למסגרת, אח"כ לפי צבעים וכו' נעלמה – ובמקומה הגיעה התשוקה לקחת את חלקי הפאזל ולהפוך אותם למשהו אחר. כמו חבילת קלפים.

בחרתי באופן אקראי 36 חלקים, כמות קטנה שתיכנס לקופסת תכשיטים ישנה ששמרתי מהילדות. ואת הכל, גם הקופסה וגם החלקים נצבעו בצבע זהב.
הזהב הוא צבע של חוכמה והנחייה פנימית, כמיהה להגשמה ושמחה פנימית. הזהב מעיד גם על סוג של בינה, שילוב בין חוכמה לידיעה, ידע שנרכש מתוך התנסות וגם ידע עתיק איתו באנו לעולם.

ערכת קלפי הפאזל

אני נוהגת לשלב חלק אחד מתוך קופסת הפאזל בפריסת הקלפים המלאה שאני עורכת, חלק שמעיד על כך שאני מורכבת מסך כל החלקים המרכיבים אותי, שיש בי חלקים שונים, עם שמות שונים ויחד הם יוצרים את התמונה השלמה של חיי.
לפעמים חסר חלק. כשאני שמה לב לחלל שנוצר בעקבות החלק החסר אני מרגישה תקועה ומדשדשת במקום, שואלת שאלות שלא מובילות לתשובות הנכונות או המלאות ובגדול מסתובבת עם תחושת החמצה, חוסר שביעות רצון ותסכול גדול.

36 קלפי הפאזל  לבחירה

העבודה עם קלפי הפאזל המוזהבים מזמינה לשאול את השאלות הבאות: 

 • בחבילה יש 36 חלקי פאזל, נסי לעשות שימוש בכל אחד מהחלקים הללו, בלי להשאיר אף חתיכת פאזל מוזהבת מחוץ לתמונה – התמונה המלאה של חייך.
  ממה מורכבת התמונה השלמה של חייך?
 • איזה שם היית נותנת לחלק שבחרת, חלק שתופס מקום משמעותי בחייך כעת?
 • לאילו חלקים נוספים בחייך הוא מתחבר בקלות?
 • האם את מרגישה שחסר לך חלק? את יכולה לשים את האצבע על אותו חלק חסר ולתת לו שם?
 • לחלק מהחלקים יש צד חלק, כלומר אלו חלקים שממוקמים במסגרת ובפינה.
  ממה מורכבת המסגרת של חייך? מה היית שמה בפינות?
 • שימי לב לצורה של כל חלק – יש זיזים שפונים החוצה לעומת זיזים שפונים כלפי פנים.
  התבונני בחלק שבחרת ובחני ממה הוא מורכב: יש חלקים מאוזנים עם שני זיזים חיצוניים ושני זיזים פנימיים, יש חלקים עם מספר גדול יותר של זיזים שפונים החוצה/פנימה.
  הכיוון של הזיזים יכול להעיד על הכיוון של תשומת הלב שלך, האם היא מופנית כלפי פנים או כלפי חוץ.
  אם נחבר בין משמעות הצבע הזהב לכיוון הזיזים, הזיז החיצוני נשען על הידע העתיק, הקדום שישנו, ידע שקיים גם בך, והזיז הפנימי מעיד על הנחייה פנימית, החוכמה והידע שרכשת וצברת מתוך ניסיון חייך. יש חשיבות גם לזה וגם לזה. חתיכות הפאזל לא יכולות להתחבר זו לזו לולא הכיוונים ההפוכים הללו, כשזיז חיצוני פוגש זיז פנימי ומשתלב בתוכו.
  מוזמנת לבדוק היכן בחייך ידע חיצוני שקיבלת מהחיים עצמם השתלב בצורה מושלמת לכמיהה פנימית שקיימת בתוכך. ואיזה חיבור נוצר בין השניים.

(מטעמי נוחות ההנחיות כתובות בלשון נקבה, כמובן שהן תקפות לשני המינים)

כמה מחלקי הפאזל המוזהב בהגדלה