צידה לדרך: לחשב מסלול מחדש

הווייז, אפליקציית ניווט גאונית, שנכנסה לחיינו לפני כשבע שנים הביאה איתה גם את עצלות המוח לזכור בע"פ מסלולי נסיעה וגם את הביטוי "לחשב מסלול מחדש". היום אין מי שלא שמע על צירוף המילים הללו "חישוב-מסלול-מחדש" או שלא השתמש בהן בשיחה.
נמאס. נכון? כי כמה אפשר לשמוע על החישוב מסלול מחדש באלף ואחת ווריאציות, בסוף זה הרי מתכנס לאותו ביטוי נדוש "לחשב מסלול מחדש".

אבל… ביטוי לא סתם הופך לנדוש. הוא נמצא בשימוש מרובה בשפה כי יש בו משהו שמושך את האוזן. זהו ביטוי שלקוח מעולם הניווט, מאפליקצייה שמחפשת מסלולי נסיעה אופטימלים, מהירים ביותר, קצרים ביותר, ללא כבישי אגרה, או עם כבישי אגרה. אני, כמשתמשת קצה מזינה פרמטרים והתוכנה מחשבת חישובים, מוצאת מסלולים. ווייז מציעה מסלול, ומכאן הכל תלוי בי. אם אקשיב להוראות המדוייקות, אגיע ליעד בדיוק בזמן שווייז חישבה. אם אני מתבלבלת ובמקום ימינה, פונה שמאלה, ווייז מזהה את הסטייה מהמסלול ומחשבת אותו מחדש. או אם ווייז מזהה עומסים בכביש היא תחשב באמצע הנסיעה מסלול אלטרנטיבי ותפנה אותי לשם.
נו, כולנו משתמשים בווייז, אני לא מחדשת דבר. אני גם לא מחדשת בהשאלה של הביטוי מניווט בכבישים ובדרכים הפיסיות, לדרך האישית של כל אחד בחיים עצמם. בלימודים, בזוגיות, בעבודה, בתיכנון טיול, בהקמת עסק. למעשה בכל תחום שדורש תיכנון.

בפוסט שלפניכם, פוסט ששייך לסדרה "צידה לדרך", אני רוצה לחפור קצת בביטוי הזה וגם לצייד אתכם בתרגיל "חישוב מסלול" שיכול לשמש אתכם בחיים.

מוכנים?
שנצא לדרך?

מהכן נתחיל? בואו נבדוק מה יש לגוגל להגיד. ווייז הרי נרכשה ע"י גוגל לפני שנים רבות.
הקלדתי אם כך את הביטוי "לחשב מסלול מחדש" בשורת החיפוש. מנחשים כמה תוצאות התקבלו? מאה אלף? קצת יותר. "כ-368,000 תוצאות (0.51 שניות)". מסתבר שיש ספרים שלקחו את הביטוי כפי שהוא ועשו בו שימוש כשם הספר. יש מחברת השראה לנשים בשם הזה, אבל בלשון נקבה, "מחשבת מסלול מחדש", "הקורונה כהזדמנות לחשב מסלול מחדש" ועוד הרבה מאוד מאמרים, פוסטים, דיעות וכו'.

החלטתי לתת לגוגל את הכבוד לבחור תמונות לפוסט זה. הקלדתי "לחשב מסלול מחדש" בשורת החיפוש בתמונות שלי. אפס תוצאות. קיצרתי ל-"מסלול"  ולמיטב הבנתו של מנוע החפוש "מסלול" = רכבות.
מצאה חן בעיני תנועת הרכבות שגוגל הביא לי, מהארץ ומהעולם. הזכיר לי את הרכבות בהם נסעתי ביפן, ניו יורק, ירושלים, חיפה, ת"א, בית יהושע.

התלבטתי אם להוסיף את המלל שלי לחישוב מסלול מחדש, כאילו לא חושבו מספיק מסלולים בעולם, והחלטתי ששני הסנט שלי לביטוי שחוק זה יהיו בהנחייה שהמצאתי. תרגיל קטן שאני ממליצה לכל מי שמתלבט סביב נושא מסויים.
התלבטות היא המצב המתאים ביותר לבצע "חישוב מסלול מחדש". בגלל שאנחנו מוכנים לשים סימן שאלה, לשאול מה עוד, להרחיב את החיפוש לפתרונות נוספים, לדרכים אחרות שאנחנו לא מכירים, שעדיין לא הלכנו בהן.

מוכנים?
שנצא לדרך?

ההוראות פשוטות:

~ קחו דף בגודל A4 או A3, לבן, או בכל צבע שתבחרו
~ שרטטו כמה מעגלי תנועה. אפשר עם מחוגה או עם יד חופשית.
~ לרוב מעגלי התנועה שאנחנו מכירים בכבישים יש 4 יציאות, אבל יש גם מעגלי תנועה עם חמש יציאות ומעלה.
יש מעגלי תנועה פיצפונים ויש גדולים מאוד.

~ בחרו בגודל המעגל הרצוי לכם ובחרו את כמות היציאות שיש בכל מעגל תנועה.
~ תנו שם לנושא שמעסיק אתכם (עבודה, זוגיות, מקום מגורים, בריאות, קשר רומנטי, לימודים וכו') וכיתבו אותו במרכז המעגל
~ בבכל אחת מהיציאות מן המעגל כיתבו דרך אפשרית לפיתרון השאלה באותו נושא שמעסיק אתכם
   שימו לב שאחת היציאות מהמעגל מתארת את המצב הנוכחי הקיים בחייכם. מה שנוכח כעת בחייכם זהו המסלול המוכר והידוע בו אתם נמצאים.

מטרת התרגיל היא לחשוב על יציאות נוספות, על דרכים אחרות להתמודד עם השאלה/בעייה/עיניין שמעסיק אתכם.
השימוש בדימוי של מעגל תנועה מראה לנו שיש כיוונים נוספים אפשריים, אפשר להיכנס למעגל התנועה ולבחור לצאת ביציאה השנייה או השלישית. מה שנבחר.

למשל: מקום מגורים. אם אני מתלבטת מה לעשות בנוגע לדירה שלי, במעגל התנועה שלי יכולות להימצא היציאות הבאות:

  • לחדש חוזה שכירות, להישאר לגור באותה הדירה שנה נוספת
  • לעבור לגורבאיזור אחר בארץ, רחוק מהיכן שאני גרה היום
  • לפנות את הדירה, לאחסן את החפצים ולעבור לגור באוהל או בדירות לזמן קצר
  • לקנות קראוואן משלי, להתגלגל בדרכים, לגור בבית על גלגלים
  • לקחת משכנתא ולקנות דירה קטנה בפריפרייה, לעבור לגור בה
  • לארוז תרמיל ולצאת למסע נדודים ארוך בעולם, לגור פה, שם ובכל מקום

אחרי שרשמתי כמה וכמה אפשרויות במעגל "מקום מגורים", אני יכולה לבחון כל דרך בנפרד: האם היא טובה לי? האם היא קוראת לי לנסוע בה? היא מתאימה לי? או שאולי הדרך הזו מובילה ל-Dead-end? כמו דרך הנדודים שכעת היא חסומה, בגלל מגבלות הקורונה והשמיים הסגורים.

לפעמים יהיו במעגל תנועה רק 3 יציאות. למשל: פרידה. את נמצאת במערכת יחסים עם אדם קרוב ומרגישה שהגיעה למיצוי, שנמאס לך, שאת רוצה לצאת ממנה. במעגל שתשרטטי יוצאות שלוש זרועות שמייצגות את היציאות האפשריות:

  • להישאר במצב הקיים, כשהקשר נמשך ואת מרגישה שזה כבר "לא זה", להיות פאסיבית, לא לעשות כלום, לתת לזמן ולחיים לעשות את שלהם
  • להיפרד, לבקש לקיים את שיחת "יחסינו לאן" ולהגיד שכבר לא מתאים לך
  • לבקש לקיים את שיחת "יחסינו לאן" מתוך ניסיון לשקם את הקשר, להבין מה לא עובד כדי לתקן, לשפר, לנסות להתקרב

הזרועות השונות מסמנות דרכי פעולה שונות ביחס לאותו קשר מדשדש שמרגיש לך שמיצה את עצמו. אחרי שהן מונחות לפניך את יכולה לבחון כל התפצלות, מה מרגיש לך הכי נכון.

שאלי את עצמך: איך ארגיש כשאבחר דווקא במסלול הזה? איזה אדם אהיה?
המסלול הראשון, להישאר במצב הקיים שאת לא מרוצה ממנו יגרום לך לחוסר נוחות, לתסכול.
המסלול השניי יהפוך אותך לאישה אמיצה, כזו שמקבלת החלטה, גם אם לא פשוטה ומיישמת אותה, שבוחרת עבור עצמה.
המסלול השלישי יגרום לך להרגיש שאת לא מוותרת על אותו אדם בקלות, שאת עושה כל מה שביכולתך כדי לשקם את הקשר, כדי להתקרב. תרגישי שאת מונעת ע"י ערכים של קירבה, יושרה, פתיחות, נאמנות לעצמך.

אפשר להביא עוד הרבה דוגמאות, אבל אעצור כאן.
ממליצה ליישם את ההנחיות שלעיל כשאתם נקלעים לסיטואציה בחיים בה המסלול הקיים הגיע למבוי סתום ועליכם למצוא מסלול חדש שיוביל אתכם למקום אחר, טוב יותר.
כך או כך, מה שחשוב זה להיות שלמים עם כל החלטה שהתקבלה. לקבל את המסלול הנבחר בברכה וללכת בדרך בלי להתייסר במחשבות מה היה קורה אילו הייתי בוחרת במסלול הימני או השמאלי. על חרטות אפשר לשפוך ים של מילים, בינתיים סעו לשלום.
דרך צלחה.

"במקומות שלא רציתי להיות
נשארתי יותר מדי
יממות על גבי יממות
חלפו על פני
ריח מרחקים קורא לי לחזור
קרוב אל עצמי
זה סימן לקום ולעזוב"
מילים: אסתר שמיר