הברקות ויזואליות בבר ההרוס בבודפשט

יש ברובע היהודי בבודפשט מבנה ישן ומרופט שזכה לכינוי "Ruin Bar". בביקור שלי בעיר במאי 2016 הזדמנתי למבנה האורגינלי, כי מסתבר שאחריו קמו חיקויים.
לפי ההסברים ששמעתי מהמדריך המקומי מדובר בקבוצת אמנים צעירים ששכרו את המבנה אך בגלל שהיה במצב "על הפנים" וכיוון שהפרוטה לא היתה בכיסם לא רצו להשקיע בשיפוץ  והחליטו להשתמש במראה הישן והמסמורטט של המקום כקונספט עיצובי. ריהטו אותו ברהיטים יד שנייה, אוסף מרהיב של ג'אנק ונתנו יד חופשית לכל מי שמגיע למקום להתבטא על הקירות, להביא שטויות מהבית או מהרחוב ולשים שם.
התוצאה – מקום מרתק מבחינה ויזואלית, כלומר לא יפה, אבל משהו בכאוס הזה שבה את עיני.
אין דבר מרתק בעיני מעדות חייה למוח יצירתי והמקום הזה מספק שפע של עדויות כאלו.
לו הייתי צריכה להביא דוגמא להמחשת המושג "Horror Vacui" (מלטינית, הפחד מחלל ריק) הייתי מביאה את המבנה הזה, שאין ולו סנטימטר אחד ריק, נקי, ללא חפץ או ציור או כיתוב. אבל זה נעשה בכזו חינניות שזה מסקרן לעבור מחדר לחדר, לעלות קומה, לרדת קומה ולראות איזו הפתעות קטנות מחכות שם.
היגעתי לשם בשעות הצהריים כשהמקום היה ריק מאנשים, וככה יכולתי לשוטט עם המצלמה בחללים יוצאי הדופן הללו. מניחה שבשעות הערב המקום הומה אדם ושוקק חיים.
מוזמנים לצאת לשיטוט בבר "הכי מגניב ever", בסלנג הצעיר של ימינו. מניחה שהמקום המרתק הזה מושך אליו גם את הצעירים וגם את התיירים.
כתיירת שאבתי סיפוק עצום והנאה גדולה מהשיטוט הקצר במקום, דווקא באמצע היום, ובלי לשתות אף לא טיפת אלכוהול אחת. יצאתי משם בהיי רק מהמקוריות, הרעננות וההברקות הויזואליות שראיתי שם.

שמה כאן רצף תמונות מן המקום להנאתכם.

פוסטים נוספים שעוסקים בגרפיטי ואמנות רחוב בארץ ובחו"ל:

Comments

2 תגובות על “הברקות ויזואליות בבר ההרוס בבודפשט”

  1. תמונת פרופיל של שגיא
    שגיא

    קופץ לבודפשט בעוד כשבוע, מקווה שיזדמן לי לקפוץ לבר הזה

    1. תמונת פרופיל של אילנה בר

      ממליצה לך בחום להצטרף לסיורים החינמים. הבר המפורסם הזה נמצא ברובע היהודי. מובטחת לך חווייה ויזואלית מעניינת.