שביל ישראל במדבר יהודה: מערד לברכת צפירה

אלה לא זמנים רגילים. כל אחד יודע את זה ועדיין, קיים הרצון לחזור אחורה, למה שהיה קודם. זה בולט במיוחד בעולם של הטיולים הרגליים.
ההליכה אחורה למה שהיה פעם, כלומר לטיולים הקבוצתיים, היא דווקא עיניין מבורך בעיני.
אחרי תקופה ארוכה, שמרוב שהיא ארוכה אני לא מצליחה להיזכר מתי בפעם האחרונה לקחתי חלק בטיול קבוצתי, אז בשבת האחרונה זה קרה.
"קבוצת השביל" שבה להיפגש ולצעוד בשביל ישראל.
בחורף האחרון  סיימו את השביל באילת וכעת בבוא הסתיו, עם תחילת עונת הטיולים, הם יוצאים למקטע החדש שהתווסף לשביל ישראל במדבר יהודה.

שביל ישראל גם הוא עובר שינויים, מפעם לפעם מוחקים תוואי קיים ומחליפים אותו באחר. לפני שנה או יותר נפתח המסלול החדש שלוקח את מטיילי השביל מערד למדבר יהודה. התוואי הקודם דילג על מדבר יהודה וההליכה מערד דרך ראש זהר למצד תמר היתה מהירה וסתמית למדי מבחינה נופית. המקטעים החדשים שהתווספו אמנם מגדילים את מרחקי ההליכה בקילומטרים אבל מביאים את המטיילים לנופים יפים מאוד.

שמחתי מאוד להצטרף שוב לקבוצת השביל שיוצאת שוב לדרכים והפעם למדבר יהודה.
ושמחתי מאוד לפגוש שוב בנופים היפים של מדבר יהודה שקיבל את פנינו בשבת בבוקר בעניים כ"כ יפים בשמיים.

המקטע הראשון התחיל בערד עד חניון הלילה של בירכת צפירה. מרחק הליכה של כ-16 ק"מ שצעדנו בכ-6 שעות.

סיפור הדרך בקצרה: 

יציאה מקניון ערד, הליכה מישורית דרך נחל חסד עד לנחל רחף עליון. ירידה לקניון הנחל ויציאה ממנו בעלייה לכפר נוקדים.
מכפר נוקדים הליכה מנהלתית על דרך ג'יפים עד לחניון הלילה המשודרג של בריכת צפירה.
בחניון מי שרצה להגיע אל הגב היבש המשיך עוד ק"מ וחצי לכל כיוון לבריכה שצופה מגובה של כ-400 מטר על נחל צאלים.
ומי שהחום הכריע אותו, כמוני, נשאר להמתין בחניון. ולבסוף עלינו כולנו למיניבוס שהחזיר אותנו חזרה לערד.

מפת המסלול

וכעת ליתר התמונות שצולמו תוך כדי הליכה:

מערד יוצא שביל הליכה לנחל חסד שמלא בעמודי תפרחת של חצבים שכבר סיימו לפרוח. לו היינו מגיעים כמה שבועות קודם מראה החצבים הפורחים בלבן על רקע החום של המדבר הוא מראה מרהיב. פה ושם פוגשים גם סיתווניות, כתמים קטנטנים ועדינים של צבע ורוד על אדמת המדבר החומה.

כעבור זמן מה מגיעים לנקודת המפגש עם שביל ישראל. ובינתיים, בשעות הבוקר המוקדמות, השמיים מכוסים עננים כל כך יפים, ורוח נעימה שלא רומזת בכלום על החום המצפה לנו בהמשך היום.

השביל מגיע אל הכביש שמחבר בין ערד למצדה וחוצה אותו מול "שביל אסף", היכן שגם "שביל גולני" מצטרף לחגיגת סימוני השבילים.

באופק רואים את הר קנאים. מכאן מתחילה הירידה לקניון היפה בחלקו העליון של נחל רחף, נחל יפהפה שממשיך עד לים המלח ובחלקו התחתון יש כמה מהגבים היפים במדבר יהודה, במיוחד כשהם מתמלאים במי שטפונות.

השביל עוזב את נחל רחף לכיוון כפר הנוקדים. לפני הכפר מבנים ארעיים של בדואים, יתכן של העובדים בכפר.

עצירת התרעננות קלה בכפר הנוקדים. בכניסה לכפר יש ברזייה עם מים קרים וצל – שני אלמנטים חשובים ומשמעותיים למטיילים במדבר, במיוחד בימים חמים בהם השמש קופחת. ובשבת ככל שהיום התקדם היא חיממה בעוז…

מכפר נוקדים עולים על דרך ג'יפים מישורית שלוקחת עד לחניון הלילה של ברכת צפירה. הדרך הזו מזכירה לי שכמו בחיים, גם במסלול הליכה יש קטעים משעממים, לפעמים איטיים מאוד, שחם, הגוף עייף ואין ברירה אלא להמשיך ללכת, צעד ועוד צעד… עד ש… לבסוף מגיעים אל היעד.

כשרוב חברי הקבוצה ירדו לכיוון הגב היבש בשעת צהריים חמה ונותרנו שלושה מטיילים בחניון שמנו לב לגמל וחמור רכובים בידי שני בדואים שתיצפתו על החניון הידוע לשמצה כחניון מועד לפריצות וגניבות. וכבר היו דברים מעולם, לכן שימו לב אם אתם משאירים בחניון רכב ויוצאים למסלול הליכה ארוך. רוב המקרים לרכב לא יקרה דבר, אבל עדיין קיימת האפשרות ש…

שתי תמונות אחרונות לסיום המקטע הראשון על השביל במדבר יהודה

איך אפשר בלי תמונת התפוח המסורתית וגם תמונה שלי,המטיילת בורוד, שמחה וצוהלת כשסוף-סוף נופל האסימון ואני מבינה ש… זהו-זה! עונת טיולי המדבר 21-22 החלה!

לקריאה נוספת

קישורים לפוסטים שמספרים על המקטעים הקודמים שטיילתי עם "קבוצת השביל" מ-2017 עד 2019, כולל טיול נוסף בהרי ירושלים שחגג את סיום השביל

Comments

2 תגובות על “שביל ישראל במדבר יהודה: מערד לברכת צפירה”

 1. תמונת פרופיל של
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כתבת יפה ודייקת בדיוק בכל שעברנו

  נתראה בטיולים

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה!
   "נתראה בטיולים", אין ברכה יפה יותר מזו… במיוחד אחרי טלטלת הקורונה…