מידע שימושי

בדף זה ריכזתי מקבץ קטן של קישורים עם מידע שימושי אודות השביל שיכול לשמש את מי שרוצה לצאת לשביל. רשת האינטרנט גדושה במידע אודות השביל, מאמרים, דיונים בפורומים, קבוצות פייסבוק ייחודיות. המידע נגיש וזמין צריך רק לגשת, לקרוא, להתכונן ו… לצאת לדרך.
מאחלת לכל הצועדים והמתעדים לצעוד דרך צלחה!

חלוקת השביל למקטעים ע"פ קובץ אקסל שהכנתי לפני היציאה לדרך
חלוקת השביל למקטעים ע"פ קובץ אקסל שהכנתי לפני היציאה לדרך

מהו שביל ישראל?

"שביל ישראל הוא נתיב הליכה ארוך שנמשך לאורך כל מדינת ישראל. הוא מתחיל בבית אוסישקין שבקיבוץ דן בצפון ומסתיים בבית ספר שדה אילת, על חוף מפרץ אילת. אורכו היום, לאחר השינויים שבוצעו בו במהלך השנים, הוא כ-1,030 קילומטרים. שביל ישראל הוא גולת הכותרת ברשת סימון השבילים הארצית שיזמה ויצרה החברה להגנת הטבע, המסמנת וממפה את כל מסלולי הטיול בארץ, על ידי הוועדה לשבילי ישראל."

מתוך ויקיפדיה

"במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20 בעת שהעיתונאי והסופר אברהם תמיר טייל בשביל האפלצ'ים הוא קיבל לראשונה את ההשראה לשביל ישראל. עם חזרתו לישראל, תמיר פנה לוועדה לסימון שבילים (המשתייכת לחברה להגנת הטבע) והעלה את הרעיון להקים את שביל ישראל בפני המנהל של הוועדה לסימון שבילים אורי דביר. דביר, אשר הוא אחד ממייסדי החברה להגנת הטבע, תמך ברעיון והשיק בעקבות כן את התהליך הארוך של הקמת השביל. בתחילה נאספו רעיונות רבים מצד מורי דרך, מטיילים, וחובבי טבע רבים עבור המיקומים האפשריים בהם שביל ישראל יעבור. לאחר בדיקות מקיפות, לא מעט בירוקרטיה, ועבודה קשה, לבסוף, במהלך פסח 1995 נחנך שביל ישראל בטקס בו נכח הנשיא דאז עזר ויצמן. מסלול של שביל ישראל חיבר בפועל עשרות שבילים שונים שהיו קיימים ברחבי ישראל לפני כן. בשנת 1994, יריב יערי היה האדם הראשון שטייל בשביל ישראל לכל אורכו – טיול שארך 21 ימים. לאורך השנים אנשים רבים יותר החלו לטייל בשביל ישראל, ונכון להיום ישנם עשרות אלפי אנשים שמטיילים בשביל ישראל מדי שנה! באוקטובר 2006 מיקי תמיר, אשר הוא בנו הצעיר של אברהם תמיר, צעד בשביל ישראל לציון יום הולדתו ה-100 של אביו ויום ההולדת ה-60 שלו. ישנם כיום גם גם אלפי קבוצות שמטיילות בשביל ישראל ומשלימות בכל פעם הליכה בקטע אחר של השביל, עד אשר המטיילים מסיימים ללכת בשביל כולו."

מתוך ויקי מסע

"'שביל' הוא תוואי מפולס  ועל פי מילון אבן שושן "דרך צרה לתנועת הולכי רגל ובהמות". 'שביל מסומן' מוסיף לשביל סימון בשטח בצבע. לעתים קרובות ינצל השביל המסומן שבילים קיימים אך בעיקרו ייקבע התוואי על-פי עניין ותנאי השטח.
מטרת סימון השביל היא ליצור מסלול טיול, המכוון לתוואי שיהיה בטוח, נוח ומהנה, תוך מעבר בנופים יפים, נקודות עניין והתחשבות בערכי שמירת טבע.
בשנת 1947 סומן השביל הראשון במדבר יהודה. בתחילת שנות ה-60 הוקמה ה'וועדה לשבילי ישראל' לצד החברה להגנת הטבע. הסימון המקובל שנבחר לסמן את שבילי הטיול בארץ הוא 'מלבן סימון' המורכב משלושה פסים מקבילים. עובדי הוועדה אחראים על סימון  ותחזוקה של שבילים המופיעים ב-20 מפות טיולים וסימון שבילים, ומידע עדכני על השבילים מתפרסמים בשינויים בשטח ושבילים חדשים.  השביל המפורסם ביותר הינו  'שביל ישראל',  שביל הליכה לאורכה של הארץ מדן ועד אילת. חווית השביל זמינה לצפייה באמצעות Google Street View מכל מקום בארץ ובעולם."

מתוך האתר של החברה להגנת הטבע

"שביל ישראל" הוא יוזמה של החברה להגנת הטבע. השביל נחנך בשנת 1995, סומן ומתוחזק ע"י הוועדה לשבילי ישראל.  זהו שביל הליכה רגלי לאורך מדינת ישראל. אורכו כיום הוא כ–1,000 ק"מ, הוא מתחיל בבית אוסישקין שבקיבוץ דן ומסתיים בבית ספר שדה אילת. השביל מסומן בשטח בצבעים לבן, כחול וכתום, במדורג.
"שביל ישראל" עובר בהרים, יערות, ערים, כפרים, יישובים, נחלים, מעיינות, לצד כבישים ובשמורות טבע, לאורך אתרים היסטוריים ותופעות טבע ייחודיות. השביל מגלם ערכי טבע ונוף, מורשת, מסורת ודת, רב תרבותיות  ומפגש מרהיב ומרתק של החברה הישראלית. לאורכו של השביל צועדת ההוויה הישראלית על רגליה: תלמידי בתי-ספר, בני תנועות הנוער, חיילים, תיירים, משפחות וכל אוהבי הארץ והטבע.

שביל ישראל נחנך על-ידי החברה להגנת הטבע בשנת 1995. בתחילת שנות ה-80, אורי דביר ז"ל, לשעבר יו"ר הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, החל לפעול על מנת להוציא לפועל את רעיון שביל ישראל, ולאחר מכן החלו בעבודות תכנון התוואי וסימונו. כך נולד שביל ישראל – 940 ק"מ של הרים, יערות, ערים, כפרים, נחלים ומעיינות וחוויה בלתי נשכחת של פסיפס ישראלי מרהיב עין. אף ששטחה של ישראל קטן יחסית, היא התברכה בערכי טבע ונוף רבים ובמגוון ביולוגי עשיר.
לאחר חניכתו של השביל, טיילו בו כבר עשרות אלפי מטיילים, חלקם מטיילים בו ברציפות במשך כחודשיים וחלקם מטיילים במקטעים שלו

מפת שביל ישראל
מפת שביל ישראל

מפות

מפות של כל מקטעי שביל ישראל להורדה בחינם מהאתר של החברה להגנת הטבע

רשימת קטעי השביל – חלוקה ל-44 קטעים עם פרטים כלליים על כל קטע ע"פ אתר שביליסט

אפשרות אחרת לחלוקת השביל ל-64 מקטעים

Israel Hiking Map – אתר מעולה למפות עם סימוני שבילים, גרף גובה ומידע חיוני נוסף

מידע שימושי

מדריך "מפה" לשביל ישראל עם מידע על כל מסלולי הטיול המעודכנים בשביל, כפי שהופיעו בספרו של צבי גילת ומתווספים להם עדכונים שוטפים על ידי מערכת האתר והגולשים. בעזרתם של 44 מקטעי הדרך המומלצים, אפשר לצאת למסע ארוך או להתחיל לטייל בצעדים קטנים.
מתוך אתר "מפה"  

שביל ישראל הוא הטרק של המדינה, שביל המזמין אתכם לחוות את הארץ דרך כל הגוף וכל החושים. מסע אלף הקילומטרים של שביל ישראל יוביל אתכם מדן ועד אילת, ובדרך תטעמו מכל טוב הארץ: מהירוק והמים של מקורות הירדן, הרי הגליל, הכנרת, הכרמל ומרכז הארץ, השקט של המדבר ועד הצבעים של הרי אילת וים סוף.
המדריך המלא לשביל ישראל – מתוך אתר "טיולי" 

"כל מה שרצית לדעת על שביל ישראל ולא העזת לשאול"  – הפורום של Hike על שביל ישראל

הכנות לקראת היציאה לשביל: יש לזכור כי כל הציוד נמצא אצלכם על הגב במשך כ-20 ק"מ ביום ולכן יש לצמצם את משקל התיק ככל האפשר ולקחת פריטים הכרחיים ורב תכליתיים בלבד
פירוט הציוד הדרוש באתר "שביליסט"

הכינו את עצמכם לטיול – כתבה מהמגזין "מסע אחר"

נחל עפרן, היום "הקשה ביותר" על השביל - מצולם ב- Google Earth
נחל עפרן, היום "הקשה ביותר" על השביל – מצולם ב- Google Earth
נחל עפרן ב- Google Earth
נחל עפרן ב- Google Earth

ספרות מסע

שמעון לב, סדרת כתבות על כל שביל ישראל שהתפרסמו "במסע ישראלי" – מסע אחר, 2005-2009. שמעון לב כותב על הצעדה לאורך השביל כולו כשכל פרק מוקדש למסלול הליכה, לפי הסדר, מצפון לדרום. קישור לכתבה הראשונה וממנה דפדפו למסלולים הבאים: המסלול הראשון: קיבוץ דן – נבי יושע

איל חלפון, מסע חיפושים – עם חברים, באמצע החיים, לאורך שביל ישראל, הוצאת אחוזת בית, 2008

מסע בר מצווה בשביל ישראל – מאת אורי אהרונוב – מתוך המגזין מגזין OutPanel – "בשבילי היציאה למסע היא תמיד הזדמנות לגדול להינות וללמוד על החיים דרך הטבע החיצוני שנוגע בטבע הפנימי. הפעם הייתה לי הזכות ללוות את אלון במסע הבר מצווה שלו. דרך העיניים של אלון יכולתי לראות את המסע בשביל ישראל בעיניים קצת חדשות ואלון זכה בטקס בר מצווה שכלל הליכה, מאמץ, שותפות, אתגר, נחלים, ציפורים, נוף מטריף חיבור למדינה ולהיסטוריה ולגילוי חשוב של כוחות הקיימים בו שישמשו אותו במעבר אל העולם הבוגר."

מלאכי השביל

ויקישביל – מכיל את הרשימה היחידה שמעודכנת על ידי מלאכי השביל עצמם והיא הרשימה היחידה שמעודכנת תמיד

הסדרה על "מלאכי השביל" לצפייה באתר של "כאן" (11 פרקים) – "יצאנו למסע. מאילת ועד דן, כדי לפגוש את האנשים שפותחים את הבית והלב לשביליסטים – מטיילי שביל ישראל. הם תמיד יהיו שם בשבילך, יאכילו, ישקו, ילינו אותך – ללא תמורה. לא סתם קוראים להם – מלאכי השביל"

סירטונים

שביל בדרך אחרת – סרטו של אורי גולדשטיין על שביל ישראל. משתתפים – בין היתר – נועה ליאור, אייל חלפון – במאי, ד"ר מירב שטארק, אודי ותומר מילוא, יעקב בוצ'ן, דני פרל ואליהו שקותאי – מלאכי השביל, ורבים אחרים