נשים מטיילות לבד – "הפחד שלפני היציאה לטיול גדול אבל כשמגיעים ליעד הוא מתפוגג"

שאלון עשירי במספר שמצטרף לסדרת הראיונות של נשים מטיילות לבד – מה שהכי משמח אותי לקרוא, ובעצם לא מפתיע, שכולן עונות לשאלה "לו יכלו לטייל שוב, האם היו בוחרות לטייל לבד" באותה התשובה: "חד משמעית – כן" וזה בעיני אומר הרבה על המקום שטיול סולו ממלא ותופס בחווייה של כל מטיילת ומטיילת.
לעדי בן עזר יש בלוג טיולים ושתינו חברות באותה קבוצת בלוגרים של טיולים בפייסבוק. כשנודע לי שגם היא מטיילת לבד שמחתי מאוד לארח אותה והרי היא כאן מציגה את עצמה:

שמי עדי בן עזר, מגבעתיים, במקור ממושב צופית, וכן גדלתי בדרום אפריקה. אני מנהלת תוכן ומדיה חברתית בחברת תיירות ובעלת בלוג הטיולים וההעצמה בשם adiseesworld
תמיד אהבתי לטייל ואני מרגישה אסירת תודה ושיצא לי לטייל מגיל מאוד צעיר, בזכות הוריי שצירפו אותי לטיולים שלהם בעולם.
במשך שנים רבות עבדתי בתפקידי ניהול בתחום הטלוויזיה, עד שהחלטתי לעשות את מה הנפש שלי רצתה, לעשות הפסקה ולטייל בעולם. לאחר מכן חזרתי לארץ ועשיתי הסבה מקצועית לניהול מדיה חברתית ותוכן.

סנטוריני

למה לבד?

כי אם אין אני לי מי לי.

ואת לא פוחדת?

אם מדובר על יעדים שהייתי בהם כבר מספר פעמים אני לא מפחדת. אבל לפני נסיעות ארוכות ליעדים רחוקים ולא סטנדרטיים עולים בי לפעמים פחדים. זה נכון לעכשיו זה לא מונע ממני להגשים את הרצונות שלי. כנראה שהצורך לטייל יותר חזק מהפחד. אם בוער בי צורך לנסוע ליעד מסוים ואין לי פרטנר/ית מתאימה לנסיעה, אעדיף לנסוע לבד מאשר לחכות ל"אדם הנכון" שיצטרף אלי. כי אין לדעת מה יקרה מחר ומתי תהיה ההזדמנות הבאה. לפעמים הפחד של לפני היציאה לטיול גדול, אבל כשמגיעים ליעד הוא מתפוגג. מה גם שכשמכירים אנשים ביעד עצמו נוטים פחות להרגיש לבד.

קולומביה

תארי רגע של שיא, שהרגשת שאת נוגעת ברומו של עולם.

קשה לבחור. היו לא מעט כאלו. לציין כמה: כשהאכלתי חיות אקזוטיות כמו עצלנים במסגרת התנדבות במרכז להצלת חיות בקוסטה ריקה, כשסיימתי לעשות אומגה מסוג "סופרמן" בקוסטה ריקה.
מפגש עם בחור לטיני לוהט במרכז אמריקה בו אמרתי לעצמי שאני מרגישה כמו בטלנובלה. הבחור היה שרמנטי ומלודרמטי וגרם לי להרגיש כמו האישה היפה בתבל. זה היה מרגש, הזוי ומגוחך בו זמנית.
היה הרגע בו צפיתי במפלי האיגוואסו ובנוף המושלם מפסגת הר הסוכר בריו… יצוין שמדובר גם בחרב פיפיות. כי אחרי שנחשפים לנופים וחוויות כאלו קשה להתלהב מחויות ונופים "סטנדרטיים".

מה בעיקר למדת על עצמך תוך כדי טיול לבד?

שאני יכולה להיות טובה גם בסיטואציות קבוצתיות, אם ההרכב של הקבוצה מתאים לי. לפני שנסעתי לטיול גדול לפני כמה שנים, חששתי להתחיל אותו בטיול מאורגן כי חשבתי שאני לא טובה בטיולים מרובי משתתפים. להפתעתי הטיול היה נהדר. הרגשתי במיטבי ואהודה על ידי המשתתפים האחרים. מעבר לכך אני לא חושבת שגיליתי משהו שלא ידעתי על עצמי קודם. רק נתתי לעצמי אפשרות לבטא תכונות שקיימות בי ולא תמיד באות לידי ביטוי ביום יום בארץ. כמו הסקרנות והתשוקה ללמוד עוד על אנשים ותרבויות אחרות.

מקסיקו

מה הקושי הגדול ביותר בלטייל לבד?

להיות אחראית לתכנון המסלול, להתברבר לבד ולא למצוא מקומות שצריך להגיע אליהם. שאין עם מי להתחלק במטלות ובהארגונים. שכל האחריות מוטלת עלי. שאין עם מי לחלוק דברים מרגשים.

לו יכולת לצאת מחדש לדרך, היית בוחרת שוב בלבד?

חד משמעית – כן.

תארי סיטואציות בהן הרגשת שאת מאויימת ופגיעה בגלל שאת לבד. האם יש הבדל בין בחור לעומת בחורה שמטיילים לבד?

בהחלט יש הבדל. במהלך הטיול שלי בייחוד באיזורים קריביים חוויתי קריאות מיניות ומטרידות ברחוב שהיו לא נעימות וגרמו לי להרגיש לא בטוחה. תמיד יש חשש מהטרדה מינית. בסן כריסטובל במקסיקו למשל, העדפתי להישאר בלילה במלון לבד מאשר להסתובב בשכונה שהרגישה לי לא בטוחה.

פלורנטין, צילום: לילך פינצ'בסקי

תארי אתגר שהתמודדת איתו בהצלחה בטיול האחרון שלך.

קשה לי לחשוב על משהו ספציפי.

מה היה הדבר מפתיע ביותר שפגשת בדרך?

באיי סן בלאס בפנמה התפלאתי לגלות שבט ילידים מטריארכלי בשם ה"קונה". נשות הקונה הן הפוסקות הסופיות בעסקאות ובעלות הרכוש.

תארי מצב שלא הצלחת להתמודד איתו, שנאלצת לאלתר, לחשוב אחרת, אולי להיעזר באנשים אחרים.

במהלך עצירת ביניים בשדה התעופה נוארק, מכשיר הנייד שלי שבק חיים ובנוסף לכל בתזמון "מושלם" כרטיס האשראי שלי נחסם ולא היה עלי מזומן. היחידות שהסכימו לתת לי להשתמש בטלפון שלהן היו טלריות בעמדת החלפת כספים בשדה. שאר האנשים שפניתי אליהם סירבו לעזור לי. אולי חשבו שאני מתחזה. זאת היתה חוויה לא נעימה ומלחיצה. בסוף הצלחתי לגרום למוכר בחנות סלולר לסייע לי להפעיל את הנייד רגע לפני שהוא סגר את החנות שלו.

חיפה, צילום:אופיר משנבנק

מהו הרווח הגדול ביותר בזכות הלבד?

החירות לעשות מה שאני רוצה, על פי הלו"ז שלי מבלי להיאלץ להתגמש לפי הלו"ז ההעדפות של שותף/ה לדרך.

איך זה מרגיש לא לדבר ימים שלמים עם אף אחד? או לדבר ולא להיות מובנת?

לעיתים ישנה תחושה של בדידות ויכול להיות מתסכל לנסות לתקשר כשאת לא מבינה את השפה המקומית והם לא דוברי אנגלית. אבל ברוב הטיולים שלי אני מוצאת אנשים להתחבר איתם ולא מרגישה לבד. או שאני משתפת אנשים בארץ מה עובר עלי בווטסאפ וכו'.

זנזיבר, צילום: עדי בן עזר

שאלה בגוון אישי יותר: האם את מחפשת אהבה בטיול? בהחלט
האם תיזמי קשר עם בחור מקומי? כן
האם מחסום השפה והפער המנטלי לא מרתיעים אותך? תלוי. היות ובעצמי גדלתי בחו"ל ובני הזוג הראשונים שלי היו לא ישראליים אני פתוחה לקשר עם מישהו מתרבות אחרת.

זנזיבר, צילום: ארנה בן עזר

האם עולים געגועים תוך כדי טיול? למי או למה את בעיקר מתגעגעת?

כשטוב לי אני לא מרגישה געגועים. אני מתגעגעת למשפחה וחברים בעיקר כשרע לי. וגם (להבדיל) מתגעגעת לכלב שלי כשאני רואה כלבים אחרים בחו"ל. אם אני מטיילת במשך מספר חודשים אני יכולה להתגעגע לספייס שלי (הדירה והמיטה שלי), לנהיגה ברכב משלי ולבשל לעצמי.

איזו עיצה טובה או מסר יש לך לומר לאישה שמטיילת לבד

צאי ותראי את כל היופי שיש לעולם להציע! אל תתני לחששות לעצור אותך מלראות ולחוות את מה שאת רוצה. אבל גם תקפידי על כללי זהירות בסיסיים– כלומר תשתמשי בהיגיון הבריא שלך. תזכרי שהמון נשים מטיילות בעולם ברגעים אלו בבטחה וזה לא כל כך חריג כמו שזה אולי נשמע לנו. מה שלא יהיה, זאת תהיה חוויה מעצימה עבורך.

מחוז לבוב אוקראינה, צילום: סין פרג'

ראיונות נוספים של "נשים מטיילות לבד":

Comments

3 תגובות על “נשים מטיילות לבד – "הפחד שלפני היציאה לטיול גדול אבל כשמגיעים ליעד הוא מתפוגג"”

 1. תמונת פרופיל של זיוה רענן
  זיוה רענן

  מאוד נהניתי מהראיון עם עדי. שמחתי להכיר ומזדהה עם התובנות שבסיום.

 2. תמונת פרופיל של א. ב
  א. ב

  בראבו עדי
  תנגסי מהחיים במלוא הפה

  1. תמונת פרופיל של עדי בן עזר
   עדי בן עזר

   תודה רבה! משתדלת 😊❤️