תרמילאות כסטייט-אוף-מיינד

ההזמנה לקחת חלק ב-Travel Maker Meetup באברהם הוסטל שיתקיים ב-5.5 הגיעה אלי כשהייתי ביוון, בדרך מאתונה לאיים. מגיעה הודעה לנייד: "איפה את". סימן שאלה. שאלה מצויינת. היכן אני בעולם, שאלה שאני שואלת שנים רבות. החיפוש אחר מקומי בעולם הוציא אותי לפני שנים רבות אל הדרכים. ולא בכדי שמו של הבלוג שלי הוא "יצאתי מביתי למסעותי".

יש תרגיל נחמד שאני קוראת לו "תרגיל של קצוות", כשאני מנסה למקם את עצמי, היכן אני עכשיו. על הציר שבין "בית" בקצה אחד לבין "מסע" בקצהו השני. על הציר שבין "איזור הנוחות" לבין "הלא ידוע", בין "שיגרה" ל"הרפתקאות", בין "נייחות" ל"תנועה", בין "להיות בבית" לבין "להיות בדרך".

בהרצאה הקצרה שהכנתי עבור המפגש הפנתי את הזרקור לקצה השני, זה של המסע, התנועה החוצה אל העולם, עזיבה של הספה המוכרת והנוחה בבית אל הלא ידוע שמזמן הרפתקאות.

זוהי המוטיבציה העיקרית שהניעה אותי לאורך השנים כתרמילאית לארוז תרמיל ולצאת לדרך, לטיול הרפתקני, מינימליסטי בציוד ועם תקציב מצומצם. ביציאה מאיזור הנוחות התמודדתי עם קשיים ואתגרים, פגשתי את עצמי כפי שאני והרווחתי אינספור חוויות.

אפשר לדבר על הזמן בדרכים, על אנשים שפוגשים בדרכים, על ההתנהלות במסגרת תקציב נמוך, על הגעגועים שעולים במהלך המסע, על הסקרנות שהדרך מעוררת בנו וההשראה שהיא נותנת לנו, על התיאבון שמתעורר להגיע לעוד ועוד מקומות, כשהיעד אינו הדבר החשוב ביותר אלא מה קורה לי כשאני בדרכים.

מושג ה"תרמילאות" הוא מושג רחב יריעה, כתבו עליו וחקרו אותו לעומק רבים וטובים ממני. אין בכוונתי לתת סקירה על התפתחות התופעה החל מראשית סוף שנות השישים ועד ימינו. זו תופעה בינלאומית ואינה ייחודית רק לנו, הישראלים. רבות נכתב על התרמילאות הישראלית בת ימינו, שהפכה מביטוי אינדיבידואלי אקסלוסיבי לטקס תרבותי פופולרי המסמן את "הזהות הישראלית" (ראו המלצות קריאה בסוף הפוסט). התרמילאות באלף השלישי היא כבר לא טיול "נון-קונפורמיסטי" כפי שהיה פעם אלא תופעה הטרוגנית רחבה מאוד שמכילה בתוכה סיגננות טיול רבים, כך שכיום קשה להגדיר במדוייק "מיהו תרמילאי?"

על קצה המזלג, מה זה "תרמילאות"?

"תרמילאות או טיולי תרמיל (מוצ'ילרו) הוא מושג המתייחס לתת-תרבות בעולם התיירות, המתאר מסעות וטיולים עצמאיים בינלאומיים, אשר מתאפיינים בחיסכון באמצעים.
בין המאפיינים של תרמילאות: שימוש בתרמיל גב (תיק גדול מרובה-כיסים ותאים) המאפשר הליכה ממושכת יחסית עם כל הציוד, וכמו כן מאפשר כניסה ויציאה מהירים מכלי רכב, שימוש בתחבורה ציבורית או טרמפים. העדפה של נסיעה זולה אך איטית ופחות נוחה באוטובוס לעומת טיסה פנימית לדוגמה. העדפת לינה באכסניות על לינה במלונות. נסיעה למשך זמן רב יותר מאשר תיירות רגילה. עניין בהכרת המקומיים."

מתוך ויקיפדיה

המושג "תרמילאות" (או באנגלית "backpackers") גזור משמו של התרמיל והפך במרוצת הזמן לתופעה בעולם הטיילות שמאפיינת טייל צעיר ועני שמטייל תקופה ארוכה עם תקציב נמוך, לא רק כאילוץ, אלא כאידיאל. התרמיל גם כציוד טיולים בו אורזים חפצים וגם כסמל לטיול הרפתקני, בו יוצאים לדרכים עם הלך רוח שהכל יכול לקרות. להבדיל מהטרולי או המזוודה שאורזים לחופשה, את התרמיל מעמיסים על הכתפיים, ולכן יכלול את המינימום ההכרחי כי כל גרם מעבר לכך יכביד ויקשה על חופש התנועה.

אני אוהבת לצלם את תרמיל הטיולים הקטן שלי, 36 ליטר, תרמיל שקניתי לפני כשלוש שנים, עדיין מחזיק מעמד, אם כי מתקרב לסוף ימיו. תרמיל שראה עולם. החל משבילי המדבר ברחבי הנגב, המונבלאן, AV1, שביל ישראל, סיני, הרי אילת, ניו יורק, לונדון, אתונה, ירושלים, תל אביב. לכל מקום אני סוחבת אותו, לפעמים עמוס בציוד לכמה ימים, לפעמים רק שלוקר, אוכל ליום טיול, מפה ובגד חם ללבוש.

הדרך המינימליסטית בה אני אורזת את תרמיל המסע שלי מלמדת אותי על עצמי, עד כמה אני מוכנה להצטמצם, להסתפק במועט, להשיל מעלי את עודף הבגדים והחפצים שזמינים לי כשאני בבית. ההסתפקות במועט מביאה איתה ניקיון ומאפשרת לנדוד ממקום למקום עם "הבית על הגב", מאפשרת חופש לבחור לאן, לכמה זמן, עד מתי, עם מי.

כמו בחיי השגרה גם כשיוצאים לטיול ישנם לא מעט אילוצים שצריך להתחשב בהם, כתרמילאית אני מנסה לצמצם אותם למינימום. בנכונות לוותר על הנוחות ועל ההימנעות ממצבים של אי וודאות מתאפשר לי להגיע ביתר קלות ליעדים פחות קונבנציונלים ולשהות ארוכה יותר.

אני יכולה לבחור לטייל כתרמילאית גם קרוב לבית, אין הכרח לטוס שעות ארוכות ליעדים נידחים. ככה הרגשתי שנה שעברה כשיצאתי לשביל ישראל עם תרמיל על הגב, מים ואוכל לכמה ימים ונכנסתי לעומק המדבר לכמה ימי הליכה. תרמילאות עבורי היא לא רק מסע פיסי אינטנסיבי, לא תמיד אני יוצאת לטרק של כמה ימים בטבע, לפעמים רק טיול חד יומי או גיחה בת שבועיים ליעד קרוב.

יש שמתעניינים בעיקר במסלולי הליכה (טרקים) והתרמיל עבורם הוא חלק מציוד הטיולים הדרוש להם.

יש כאלו שעיקר עיניינים בתרבויות וחושקים בטיול בין כמה יעדים מרוחקים, שונים, אקזוטים.

יש שיטוסו באופן ספונטני ולא מתוכנן ולעומתם יש מי שיתכננו ויחסכו לקראת הטיול ויגיעו מוכנים לקראתו.

יש שלא רוצים לטייל לבד ויעדיפו לטייל בחבורה כשהביחד מעניק להם ביטחון ויבחרו במסלולים השחוקים, המוכרים, יצמצו למינימום הכרחי את אלמנט הלא ידוע שמאיים עליהם. ויש שיטיילו בדיוק הפוך: לבד ובמסלולים נידחים ולא מוכרים.

יש יש שיסעו לבד עם תרמיל לצוד הרפתקאות בג'ונגלים, בפסגות גבוהות מתוך סקרנות ותשוקה לחוות טבע פראי. יש מי שיחפשו את הבילויים והטיול הקליל יותר, ויש מי שיחפשו חוויות רוחניות במקדשים ואשרמים.

יש שיקחו את הוויתור על הנוחות לאקסטרים ויש שעדיין יחפשו תנאי לינה נוחים, חדר עם מקלחת וארוחת בוקר טובה. תרמילאי שהפרוטה בכיסו, שלא מוכרח לחשב כל דולר ודולר יכול לשלם עבור תנאי מחייה נוחים יותר לעומת התרמילאי התפרן שרוצה לראות כמה שיותר מהעולם בתקציב דוחק.

כל מטייל יוצק לטיול את התכנים הקרובים ללבו, אבל הלך הרוח שמלווה אותו משותף לכולם. הלך רוח של חופש, של אהבת הנדודים, של תאווה להרפתקאות, של תשוקה למסע. על חשבון המוכר, הנוח, השיגרתי. הלך רוח של יציאה מהבית אל מרחב גדול של טבע או נוף אורבאני. יש לנו היום אפשרות מדהימה לבחור לחיות בלפי ראות עינינו.

הלך רוח כזה יכול לקנן במוחו ובגופו של בחור צעיר שהשתחרר מהצבא וגם במוחו ובגופו של פנסיונר, של סטודנט שנה ב' להנדסת מכונות או של אישה שחצתה את גיל חמישים. זהו הלך רוח שמצדד בהשקעה של זמן, מאמץ וכסף בהרפתקאות שמעשירות את העולם החווייתי שלי, שמלמדות אותי על עצמי ועל העולם.

תרמילאות אינה תופעה ייחודית רק ל"טיול הגדול של אחרי הצבא", היא אינה תלויית גיל ותקופה בחיים. אפשר להעמיס תרמיל על שכם ולצאת לדרכים בכל גיל. הלך רוח תרמילאי לא מחייב להרחיק אל מעבר לגבולות הארץ אפשר לנדוד עם תרמיל על שכם גם לאורך שביל ישראל. יחד עם חברים או לבד.

תרמילאות אינה רק ליעדים השחוקים והמוכרים עד כדי זרא, כמו הודו-נפאל או דרום אמריקה. אפשר לצאת עם תרמיל גם ליעד כמו יוון ולחפש בו את המיוחד, החווייתי וההרפתקני.

תרמילאות אינה רק לטיולים ארוכים מאוד, אפשר ליזום טיול קצר של יום-יומיים שיהיו בו את כל המרכיבים של טיול הרפתקני שבוחן את הגבולות שלי.

תרמילאות אינה נוודות אלא טיול עם סט של מאפיינים שאפשר לאמץ גם לחיים עצמם.

בתוך עולם התרמילאות קיים הוריאנט של תרמילאות סולו ובייחוד תרמילאות נשית. אישה שבוחרת באתגר לצאת לבד לדרך. זהו טיול שדורש אומץ, טיול שמלמד איך לפחד פחות ולהעז יותר.

כשנסעתי לבד ליוון היה ברשותי כרטיס טיסה לאתונה הלוך-חזור, ידעתי שזה יהיה טיול של 17 יום, לא ידעתי איפה אשן, היכן בדיוק אטייל, לאן אמשיך אחרי אתונה, אבל ידעתי שיהיה לי טיול חווייתי, מלמד ומעניין. שיהיו גם רגעים יפים וגם קשים. לפעמים ארגיש לבד, אבל רוב הזמן אחווה תחושה אמיתית של חופש. לבחור היכן להיות, מה לעשות, עם מי לדבר.

ארזתי בתרמיל הטיולים הישן שלי מעט בגדים, מצלמה, קלמר צבעים. צימצמתי את שפע החפצים שמקיפים אותי ביומיום לשמונה קילו ונסעתי. לבד. זה היה טיול מיוחד, במיוחד בגלל העיתוי של חג הפסח, חג החירות. הרגשתי איך בטיול אני מייצרת לי חופש, חווה אותו, חייה אותו, בוחרת בו כל יום מחדש.

מי שחי כתרמילאי בסטייט-אוף-מיינד שלו כתפיסת עולם חי ככה בין אם מטייל ביעדים אטרקטיבים ברחבי הגלובוס ובין אם הוא בשגרת יומו. זו תפיסת עולם שחייה ע"פ אותן מהויות שנמצאות בקצה השני של הציר: תנועה, להיות בדרך, להסכים לצאת מאיזור הנוחות ולפגוש במצבים של חוסר ידיעה, לזמן הרפתקאות שהן כמו דלק שמטעין בהלהבות והתרגשות.

את הפוסט הזה מלוות תמונות טריות שצילמתי בנסיעה האחרונה ליוון

"למה טיול תרמילאים?"

ציטוטים של מוזמנים נוספים שנשאו דברים בכנס ונשאלו את אותה השאלה "למה טיול תרמילאי?" לכל אחד היתה תשובה שונה. מביאה כאן את דבריהם:

דניאל: "בטיול מהסוג הזה, אנו פוגשים כ"כ הרבה אנשים. שונים. אף אחד לא מכיר אותנו כלל, לא שופט או מבקר. אנחנו מקבלים פרספקטיבה שונה לגבי מי אנחנו. הסביבה שלנו בטיול מעלה את ההערכה העצמית שלנו ומוציאה את היצירתיות שלנו החוצה. היא גורמת לכולנו להרגיש בנוח עם מי שאנחנו. פשוט.
נקודה בה אנחנו מתחברים לעצמנו. אנו מרגישים מה נכון וטוב בשבילנו. מתנתקים מחיי השגרה, מדעות ושפיטה. מגלים את עצמנו מחדש. בנקודה זו אנו משחררים מהאגו, ושמחים מעצם קיומנו."

ניצן: "עד כה, הדרך הכי טובה להכיר אנשים חדשים. טיול תרמילאי פותח את הצ'אקרות ומחדד לנו את החושים, יוצר חוויות חדשות, שומר אותנו צנועים ומלמד אותנו להעריך את הדברים הקטנים והלא-חומריים"

תום: "בשביל הגמישות והפשטות, בשביל לפגוש את המקומיים – להיות בתוך ולא בצד. וגם בגלל התקציב הנמוך"

אביה: "בעיניי זו הדרך הנקייה, העמוקה והמחוברת ביותר של טיול."

יוליה: "כי עוד לא היה לי אחד פרופר, אבל יהיה… מתישהו

יבגני:  "זה עושה לי טוב"

אני: "כי יש בכזה טיול חופש בחירה וניידות גדולה מאוד. זהו סגנון טיול שטומן בחובו אינספור הפתעות והרפתקאות."

לקריאה נוספת – מאמרים מרחבי הרשת

"תרמילאים: מבוגרים חסרי מנוח" מאת גליה גוטמן מתוך האתר "מסע אחר"

"תרמילאים:חקר הנוודים החדש" מאת דריה מעוז, מתוך האתר "מסע אחר"

"תרמילאים: מבוגר יותר, מסודר יותר, מחובר יותר" מאת דריה מעוז, מתוך האתר "מסע אחר"

"תרמילאות של אז והיום" מאת גילי חסקין

פוסטים נוספים בסדרת "תרמיל המסעות":

מסעות ותרמילאים מעוררי השראה
השביל הנבחר
שביל ישראל כ-
חיידק הנדודים
פוסעי הדרכים
ארץ בראשית
הרפתקה
הארץ המובטחת
אל הלא נודע
~ תרמילאות כסטייט-אוף-מיינד

Comments

8 תגובות על “תרמילאות כסטייט-אוף-מיינד”

 1. תמונת פרופיל של צבי
  צבי

  ברוכה השבה.
  כמה נעים להתחיל בוקר של אחרי ליל הסירנות והצבע האדום במילים יפות, מילים נכונות, מילים מתאימות.
  נורמליות, איזה ניגוד חיובי ומהנה.
  תודה.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה צבי. מתנצלת על התגובה המאוחרת. שמחה שבינתיים השקט חזר אל איזור הדרום. שמחה שאתה נהנה מהמילים שלי.

 2. תמונת פרופיל של ניני אטלס

  תענוג,
  צילומים נפלאים, הסברים נהדרים והכל, כמו תמיד, מפתה

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ניני, שמחה שההסברים על מהות התרמילאות היו נהירים, זה נושא שללא ספק אשוב ואכתוב עליו.

 3. תמונת פרופיל של נועה בר-נס
  נועה בר-נס

  מאד מעניין אילנה. אני מתגעגעת מאד לטיולי התרמילאות שלי בהודו, סין ויפן. תחושה של חופש שלא חזרה מאז.
  מצחיק אבל אולי עולם טיסות הלו-קוסט מחזיר אותנו לאריזה מצומצמת 😊

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה נועה. זה נכון מה שכתבת בקשר ללו-קוסט, מצד שני אורזים לתוך טרולי חפצים לחופשות קצרות. כשטסתי ליוון לשבועיים וקצת עם תרמיל אחד בלבד, בנפח של 36 ליטר, הייתי יוצאת דופן….
   מקווה שהעברתי את הרוח התרמילאית הלאה, כי אני מאמינה שגם שנסיעות קצרות וקרובות לבית אפשר לטייל לפי אותו הלך רוח תרמילאי ולחוש אותה חירות. זה הכל בראש.
   ולפעמים דווקא ה"תרמילאים" שטסים להודו עם תרמיל ענק על הגג מגיעים לשם עם הלך רוח כבד, שמחפש קביעותוביטחון ונצמדים לאנשים אחרים, לחבורות שמטיילות באותם יעדים קבועים ולא מעיזים להסתכן. על פניו נראים אולי תרמילאים, אבל בהווייה הם לא…

 4. תמונת פרופיל של עפר קידר

  אני סיימתי את תקופת התרמילאות וה-הייקינג שלי לפני בערך 15 שנה, אבל תמיד כשאני קורא את הפוסטים שלך מתעורר בי חשק לצאת לטייל עם תרמיל ומקל. אולי יום אחד זה יקרה….

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה עפר, אם תרצה זה יקרה, ובמקרה שלך תרמיל אחד יוקדש כולו לציוד צילום… לכל תקופה בחיים יש את סגנון הטיול המתאים לה, מניחה שכשיתעורר החיידק, ונראה שאתה בהחלט נגוע בו, אז כן, הוא ידרבן אותך לצאת לדרך.