צידה לדרך: לא לפחד מהפחד

מה אומרים למי שעוד רגע לפני קופצת למים הקרים של העצמאות?
ש-"גיבורים הם אנשים רגילים שעושים מעשים לא רגילים"? ו…מה אם את לא?
ש-"ההצלחה תגיע"? ו… מה אם היא לא?

לפני למעלה משנה נתקלתי באחת מקבוצות נשים/מטפלות בפייסבוק בפוסט מאוד נוגע שנכתב ע"י מאמנת שפיתחה מודל מסויים, שיפצה חדר מיוחד בבית שישמש כקליניקה ולפני ש"השיקה" אותה, דקה לפני הקפיצה למים הקרים, שיתפה בפחדים ובחששות. בנוסף לסיפור האישי, מה שתפס את תשומת לבי היו בעיקר התגובות שחברות הקבוצה כתבו לאותו הפוסט. לא שמרתי את הפוסט אבל מה שכן עשיתי אז היה להעתיק לפתק את התגובות המעודדות, המחזקות, המאירות זרקור חשוב על הפחד, על מה שנמצא ב"מאחורי הקלעים" של מאמנת עצמאית.

לפני ימים אחדים מצאתי במקרה או שלא את הפתק ההוא וקראתי אותו מתחילתו עד סופו.
אני זוכרת שהמילים  ההן דיברו אלי מאוד, בדיוק בעיתוי בו קיבלתי החלטה לא פשוטה לשחרר את החלום שליווה אותי תקופה ארוכה על עסק עצמאי וסטודיו פעיל ומשגשג.
"לא מוותרת, רק מניחה בצד לבנתיים", ככה סיפרתי אז לחברים שהתעניינו.

לא משנה מה עשיתי, לא הצלחתי להגדיל את המספרים לכאלו שיצדיקו את המעבר מ-"עיסוק" ל-"עסק".
בלב כבד קיבלתי החלטה לחזור למעגל העבודה כשכירה, ליצור עוגן שיבטיח לי הכנסה קבועה וידועה, להניח בצד את חלום האימון והנחיית הסדנאות. אולי למצוא 80% משרה ובסופי השבוע לקיים סדנאות. אם יהיה ביקוש, אם יהיו נשים שירשמו. בערבים להקדיש משבצת זמן לאימון, אם יהיו נשים שיתעניינו, שירצו לקבל ממני את השירות.

חשבתי שעשיתי כל מה שהיה "צריך", שפעלתי לפי ההוראות של היועצת העסקית ו… עדיין… זה לא היה זה. במקום פרנסה יציבה, הרגשתי איך הפעילת הדלילה שוחקת לאט-לאט את המוטיבציה, מערערת את הביטחון המקצועי שלי ואת האמונה בערך של מה שהיה לי להציע. עד שיום אחד הבנתי שדי. שנמאס. שניסיתי ומספיק. הגיע הזמן לפנות לדרך אחרת.

כשקראתי את התגובות לאותה מאמנת בתחילת דרכה, התעודדתי מאוד.
הרגשתי ששלושים נשים זרות, חברות שבט, מחבקות אותי, עוטפות אותי במילים של עידוד, תמיכה, חיזוק. מילים ששואלות שאלות. מאירות נקודות עיוורות, שלא נמצאות בשדה ראייה גם של אותה מאמנת שחששה ופחדה. נזכרתי בפחדים ובחששות שליוו אותי לאורך הדרך העצמאית. ומה יהיה אם לא אצליח, מה יהיה אם העסק לא ימריא. זה קורה לכל כך הרבה עצמאים.יות שמנסים, שנותנים מעצמם, מזמנם, מכספם עד ש… או שזה מצליח או שלא. או שזה מקרטע.

בגלל שתגובות אלו עשו לי שירות גדול בזמנו, כשהתנדנדתי סביב ההחלטה האם להמשיך להתעקש על חלום ה-"עצמאות" או לחזור לשוק העבודה – אני מאמינה שהן יכולות לעשות שירות לכל מי שחווה התלבטות דומה. זו יכולה להיות מאמנת צעירה שרק עכשיו פתחה קליניקה וקמה בוקר-בוקר למציאות של 0 ל-5 לקוחות, שמרגישה שמשהו לא עובד כמו שצריך.
או כל מי שהיה לו חלום ומרגיש איך הוא נתקע, לא זז, לא גדל וצומח אלא הולך ונובל. ומה לעזאזל עושים עכשיו עם החלום הזה, איך מפיחים בו רוח חיים או נוטשים אותו.

בינתיים עברתי עוד קצת דרך, חזרתי לשוק העבודה, היום אני עובדת כשכירה בעולם התוכנה, אוהבת את התפקיד החדש שלי, מוערכת מאוד, מקבלת תגמול כספי הולם עבור העבודה שאני משקיעה. אבל עד דצמבר 21 זו היתה מציאות חיי. מלאה בספקות, חששות, דאגות. במבט לאחור אני יודעת שעשיתי מעשה אמיץ כשקפצתי למים הקרים של ה-"עצמאות", אבל מצד מצד שני דישדשתי זמן רב במקום, לא הפכתי את החלום למציאות בה אני מוצאת פרנסה ראוייה מהעשייה שכ"כ האמנתי בה.
וגם זו התמודדות מאוד אמיצה. לא לפחד מהכישלון. לקבל בלב שלם את ההחלטה להניח לחלום. לעבור הלאה לדבר הבא.

כולי תקווה שפוסט זה יגיע לעיניו של מי שמתמודד עם אתגר דומה ואם משהו בעיצות הטובות שנתנו אותן נשים יעזור ויקל – דיינו!

עבר זמן מאז נכתב אותו פוסט, אני לא זוכרת מהיכן לקוחות התגובות, לכן אני לא יודעת למי לפנות כדי לבקש רשות להשתמש בציטוטים.
אני יוצאת מנקודת הנחה שאותן נשים לא תתנגדנה שעוד א.נשים יקראו את העיצות הטובות שלהן. לא שיניתי למעט הגהה ותיקוני ניסוח קטנים.

מוזמנים להקשיב לשיר/תפילה ששרים יחד שלמה ארצי ודודו טסה ולקרוא את 30 מסרים מחזקים מנשים שהלכו בדרך דומה

(1)
"טוב שאת מקשיבה לחששות שלך. בקבלה אומרים שפחד הוא דחף. פחדים נועדו לדחוף אותנו, והפחד היחיד שישנו הוא מהלא נודע. הייתי מנסה להבין לעומק מה כל כך מפחיד אותך. מה יקרה עבורך אם העסק החדש לא יצליח, האם זה יושב על חוויה כלשהי מהעבר שאת משחזרת אותה במוחך? אולי תנסי לדמיין איך העסק שלך מצליח, לקוחות מתקשרות וכמה עזרה ותרומה המודל שלך מביא לעולם. לעיתים קשה להבריח מחשבות פסימיות אבל אפשר לדשן במחשבות טובות. זה צעד אמיץ מה שאת עושה וצעדים אמיצים דורשים אמונה ולהזכיר לעצמנו מדי יום כמה אנחנו מאמינים."

(2)
"נסי להבין אולי האינטואיציה שלך אומרת לך לא ללדת עדיין. אנחנו כל הזמן מקבלים הדרכה ופשוט צריך להקשיב אם זה הזמן הנכון עבורך. אני מאמינה שעלייך לצאת עם העסק החוצה כשתרגישי שהגיע הזמן הנכון והאמונה שלך מלאה ויותר חזקה מהפחד."

(3)
"את מתארת תהליך שהרבה בעלי עסקים עוברים, יכולה להעיד מהכרות אישית ומבעלי עסקים רבים שפגשתי ואני פוגשת ומלווה.
המשפט שהכי חשוב לי לומר לך הוא: לעולם לא ישלמו לך יותר ממה שתדעי לבקש
ולכן, נסי למצוא את הכוחות שבך (ונשמע שיש בך כוחות) לאסוף את עצמך, להאמין בעצמך ו…. לדייק את ההצעה שלך, קהלי היעד שלך המטרה שלך והיעדים.
כשיש מפה ברורה זה מקנה הרבה יותר בטחון לצעוד. ואז… פשוט תתחילי.
כן, יהיו חוויות עיסקיות לכאן ולכאן , כאלה שיגרמו לך לשמוח עד השמיים וכאלה שיגרמו לך לפחות נחת אבל הן אלה שיצמיחו אותך ידייקו אותך וייפתחו אותך כך שהן לגמרי חיוביות ואין מה לפחד מהן.
תכווני ותתחילי לנוע.
ההצלחה תגיע בדיוק כמו שתרשי לעצמך לרצות אותה."

(4)
"הייתי ממליצה לך לעשות טיפול לעצמך כי החסמים שלך הם רגשיים נטו.
תכתבי לך את כל הפחדים והמחשבות החוסמות שעולות ותתחילי לסדוק אותן אחת אחת.
שימי ליד כל משפט סימן שאלה, תכתבי לידה עובדות שיעניקו לך תחושה של עוגן.
אם את מטפלת, אני בטוחה שאת יכולה לטפל בעצמך."

(5)
"הפחד מגיע תמיד ברגע שאנחנו עומדות בפני ההצלחה. תזכירי לעצמך את כל אותם המקרים בהם טיפלת בהצלחה רבה ותשאבי משם את הכוח. את יכולה להשתמש בפרסום שלך גם בסיפורי מקרה בהם טיפלת על מנת לבסס את המקצועיות והאוטוריטה שלך בפני הלקוחות החדשים. ותאמיני בכח שיש בך, כי מהסיפור שלך, אין ספק שאת אישה יוצאת דופן שלא פוחדת ללכת עם האמת שלה. ומי יכולה להיות מטפלת טובה יותר ממי שחוותה את כל הקשיים האלו?"

(6)
"את מתארת דרך מורכבת וגם נחושה. גיבורים הם אנשים רגילים שעושים מעשים לא רגילים, כל כך ברור הפחד, אנושי, נוכח, תתקדמי דרכו הלאה, קדימה."

(7)
"רבי נחמן מברסלב: "אתה נמצאת במקום בו נמצאות מחשבותיך, ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות".
וב-NLP יש את " האנרגיה זורמת לאן שתשומת הלב מופנית".
כל פעם שחשבתי שהכל קשה ומסובך זה מה שקרה. הרבה מאוד שנים.
באחת הפעמים בלילה נוסף של מחשבות "מה יהיה?" ( וכמובן לילה לבן) עשיתי "סוויצ" קטן. אמרתי לעצמי שהפעם יהיה רווח קטן. וכך היה. מאז כל פעם אני משחקת את המשחק הזה."

(8)
"נראה שיצאת לדרך, שאת יודעת מה את רוצה, מה יש לך להציע לעולם ומה את שווה ועשית תהליך של שנה כדי לדייק את עצמך. רק טבעי שיהיו חששות, חרדות, תחושות כאלה ואחרות. שלמה ארצי סיפר פעם בראיון שלפני הופעות הוא בודק את האולם אם באמת באים אנשים. מזכירה לך לנשום, להאמין בעצמך, לחשוב יצירתי כמו שאת עושה."

(9)
"פשוט לעשות, לעשות, לעשות, לא לפחד, מקסימום יצליח, עם נסיון כמו שלך, זה רק עניין של כמה לקוחות ראשונים, והם יפיצו את הבשורה. תתמקדי בזה שעצם זה שאת לא יוצאת לדרך, את מונעת מאנשים לקבל ממך טיפול, את מונעת מהם את העזרה שלך. אולי זה יתן לך את האומץ פשוט לצאת."

(10)
"החלום שלך צריך להיות חלום של הצלחה ולא תבוסה. אסור לך לוותר בגלל פחד לא קיים ולא אמיתי. יש לך את הידע את הכלים את האמונה והמיוחדות."

(11)
"מאד מבינה את הפחד, רגע לפני היציאה לעולם כעצמאית. נשים כמונו לומדות תוך כדי תנועה. נסי לגייס את האומץ לצעד הראשון. מהבטן לא מהראש."

(12)
"אם פרפקציוניזם לא היה קשור 'לבחירה הנכונה' והיית יודעת שאין בחירה טובה או גרועה אלא רק למידה, אלא קשור לכך שפרפקציוניזם זו הידיעה שאת נותנת את הטוב ביותר שלך באותו רגע, כמה חופש היה לך לקפוץ למים ולהנות מהשחיה?"

(13)
"לעשות את הדבר שאת מאמינה בו, למרות הפחד מכשלון או מחיר, נקרא להיות אמיצה! מחזקת אותך בהחלטות האמיצות שלך ויודעת שכשמשהו בא מהלב הוא נכנס ללב של מישהו אחר ולכן בטוחה שתצליחי מאוד למרות הפחדים והחששות הכ״כ טבעיים."

(14)
"לא פשוט לחשוף ככה את עצמך. החשיפה הזו מעידה על היכולת שלך לשים את האגו בצד, מעלה חשובה לכל מטפלת. במקום בפחד, תרכזי את המחשבה במטופלים שעתידים לבוא ובכל העזרה שתוכלי לתת להם. אל תדאגי הם יתחילו לזרום. יכול להיות גם שמה שחסר לך בארגז הכלים הטיפולי מופיע עכשיו בתור האתגר שלך. ברגע שתפתרי את זה עם עצמך תוכלי גם לעזור לאחרים."

(15)
"גם כשהכל הולך כמו שמצפים, כעצמאית תמיד תצטרכי בטן חזקה. מה שחשוב הוא שתאמיני באמת ובתמים שמגיע לך וראוי שישלמו לך עבור שירותייך, מפני שאם את לא תאמיני בכך זה פשוט לא יקרה. זאת לא בושה להרוויח. כשלקוח שומע אותך בטוחה בכך, אז הוא מבין שהתשלום הוא לגיטמי."

(16)
"נראה לי טבעי לפחד מהלא נודע! ונראה לי שככל שאנחנו יודעים יותר מה אנחנו רוצים וכמה אנחנו רוצים שזה יתגשם ככה הפחד הוא יותר גדול… כי ככה זה! פחד הוא מנגנון הגנה שאם נקשיב לו הוא יהרוס לנו הכל ואם נלך איתו יד ביד ונדע שאין דבר שהוא לא מפחיד כי שום דבר הוא לא וודאי חוץ מהאמת שלנו, הפחד יהיה חלק מהדרך והדרך היא זו שתוביל אותך למקום הנכון. זו הדרך שלך! ואף אחד עוד לא צעד בה. תצעדי אותה בגאווה כי היא שלך בדיוק כפי שחלמת אותה ותני לפחד מקום אך לא להוביל."

(17)
"הכל מתחיל בראש, תעבדי לפני הכל על המחשבות שלך ובמיוחד אם את רוצה לטפל באחרים את צריכה ליישם זאת על עצמך. תעשי לעצמך שטיפת מוח חיובית, אני עשיתי את זה בשביל משהו אחר וכל העולם השתנה ועדיין משתנה לטובה סביבי בעקבות זה."

(18)
"הקליניקה אסטטטית ומזמינה. את למדת, לומדת ומתפתחת. כל השאר אלו הם רעשי רקע שנשענים על חוויות עבר. אני לא מנסה לסרס אותם, הם חלק ממך. יחד עם זאת, אם אני הייתי מאמנת אותך, הייתי מוציאה אותך מהפלונטר של החוויות האלה ומשנה בתוכך פרדיגמות מעכבות. בנוסף הייתי יוצרת אצלך עוגנים חדשים כדי שלא תרצי להישען עוד על חוויות עבר – את צריכה להשאיר חוויה כחוויה ולא לתת לה פרשנות שאינה מקדמת."

(19)
"פחד הוא רגש הבנוי ממחשבות ותחושות, המחשבות שלנו הן לא המציאות – הן הסרטים שרצים לנו בראש. שבי עם עצמיך וכתבי על דף את כל המחשבות שעולות לך – בלי לצנזר אף אחת. במקביל שימי לב אל מול כל מחשבה מה קורה לך בגוף מבחינה של תחושות (ביטוי פיזי בגוף) חום קור כיווץ מחנק כאב ועוד. כשזיהית תחושה בגוף עצרי מלכתוב ותביאי את כל תשומת הלב לתחושה לא למחשבה והתמקדי רק בנשימה. כשהתחושה תשתחרר המשיכי הלאה במלאכת הכתיבה וההתבוננות."

(20)
"נסי לחשוב מה יוצר בך פחד. הרי איך שלא תסובבי את זה, פחד לא באמת קיים אלא אם את עומדת על קצהו של צוק ללא גדר ביטחון בזמן רעידת אדמה.
פחד הוא אך ורק תוצר של מחשבות שאת בוחרת לחשוב בכיוון שלא תורם לך בכלל.
בנית, למדת ועשית כל כך הרבה כדי להתקדם. נסי להיצמד למחשבה שהייתה שם. מחשבה על הצלחה, על קליניקה מלאה, על אמונה מלאה בשיטה שפיתחת מתוך שנים רבות של ניסיון.
כשאת חושבת קדימה…מה יהיה? חישבי אך ורק על הצלחה. הזיזי את כל מחשבות הכישלון הצידה. עשי את כל הפעולות שמקדמות אותך למטרה שלך.
הביני, אין פחד ממה יהיה כי את יכולה לבחור ליצור שם תסריט אחר.
מחשבה יוצרת רגש, רגש מוביל לפעולה, פעולה מביאה תוצאה.
החליטי איזו תוצאה את רוצה וכווני לשם את כל החשיבה כי שם הכל מתחיל."

(21)
"את מציגה בעיה נרחבת של הרבה אנשים מכל התחומים שמנסים להיות עצמאים ומגלים שלא מספיק להיות מקצועי ושיש כל כך הרבה נושאים שצריך לגעת בהם שלא את כולם אנחנו אוהבים או יודעים לעשות כמו שיווק פרסום , קידום, איך למכור ,שירות לקוח ועוד וכל זה לצד התמודדות מול רגשות פנימיים של חרדה חוסר ביטחון ופחד להיכשל . הרגשות הפנימיים האלו הם מקלות בגלגלים. הם לא נותנים לנו להתקדם ועל כל צעד קטן עושים 2 צעדים אחורה וזה מאוד מתסכל וגורם לרעשי רקע והפרעה בעשייה ויצירה של משהו חדש שהוא כשלעצמו קשה מהיותו חדש. בהנחה שאת עושה שיווק ופרסום ותתחילי לקבל פניות יתכן מאוד שהלידים האלה יתפספסו בגלל רעשי הרקע של פחד חוסר ביטחון וכדומה.
כשעובדים ב 2 מקבלים ביטחון מתמודדים יחד גם מקצועית וגם רגשית.
כשכירה את עובדת במקום עבודה שיש בו כבר עבודה מסודרת עם שיטתיות והרגלים והאחריות שלך מוגבלת לגזרה שלך בלבד. את מקבלת פידבקים חיוביים או שליליים, מישהו מסתכל עליך ורואה אותך. כשאת עצמאית את צריכה מנוע פנימי כי אין מישהו אחר שיתדלק אותך. יש כאלה שנולדו לזה והם עצמאים מטבעם ויש כאלה שלא ואם הם בכל זאת רוצים להיות עצמאים הם צריכים לעבור הרבה הרבה בדרך ובעיקר להתמודד עם עצמם.
אל תתייאשי! עשית עבודה מקסימה את בדרך הנכונה את רק צריכה חיזוק ועזרה."

(22)
"מכירה את הנקודה הזאת שאת נמצאת בה מעצמי ואנשים בסביבתי. נראה לי שאת חווה משהו שקראתי עליו לאחרונה ונקרא ״התנגדות״ וזה בעצם סבוטז׳ שמשהו בתוכנו מונע מאיתנו לנוע קדימה. קפצי למים? מה יש לך להפסיד? את נשמעת לי מישהי שיודעת מה היא עושה – לכי עם הקול הפנימי. אל תוותרי בישורת האחרונה."

(23)
"הזכירי לעצמך את יכולותייך. את מטפלת בעלת תואר שני ומי יודע כמה שנות ניסיון והצלחה מרובה בתחומך עד כדי כך שפיתחת מודל טיפולי משלך! תיהיי גאה במי שאת. אני מבינה שהמעבר לעצמאות הוא מרגש ומפחיד כאחד. אבל אל תשכחי שאת מטפלת כבר הרבה מאד שנים."

(24)
"תקשיבי, אני כל כך מזדהה עם מה שכתבת ובעצמי עוברת מסע דומה. מה שנראה לי חסר לך זה לראות מהעיניים של הלקוחות שלך את הצרכים שלהם, כי את רושמת על מה שיש לך להציע, במקום אילו בעיות את פותרת והגדרה של קהל יעד מדויק. מצאי מה הנישות שלך, למי את יכולה לעזור, ופני בצורה ממוקדת.
המשיכי להאמין בעצמך, ופעלי כל הזמן, וכל השפע יבוא."

(25)
"נשמע, שפעלת והשקעת המון במעטפת החיצונית ״התפאורה״ מושלמת וכרגע, השחקן ״התת מודע״ מסרב להצטרף לחגיגה, לו יש פחדים, המבוססים על חוויות מהעבר, אולי אפילו דברים מהעבר הרחוק, מהילדות, של פחד מכישלון או אפילו פחד מהצלחה."

(26)
"למטפלים זה לא מעט פעמים מאתגר ויש מקום וטכניקות לעבוד על זה בעיקר כשיש רצון.
חשוב לעבוד על הלגיטימציה בעיני עצמך להתפרנס מזה."

(27)
"תזכירי לעצמך כל הזמן למה יצאת לדרך וכמה חשוב לך נתינת הערך.
וכמו רבים שמקבלים תשלום על השירותים שלהם גם את ראויה ומגיע לך."

(28)
"כדי להצליח, עוד הרבה לפני השיווק, תדמייני איך תראה ההצלחה שלך בעינייך. בעיני אחרים. תכניסי אותה פנימה. תאמיני בה! תרגישי אותה בכל הגוף וכשזה יקרה, תשקפי את התחושות שלך בפרסום שלך.
אם זה יהיה אותנטי, מרגש ובעל מסרים ברורים – אנשים יבינו את הערך המוסף והייחוד שלך והקליניקה תתמלא אט אט.
אין פה הוקוס פוקוס. לבנות עסק זה עניין לא פשוט, בעיקר כשאת לבד (ואני מדברת מנסיון) אבל זה לגמרי אפשרי."

(29)
"זה השיקוף החיצוני של מה שקורה בפנים ויש שם פצע (בד"כ פצע ערך) שמנהל את הקמת העסק. יש לי כמה מטופלות שהגיעו בגלל עסק שלא מתרומם ואנחנו מוצאות את הסיבה הרגשית ומטפלות בה. זה לא קשור ללימודי פרסום או שיווק וחבל להשקיע כסף בקמפיין. כשפצע ערך מטופל כל פוסט מדויק בפייסבוק יביא לך מטופלים ללא כל עלות."

(30)
"איך היית עוזרת לאישה שהיתה באה אלייך עם הסיפור שלך? איך היית מעצימה אותה?
אני מטפלת גוף נפש עצמאית כבר 18 שנה ולא אשקר לך זה די מפחיד מבחינת יציבות כלכלית שיכולה גם להשפיע על היציבות הרגשית. מהניסיון שלי מטופלים לאו דווקא מגיעים מהשיווק אלא ככל שאני מאמינה בעצמי כך עולה מספר המטופלים.
התקופות שהקליניקה פרחה הן תמיד תקופות בהן הרגשתי חיבור וידיעה שמה שאני עושה עוזר. אני יכולה לשתף שגיליתי עם השנים כל מיני טכניקות להעצים את התחושה הזאת. למשל ללמוד ולהתפתח באופן קבוע ולגרות את הסקרנות שלי להעמיק במה שאני עושה, למשל לטפל בעצמי בטכניקות שעבדתי בהם גם לבד (וכך להזכר בתוכי מה יש לי לתת כי כשזה עוזר לי זה השכנוע הפנימי הכי עמוק) וגם להיות מטופלת בשיטות שעבדתי בהן – וזה העמיק עוד ועוד את האמון שלי בריפוי שלהם, ובתקופות מאד חלשות אפילו נתתי טיפולים בהנחות גדולות ואפילו בחינם רק כדי להרגיש זרימה של נתינה שמתוכה התחזק שוב הביטחון שהביא איתו עוד מטופלים. ומהצד השני גם הדרכה ועבודה על הפרדה בין מצב הקליניקה לביטחון העצמי שלי גם סייעה מאד. אין דבר אחד שמתאים לכולם תמצאי את מה מחזק אותך.
תזכרי למה בחרת בדרך הזאת! כמה רצית את הביטוי היחודי שלך את המקום שהוא כולו שלך, את החופש והניהול של החזון האישי שלך. מגיע לך להנות מכל אלו ולחוות הגשמה והצלחה."