צידה לדרך: לקלוע בול בפוני

"קלע לו בול בפוני"… כך שרו להקת "כוורת" בשיר המקסים "גוליית". בלי חרב או חנית, רק עם אבן קלע שפוגעת "בול בפוני", דוד מפיל את הענק הפלישתי, אירוע שקרה בתל עזקה, בין בית שמש לעמק האלה.

האם היה לדוד מזל שקלע בול במקום רגיש שהפיל את הענק המפחיד? האם כיוון לשם בכוונה? מעניין שהסופר המקראי צייד את דוד בקלע ולא בחץ וקשת. נראה שעם מיומנויות הירי של דוד גם עם חצים היה מדייק ופוגע "בול בפוני".

שבוע שעבר השתתפתי בסיור בלוגרים בין  עסקים של תיירנים בישובים בעוטף אשקלון-עזה. אחת התחנות בסיור היתה סדנא לירי בחץ וקשת. זו היתה התנסות ראשונה שלי ואחרי שיריתי סדר גודל של עשרה חיצים מתחשק גם להמליץ לכם בפה מלא לעשות את זה – כי חץ וקשת זה מסוג החוויות שעד שלא מתנסים לא יודעים – וגם להרחיב מעט על נושא המטרות, לחדד את ההבדל בין מטרות ליעדים – ואת זה להגיש לכם כ-"צידה לדרך".

לפני שנתחיל, אני רוצה לשים בראשית הפוסט את "תמונת השוויץ" שלי, ככה נראה מקבץ החיצים שיריתי בפעם הראשונה בחיים…

צילמה: גלית קידרצילמה: גלית קידר

"בשנת 1975, מופיע השיר גוליית באלבומה של להקת כוורת. השיר אשר נכתב על ידי דני סנדרסון ואלון אולארצ'יק, מתאר את הקרב בין דוד לגוליית, אך עם הרבה הומור ובסלנג ישראלי של תחילת שנות השבעים.
דוד מתגרה בגוליית – "בוא אלי גוליית נחמד", הוא שולח לעבר הענק טראש טוק, "שב אצלי על כף היד"…
גוליית הנעלב שואל – ככה מדברים? הוא שואל זאת "באשקלונית" שזו בחירה מעניינת לשפה, שכן בספר נחמיה אנו למדים שישנה שפה אשדודית שאינה שפה יהודית, כלומר מדובר בשפת האוייב, אך לא אשקלונית אלא אשדודית.
דוד המלך, מתעצבן ויורה בגוליית ברוגטקה, שהיא אינה הקלע המתואר בפסוק. בעוד שרוגטקה הוא מקלע דמוי האות Y, קלע הוא למעשה מעין מנשא שבתוכו מונחת האבן וכשמסובבים אותו מהר האבן צוברת תאוצה לקראת שחרורה ופגיעתה. מבחינה צבאית קלע אפקטיבי למרחקים גדולים יותר, הוא יכול להטיל אבנים גדולות יותר ופגיעתו חזקה בהרבה מרוגטקה.
האבן של דוד בשיר גוליית פוגעת קצת בפוני של גולית, קבוצת השיער שמכסה את מצחו. מרגע זה איננו יודעים מה קרה לו, אך דוד הופך למלך הלכה למעשה בעקבות המקרה."

מתוך מתוך פרויקט שיר על הפרק לשנת ה-70 למדינה

ואחרי הרברבנות של דוד מהשיר והרברבנות שלי עם מקבץ החצים, בואו נהיה רציניים, כי ככה צריך כשמדברים על נושא חשוב כמו "מטרות".

לפי ויקיפדיה – "מטרה או יעד היא מצב עתידי שבכוח שמתגמל (לרוב לחיוב, אך לעיתים גם לשלילה). מטרה היא משהו שרוצים בהשגתו, תכלית או כוונה."
לפי המילון העברי החופשי ברשת – "מַטָּרָה היא: 1.אובייקט שמכוונים אליו בכוונה לפגוע. 2.תוצאה רצויה; יעד. 3.יעד אפשרי או עתידי לתקיפה."

מההגדרות לעיל אפשר להתבלבל ולחשוב שיש חפיפה בין מטרה ליעד, אבל לא. אלו שני מושגים שונים. אני רוצה להביא לכם את ההגדרה של מאיה פיפנו, המנחה בקורס שאני לוקחת בו חלק והיא מסבירה בצורה ברורה מה ההבדל בין מטרה ליעד:

"יעד = משהו פיזי, מדיד. כלומר, כזה שאפשר לכתוב עליו תאריך ו/או מספר.
למשל: רמת הכנסה שנתית, מספר לקוחות בשבוע וכולי.
מטרה = משהו ברמת ההרגשה. המטרה עונה למעשה על השאלה:
"כיצד ארגיש כשאגיע לאותם יעדים שהצבתי לעצמי".
למשל: אם ארוויח מיליון שקל בשנה, ארגיש רווחה כלכלית. רווחה כלכלית זו דוגמא למטרה."

מתוך "מהי הדרך הנכונה להציב מטרות ויעדים לעסק שלך?", מאיה פיפנו

כלומר, ב-"יעד" הכוונה לתוצאות מדידות, כאלו שאפשר לשים עליהן מספר או תאריך.
אפשר להרחיב ולתת דוגמאות נוספות ליעדים שניתן למדוד אותו בזמן או בכסף או בכל מספר אחר, לאו דווקא בהקשר העסקי: עד סוף 2020 להוסיף עוד 250 נרשמים חדשים לניוזלטר של הבלוג, להגדיל את הטראפיק של הבלוג ל-2000 צפיות ביום, ב-1.10 להשיק את האתר החדש, להוריד 5 קילו במשקל, ב-1.9 לעבור לדירה חדשה, עד סוף הקייץ לסיים לסדר את הניירת, ללכת 1000 ק"מ של שביל ישראל בחודשיים.

ולמה חשוב לנו להשיג את היעדים המספריים הללו? מה נרוויח מזה כשנגיע ליעדים הללו? האם שווה לנו להתאמץ רק כדי לסמן V שעשינו?
כל אחד מהיעדים שנגדיר ייתן לנו רווח אחר, בין אם מדובר בהכנסה בטוחה ויציבה שתיתן שקט נפשי ורווחה כלכלית, בריאות טובה יותר, הרגשה טובה יותר, השפעה גדולה יותר, תחושה של מסוגלות ועוד.
המטרה אם כך עונה על השאלה "איך ארגיש כאשר אגיע לייעד שסימנתי". לכן חשוב שהיעדים והמטרות יהיו בהלימה למה שאני רוצה להיות, להרגיש. שתהיה התאמה בין ההישגים שאני משיגה לבין מי שאני הופכת להיות כתוצאה מכך.

הגדרות קצת אחרת למטרה, שפחות שמות פוקוס על הוויות:

"המטרות הן אבני הבניין של שימוש טוב יותר בזמן. בלתי אפשרי לנצל את הזמן ללא מטרות ויעדים ברורים. כאשר אין לכם מטרה ואינכם יודעים לאן אתם הולכים, אתם נעים במעגל החיים ללא כל משמעות ויעד. קבעו מה אתם רוצים מהמצב, דאגו שתמיד יהיה לכם משהו ללכת לקראתו. ללא מטרות מאמציכם תמיד יובילו לשום מקום. ככל שתקדימו למפות את המסלול שלכם להצלחה, כך עולה הסבירות שתגיעו לאן שתרצו.
היעדים והמטרות שלכם חייבים להיות אמיתיים. עליכם להפוך תפיסות מעורפלות לתמונות ספציפיות וחיות שיחזיקו אתכם במסלול.
המטרות שלכם צריכות להיות גדולות מספיק על מנת להעניק לכם השראה להמשיך קדימה. הן צריכות לעורר בכם התלהבות.

מהם יעדים? יעד פירושו תוצאה ספציפית הניתנת למדידה כמותית. אחת השאלות העולות לגבי מושג זה היא מהו ההבדל בין יעד למטרה? והתשובה לכך היא שמטרה היא תוצאה אסטרטגית שאינה ניתנת למדידה כמותית ואילו היעד מוגדר בצורה כזו שבעצם הגדרתו הוא ניתן למדידה כמותית. יעד חייב להיות לא רק מדיד כמותית בהגדרתו, אלא גם מוגדר ומנוסח במונחי תפוקה."

מתוך "מהו הקשר בין ערכים, חזון, מטרות ויעדים?", תום ברנע

ובאנלוגיה ללוח המטרות כאשר יורים חצים למטרה –

היעד הוא אותו מעגל צבעוני שמייצג מספר נקודות, כאשר המעגל הפנימי הצהוב מקבל את הניקוד הגבוה ביותר.
היעד יכול להיות למשל לצבור כמות גבוהה של נקודות בירי של 10 חצים, להיות אלוף הארץ בירי חץ וקשת ואולי אלוף עולם.
המטרה קשורה אלי, מה אני רוצה להרגיש כשאקלע את החצים לכיוון לוח המטרה.
המטרה יכולה להיות הרצון שלי להיות יותר ממוקדת/מסוגלת/מדוייקת/הישגית/מצטיינת.
כל אחד שם כאן את הדברים החשובים לו. מי שהמטרה שלו להיות מצטיין יגדיר כיעד לפגוע בול בפוני של המעגל הצהוב.
מי שהמטרה שלו לחזק את שריר המסוגלות, את יכולת הריכוז יהיה מבסוט גם כשהחץ יפגע במעגל השחור או הלבן.
מי ששם לו למטרה להתנסות בדברים חדשים, דברים שזו הפעם הראשונה שהוא עושה, ולא נרתע ומוותר, גם אם בהתחלה זה נראה קשה, היעד יכול להיות – להשתתף בסדנת ירי בחץ וקשת – ואז כל מה שקורה באותה סדנא הוא בונוס. במיוחד אם החץ פגע בלוח ולא התעופף לשדה.

לסיום, שורה משיר של דודו טסה, "עדיף כישלון מפואר מחלומות במגירה", משפט שאומר הכל על החיים, על מטרות, על מוטיבציה לפעול כדי להגשים מטרות, גם אם בדרך להשגת היעד הכמותי נכשלנו "כשילון מפואר".

הפרטים הטכנים

בהגיעכם למושב כוכב מיכאל, למה שלא תפתחו את היום בארוחת בוקר מפנקת? 

מסעדת קראווג'ו

מסעדה איטלקית של שמו של הצייר האיטלקי המפורסם שנפתחה לפני שנתיים ע"י בני הזוג עדי ויובל במקום שבעבר שימש כמחסן לפרחים. על קירות החלל המרווח תלויים ציורים ססגוניים וצילומים של קרובי משפחה. במקום מוצגות גם עבודות למכירה של תושבי המושב וסניף קטן של ספריית המושב.
המסעדה משמשת כמקום לבילוי חברתי לתושבי המושב ומקבלת במאור פנים גם אורחים מבחוץ.
המסעדה עומדת בדרישות התו הסגול ובהנחיות משרד הבריאות
רחוב הדקל, מושב כוכב מיכאל. מתחם שוק המעצבים (צמוד ליופי כפרי)

מתחם ירי בחץ וקשת – שמעון יוגב

אחרי הקפה וארוחת הבוקר אתם יכולים לנסוע לסדנת ירי בחץ וקשת בהנחייתו של שמעון יוגב שמנסה לקדם את ספורט הירי בחץ וקשת בארץ.
הקשת מוגדרת ככלי נשק, לכן כדי להחזיק בקשת יש צורך ברישיון וצריך להיות חבר במועדון קשתות.
בסדנה תתנסו בירי עם קשתות למתחילים, קשתות "ערומות" שאינן כבדות, לא מכבידות על היד ועל השרירים.
זהו ספורט שבנוי כולו על טכניקה והיכולת האישית של האדם, דורש ריכוז מאוד גדול וחזרה על אותן תנועות.
הירי בחץ וקשת נחשב גם לספורט טיפולי שמטפל בבעיות קשב וריכוז, יציבה, מוטוריקה, חיזור הביטחון העצמי ויכולת הריכוז.
אחרי שתתנסו בכזו סדנה תבינו גם אתם עד כמה הספורט הזה עושה טוב לאנשים.

שמעון מעביר באדיבות וסבלנות רבה סדנאות לזוגות, משפחות ולקבוצות גדולות (כמובן שבהתאם להנחיות הקורונה).
אין הגבלת גיל, כל אחד יכול להתנסות בחווייה.

לפרטים נוספים – דף הפייסבוק: חץ וקשת – סדנאות אימון וירי |  054-7955560

Comments

2 תגובות על “צידה לדרך: לקלוע בול בפוני”

 1. תמונת פרופיל של הוד
  הוד

  אהבתי מאד את הפוסט.
  תודה על המידע

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   בשמחה רבה!