צידה לדרך: הכרת תודה

במאי 2014 אספתי כמאה תמונות פריחה לספר שהקדשתי להכרת תודה. קראתי לו "ספר התודות שלי" ושלחתי להדפסה.
עותק אחד, שבשש השנים האחרונות מונח על מדף הספרים שלי ומפעם לפעם אני שולפת, מדפדפת.

"אם יש מילה שעושה קסמים, זו כנראה המילה תודה" כותבת דינה אייזן באחת מהאיגרות האלקטרוניות שאני מקבלת. וצודקת.

"איך משתנים? איך הופכים להיות אדם אוהב, בוטח בחיים, מאמין שרוצים בטובתו?
דרך אחת היא באמצעות תרגול הכרת תודה על כל דבר, בכל רגע. המחשבה לאט לאט מתרגלת לראות טוב במקום שקודם היה חשד.
מלאכה סינפטית שבועית: במשך שלושה שבועות תרגלו הכרת תודה על הדברים הקטנים ביותר שאפשר להעלות על הדעת. תודה לעפעפיים, לסבון במקלחת, לאוטו שנוסע, לביצה הקשה, לענני הסתיו…"
דינה אייזן, בריאות אופטימית

בזמנו לקחתי על עצמי אתגר לחבר 100 הכרות תודה, לצרף לכל אחת תמונה אופטימית של פרח ולאגד את הצרור הססגוני הזה לספר.
בימים שעוברים עלינו כעת הכרת התודה יכולה לשמש כלי שעוזר למקד את תשומת הלב במה שישנו, בקיים, בנוכח ובחיובי. תרגול יומיומי של הכרת תודה יכול לעזור לנו לחיות מתוך הכרת תודה אינסופית לעולם, לאנשים שמלווים אותנו, ליופי ולחסד שזכינו לו מעצם זה שאנו חיים ונושמים.

באפריל 2018 לקחתי חלק ביוזמה של "עשרת ימי תודה", ומדי יום, בין ערב יום השואה ליום העצמאות העלתי לדף הפייסבוק שלי עשרה צילומים מתוך "ספר התודות שלי"
השנה מציינים את עשרת ימי תודה בתאריכים 20-29.4.2020, כ"ו בניסן עד ה' באייר ה'תש"ף.
ביום הראשון לעשרת ימי התודה אני מעלה לבלוג את סדרת הצילומים מאותו ספר בתוספת משפטי התודה.

"עשרת ימי תודה היא יוזמה ישראלית שנשענת ומקבלת השראה מ'עשרת ימי תשובה' שבמסורת היהודית.
היוזמה הזו מבקשת להכניס ללוח השנה העברי מסורת ישראלית חדשה, בימים המיוחדים שלקראת יום העצמאות.
מטרתם של עשרת ימי תודה היא להציע את מושג התודה, על היבטיו השונים, כמענה תוכני ורעיוני לימים הכה טעונים מבחינה לאומית, הימים שבין יום השואה ליום העצמאות."
מתוך האתר עשרת ימי תודה

מוזמנים לגלול, החלופה האלקטרונית לחוויית הדיפדוף בספר, לקרוא את הוקרות התודה שלי. מוזמנים גם לשתף אותי בתגובות על מה אתם מוקירים תודה.

תודה לכל קוראי, תודה למי שעוקב אחרי הפוסטים שלי, תודה למי שמגיב ושולח תגובות שמחממות את הלב ונותנות לי מוטיבציה להמשיך לכתוב ולפרסם. תודה.
לקריאה נוספת
– פוסט אישי שנכתב לפני שנתיים: רגעים קטנים של אושר

Comments

12 תגובות על “צידה לדרך: הכרת תודה”

 1. תמונת פרופיל של ליטל ירון
  ליטל ירון

  ואו! אילנה כמה יופי בתמונות. הרעיון של הכרת תודה והוקרת תודה זה משהו שאני גם מתרגלת בזמן האחרון. משהו שקיבל משמעות גדולה וחזקה יותר מאז הסגר/ההסגר וימי הקורונה. הרעיון של לחבר מילים לתמונות, או אולי להיפך? פשוט נפלא.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ליטל! שמחה לשמוע שאימצת לך את הנוהג של אמירות תודה גם בימים הללו שעוברים עלינו, שהן לחלוטין לא פשוטים ובו בזמן יש גם על מה להודות.

 2. תמונת פרופיל של זיוה רענן
  זיוה רענן

  תודה לך, אילנה, על פוסט מעורר מחשבה ומלא בכל כך הרבה הכרת תודה. הרעיון של התבוננות בשגרה מתוך פרספקטיבה חיובית הוא חשוב ובאמת דורש תרגול. הקשר לעשרת ימי תשובה הוא יפה. אבל איכשהו אני עוד מסובכת עם עצמי לגבי הטקסיות שבכלי הזה. משהו בו קשה לי לעיכול. איכשהו אני מרגישה שחלק מהשמחה שלי קשור בהכרה שבמורכבות החיים, ומשהו מרגיש לי סכריני ומנותק בטקסיות הזאת. ובכל זאת תודה על היכרות עם הכלי ועם המיזם של עשרת ימי תודה שאותו לא הכרתי.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה זיוה על התדובה והכנות שלך. להוכיר תודה ולהכיר במורכבות של החיים אלו שני דברים שיכולים להיעשות זה לצד זה, אין ביניהם שום סתירה. אני גם לא רואה בזה "טקס", אלא יותר נקודת מבט, דרך להתבונן במה ש"יש". בנוכח, בקיים. ואם הנוכח הוא לפעמים משבר כמו בימי קורונה, אז אפשר להכיר גם בו ולמצוא בו את הדברים הקטנים שאני כן יכולה לומר עליהם תודה. יש במילה "סכריני" משה קצת שיפוטי, שווה אולי להניח את זה בצד ולהתמסר לתרגול הזה ולראות מה זה עושה לך. יכולה להעיד על עצמי שאמירת התודה מאוד עוזרת לי להכיר במה שישנו בחיי. כולל משברים ורגעים לא קלים.

 3. תמונת פרופיל של ניני אטלס
  ניני אטלס

  תודה על פוסט מלא בכל טוב וצילומים מרהיבים

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   בשמחה רבה ניני, שמחה שאהבת!

 4. תמונת פרופיל של Galit
  Galit

  אילנה יקרה, תודה על הפוסט הזה. הוא כל כך מדוייק וכנה ופשוט וממלא את הלב. הצילומים נהדרים ובחירת התודות מחממת את הלב. מסורת נהדרת של עשרת ימי תודה!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה גלית, גם אני חושבת שזו מסורת נהדרתואפשר לקחת אותה לכל מיני מקומות, אישיים וגם ברמה הלאומית.

 5. תמונת פרופיל של
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בימים כאלה, במיוחד בשבוע הזה שבין זיכרון קרבנות השואה לזכרון חללי צה”ל, שיש כובד באוויר, הדברים לא מובנים מאליהם. היופי לא מובן מאליו.
  מצד אחד, אנחנו מודים על כל אלה שנפלו כדי שנוכל לחיות את חיינו כמו שהם; מצד אחר, המילים האופטימיות פחות יוצאות מפינו בקלות.
  תודה על ההשראה של המילים והתמונות הנפלאות והמרגשות כל כך, ועל השילוב המוצלח ביניהן.
  הצלחת לעלות לי חיוך ומעט ברק בעיניים ביום האפ(ו)ר הזה.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה! תודה לך שמצאת את הזמן לקרוא ולשלוח תגובה מחזקת. הכרת תודה היא הרגל שכדאי ללמוד ולהטמיע בחיי היומיום. אני עושה את זה, ורוב הזמן בדיבור פנימי ובמילים רגילות, לא חייבת למצוא ניסוחים בומבסטים. זה מחדד את הראייה להתמקד במה שנוכח כאן ועכשיו, בתוך כל הבלאגאן של החיים. להיות בהכרת תודה לא בהכרח אומר להיות אופטימי, אבל זה בהחלט מקרב לראיית העולם בצבעים בהירים. אם אני מתורגלת בהצבעה על הטוב גם ברגעים קשים, אני מבינה שלא הכל שחור משחור. וזו הבנה שמביאה איתה ה'קלה גדולה מאוד.

 6. תמונת פרופיל של מנהל אתר פרפרים
  מנהל אתר פרפרים

  פוסטים יפים כאלה יכולים לקבל הד באתר פרפרים:
  https://isra-parparim.blogspot.com/
  מוזמנת להצטרף ל’פרפרים’.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה, אני אכנס לבקר באתר.