שוטטות תל אביבית, חלק II – "תנו לקסם לקרות"

שבוע שעבר יצאתי לשוטטות תל אביבית, אני והמצלמה, ללכוד פריימים של ציורי רחוב על רקע של נוף אורבני.
חלף מאז שבוע והגיע יום חמישי, יום שבחרתי להקדיש לשוטטות אורבנית. התלבטתי בין ירושלים לתל אביב ובסוף נבחרה שוב העיר הגדולה, הסואנת, התוססת, זו שתמיד מפתיעה לטובה. זו שאם מתמסרים בה לחוויית השוטטות הרגלית, הקסם קורה.

בפוסט הקודם הבאתי מראות ורשמים שנכתבו תוך כדי תנועה באיזור של קריית המלאכה בדרום העיר.
בפוסט שלפניכם אביא בעיקר צילומים משש תערוכות שמוצגות בימים אלו ברחבי העיר ובהחלט שוות ביקור. שלוש מתוכן מוצגות כתערוכות רחוב, פתוחות לקהל הרחב.
כן, 6 תערוכות ביום אחד זהו "הספק" מכובד מאוד וגם מעייף מאוד. התערוכה השישית היא לא בדיוק "תערוכה", יותר סצינה של אמנות רחוב שמכסה את הקירות, עמודי התאורה, הדלתות ומה לא ברחובות הסובבים את המתחם של נחלת בינימין. עברתי דרכה מתערוכת המנדלות, סמוך לרחוב אלנבי, בדרך לגלריה באינטר-קונטטינטאל. אל התערוכה האחרונה בגני התערוכה היגעתי מותשת עם מינימום יכולת לספוג עוד מראות ויזואלים.
לכן המלצה חשובה לקוראי היא לדלל! לא מומלץ להעמיס ולדחוס הכל ליום אחד, אלא לבחור תערוכה או שתיים, ואז להקדיש לכל אחת את הזמן הראוי לה. אמנות חשוב לצרוך במידה הנכונה, גם אם היא מוצגת לראווה ברחובות העיר, נגישה ועם כניסה חופשית.
חשוב שתהיה פניות לעצור ולהביט, לסנן את ההפרעות שקיימות ברחוב ולהתרכז במה שרואים. וגם חשוב שהרגליים שנושאות אתכם לא יהיו עייפות מדי.

לפני שאתחיל אני רוצה לציין לשבח את עיריית תל אביב שמאפשרת לקסם הזה לקרות במרחב הציבורי. ברור לי שהעירייה לא זקוקה למילות השבח שלי, ועדיין, זה לא מובן מאליו שנותנים מקום לאמנות ברחובות העיר.

זה הולך להיות פוסט ויזואלי בו אציג כמה מהפריימים שצילמתי בשישה לוקיינשים שונים, כטריגר ש"ידליק" את הסקרנות שלכם וישלח אתכם לפנות בלו"ז שלכם יום לשוטטות תל אביבית. העיר הגדולה, שמאפשרת לקסם לקרות.

(1) שבוע האיור בתל אביב – "מאיירים אופטימיות בשרונה"

בדרך מרכבת השלום לכיוון דיזינגוף ראיתי לגמרי במקרה את השלטים הצבעוניים שמכיריזים על שבוע האיור בת"א. במתחם של שרונה מציגים 10 מאיירים בנושא "מאיירים אופטימיות".
במסגרת "שבוע האיור" פזורות תערוכות נוספות בלוקיישנים שונים ברחבי העיר. בקרו באתר הפסטיבל כדי למצוא את התערוכה שמעניינת אתכם ואם אתם חולפים במקרה או שלא ליד שרונה, מומלץ להיכנס ולהביט בכרזות הענקיןת שתלויות על הבתים ומציגות איורים ססגוניים.

(2) דיזינגוף בשחור-לבן, צילומים של יעל רוזן

הצילומים מוצגים על גבי שלטים מכיכר דיזינגוף עד שדרות בן-גוריון, משני צדי הרחוב.

לצד ה"מבט נוסטלגי על חיי הרחוב" מאמצע שנות השבעים – להתבונן ברחוב כפי שהוא נראה היום, לקראת סוף 2021

(3) מנדלות של אהבה – תמר שחר

האמנית תמר שחר מציגה ציורי מנדלות יחודיים ומקוריים בגלריה ב"בית המורה", רחוב שטראוס 5. כאשר אתם מגיעים צלצלו בפעמון כדי שיפתחו לכם את דלת הכניסה ואת הדלת לגלריה. חלל גלריה כמו של "פעם",עם מעגלי צבע מרהיבים בהחלט שווה ביקור.

(4) אמנות רחוב – ציורי גרפיטי בנחלת בינימין

כיוון שהייתי בסביבה, נכנסתי לשוטט שוב לרחוב נחלת בינימין שהפך עם הזמן לגלרייה מהפטנת שמושכת את תשומת הלב של העוברים ושבים. לצבעים שממלאים את הקירות מתווספים גלילי הבדים הצבעוניים שמונחים בכניסה לחנויות רבות במדרחוב היפה והוותיק. ואם מגיעים בימים בהם פועל השוק עם הדוכנים לממכר עבודות יד, אז בכלל אפשר להעביר כמה שעות רק ברדיוס של המדרחוב ומשם לקפוץ לשוק הכרמל לחטוף משהו טעים וטרי לאכול.

(5) תערוכה קבוצתית של אמנים ניגרים – אמנות היפר-ריאליסטית

הגלריה ממוקמת בלובי של מלון אינטר-קונטיננטל, סמוך למסוף כרמלית בשוק הכרמל – לפרטים נוספים בקרו באתר הגלריה: Corridor Contemporary. תדרשו להציג תו ירוק בכניסה למלון. התערוכה מוצגת עד 15/12.
בעיני מרתק לצפות בציור היפר-ריאליסטי מקרוב מאוד, מה שבצילום נראה כמו תמונה, ממבט בוחן אפשר להבחין שזהו ציור שעשוי בוירטואוזיות גדולה.

(6) PhotoIS:REAL 

תערוכת הצילום הבינלאומית הגדולה "PHOTO IS:RAEL" נפתחה שבוע שעבר בתל אביב, למשך 11 ימים. בתערוכה אמני צילום מכל רחבי הגלובוס ומישראל – עם פרויקטים מרתקים. נושא התערוכה השנה הוא "נקודת מפגש".
התערוכה מוצגת במתחם דניאל לחתירה בצפון תל אביב על הירקון, בין שד׳ רוקח לירקון ורח׳ אוסישקין/בני דן. הכניסה חופשית.
לפרטים נוספים בקרו באתר התערוכה PHOTO IS:RAEL
באתר מצויין ששעות הביקור הן החל מארבע אחה"צ, והמקום אכן ערוך לצפייה בשעות הלילה. הכוונה היא שהמבנה שנפתח בארבע, יתר הסטנדים נגישים לקהל גם בשעות היום. בעיני עדיף לצפות בצילומים באור יום ואם אתם מעוניינים בהדרכה יש אפשרות לרכוש PASS, ולהירשם להדרכה שתתווך לכם חלק מתתי התערוכות. יש שם שפע של פריימים, מאות אם לא אלפים, שפע שלי היה קשה להכיל, במיוחד בשעת הערב, בתום יום של התרוצצות ברחובות העיר.

לסיום –מקווה שנהניתם מהתמונות שהבאתי ואשמח אם תכתבו לי תגובות אם גם אתם ביקרתם באחת מהתערוכות הללו, או שבעקבות הקריאה כאן תרצו להגיע ולראות במו עיניכם.

Comments

2 תגובות על “שוטטות תל אביבית, חלק II – "תנו לקסם לקרות"”

  1. תמונת פרופיל של צביקה
    צביקה

    מקסים יישר כח גיליתי באמצעותך את האומנות העכשווית של תל אביב

    1. תמונת פרופיל של אילנה בר

      בשמחה רבה צביקה. ממליצה לך גם להגיע לת"א ולראות חלק מהתערוכות.