מאחורי הקלעים של מסעותי

כשהתחלתי שנה שעברה בכתיבה של סדרת הפוסטים תחת הכותרת "תרמיל המסעות" התבקש שאבחר גם במושג ה-"מסע" ואשתעשע איתו בכתיבה. זו מילה שטומנת בחובה משמעות גדולה מאוד, בייחוד עבורי שחיי בזמן האחרון קיבלו צורה של מסע, מפה לשם ומשם לפה.

את כותרת הפוסט הנוכחי "מאחורי הקלעים של מסעותי" קראתי היכנשהו בפייסבוק ואימצתי, גם אם זה אינו ביטוי מקורי שלי, אבל עדיין מתייחס לפן הנסתר של המסע, מה שאינו גלוי לקוראים, להם אני מספרת איך היה הטיול ומראה תמונות יפות שצילמתי, כמו התמונות הים והשחפים שמלווים את הפוסט הזה וצולמו בהפלגה מאגיסטרי חזרה לפיראוס, ב"חופשה היוונית שלי" ממנה שבתי לאחרונה.

כמו כל עבודת רקמה שמתחת לצד הקדמי היפה יש את החוטים הקשורים, ככה גם במסעות. לכל מסע יש את "מאחורי הקלעים" שלו.

כשהעלתי את הבלוג לאוויר בקייץ 2017 נתתי לו את כותרת המשנה "בלוג המסעות של אילנה בר". כעת, כשהבלוג התבגר והשמין אני שוקלת למיין את סיפורי המסעות לקטגוריות שונות, כשכל מסע מאיר פן אחר בעולם הרחב והגדול שנקרא "מסעות".

מהו מסע?

"טיול או נדודים בעלי משמעות רבה מבחינת האורך, המרחק או המטרה שלהם

צירופים וביטויים של מסע
1.מַסַּע בְּחִירוֹת – כלל הפעולות שעושים ויוזמים מפלגה או אדם המועמדים בבחירות, כדי לשכנע את הבוחרים להצביע עבורם; קמפיין
2.מַסָּע פִּרְסוּם – קַמְפֶּיְן, קמפיין פרסומי
3.מַסָּע רוּחָנִי – מהלך שעושה אדם למען התחזקות רוחו או שלוותו הרוחנית"

מתוך "מילוג, מילון עברי-עיברי"

"מסע הוא מעבר של נוסע בין מקומות שונים. לעיתים מסתיים המסע בחזרה לתחנת המוצא, ולעיתים תכליתו היא מעבר למקום אחר. טיול הוא מסע שנועד להנאה, לימוד ובילוי, ובסופו חוזר המטייל בדרך כלל אל תחנת המוצא. משך המסע משתנה, החל ממסע קצר שמשכו נמדד בשעות, וכלה במסע ארוך הנמשך חודשים ואף שנים. בשונה מטיול, מסע עשוי להיערך כחלק מאילוץ.

מסעות נערכו מאז שחר האנושות. האדם גילה את סביבתו המרחבית, העשיר את קניינו החומרי והרוחני ויצא למלחמות וכיבושים באמצעות תנועה, כאינדיבידואל או בקבוצה, ממקום מושבו הקבוע אל עבר מקום אחר. בתוך כך בנה האדם ערים, מצא אוצרות ושינה את תוואיי-הטבע המוכרים."

מתוך "ויקיפדיה"

"חַפֵּשׂ בְּמֶרְחֲבֵי תֵּבֵל וְתִמְצָא אֶת עַצְמְךָ" – וכאן בדיוק טמון ההבדל המשמעותי בין טיול למסע. המסע לא תלוי באורכו, גם לא ביפי נופיו או בכמות המזוודות שנארזו לכבודו – מסע הוא משהו שחייב להתקיים בפנימי ובחיצוני כאחד.

אני נוסעת, מ-, אל-. מסע בין נקודת ההתחלה לנקודת הסיום ובין לבין קורים כ"כ הרבה דברים. כ"כ הרבה הרפתקאות. הפתיחות חשובה מאוד, אם אני שומרת על מבט נקי, פתוח, לא שיפוטי, מתעניין. כדי לפגוש את מה שהחיים מזמנים לי בעיניין ובסקרנות.

לפעמים קורה לי מה שקורה לכולנו. שלרגעים הכל סוֹגר וסגוּר ויש תחושה של חוסר אוויר. המצב הזה, שהחיים היומיומיים מזמנים אותו הוא טריגר לצאת לטיול. למצוא תדר שיש בו קסם ועומק. הטבע הנפלא שנמצא סביב מצליח לשחרר את אופני המחשבה, לתת לגוף לזוז, לשנות את המבט הקבוע, הרגיל, לצאת לרגע מעצמי ולראות ממקום אחר, להרגיש ממקום אחר, לזוז ממקום אחר. ושוב לנחות על האדמה עם תחושת ביטחון שהכל בסדר. שהחיים אפשריים, טריים, זורמים ויש בהם שמחה ותיקווה.

מסע יכול להיות ארוך או קצר, קשה או קל, יפה יותר או פחות, מלמד, מצליח, מהנה, משעמם, מפרך, בלתי ניתן להשגה.
מסע חתחתים, ספוג אתגרים וקשיים, מסע למחוזות רחוקים, אקזוטים או אפילו מסע לעיר קרובה.

קיימים כל כך הרבה סוגים של מסעות, כל כך הרבה אפשרויות לצאת מהבית אל העולם, ללכת בדרך, לעבור תהליך.

המילה "מסע" קוסמת לי ומתגלגלת כל כך יפה בפה. מ-ס-ע.

מסע מרגש, מחכים, מענג, מעשיר, מאשיר, ממלא, מרוקן, נושם, פועם, חוגג, נוגע, נוכח, שואל, פותח, חי, הווה, חווה, רוקד ושר.

"לפני המסע, ההר הוא הר והנהר הוא נהר.
בזמן המסע, ההר איניו הר והנהר אינו נהר.
אחרי המסע, ההר הוא הר והנהר הוא נהר."

פתגם זן בודהיסטי

"האמנות להגיע, להיות במקום אחד, במקום אחד בלבד, באותו הזמן. לקלוט אותו בכל החושים, את יופיו, את כיעורו, את היותו יחיד במינו. להניח לו להכניע אותך בלי פחד. האמנות להיות במקום שאתה נמצא בו"

יאן-פיליפ סנדקר, מתוך "מיתרי הלב"

"יצאתי לטייל. לפתע קפאתי במקומי בהבנה מלאה שאין לי לא גוף ולא רוח. כל מה שראיתי היה שלם זוהר גדול – נוכח בכל, מושלם, זך ורוגע. זה היה כמו מראה חובקת כל, שמתוכה קרנו הארץ ונהרותיה… הרגשתי צלול ושקוף כאילו גופי ורוחי אינם קיימים כלל." 

האן שאן, מורה מהמאה השש עשרה

כיוון שאני אישה של מסעות, של צבעים, של מילים אני רוצה לשתף אחרים במה שנגלה בפני כשיוצאת מביתי אל העולם. אני מספרת כאן על מסעות בארץ ומחוצה לה, מסעות בטבע, במדבר וגם ברחובות של עיר. מסעות בהם אני יוצאת לדרך לבד, או בחברת חברים טובים. מעלה על הכתב יומני מסע שנכתבים תוך כדי שוטטות ואח"כ לובשים צורה דיגיטלית בין עמודי הבלוג. ב"תרמיל המסעות" אני בוחנת אספקטים שונים של המסע. במקביל למסעות בעולם הפיסי שמחוץ לבית אני מתנסה גם במסעות מסוג אחר, לעולם הצבעים, היצירה והדימיון.

גם הבלוג הוא מסע מתמשך, מסע בכתיבה. הקיץ הזה תוכלו לשבת בסלון הממוזג ולתת לסיפורי המסעות שלי לטייל אתכם. לא תמיד אני מספרת על החוויות המדהימות ביותר, מה שחשוב לי יותר זוהי ההתמרה, זו שהופכת את כל הדרך, גם אם היא קשה, לכדאית, ואותי שחוזרת מן המסע לשונה מאיך שיצאתי אליו.

כחלק מהחשיבה המחודשת על יצירת תפריט ניווט חדש לבלוג ערכתי רשימה של סוגים שונים של מסעות עליהם כתבתי:

ויש גם מסעות אל ארץ הפלאות שבתוכי, אל מקומות דימיוניים, אי שם בממלכה פנימית שלי ששמחה לשתף עם אחרים

יש גם מסע בגוון אישי יותר, לעסק החדש שלי שהולך ומתהווה בימים אלו בחרתי את השם "מסע אישי".

מהו אם כך המסע עבורי?

כל אחד מהנושאים שציינתי ברשימות לעיל. מסע יכול להיות גם וגם. פעם ככה, פעם אחרת. יש מסעות שנמשכים כל החיים, ויש כאלו שתחומים בזמן, מסע עם התחלה-אמצע-סוף ברורים מאוד. מה שחשוב זה התהליך שקורה כשנמצאים בדרך, לפני המסע, בעיצומו ובסופו. בעליות, במורדות, בדרך לפסגה וממנה אל מישורים רחבי ידיים.

המסע מאפשר לי להתבונן מקרוב ובלי הסחות דעת על מערכות יחסים שונות בחיי: שלי עם עצמי, עם זמן, עם כסף, עם מסגרת, עם חפצים, עם הזמינות אונליין, עם אוכל, עם פינוק, עם הלבדות. המסע מעבר להיותו משהו מהנה ומשמח יכול לשמש גם כאמצעי דרכו אני מתבוננת בעצמי, בחיי, בבחירות שלי, בדרך בה אני נעה בעולם.

"לחיות בתוך ההפתעה
לא להיות מופתע
ללמוד את תנועת המשאבה
שהיא תנועת הללויה
לא בא והולך, בא והולך
אלא חוץ ופנים תמיד כלפי העולם"

ישראל אלירז

כשחיפשתי בגוגל את הביטוי "בלוג מסעות" היגעתי אל בלוג המסעות של זיו סגל, ובפוסט מרתק על המסע שבתוכנו – מה מושך אותנו לדרכים? הוא כותב:

""שום דבר לא ידוע, יש לנוע לנוע" שר אריק לביא. "אבל אני אוהב להיות בבית" עונה לו אריק איינשטיין. איפה אתם נמצאים על הקו? נמשכים לדרכים או לבית? האם אפשר לחוות מסע בין ארבע קירות? מה יש בנסיעות וטיולים שמאפשרים לנו לחפש הבנות, תובנות ואת עצמנו שלא מתקיים בבית?"

ועוד מבלוג המסעות של זיו סגל – בפוסט "מי בא למסע" הוא מתייחס לחווית המסע הפנימי הרוחני ומציע סדרת שאלות מצויינת להתבוננות במסע/הטיול שלכם

~ איך אתם בוחרים לאן לנסוע? מה המשמעות של הבחירה שלכם? איך אתם יודעים שלשם אתם רוצים לנסוע?
~ כמה אתם מצליחים להשאיר מאחור דאגות, טרדות, עבודה, הרגלים?
~ כמה אתם מצליחים להיות נוכחים בטיולים שלכם? להרגיש את האנשים, את האווירה, את הייחודיות של המקום? את הריח? את האור? כמה אתם מצליחים לבטא את זה למי שאתכם, בצילום וכתיבה וברשתות החברתיות?
~ מה מידת אי הנחת שלכם בטיולים? מהשותפים לטיול, מהפער בין ציפיות למציאות, מטרדות טיולים כמו איחורים, ג'ט לג, טעויות בכבישים, מזג אוויר?
~ כמה הטיולים מהווים עבורכם אמצעי להתבוננות על עצמכם וחייכם, להעמקת ההכרות העצמית, ההבנה של הדרכים בהם תרצו ללכת וההחלטות הנדרשות בהמשך הדרך?
~ כמה אתם מצליחים להירגע, להשתחרר, לגלות צדדים אחרים אצלכם ואצל אחרים וגם פשוט לשמוח?
~ מה יכול להיות טוב יותר בחווית הטיול שלכם?
~ מי אתם כשאתם מטיילים?
~ האם יש שוני בין מי שאתם כשאתם יוצאים לטיול, נמצאים בטיול וחוזרים מטיול?
~ מה זה טיול בשבילכם?

ואסיים בצלילים של שני שירי מסע

פוסטים נוספים בסדרת "תרמיל המסעות":

מסעות ותרמילאים מעוררי השראה
 השביל הנבחר
שביל ישראל כ-
חיידק הנדודים
פוסעי הדרכים
ארץ בראשית
הרפתקה
הארץ המובטחת
אל הלא נודע
תרמילאות כסטייט-אוף-מיינד
On the move
מאחורי הקלעים של מסעותי