לכבוד חג שבועות נטייל בלבן

שמתם לב איך משייכים תכונות מעולם החושים לחגים מסוימים – כמו טעם (מתיקות הדבש בראש השנה), צבע (שבועות בלבן), צליל (רעשנים וקולות של שמחה בפורים, קול תקיעת השופר בחגי תשרי).

לכבוד חג שבועות, החג שבאופן מסורתי מאופיין בצבע הלבן, כתבתי פוסט בוהק ומזמינה אתכם להצטרף אלי, לאסוציאציות בלבן.

אפתח בשיר ישן שכתבה והלחינה נעמי שמר בשנות השמונים. הצמדים, הדודאים והפרברים, ביצעו את השיר הרומנטי במופע המשותף שלהם, שמאז הפך לאחד מהשירים העבריים האהובים ביותר. "יקרה לנו נס בקייץ הזה אם רק תלבשי לבן"

בשבועות תלבשו לבן. במעמד הר סיני, משה ציווה את העם להתכונן ולהתקדש לקראת האירוע וההכנות כללו גם את כביסת הבגדים ככביסת עוונות וכהיטהרות מהחטאים:

" … וַיֵּרֶד מֹשֶׁה מִן הָהָר אֶל הָעָם וַיְקַדֵּשׁ אֶת הָעָם וַיְכַבְּסוּ שִׂמְלֹתָם:" (שמות פרק י"ט י-יד)

וכדברי דוד המלך: "תְּחַטְּאֵנִי בְאֵזוֹב וְאֶטְהָר תְּכַבְּסֵנִי וּמִשֶּׁלֶג אַלְבִּין:" (תהלים פרק נ"א ט)

במסורת היהודית בגדים לבנים מסמלים ניקיון וטוהר.
בפוסט שכתבתי על הצבע הלבן פירטתי משמעויות ואיכויות נוספות של צבע זה.

במאמר מעניין של משה שרון לקראת שבועות הוא מסביר על הקשר בין חג שבועות לצבע הלבן:

"בחג שבועות אנחנו עוטים על עצמנו את כל הלובן האפשרי – לובשים לבן, אוכלים אינסוף גבינות ולבן, ולמקפידים שבינינו – גם הופכים את ערב החג ללילה לבן. מה הקשר בין שבועות ללבן? והאם יש קשר בין מתן תורה לבין הצבע הלבן?
על פי ספר הזוהר – הצבע הלבן מסמל נתינה, השפעה, זה הצבע היחיד שלא "לוקח לעצמו" אנרגיה. גם אם נבדוק את ההגדרה המדעית נמצא הסבר דומה – צבע הוא תחושה שנוצרת במוח בעת צפייה בעצמים שמוטל עליהם (או שהם פולטים) אור. הצבע השחור, לדוגמא, בולע לתוכו את כל האור (חור שחור) ולכן לא מוגדר כצבע. העין שלנו איננה רואה שחור, היא מסוגלת לראות רק מה שמחזיר אור. הצבע הלבן מחזיר את כל האור שמוטל עליו
כדי להבין את הקשר שבין לבן לבין חג שבועות צריכים להבין מדוע אנו חוגגים את חג השבועות…
… הטעם הראשון בלבן – חג שמסמל מעמד של נתינה, הן מצד הבורא והן מצד הנבראים חייב להיות מאופיין בצבע הלבן."

מתוך: "בקיץ הזה תלבשי לבן – סוד שבועות" מאת משה שרון

"לבן הוא צבע הדף,
עליו אני רושמת עכשיו.
אך עם הזמן,
הוא רק נהיה יותר צבעוני.
כמו הדף – חיי שלי
ובכל יום, שעובר, נצבע אצלי –
חלק אחר באושר הפנימי.

כמו, חוברת צביעה – שחור ולבן,
וככל שהזמן חולף,
היא נהיית צבעונית –
בעלת גוונים רבים ושונים. "

מאיה גולדי

חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים בהם עולים לירושלים. זו הזדמנות נהדרת לחבר בין הצבע הלבן שמזוהה עם החג לארץ ישראל. לפניכם עשרה שמות של מקומות ברחבי הארץ עם הצבע ה-"לבן" (ההסברים לקוחים מויקיפדיה ומקומות שונות מרחבי הרשת)

הקניון הלבן – "אחד הקניונים המרשימים ביותר באזור הנחלים הגדולים. חוץ מיופיו, גם הגבים שלו משחקים תפקיד לא קטן בייחודו של הקניון. לרוב, הליכה בתוכו תהייה כרוכה בהליכה בתוך מים עד גובה הפופיק בערך, אך לאחר השיטפונות הנהדרים של החורף האחרון, המילה "הליכה" התחלפה ב"שחייה". והמילה "גבים" התחלפה ב"גב", גב אחד ארוך ומרשים שנמשך לאורכו של הקניון ונותן לו מראה של תעלה."

המפל הלבן – "מפל גבוה ומרשים בחלק הקניוני של נחל אֶל עָל שברמת הגולן ולמרגלותיו בריכה עמוקה. זהו הנחל האיתן הדרומי ביותר ברמת הגולן, החלק הקניוני של הנחל שעובר בין המושבים אליעד ואבני איתן, הוגדר כשמורת טבע "אלי על" שמתשתרעת על שטח של כ-2,107 דונם."

המפלים הלבנים – "צפונית לקיבוץ עין הנצי"ב, בשולי בית שאן תמצאו בפינה פסטורלית במיוחד את המפלים הלבנים, שקיבלו את שמם מהקצף הלבן שנוצר מעוצמתם. המפלים הלבנים זורמים על גבי גזעי עץ גדולים ומוקפים בשפע של צמחייה ירוקה. במקום תמצאו גם בריכת שכשוך חמודה שמתאימה ל-5-6 מתרחצים, ונדנדה על חבל."

עין לבן – "מעיין שכבה בהרי ירושלים הממוקם כקילומטר אחד דרומית למושב עמינדב. המעיין נובע ברכס לבן מעל הגדה הצפונית של נחל רפאים, מוקף עצי תאנה, אגוז מלך, שקד, חרוב, זית , אלה ארץ ישראלית ועץ תות."

רכס לבן – "שלוחה טופוגרפית בהרי ירושלים הנמשכת מאזור היישובים אורה ועמינדב לכיוון דרום, בין שכונת עיר גנים במזרח לבין יד קנדי במערב. הרכס קיבל את שמו מסלע הקירטון הלבן והרך שממנו הוא עשוי. פסגות הרכס מתנשאות לגובה של יותר מ-800 מטר מעל לגובה פני הים, הרכס יורד לגובה של כ-600 מטר מעל ערוץ נחל רפאים."

נחל לבן – "נחל הנמצא במערבו של הר הנגב הצפוני. שמו העברי הוא תרגום של שמו הערבי -"ואדי אלאביץ'". אורכו של נחל לבן הוא כ-36 ק"מ, ושטח אגן הניקוז שלו הוא כ-330 קמ"ר. תחילתו בהר לבן נמצאת בשוליה הצפוניים של רמת מטרד, ומשם הוא יורד כלפי צפון-מערב, אל עבר חולות שונרה."

הר לבן – "הר בגובה של 670 מ' בצפון הנגב. מיקומו בקצה הצפוני של רמת מטרד, כ-8 קילומטרים ממערב לעבדת הקדומה. השם "הר לבן" הוא תרגום שמו הערבי של ההר ג'בל אל-אביד. ההר נקרא כך על שם אדמתו הבהירה וסלעי הגיר הלבנים שלו. שתי שלוחות נמשכות מן ההר צפונה, לעבר עמק נחל ציפורים."

העיר הלבנה – "הכינוי רווח לכמה מאזוריה הישנים של תל אביב, בהם שוכנים למעלה מ-4,000 מבנים המשוייכים לסגנון הבינלאומי באדריכלות – הריכוז הגדול בעולם של מבנים מסוג זה – ובולט בהם גם תכנונה של העיר כעיר גנים שלה שדרות ורחובות ירוקים."

המסגד הלבן – "מבנה אסלאמי קדום ברמלה, ששורשיו נעוצים בראשית המאה ה-8, בתקופת שלטונם של ח'ליפי בית אומיה. המסגד עבר מספר שינויים במהלך השנים, והבולט שבהם הוא הקמת המינרט הידוע בשם "המגדל הלבן" שנוסף לו בתקופה הממלוכית."

הים הלבן – "בטורקית קוראים לים התיכון הים הלבן (Akdeniz). בטורקית רוחות השמיים סומנו בעבר בצבעים כך שדרום הוא אדום, צפון הוא שחור, מזרח הוא צהוב או ירוק ומערב הוא לבן. בערבית ים זה מכונה "הים התיכון הלבן" (البحر الأبيض المتوسط). ברוב השפות כיום שם הים נגזר במשמעותו או מהים התיכון או מהים הלבן."

ישנם מקומות עם שם שאינו מעיד על הצבע, ורק כשמגיעים למקום נוכחים עד כמה הגוון הלבן הוא הדומיננטי.

אחד מהם הוא חווארי מצדה. כשמביטים ממרומי הר מצדה לכייון ים המלח ניתן לראות למרגלות מצדה תצורת נוף של בתרונות. ישנו שביל קצר ונוח שעובר בין בתרונות החוואר שהלכתי בו מספר פעמים בעבר. קירות החוואר הלבנים, שריד למפלסים קדומים של ימת הלשון, מתנשאים עד לגובה כ- 10 מ' וחושפים צורות מעניינות.

"שביל חווארי מצדה הוא מסלול קצר ונוח המפגיש את המטיילים עם בתרונות החוואר במישור חוף ים המלח – שריד ל"ימת הלשון" הקדומה."

להמלצה מפורטת על מסלול טיול בחווארי מצדה כנסו לאתר iNature.info טבע ונופים בישראל

מה זה חוואר?

"חוואר הוא שם סלע. יש להבדיל בין הגדרה גיאולוגית להגדרה הנדסית. מבחינה גיאולוגית החוואר מוגדר כסלע הבנוי מלפחות 25 אחוז חרסית (או טין) + 25 אחוז (לפחות) חומר גירי (או קירטוני) + 25 אחוז (לפחות) חול או גרגרים אחרים. מבחינה הנדסית הוא מוגדר כחומר רך המכיל כמויות משתנות של חרסיות או חומר פריך המכיל תערובת של כל מיני חומרים.
החווארים בארץ התחלקים לשני סוגים:
1. שכבות ביניים בסלעי גיר או דולומיט או קירטון בעלי עובי הנע בין ס"מ ספורים לעשרות ס"מ.
2. תצורות בעלי ייחוד אופייני המופיעות בשטחים נרחבים בארץ, בתקופות מוגדרות. כמו למשל "חוואר הלשון".
כל החווארים נוצרו בים רדוד כתוצאה מסחופת עדינה או גסה ביחד עם השקעת חרסיות וחול.
"חוואר הלשון" קצת שונה במוצאו. הוא נוצר לפני כ 60 אלף שנה כאשר אגם עמק הערבה השתרע עד הכינרת וגובהו היה כ 270 מטר מעל המיפלס הנוכחי של החוף.חלק ממנו בנוי מחילופין עדינים של קירטון לבן פריך וחרסית או גרגרים כהים יותר. החילופין בין הצבעים הבהיר והכהה נותן לו את הצורות היפיפיות. כל שכבה דקה כזאת (ווארווה) היא מישקע של עונה אחת (הלבן בקיץ והכהה בחורף,עם הובלת חומר גס יותר). חלק אחר של תצורה זאת בנוי מקונגלומרטים דקים או עבים, לפעמים עם צבע אדום חזק של תחמוצות ברזל"

מתוך דיון בפורום לטיולים וידיעת הארץ ב "תפוז"

מזמינה אתכם להצטרף אלי לטיול בתמונות בין הצבעים הבהירים והצורות היפות של חווארי מצדה.
מומלץ לטייל באיזור, במיוחד בלילות של ירח מלא.

לקריאה נוספת על שבועות

Comments

14 תגובות על “לכבוד חג שבועות נטייל בלבן”

 1. תמונת פרופיל של
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היה נחמד לטייל בלבן. חג שמח.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   שמחה שהצטרפת אלי לטיול בלבן.

 2. תמונת פרופיל של רויטל ברוך
  רויטל ברוך

  לא תיארתי לעצמי שיש כלכך הרבה מקומות לבנים😊

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רויטל, האמת שגם אני התפלאתי, וכשהתחלתי לחפש נוכחתי שיש אפילו עוד…

 3. תמונת פרופיל של רויטל רודצקי
  רויטל רודצקי

  פוסט נפלא הציחומים מרהיבים וממש עושים חשק לצאת אל הטבע.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רויטל. מזמינה אותך בשמחה לצאת למשל לחווארי מצדה עליהם המלצתי, זה מסלול קל ונגיש לרכב ומאוד יפה. אפשר לשלב אותו עם ביקור במצדה

 4. תמונת פרופיל של גלית ויינברג
  גלית ויינברג

  נהדר אילנה! כמו תמיד…
  פוסט לבן וחגיגי במיוחד עם צילומים נהדרים ממש!

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה גלית. שמחה שאהבת

 5. תמונת פרופיל של vicky
  vicky

  איזה יופי של פוסט אילנה, כל כך הרבה מקומות שלא הכרתי. והתמונות משגעות

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ויקי, למען האמת יש מקומות נוספים בתבע הלבן, אחרי רשימהמכובדת של עשרה הפסקתי… ויש גם שמות בעברית, או מילים נרדפות ללבן , כמו "צחור"…

 6. תמונת פרופיל של ינינה
  ינינה

  רעיון מקסים לפוסט – אהבתי את אוסף המסלולים שלך שמלווים בהקשרים ובציטוטים תרבותיים. גם אני אהבתי את מסלול חוורי מצדה – כשהגענו אליו השמיים היו אפורים – והניגודיות היתה מרשימה – קצת כמו לטייל בנגטיב 🙂

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה ינינה. יש לנופים כמה גוונים דומיננטים, הלבן, האדום, החום, הירוק. שבועות העלה לי לאסוציאציות את הלבן. במסלול יחסית קצר יש כזו כמות של יופי, במיוחד כששמים לב לפרטים קטנים, לצורות שנראות כמו תחרה

 7. תמונת פרופיל של זיוה
  זיוה

  פוסט מאוד חגיגי, יפה ומקורי. למדתי בו כמה דברים. למשל, לא הכרתי את הקשר שבין שמו של הים התיכון לצבע הלבן.

 8. תמונת פרופיל של ניני אטלס
  ניני אטלס

  כמו תמיד מלווה מלל נפלא את הצילומים המרהיבים. שילוב משובח של רוך, עוצמה וידע.