נשים מטיילות לבד – ראיונות עם מטיילות סולו

אחד הפוסטים הראשונים שהעלתי לבלוג עסק בנושא טיול הבדד – כתבתי אז על עצמי, "אישה מטיילת לבד", וכעת אני מאפשרת לנשים נוספות שפגשתי בדרך, שטיילו ועדיין מטיילות לבד, לעלות על במת הבלוג. בסדרת ראיונות מתמשכת אני מביאה את נקודת המבט שלהן, שואלת אותן סדרת שאלות כמו מדוע בחרו לטייל בדרך זו, מה חוו כשהיו לבד בדרך, מה למדו על עצמן ואיזה טיפים יש להן לתת למטיילות סולו אחרות.

יש נשים שאף פעם לא טיילו לבד ושגם אף פעם לא יטיילו לבד. זה לא מדבר אליהן, not their cup of tea, הן זקוקות לחברת אנשים, בין אם של בן זוג, חברה, משפחה, קבוצה. ואם אין אף אחד בנמצא שפנוי לטייל עמן, לא יסעו.

יש נשים שמאוד רוצות לטייל לבד, לפחות פעם אחת לחוות את החווייה הזו, אבל זה לא קורה בגלל הרבה סיבות, העיקרית שבהן היא הפחד.
מפחיד אותן לטייל לבד. טיול כזה נתפס כמאיים, מבהיל, מרתיע ובד בבד גם מאוד מושך. ייתכן שהן זקוקות רק לדחיפה קטנה ועדינה לכיוון, למילה טובה שתדרבן אותן לצאת לבד לדרך, לטעום את חוויית הטיול סולו.

יש נשים שסגנון טיול כזה בא להן בשיא הטבעיות. הן לא מבינות איך אפשר אחרת וממה יש לפחד. פשוט קמות ונוסעות. נשים אלו בוחרות באופן מודע בטיול סולו, כל אחת וסיבותיה שלה.

אני מאמינה שהשיתוף נותן השראה גדולה למטיילות נוספות שחולמות על טיול לבד.

כמי שצברה קילומטראג' מכובד בטיולי סולו אני רוצה לומר לכל אישה שאוהבת לטייל, עשי זאת. צאי לדרך לבדך. זה יכול להיות טיול לכל מקום, קרוב או רחוק, בארץ או מחוצה לה. העיקר שתצאי מהבית לטיול שמתחילתו עד סופו את לבדך. תבחרי את יעד הטיול ומשכו לפי מה שמתאים לך והעיקר סעי. לבדך. כשתשובי תביני למה אני מתכוונת כאומרת שזו חוויה יוצאת דופן, שלטיול סולו יש איכות שונה לעומת טיול עם אנשים אחרים.
כפי שיש רשימת יעדים נחשקים שאת מדי פעם מסמנת לעצמך, ככה הכניסי לרשימת ה- Wish list שלך גם טיול בדד.

יש בטיולי סולו איכות אחרת שלא מצאתי בשום פורמט אחר. מעבר לשקט הגדול שמגיע בהיעדר אנשים אחרים שדורשים את תשומת ליבנו, בטיול כזה אני לומדת הכי טוב על עצמי.
טיול בו אני יוצאת מאיזור הנוחות אל העולם הגדול מאפשר לי לבחון את מערכות היחסים השונות שלי עם מגוון דברים.
אתן כמה דוגמאות:

 • מערכת יחסים עם עצמי, האם אני מאפשרת לי זמן איכות עם עצמי, נטול הפרעות, לא חוששת להיות נטו איתי, להיפך סקרנית להיות איתי, רוצה להיות איתי
 • מערכת יחסים עם זמן, כמה זמן אני מקציבה לטיול סולו, יום אחד, שבוע, חודש, שלושה חודשים, עד כמה אני נדיבה בזמן שלוקחת מתוך היומיום עבור טיול בחברת עצמי
 • מערכת יחסים עם כסף, כל מה שקשור לתקציב הטיול מאפשר התבוננות מעמיקה ביחס שלי לכסף. היכן אני נמצאת על הציר שנע בין פזרנות לקמצנות. האם אני נדיבה או שמקפידה לחסוך כל דולר, מקפידה על מסגרת תקציב ולא חורגת ממנה, גם כשעומדת מול חלון ראווה ומולימונח פריט יקר שממש מתחשק לי לקנות
 • מערכת יחסים עם מסגרת, עד כמה אני זקוקה לסדר יום מאורגן או שזורמת עם תוכנית לא מאורגנת ומאווררת מאוד, מעדיפה להכין מראש שלד של טיול תוך כדי תנועה בוחרת לאן ולכמה זמן
 • מערכת יחסים עם חפצים, עד כמה אני קשורה לחפצים שמקיפים אותי ביומיום, מה אני אורזת איתי לשם, האם בוחרת לטייל עם מטען קל משקל בטרולי/תרמיל ששוקל עד 8 קילו או שנסחבת עם שתי מזוודות גדושות
 • מערכת יחסים עם אוכל, עד כמה אני מקפידה על תזונה בריאה גם כשאני מחוץ לבית, האם נכנסת לבד למסעדה ומבקשת שולחן לאדם אחד, או שבוחרת בכוונה לאכול במזללות או לחטוף אוכל זול ברחוב רק לא לשבת לבד מול שולחן במסעדה
 • מערכת יחסים עם אינטנסיביות, עד כמה אני זקוקה לתנועה דחוסה, רוצה להספיק לראות הרבה, לטרוף את העיר, או שמפרגנת לעצמי זמן של מנוחה, של אי עשייה
 • מערכת יחסים עם זמינות, עם הנוכחות הדיגיטלית שלי ברשת, עד כמה אני זמינה במכשיר הנייד לחברים ולמשפחה, האם נוסעת עם חבילת גלישה ולאורך כל שעות היום מקבלת ושולחת הודעות, או שפעם ביום שולחת דרישת שלום דרך ווייפיי חינמי שמוצאת
 • מערכת יחסים עם פינוק, היכן אני על ציר הפינוק, בין תנאים טובים, נוחים ויקרים לעומת תנאים ספרטניים, בסיסיים, פשוטים וזולים
 • מערכת יחסים עם לבדות, עד כמה אחפש את קרבתם של האחרים, או שאעדיף להסתגר בבועה משלי ולדבר את המעט הנדרש
 • מערכת יחסים עם לחץ, איך אני מתנהגת במצבי לחץ, כשנקלעת לסיטואציות שמלחיצות אותי ונדרשת להתמודד לבד, האם מחפשת עזרה, האם פועלת בתושייה, האם מאבדת את העשתונות או שמגלה קור רוח

כל אלו ואחרים יצוצו על פני השטח כשאני מטיילת בחברת עצמי. בהיעדר נוכחות אנשים נוספים שתובעים את תשומת לבי מתאפשר לי לשים לב לי. לרצון שלי, למה מניע אותי. בטיול סולו אני יכולה להפנות את המבט פנימה וללמוד אודותי מידע יקר ערך.

על מנת להעשיר את הדעת ליקטתי קטעים מעוררי השראה לפוסט בשם: כוכב אחד לבד – קטעי השראה לטיול סולו
מוזמנים לקרוא!

"אנשים לא מדברים על זה כשהם חוזרים, אבל נדודים הם עיניין מתיש, ויש הרבה רגעים של בדידות חריפה מאוד במהלך הטיולים"
("הראיון האחרון" מאת אשכול נבו, עמוד 48)

מעניין אותי לשמוע על המוטיבציה לצאת לדרך לבד, במיוחד בזמנים בהם יש כזה שפע של קבוצות ואפשרויות לטיול בחברותא.
יש סיבה מדוע אישה תוותר על נוכחות אנשים אחרים ותעדיף להתמודד עם תלאות הדרך לגמרי לבד, לחוות רגעים של בדידות.

לכן השאלה הראשונה שאני שואלת בראיון היא: "למה לבד?"
השאלה החותמת כל ראיון היא: "איזו עיצה טובה או מסר יש לך לומר לאישה שמטיילת לבד?" 

שמחה מאוד לצרף את שלל העיצות הטובות שקיבלתי מהמטיילות העצמאיות שענו על השאלות למקבץ טיפים נדיב מאוד
מוזמנים להיכנס לכל פוסט שמוקדש לראיון עם כל מטיילת.

(1) הילה יוסף – "אישה עם תרמיל (שנה שלמה) בעולם"

זה לא כל כך מפחיד כמו שזה נשמע.
תהיי בהודייה על כל מה שבא לחייך.
תסמכי על עצמך. תאהבי את עצמך.
וצאי לעולם.

(2) נירי שאול – "להביא את הבשורה של לטייל לבד לכמה שיותר אימהות"

להקשיב לתחושת הבטן, בכל רגע בטיול. לא לעשות משהו שמרגיש לא נכון, וכן לעשות כל דבר שמתחשק לך, בלי לעצור ולחשוב על זה יותר מדי, לפרגן לעצמך הנאות.
ועוד משהו חשוב – לבד זה לא אומר בודד, זה אומר זמן איכות עם עצמנו, וזאת מתנה נפלאה, אז תני אותה לעצמך – טיילי לבד, ותיהני. מגיע לך.

(3) טל ברייט – "אחת ההחלטות הכי טובות והכי חכמות שעשיתי בחיים"

תהני מהחופש והעצמאות שלך ונצלי את הטיול להתפתחות אישית.
טיול לבד מלמד אותך שאת יכולה להתמודד עם אתגרים בעצמך, ואת לוקחת איתך את ההרגשה הזאת לכל מקום אחר כך. יש לזה ערך עצום. זה מייצר אופטימיות. מה שחשבת שהוא אזור הנוחות שלך פתאום מתרחב.
למי שזה מפחיד אותה, אני מציעה לנסות את זה לתקופה קצרה ולראות מה יקרה.

(4) אביה סלומון – "לא מחכה לאחרים כדי להגשים את החלומות שלי"

לצאת. לא לפחד, ושאין כזה הבדל בין לטייל לבד כאישה לבין לטייל לבד כגבר.

(5) טלילה גולן – "אני מטיילת לבד בשביל הצורך האישי שלי"

אין תחליף להכנת שיעורי הבית לפני היציאה. דעי לאן את יוצאת, מה מזג האויר הצפוי שם ושאר קשיים שמאפיינים את אותו היעד, תקראי או תקשיבי לנסיונן של אחרות שהיו שם, (ואחרים גם) ותכיני תכנית ב׳ למקרה של שיבושים.
ודאי שאת יודעת איך לנווט בשטח – שום אפליקציית ניווט לא מהווה תחליף לידע לקרוא מפה טופוגרפית ושימוש במצפן (אבל אם יש לך כזו אפליקציה זה אחלה, ועוזר מאוד).
הכיני את הציוד המתאים מראש: ציוד מתאים יכול לעשות את ההבדל בין חווייה נפלאה לאומללה.
והטיפ הכי חשוב בעיני אפילו שזה מגישה שמרנית – בפעם הראשונה שאת יוצאת לטרק בשטח פראי דוקא עדיף לא לבד אלא עם מישהי/הו מנוסים. שלב של ׳חונכות׳ שבו את לומדת מה היכולות שלך בהליכה ובניווט ומה מתאים לך מבחינת ציוד ותזונה הוא לדעתי מאוד חשוב, בשביל שבטיול הבא כשכן תצאי לבד יהיו לך פחות אתגרים טכניים ויותר פניות נפשית להנות מהטיול עצמו.

(6) נינה סודין – "להקשיב לעצות של נשים שעשו את מה שאת רוצה לעשות, ולא של אלו שלא ניסו לעולם"

זו עצה שקיבלתי מאישה אחרת שמטיילת לבד, ואני מעבירה אותה הלאה – כדאי להקשיב לעצות של אנשים שעשו את מה שאת רוצה לעשות, ולא של אלו שלא ניסו לעולם, בעדיפות לנשים (אלא אם כן את האישה הראשונה שמנסה את זה!). תמיד יהיו אנשים שינסו להגיד לך לוותר על התוכניות שלך – כדאי לשקול האם יש להם באמת ידע ונסיון שהופכים אותם למוסמכים לנתינת עצה כזו.
מעבר לזה, לדעתי חשוב להסתמך על האינטואיציות והתחושות שלך. אם את לא מרגישה בנוח במקום מסויים או עם אדם מסויים – זכותך לקום וללכת משם, ואת לא חייבת שום דבר לאף אחד.
העצה האחרונה שלי היא להיות קשובה ורגישה קודם כל כלפי עצמך. גם אם את נקלעת למצב לא נעים או מרגישה שעשית טעות שהייתה יכולה להימנע – את לא צריכה להאשים בכך את עצמך. זה עוזר לחשוב על עצמך בתור החברה הכי טובה והכי קרובה של עצמך. גם אם יש חילוקי דעות עם החברה הכי טובה, בסופו של דבר כל אחת תומכת ומחזקת את השנייה – ולא מאשימה אותה שהיא הביאה על עצמה את כל הבעיות.

(7) אילנה בר – "תאמיני בעצמך, ביכולת שלך להסתדר לבד, לנווט את דרכך לבד בעולם"

צאי לדרך!
לפעמים לא כדאי להקשיב לקולות המהססים, הפוחדים, רואי השחורות, אלו שבמקום לעודד מדכאים. לפעמים נדרשת קפיצת אמונה, תאמיני בעצמך, ביכולת שלך להסתדר לבד, לנווט את דרכך לבד בעולם, לדייק את הרצון שלך ואת ההיכרות שלך את עצמך ואת העולם.
כשיוצאים לדרך קורות הרפתקאות, הפתעות, חוויות.
הרווח מטיול סולו הוא עצום, מעמיק את ההיכרות שלך עם עצמך ועם היכולות שלך. מגביר מאוד את תחושת המסוגלות.
תני לעצמך צ'אנס.
אם זה טיול ראשון שלך תתחילי בקטנה, במקום קרוב לתקופה קצרה. לאט לאט תמתחי עוד ועוד את הגבולות שלך.
זו תחושה נהדרת, ממכרת. אין מילים לתאר אותה.
נסי! תתנסי!

(8) עיינה וילף – "עכשיו תורך לאהוב את עצמך ולשים את עצמך במרכז"

החלטת לצאת לטייל לבד? את בטח תשמעי הרבה משפטים כמו ״איזה אמיצה את״.
האומץ, בעיניי, הוא לא להסתדר בטיול עצמו.
האומץ הוא לקבל את ההחלטה שעכשיו תורך לאהוב את עצמך ולשים את עצמך במרכז.

(9) אביבה שה – "לא לפחד כי תמיד יצר ההישרדות מוציא מאיתנו המון תושיה"

למצא בלוגרים מקומיים ולהתייעץ איתם לפני שיוצאים לדרך וגם תוך כדי. לתכנן היטב דרכי הגעה והחזרה.
להאמין שהעולם טוב. הסובבים אותי לא יכלו לנחש שאני מטיילת שאינה שייכת למקום. לא יודעת איך, אולי שידרתי שאני יודעת לאן אני מגיעה ונוסעת בדרך בדיוק כמו כל שאר האנשים שנמצאים בתחנות האוטובוס. אמונה עצמית, זה מה שחשוב.

(10) עדי בן עזר – "הפחד שלפני היציאה לטיול גדול אבל כשמגיעים ליעד הוא מתפוגג"

צאי ותראי את כל היופי שיש לעולם להציע! אל תתני לחששות לעצור אותך מלראות ולחוות את מה שאת רוצה. אבל גם תקפידי על כללי זהירות בסיסיים– כלומר תשתמשי בהיגיון הבריא שלך. תזכרי שהמון נשים מטיילות בעולם ברגעים אלו בבטחה וזה לא כל כך חריג כמו שזה אולי נשמע לנו. מה שלא יהיה, זאת תהיה חוויה מעצימה עבורך.

לסיום – הזמנה למטיילות

אם טיילת לבד בעבר או שאת עדיין מטיילת לבד ומעוניינת לשתף את הקוראים בתובנות שצברת מניסיון אישי, מוזמנת לענות על השאלון
לחצי כאן לקישור לשאלון עם רשימת השאלות וההנחיות.
בתקווה שרשימת הראיונות תלך ותתארך ותוסיף ערך לתופעה המבורכת של נשים מטיילות לבד.

Comments

2 תגובות על “נשים מטיילות לבד – ראיונות עם מטיילות סולו”

 1. תמונת פרופיל של גליה אלבין
  גליה אלבין

  כנסי לנשים סולו יחד

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   הי גליה, "סולו" ו"ביחד" אלו שני הפכים, לא ככה? לא הבנתי לאן את ממליצה לי להיכנס.