סוף עונת המדבר בנחל צפית

קבוצת השביל איתה טיילתי בעבר צעדה השנה במרץ רב בתוואי בין ערד לעין צפית. זהו המקטע החדש שהתווסף לאחרונה לשביל כאלטרנטיבה לדרך שחיברה בין ערד לצפון הנגב דרך ראש זוהר ובאר אפעה – מקטעים ללא עיניין מיוחד, במיוחד זה שעובר ליד המפעל שאחראי לזיהום הנוראי בנחל אשלים.
צעדנו שם בחורף 2018 בשבת קרה במיוחד, לא מקטע שהותיר זכרונות של מקום יפה או מרשים במיוחד.
את שני הקטעים הסתמיים החליפו במקטעים שחולפים דרך מקומות אטרקטיבים יותר במדבר יהודה כמו נחל צאלים, מצדה, ים המלח, עין בוקק, נחל פרצים, נחל פרס ולבסוף נחל צפית. ושם, סמוך לעין צפית חובר השביל החדש לשביל הישן והוא מטפס לכיוון מעלה חצרה, המכתש הקטן וכו'.

כשהתפרסמה תוכנית הטיולים מאוקטובר עד אפריל, מקטע בכל חודש, שמחתי מאוד על ההזדמנות לחבור שוב לקבוצה ולטייל בחברותא בעוד מקטע יפה של השביל שלא הלכתי בו ברצף. אלא שלחיים היו תוכניות אחרות ולמעט המקטע הראשון מערד לברכת צפירה, בכל שבת כשהקבוצה יצאה לטייל, קרה משהו שמנע ממני להצטרף.
התזכורת למקטע האחרון הגיעה ימים אחדים אחרי ששבתי מסיני. הגוף עדיין התאושש מהמאמץ הגדול מהטיפוס על הסירבל, אבל גרף הגבהים שרובו הגדול במגמת ירידה ושם הנחל "צפית" גרמו לי לשלוח הודעה "אני באה".

ואכן באתי. והיה יופי של טיול אחרון חביב לעונת המדבר 21-22.
אלה ימים בהם מזג האוויר מתעתע, נע בין קור לחום, וכשחם – חם מאוד. לפי התחזית בשבת אמור היה להיות מזג אוויר נוח. "נוח" זה עיניין סובייקטיבי. אני יכולה להעיד שהיה לי מאוד לא נוח בשעות הצהריים כשהשמש קפחה בעוז ולא היתה פיסת צל להסתתר. מזל שנשבה מעט רוח, אחרת החום היה "מבשל" אותנו…
זו הסיבה מדוע הוחלט תוך כדי טיול לקצר את המסלול ולצאת לכביש 25 בתום המקטע של צפית תיכון ולא להמשיך בחלקו התחתון של הנחל לפי התוכנית המקורית.

נחל צפית מחולק לשלושה חלקים: חלקו העליון מתחיל בכביש 25 כמה קילומטרים לפני מצד תמר ומסתיים בעין צפית.
האם עין צפית הוא גב שמתמלא במי גשמים או נביעה קבועה? נראה לי שגם וגם. יש במקום גם מעיין נובע סביבו צומחים קנים וגם גב שמתמלא כשיורדים גשמים. נכון לאפריל 22 המים במעיין נראים מעופשים והמים בגב גם הם לא באיכות שמזמינה לטבול בהם.
חלקו האמצעי של הנחל, מעין צפית עד לכביש הגישה למכתש הקטן, נקרא"צפית תיכון" ויש בו מפל עצום בו הנוף נפתח עד לערבה.
המשך הנחל עד כביש הערבה נקרא "צפית תחתון" ולקראת סופו יש קטע קניוני צר שם התרחש "אסון צפית" באפריל 2018.

החלקים היפים של הנחל בעיני הם המפל הגדול והמרשים בצפית תיכון וחלקו התחתון של הנחל. בחלקו העליון ההרגשה היא שהולכים בוואדי חסר ייחוד, פה ושם עצי שיטה ו… זהו. לא משהו מיוחד. רוב המטיילים מגיעים לחלק האמצעי שכעת מסומן גם בסימון של שביל ישראל.

בכניסה למקטע זה רט"ג הציבה שלט אזהרה שמודיע שהמסלול סגור באופן זמני, כפי שרואים בתמונה שלפניכם.

רק ביציאה מהנחל, לכיוון כביש 25, כשראיתי את השלט, נזכרתי שנתקלתי בו בראש מעלה חצרה ותהיתי מה פתאום "השביל נסגר" – ממתי? עד כמה בעיית הבטיחות מהווה סכנה למטיילים?
אולי זו הסיבה מדוע לא ראינו מטיילים אחרים בנחל. אולי הם ידעו שאסור כעת לטייל בו. לא יודעת. מה שאני יכולה לומר זה שכשהיגענו לקטע הבעייתי מייד זיהינו אותו.
במעקף של המפל הגדול הציבו מעקה בטיחות. הם מוצבים באדמה שעם הזמן התפוררה וחלקם קרסו. ככה שלאורך מקטע קצר מאוד אין במה להיאחז ויש ללכת לאט ובזהירות, כדי לא לגלוש בטעות לתהום.
אין לי תמונה מאותו המקום כיוון שהייתי עסוקה בלסדר את הנשימה תוך כדי עלייה. ככה זה, יש, סדרי עדיפות…

צפית עליון

הירידה לעין צפית

עין צפית, מקום מושלם לארוחת בוקר מוצלת

אני ממליצה להימנע להגיע לשם עד שרט"ג יתקנו את המעקה שקרס. ואולי בהזדמנות יוסיפו עוד דרגית או שתיים לפני עין צפית. "המתחיל במלאכה אומרים לו גמור", זה מה שמתחשק לפעמים לומר למתקיני הדרגיות. תודה רבה על ההנגשה, אבל אם כבר, למה לא הוספתם עוד דרגית אחת? שיהיה איפה להניח את הרגל עד שמגיעים לקרקע. איך לא ראיתם שנחוצה כאן עוד עזרה?
אני בטוחה שמטיילים רבים מתלוננים על מחסור בהנגשה, במיוחד כשהיא חלקית. כאילו עשו חצי עבודה ועכשיו תשברו את הראש בעצמכם איך להמשיך לרדת/לעלות.

חלקו התיכון של הנחל

הנוף הבולדרים הנפרס מהמפל היבש הגדול

בשביל העוקף את המפל הגדול, שם קרס מעקה הבטיחות

השביל העוקף קודם עולה בעלייה תלולה וקצרה ואח"כ יורד בירידה תלולה וארוכה עד לגובה פני הנחל

מעניין איך ומתי יתקנו את הקטע הבעייתי, כשהמסלע המקומי בשביל המרפסת מתפורר ואין אפשרות להעלות את השביל למפלס גבוה יותר.
האם להציב שני שלטים בשני הכיוונים עם אזהרה מפני מפגע בטיחות וש"השביל סגור" זה משהו שפותר מאחריות? היה וחלילה מטייל יפול ויפצע יגידו ששמו שלט אזהרה בשטח ובאתר אינטרנט?
לא יודעת. כך או כך, אני מבקשת לא לקרוא את הפוסט שלי כהמלצה להתעלם מהאזהרה ולטייל. שכל מטייל ישקול מה רצונו ועד כמה הוא מוכן לקחת סיכון.
למטיילים שסובלים מפחד גבהים גם בשבילים "סבירים" אומר באופן חד משמעי לא להגיע לשם. זה לא בשבילכם. שנו את התיכנון לנחל צפית תחתון בשילוב עם נחל תמר. ובכל מקרה חכו לסוף אוקטובר.

שיח הטבק

המדבר הולך ומתחמם והופך לכבשן לוהט בשעות הצהריים. כל מי שמטייל במדבר יודע שמזג האוויר הוא השחקן הראשי שדורש התייחסות. הוא זה שקובע אם הטיול יהיה כיפי או סיוט. לו היו 5 מעלות פחות בשבת בצהריים נדמה לי שהיה לי פחות קשה לטפס בעליות שכן היו במסלול. אבל גם העייפות שאני סוחבת בגוף מסיני וגם החום שהלך והכביד והמיס את המוטיבציה שלי, שני אלה רוששו אותי מכוחות וכל עלייה נראתה לי בלתי אפשרית.

"את אומרת זה קשה, אז יהיה לך קשה", מארק שהולך איתי במאסף מעיר בעדינות. מזכיר לי שבסיטואציה הזו כדאי להפוך כיוון. לחשוב שכל עלייה היא "קלי קלות" ולעלות אותה בקלילות. וזה מה שאני ממלמלת לעצמי, "קלי קלות", "הינה עלייה קלי קלות" וככה עוד צעד ועוד צעד עד שלבסוף גם העלייה האחרונה הסתיימה והיגענו לכביש.

הנחל מושך מזרחה לכיוון הקטע התחתון, כששביל ישראל מושך למעלה לכיוון כביש 25

הנהגים נעמדו על הכביש, מנסים לתפוס טרמפ עד לצומת הערבה. כל מכונית שמגיעה מכיוון דימונה מעלה שאלה, האם יהיה זה הנהג הצדיק שיעצור.
לא. אולי המכונית הזאת? גם לא. ולא ולא ולא עד שבסוף נמצאה נהגת אחת צדיקה שראתה ועצרה והקפיצה אותם עד לצומת.
כעבור זמן קצר הגיעו המכוניות ועוד טיול עם קבוצת השביל הגיע לסופו.
כנ"ל עונת טיולי המדבר.

הקלטת המסלול בו צעדנו

בקטע המסומן בכחול נצעד בעונה הבאה

ניפגש בתחילת העונה הבאה במקטע שתוכנן ולא הושלם, נחל צפית תחתון ונחל תמר.
כמו שאני אומרת, תמיד טוב שיש משהו לצפות לו. ובינתיים שאפו לקבוצת השביל על מקטע נוסף משביל ישראל שצעדו בעונה הנוכחית.
ולגבי העונה הבאה – דרוש שביל אורכי מעניין ואתגרי שהקבוצה תיקח על עצמה ותטייל בו, מקטע אחר מקטע.
יש מועמדים רציניים נוספים חוץ משביל ישראל בכיוון ההפוך (מדרום לצפון)?

Comments

4 תגובות על “סוף עונת המדבר בנחל צפית”

 1. תמונת פרופיל של זהר גולדשטיין
  זהר גולדשטיין

  אילנה נהנתי לקרוא את הסיקור שלך לטיול, בליווי התמונות הנפלאות שהכניסו אותי לאווירת הטיול. נעים לקרוא את הברכות שלך לקבוצת השביל וזה לא מובן מאליו. שמחתי לשמוע איך שהתגברת על העליה והחום תאמצי את זה תמיד.

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה זהר. חבל שלא באת, יש מצב שהיית נכנס לטבול בגב הלא טרי…
   נתראה בעונה הבאה בחלקו התחתון של הנחל

 2. תמונת פרופיל של שי דותן
  שי דותן

  אילנה, כמו תמיד. כתוב בצורה רהוטה וכיפית… נהנתי מאד לקרוא

  1. תמונת פרופיל של אילנה בר

   תודה רבה שי! היה כיף לטייל יחד! נתראה בעונה הבאה